bumim.ir


http://uploadtak.com/images/h6598_farag.gif


بروز رسانی 
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

ایام فاطمیه از چه تاریخی شروع و در چه تاریخی تمام می شود؟  دربارة تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) روایات


ایام فاطمیه از چه تاریخی شروع و در چه تاریخی تمام می شود؟
دربارة تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) روایات مختلفی وجود دارد است. و از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر(ص) بیان شده است. اما میان علمای شیعه، دو احتمال معتبر است: هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر(ص) یا نود و پنج روز بعد از رحلت ایشان.

بنابراین با توجه به رحلت پیامبر اسلام(ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخه سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیة اوّل می‌ خوانند.

اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیة دوم می‌ خوانند.

بنابراین؛ ایام فاطمیه جمعا ۶ روز می باشد، ۳ روز در ماه جمادی الاول و ۳ روز در ماه جمادی الثانی. فاطمیه اول از ۱۳ تا ۱۵ جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد.

و شاید علت اینکه سه روز در هر ماه بعنوان روز شهادت آن حضرت(س) معرفی شده است به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که ماههای قمری از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س)، ۲۹ روز بوده باشند، حال آنکه در صورت کامل بودن ماههای قبل، روز شهادت ۱۳جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی خواهد بود. چرا که طبق تقویم، حداکثر سه ماه قمری ۲۹ روزه و حداکثر ۴ ماه قمری ۳۰ روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند.

نکته مهمی که لازم است به آن توجه داشته باشیم این است که در سیره معصومین (علیهم السلام)و علمای دینی چیزی بنام دهه فاطمیه نداریم بلکه ایام فاطمیه دارم. مدت زمان برگزاری مراسمهای عزاداری برای شهادت بزرگ بانوی عالم خلقت حضرت زهرا(سلام الله علیها) بستگی به عرف مناطق مختلف دارد. در عرف برخی مناطق عزاداری در دو دهه برگزار می شود به این صورت که ، به دهه دوم جمادی الاول، از دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول ۷۵ روز، شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی از اول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول ۹۵ روز، شهادت حضرت زهرا(س) در آن واقع شده است، دهه فاطمیه دوم گفته می شود.

و باید توجه کرد که برگزاری عروسی در ایام فاطمیه اگر توام با معصیت و یا هتک حرمت به حضرت زهرا (سلام الله علیها)نباشد، اشکال ندارد. اما برای مومنان سزاوار است که با توجه به عرف شهر محل زندگی خودشان حرمت این ایام را پاس بدارند و از انجام کارهای شادی آفرین بپرهیزند. [مستفاد از زساله دانشجویی،ج۱۶(به نقل از: صراط النجاه آیه الله تبریزی،ج۵،س۵۲۱، و دفاترسایر مراجع)]

http://www.soalcity.ir/node/545
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
گروه فرهنگی مالک
گروه فرهنگی مالک
فرا رسیدن میلاد رسول مکرم اسلام حضرت محمدمصطفی(ص) گرامی باد.
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
fatemeh
آروم و عادیآروم و عادی
fatemeh
با سلام
دوستان عزیز لطفا توجه کنید
دوستان عزیزی که برای فروش محصولاتشون و معرفی خودشون یا شرکتشون نیاز  به  فروشگاه اینترنتی و وبسایت دارند
 با قیمت خیلی مناسب براشون طراحی میشه به صورت کاملا اختصاصی و با آموزش رایگان (% تخفیف ویژه %  تا آخر این هفته){-w74-}
اگه کسی از دوستان تمایل داشت پیام بده
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
مونا حقیقی
مونا حقیقی
سلام

اگر در اطرافیان خود عزیزانی را می شناسید که امسال عازم پیاده روی اربعین هستند و ممکن است توان بردن بخشی از نذورات مردمی به عتبات و پخش آنها در بین کودکان عراقی ، زائرین یا موکب ها را داشته باشند ، و یا اینکه متقاضی کالای متبرک از کربلا می باشید، لطفاً این پیام را برای آنها فوروارد کنید تا با ثبت سفر و قید محدودیت هایشان در لینک زیر ، امکان مشارکت در این طرح و کمک به زائرین سیدالشهدا (علیه السلام) را داشته باشند.
جهت ثبت تاریخ سفر و ظرفیت کوله از این لینک اقدام‌کنید 
یا از طریق کانال تلگرام با ما در تماس باشید
toooshe@
 لینک
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید