bumim.ir
بروز رسانی 
پاتوق کتاب فردا
مهربونمهربون
پاتوق کتاب فردا
معرفی کتاب لحظه جهان
کتاب «لحظه جهان» دفتر شعری شامل تازه ترین غزل های ولیئی به همراه دو مثنوی بلند وی، که وجه اشتراک تمامی آنها سخن گفتن و مناجاتی عاشقانه و عارفانه میان شاعر و معبود خویش است.
شعر ولیئی در میان شاعران هم زمان خود و حتی در میان شاعرانی که مانند او دستی در سرایش اشعار با مضامین فرازمینی و دینی دارند، از یک منظر ویژه قابل تشخیص و اعتناست و آن تشخص فکوری است که شاعر از محتوای شعرش ساخته و در قالب کلمات به ارائه آن می پردازد. از این منظر شعر ولیئی را در این دفتر همانند مجموعه اشعار سابقش که از سوی کتاب نیستان منتشر شده می توان شعری با مفاهیمی غیر عمومی اما ساخته و پرداخته شده برای افرادی دانست که از شعر بیشتر از رفع نیازها و احساسات روزانه انتظار می کشند.
شعر ولیئی به گواهی این دفتر شعر، برای برای تعمق و تفکر مخاطب است. شعری که نمی­توان به سادگی از بندهایش گذشت و به آنچه در آن همانند آجرهای سازنده ساختمانی رفیع بر روی هم قرار می گیرند باید با تمرکز و صبر اندیشید.
شعر ولیئی به همین اعتبار شعری شاخص و شناسنامه­دار است که می توان آن را از میان هزاران مصرع شعری تشخیص داد و جدا کرد. شعری آهنگین با نوایی معنوی که در آن کلمات جدای از کارکرد انفرادی و نیز ترکیبی در قامت یک مصرع و یا بیت؛ نوعی انرژی وسیع از خود ساطع می کنند که به راحتی می تواند گریبان هر مخاطبی را گرفته و با خودش درگیر کند.
شعر ولیئی در دفتر شعر «لحظه جهان»، شعری قائم به شاعر نیست. او در این اشعار از عوالمی سخن به میان آورده که نمی تواند مدعی تصاحب آن در زندگی و رؤیای شخصی خود باشد. سخن او در این دفتر شعر سخن از ماورای جهان و زیست انسانی دور افتاده از آدمی است و تمنای شاعرانه اش برای رسیدن به آن را گاه در قالب نجوا با خالق و گاه در بیان شرح اندوه­هایش از این همه دور افتادگی و گاه در قالب بیان حسرت هایش به قامت کلمات اشعارش می کشاند و با نوایی آهنگین در اختیار مخاطب قرار می دهد.
ولیئی اهل تکلف نیست، مگر به ندرت و شاهد این مدعا سرودهای او در «لحظه جهان» است. به عبارتی دیگر فضا و جغرافیای تدارک دیده شده توسط وی برای سرایش اشعارش به گونه ای است که اجازه انتخاب رویکردی غیرفاخر برای بهره مندی از زبان باقی نمی گذارد، اما شاعر خود نیز با شگردی وسواس گونه سعی دارد تا دست به انتخاب ساده ترین و پرمغزترین واژه ها و عباراتی بزند که شعر و تفکر کلامی آن را با اندیشه وی همسو می کند. به همین اعتبار می توان عنوان داشت که لغزش های زبانی او در اشعار این مجموعه و مجموعه­های مشابه به قدری کم است که می توان آن را به جهان و عوالم شاعرانه وی نسبت داد.
«لحظه جهان» دو مثنوی بلند هم دارد که اثر را متفاوت و خواندنی­تر و دیدنی­تر کرده است؛ مثنوی ظهور ذات در مدح حضرت رسول (ص) و مثنوی زمزمه ذات در مدح حضرت امیرالمؤمنین (ع). که این هر دو مثنوی، حال و هوای کتاب ضربان ذات او را که مثنوی بلندی در رثای حضرت حسین (ع) است تداعی می­کند.
در یکی از غزل­های «لحظه جهان» می­خوانیم:

پاییز را هوای تو عین بهار کرد
نامش چه بود؟ عشق؛ زمین را دچار کرد 

ناگاه مثل زلزله از راه می رسد
از عشق می شود مگر آیا فرار کرد؟

خاک از غبارِ عرشی و آب از سرشکِ ما
 لینک
لینک مستقیم
کاربری در لیست بازنشر کنندگان این پست نیست.
کاربری در لیست دوستداران این پست نیست.
مشاهده همه ی 1 نظر
پاتوق کتاب فردا
مهربونمهربون
پاتوق کتاب فردا
معرفی کتاب سبک زندگی: فرهنگنامه کاربردی مهارت های رفتاری و اجتماعی
در زمانی که سبک زندگی در شرق و غرب عالم، بر اساس لذت و رفاه و زرق و برق های فزاینده و بر مدار مد و مصرف و رقابتهای بی امان برای بهره مندی روزافزون از دستاوردهای علمی و هنری و صنعتی می چرخد و امپراتوری رسانه ای می کوشد تا ریشه های فرهنگ و تمدن شرک و دروغ و زر و زور را در دل و جان آحاد مردم جهان استوارتر سازد و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی ورزد، و در عصری که انسان در دورترین نقطه از خداوند ایستاده است و دین و اخلاق دینی را افسانه می پندارد و گوشش به ندای آسمان بسته و دلش به بتهای ذهنی خویش قفل شده است، حرف زدن از پیام پیامبران و اولیا و عارفان کار چندان آسانی نیست. حرف زدن از پیام پیامبران و عارفان کار چندان آسانی نیست. از سبک و سیاق زندگی خداپرستان و حق جویان سخن گفتن، کار دشواری است. گرچه از فطرت پاک و حقیقت جوی بشر در هر زمان و مکانی نباید نومید شد .

نویسنده کتاب سبک زندگی کوشیده است برنامه ای جامع را بر اساس آموزه های قرآن و سیره متعالی پیامبر اکرم(ص) و خاندان پاک ایشان (ع) پیش پا نهد و با الهام از تجربه های پیامبران و پیروان راستین آن بزرگواران ، راه روشنی را ترسیم نماید.

امروزه فرهنگ و تمدن ایرانیان، با تمام قامت رعنای خود، زینت بخش محفل بشریت است. ادب ایرانی آمیزه‏ای از حماسه و ایمان و دانش و هنر و فرزانگی و پارسایی است. در دل هر ایرانی اصیل، خورشید تابانی از پاکی و صفا و عشق به خدا می درخشد. امید آنکه به خواست و مجاهدت ما و به لطف خداوند، بیش از پیش ایران و جهان به زیور بندگی و ادب الهی آراسته و از آلودگی های شرک و کبر و بلاهت پاک گردد.

این کتاب در واقع یک فرهنگ است. البته به دو معنا؛ اول به سبب آنکه نظم مطالب آن بر اساس ترتیب الفبایی است. دوم آنکه موضوع تمام مطالب در ذیل فرهنگ می گنجد. فرهنگ به معنای اندیشه ها، آداب، رسوم، معارف، رفتارهای پسندیده و فرهنگ به همان معنایی که زیربنای تمدن است.

خوانندگان گرامی برای بهره مندی شایسته از مطالب کتاب، نخست به کلید واژگان پایان کتاب سری بزنند و ابتدا چند مطلب را که بیشتر دوست می دارند برگزینند و بادقت بخوانند تا با سبک نویسنده در ارائه مطالب آشنا شنود. امید است کتاب سبک زندگی پاسخگوی بسیاری از پرسشهای شما و فرزندان عزیزتان در زمینه ادب و اخلاق و اندیشه برتر که زیبنده ایرانیان است، باشد.
مولف: محمد دشتی
ناشر کتاب : بشکوه
قیمت: 25000 تومان
#کتاب   #مطالعه   #پاتوق_کتاب   #فرهنگ   #سبک_زندگی  

 لینک
لینک مستقیم
کاربری در لیست بازنشر کنندگان این پست نیست.
کاربری در لیست دوستداران این پست نیست.
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاتوق کتاب فردا
مهربونمهربون
پاتوق کتاب فردا
معرفی کتاب گزارش یک راز: پژواکی از شخصیت شهید دکتر مجید شهریاری
دکتر مجید شهریاری در سال ۱۳۴۵ و در زنجان متولد گردید. ایشان متاهل و دارای دو فرزند به نام های محسن و زهرا بودند. همسر ایشان شهید زنده خانم بهجت قاسمی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی می باشد.

شهید مجید شهریاری تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در زنجان، دوره کار شناسی را در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه صنعتی امیر کبیر (از سال ۱۳۶۳ تا سال ۱۳۶۸)، دوره کار شناسی ارشد را در رشته مهندسی هسته ای در دانشگاه صنعتی شریف (از سال ۱۳۶۹ تا سال ۱۳۷۱) و دوره دکتری در رشته مهندسی هسته ای را در دانشگاه امیر کبیر از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۷) گذارنده اند. بدین تربیت، ایشان تمام تحصیلات خود را در کشور جمهوری اسلامی ایران گذرانده اند.

سرانجام این دانشمند فرزانه واستاد فیزیک هسته ای دانشگاه شهید بهشتی ایران در تهران درتاریخ ۸ آذر ۱۳۸۹ توسط رژیم صهیونیستی و باهمکاری اطلاعاتی منافقین دریک عملیات تروریستی به درجه رفیع شهادت نائل گردید.
در بخشی از این کتاب میخوانیم:
مجید هیچی نگفته بود
در یک مورد از مواردی که مجید عصبانی شد، موضوع ازاین قرار بود که یک نفر راجع به یک مسئله علمی اظهار نظر کرده بود. مجید توضیحی در مورد آن اظهار نظر داده بود. بعد آن فرد، حرف جاهلانه ای زده بود و شهریاری خیلی ناراحت شده بود که چرا یک استاد دانشگاه باید چنین حرفی بزند.

ماجرا این بود که شهریاری توضیح داده بود و فرد مقابل حرف درشت و ناجوری در پاسخ به مجید گفته بود. تنها کاری که کرده بود این بود که هیچ چیز نگفته بود. رها کرده و آمده بود.

دیدم خیلی ناراحت است. خیلی سربسته گفت: (این حرف است که یک انسان به زبان بیاورد؟) طرف بعد از توضیحی که مجید داده به او گفته که خوب ما فلان وسیله را باید بزنیم به گاو و باهاش شخم بزنیم تا بگوییم درست کار می کند؟! مجید از این حرف خیلی ناراحت شده بود. یک بار دیگر دیده بودم که حالت ایشان تغییر کرد. یک بنده خدای یک پرت علمی گفته بود.

شهریاری خیلی با علاقه داشت توضیح می داد که طرف اذیت کرده بود و چیزی گفته بود، در حالی که حق با دکتر شهریاری بود. انسان بود دیگر، عصبانی می شد.

مورد دیگر این که فردی در روند اجرای یک پروژه درست گزارش نمی داد، زیاده طلبی هم می کرد. شهریاری خیلی با او تند شد. با این که احترام می گذاشت، اما وقتی جایی رسید که ایشان باید موضع گیری می کرد، اقدام لازم را انجام می داد. یکی از تفاوت های شهریاری با بقیه این است که ایشان در جاهایی که باید می ایستاد درست می ایستاد.

تظاهر نمی کرد
ایشان آدم غیر عادی نبود. انسان معمولی بود که تلاش می کرد علم کسب کند و متقی باشد. دعا می خواند، نماز شب می خواند تظاهر هم نمی کرد.
گردآورنده کتاب: کارگروه تدوین متون سازمان بسیج اساتید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی
ناشر کتاب : موسسه انتشارات دانشگاه تهران
 لینک
لینک مستقیم
کاربری در لیست بازنشر کنندگان این پست نیست.
کاربری در لیست دوستداران این پست نیست.
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاتوق کتاب فردا
مهربونمهربون
پاتوق کتاب فردا
معرفی کتاب نگاهی به رابطه عبد و مولا
این کتاب دارای هفت فصل «درک رابطه عبد با مولا، ثمره معرفت نفس»، «برخی آثار رابطه عبد با مولا»، «رشد رابطه عبد و مولا در گرو (امر و اطاعت)»، «عبدپروری مولا»، «چند راهکار دیگر برای رشد رابطه عبد و مولا»، «شرایط عبودیت در حدیث (عنوان بصری)» و «فهرست ها» است.
کتاب «نگاهی به رابطه عبد و مولا» به برخی سوالات نظیر «کدام معرفت و شناخت نسبت به نفس است که زمینه ساز شناخت خدا می شود؟»، «انسان زمانی که برای اربابش می دود بهتر می دود یا زمانی که برای خودش می دود؟»، «ارتباط با خدا چگونه برقرار می شود؟»، «مهمترین جلوه محبت مولا به عبد چیست؟»، «اولین راه برای اینکه حسّ پرستش در وجود انسان زنده شود چیست؟»، «ابهام چگونه عبد را تربیت می کند؟»، «چرا باید از هفت سالگی بچه ام را به نماز دعوت کنم، در حالی که هنوز خودش نمی تواند بفهمد و انتخاب کند؟»، «رابطه با مولا یعنی چه؟ یک عبد چگونه می تواند با مولای خود رابطه داشته باشد؟»، «اگر عبد با مولا رابطه داشته باشد یعنی چه حسی دارد؟» و«چرا امیرالمؤمنین(ع) این قدر در مناجات خودش از «جهنم» با خدا سخن می گفت؟»، پاسخ داده است. 
#ناشر :   #بیان_معنوی  
#نویسنده: #علیرضا_پناهیان  
قیمت: 7500

 لینک
لینک مستقیم
کاربری در لیست بازنشر کنندگان این پست نیست.
کاربری در لیست دوستداران این پست نیست.
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاتوق کتاب فردا
مهربونمهربون
پاتوق کتاب فردا
معرفی رمان مفتون و فیروزه
کتاب، «مفتون و فیروزه» رمانی است دو جلدی که به تعبیر سعید تشکری، نویسنده اثر، می توان آن را تاریخ خصوصی ملت ایران در قالب داستان و رمان پنداشت و جدای از آن می­ شود به سادگی و با اطمینان خاطر عنوان داشت که این رمان و آنچه به عنوان سیر داستانی در آن یاد می شود چیزی بیشتر از تاریخ خصوصی و شناسایی پرده­ای مغفول و ناشناخته از تاریخ انقلاب است که برای نخستین بار از زاویه دید فعالان فرهنگی و نه سیاسی روایت می­ شود.

«مفتون و فیروزه» تاریخ شکل ­گیری و جهت­ یابی جریان روشنفکر دینی در بستر هنر تئاتر در ایران است؛ که در مقابله آشکار با هنر بی­ مغز و آوانگارد غرب­زده دورانش، به دنبال چیزی بیشتر از هنر برای هنر است و به همین خاطر مانیفست فعالیت فرهنگی «مفتون و فیروزه» را می­ توان نخستین مانیفست فرهنگی مبارزات منجر به پیروزی انقلاب و نخستین جرقه­ های پیوند میان جریان هنر و اندیشه ناب دینی در تاریخ ایران دانست که امروز تبدیل به جریانی کاملاً مستقل و ریشه­ دار شده است.
#ناشر:
:
قیمت: 60000

 لینک
لینک مستقیم
کاربری در لیست بازنشر کنندگان این پست نیست.
کاربری در لیست دوستداران این پست نیست.
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاتوق کتاب فردا
مهربونمهربون
پاتوق کتاب فردا
معرفی #رمان فرشته ها هم عاشق می شوند
"فرشته ها هم عاشق می شوند" رُمانی است که به مقایسه دغدغه های #زن_امروز و #زن دیروز می پردازد. در این مجموعه ضمن ورود به فضای رُمان و تخیل، بخش هایی از کتاب به صورت مستند روایت شده است. مستندسازی این رمان کمک شایانی به واقعی تر شدن داستان می کند چرا که وقتی مخاطب می بیند که #داستان صرفا زاییده تخیلات نویسنده نیست، باور کردن آن برایش راحت تر است.
نام شخصیت اصلی این کتاب، #فرشته است که در طول داستان به کمال نزدیک و نزدیک تر می شود و با پاکدامنی و تقوایی که به خرج می دهد، #عشق پاک و سالم خود را به تصویر می کشد.
این اثر می تواند برای قشر نوجوان و جوان خصوصاً دختران باشد و جایگزینی برای رمان های زرد و بی نتیجه قلمداد گردد.
#ناشر: 
لینک مستقیم
کاربری در لیست بازنشر کنندگان این پست نیست.
کاربری در لیست دوستداران این پست نیست.
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاتوق کتاب فردا
مهربونمهربون
پاتوق کتاب فردا
معرفي کتاب عباس دست طلا: روایتی از زندگی حاج عباسعلی باقری

این کتاب نگاهی به عملکرد بسیجیان فنی و تعمیر کار واحد پشتیبانی و تدارکات سپاه پاسداران در دوران هشت سال دفاع‌مقدس دارد.

خاطره‌نگار اثر، ماجرا‌ها را از زمانی که کمتر از دو ماه از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران گذشته، آغاز می‌کند. عباس‌علی باقری با مروری کوتاه بر زندگی‌اش و دودلی‌های خود برای حضور در جبهه‌ها، از زمانی می‌گوید که تصمیم می‌گیرد برای دو هفته به جبهه برود و ببیند در آن‌جا چه کاری از دستش برمی‌آید.

اولین اعزام باقری هجدهم آبان ماه سال 1359 است. به همراه چند نفر از دوستانش وارد پادگان ارتش در اسلام‌آباد می‌شوند. محلی که خودروهای خسارت دیده از انفجارها توسط تعمیرکاران شرکت خودرو سازی ایران ناسیونال تعمیر می‌شوند و عباس‌علی باقری و دوستانش که قرار است توانایی خود را در کار ثابت کنند، جیپی را که چپ کرده تعمیر می‌کنند. توانایی و سرعت آن‌ها باعث شهرت‌شان می‌شود. 

پس از گذشت یک‌ماه‌ونیم از بازگشت آن‌ها از جبهه‌ها، باقری تصمیم می‌گیرد تیمی فنی‌ و حرفه‌ای را برای تعمیر خودرو‌ها به جبهه‌ها ببرد. یافتن این نیرو‌های ماهر و مجاب کردن ‌‌آن‌ها بخش مهمی از کتاب «عباس دست طلا» است و به نوعی انگیزه مردم برای حضور در جبهه‌ها و چرایی شرکت نکردن برخی افراد در دفاع مقدس را بیان می‌کند.

باقری در نهایت تیمی 21 نفره را تشکیل می‌دهد تا به ستاد جنگی زیر نظر شهید دکتر مصطفی چمران بپیوندد، اما به دلیل ماجرا‌‌هایی که در هنگام اعزام رخ می‌دهد، تنها 9 نفر از تعمیرکاران باقی می‌مانند، افرادی حرفه‌ای که نزدیک به 14 ساعت در روز کار می‌کنند و خودروها را به سرعت تعمیر و تحویل می‌دهند.

او برای دومین بار در بیستم دی ماه سال 1359 به همراه تیم خود به پادگان ابوذر در سر‌پل‌ذهاب می‌رود و علاوه بر تعمیر خودرو، کشویی تفنگ 106 میلی‌متری ضد تانک را هم تعمیر می‌کنند. باقری در فاصله هر چند ماهی که به تهران می‌آید و بر می‌گردد، برای هر دوره از سفرش به جبهه‌های دفاع مقدس تیمی جدید و تازه نفس را می‌برد.

بخش دیگری از کتاب «عباس دست طلا» به ماجرای حضور خانواده باقری در اهواز و منطقه جنگی اختصاص دارد. فعالیت‌های وی تا پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ادامه پیدا می‌کند و مهارت او در تعمیر خودرو‌ها باعث می‌شود تا به او لقب عباس دست‌طلا را بدهند.

#نويسنده:
#محبوبه_معراجی_پور
ناشران اين کتاب:
#نشر #فاتحان
#قیمت: 6000
#کتاب #دست_طلا
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاتوق کتاب فردا
مهربونمهربون
پاتوق کتاب فردا
معرفی رمان کعبه هفتاد
«کعبه هفتاد» سفرنامه یا شبه رمانی است از سفر جانبازان دفاع مقدس در سال ۱۳۷۰ به مکه معظمه است.
خلیلی که سال‌ها به عنوان خبرنگار دفاع مقدس در جبهه ها حضور داشت،‌ درباره این اثر می گوید:‌ سال ۱۳۷۰ به همراه جمعی از جانبازان دفاع مقدس به مکه معظمه سفری داشتم تا بتوانم از خلال این سفر با شناختی که از این ایثارگران برایم حاصل می‌شود،‌ رمانی در عرصه دفاع مقدس تألیف و منتشر کنم،‌ اما درجریان این سفر حوادثی رخ داد که موضوع اصلی نگارش این سفرنامه و شبه رمان شد. «کعبه هفتاد»‌ روایتی است از برخوردهای ناجوانمردانه مسئولان عربستان با جانبازان دفاع مقدس ایران که در سال ۷۰ رخ داد.
#نویسنده: #اکبر_خلیلی
#ناشر: #عصر_داستان
قیمت: 10000
#کتاب #مطالعه #داستان #رمان #جانباز #سفرنامه #لایک #فیسبوک #عکس #مکه #جبهه
 لینک
لینک مستقیم
کاربری در لیست بازنشر کنندگان این پست نیست.
کاربری در لیست دوستداران این پست نیست.
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاتوق کتاب فردا
مهربونمهربون
پاتوق کتاب فردا
معرفي رمان دوازدهم
این اثر که پژوهش و نگارش آن حدود 18 ماه به طول انجامیده است به موضوع حضور امام عصر (عج) در زمان معاصر و دغدغه های مربوط به آن می پردازد.

مؤذنی هدف از نگارش این کتاب را اهمیت یک نگاه عقلانی به موضوعی که بیش از هزار سال در ذهن شیعه وجود دارد عنوان کرده است.
#نویسنده#علی_موذنی
#ناشر#عصر_داستان
#قیمت: 14500#کتاب #مطالعه #فرهنگ #کتاب_فردا #پاتوق #کافه #جاکتابی #کتابخانه #معرفی#فیسبوک
لینک مستقیم
کاربری در لیست بازنشر کنندگان این پست نیست.
کاربری در لیست دوستداران این پست نیست.
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاتوق کتاب فردا
مهربونمهربون
پاتوق کتاب فردا
معرفي رمان اقیانوس مشرق
در این رمان، عِمران در جست و جوی آب حیات است تا به زندگی ابدی دست پیدا کند. در برهوتی گم شده و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند، اما به یکباره ناشناسی خبر از قلعه‌ای در شرق می‌دهد؛ قلعه‌ای گمنام که آب حیات را در خود پنهان کرده است. هیچ‌کس نشانِ آن قلعه را نمی‌داند.

عِمران ناخواسته از مسیر چشمه آب حیات دور شده و در مسیر قلعه رو به شرق حرکت می‌کند، جایی که انگار اقیانوسی پنهان از چشم‌های مردم در آن جا آرام گرفته است، اقیانوسی ژرف و بی‌مانند که نامش علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام است.
#نویسنده#مجید_پورولی_کلشتری
#ناشر#عصر_داستان
#قیمت: 7000
#کتاب #مطالعه #رمان #اقیانوس_مشرق #چشم #امام_رضا #ضامن
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید