لحظه  بروز رسانی 
Mehrdad
مشکوکمشکوک
Mehrdad

موضوع: تصاویر نادر و قدیمی از حال و هوای مراسم حج    

موضوع: تصاویر نادر و قدیمی از حال و هوای مراسم حج

 

  
 

با گذشت 14 قرن از ظهور اسلام همه ساله مسلمانانی از سراسر زمین برای انجام مناسک حج عمره و تمتع راهی کشور عربستان می شوند. در گذشته های نه چندان دور زائران با امکانات اولیه و تحمل مسیرهای دور و طولانی با وسایل گوناگون خود را به سرزمین وحی می رساندند.

با مرور تاریخ و در نظر گرفتن امکانات موجود در هر مقطع تاریخی شاید بتوان تصور کرد گروه های زائر خانه خدا چه مشقاتی را باید پشت سر می گذاشتند تا خود را به مکه و مدینه برسانند. امروزه اما با پیشرفت صنایع هوایی مسیرهای طولانی چند روزه را می توان چند ساعت پیمود و جمعیت زوار از هزاران نفر به میلیون ها نفر می رسد.

تا 30 سال قبل بافت قدیمی مکه و مدینه تقریبا دست نخورده باقی مانده بود. بلندپروازی های حاکمیت آل سعود تغییرات اساسی در فضای تاریخی عربستان به خصوص در مکه و مدینه ایجاد کرد و این شهرهای مذهبی را با آسمانخراش ها و ساختمان های مدرن تغییر شکل داد. همانند شهرهای بزرگ دیگر كه زمانی خبری از این ازدحام و گسترش ساختمان ها نبود.

تصاویر پیش رو برگرفته از مجله نشنال جئوگرافی می باشد که در سال 1953 میلادی (62 سال قبل) از انجام اعمال حج تهیه شده است. با نگاهی به این تصاویر می توان سادگی و بی آلایشی زائران را مشاهده کرد. همچنین بخشی از تاریخ اسلام که در معماری و دیگر ابنیه مذهبی موجود در این شهرها بود، به عنوان گوشه ای از سیر تحولات اسلام بود که امروزه بسیاری از این آثار تخریب شده است. حال و هوای دهه 50 میلادی مكه و حاجیان آن زمان، دیدن دارد. زمانی که حج رفتن حقیقتا بی ریا بود و چیزی جز زیارت خانه خدا مردم را به سرزمین عربستان نمی کشاند.
 

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org 
سفر بسیاری از زائران به مکه از طریق کشتی بود، در آن روزها مسافرت هوایی هنوز در مراحل اولیه خود بود و به شکل امروزی به طور گسترده در دسترس عموم نبود


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org 
برای کسانی که تمکن مالی داشتند، در قالب گروه های کوچک امکان پرواز از کشورهای نزدیک مهیا بود


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org 
مثل امروز، اتوبوس های اولیه در آن روزها وسیله ای برای جابجایی زائران بود


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net 
بر اساس موازین اسلام تنها مسلمانان اجازه ورود به شهر مکه و مدینه را دارند. تابلوی ورودی مکه نشان از این حکایت دارد


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org 
خانه ها و هتل های قدیمی در خارج از محیط مسجد الحرام در آن سال ها پابرجا بودند. بسیاری از این ساختمان های تاریخی به دستور حکومت آل سعود برای توسعه مسجدالحرام تخریب شدند


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org 
یک خیابان شلوغ در مکه. سبک معماری عثمانی در مناره های مساجد دیده می شود


مشاهده همه ی 2 نظر
Mehrdad
مشکوکمشکوک
Mehrdad

رویایی ترین نقاط دنیا       1- سادورینی (یونان):این جزیره ی فوق العاده در

رویایی ترین نقاط دنیا 

      

1- سادورینی (یونان):

این جزیره ی فوق العاده در بخش جنوبی دریای اژه و در 200 کیلومتری جنوب شرقی سرزمین یونان واقع شده است. سادورینی بزرگترین جزیره ی مجمع الجزایری به همین نام است. بیشتر جزایری که در گروه سیکلادس قرار دارند متعلق به سادورینی اند. مساحت این جزیره در حدود 73 کیلومتر مربع است و طبق سرشماری سال 2011 در حدود 15 هزار نفر ساکن این جزیره هستند.


رویایی ترین نقاط دنیا

2- ونیز:

ونیز شهری در شمال شرقی ایتالیاست. این شهر مانند مجمع الجزایری کوچک شامل 118 جزیره کوچک است که کانال های آب آنها را از هم جدا کرده اند و با کمک پل های کوچک و بزرگ به هم راه یافته اند. این شهر در تالاب باتلاقی در کرانه ساحلی، بین دهانه رودهای پو و پیاوه واقع شده است. موقعیت فوق العاده ونیز، معماری و آثار هنری آن، این شهر را در تمامی لیست هایی که از زیباترین شهرهای دنیا معرفی می شود قرار داده است.


رویایی ترین نقاط دنیا

3- مالدیو:

مجمع الجزایر مالدیو که به صورت رسمی جمهوری مالدیو نیز نامیده می شود، کشوری است که در جنوب غربی هند و در اقیانوس هند واقع شده است. مالدیو از 1192 جزیره مرجانی کوچک و بزرگ تشکیل شده است. بزرگترین جزیره مالدیو 5 کیلومتر مربع مساحت دارد، جالب تر اینکه تنها 9 جزیره این کشور مساحتی بالاتر از 2 کیلومتر مربع دارند.


رویایی ترین نقاط دنیا

مشاهده همه ی 1 نظر
Mehrdad
مشکوکمشکوک
Mehrdad

مرگ در قاموس ما از بی وفایی بهتر است     

مرگ در قاموس ما از بی وفایی بهتر است
                          در قفس با دوست مردن از رهایی بهتر است
قصه ی فرهاد دنیا را گرفت ای پادشاه
                          دل به دست آوردن از کشور گشایی بهتر است
تشنگانِ مِهر محتاج ترحم نیستند
                          کوشش بیهوده در عشق از گدایی بهتر است

مشاهده همه ی 1 نظر
Mehrdad
مشکوکمشکوک
Mehrdad

  این جا برای از تو نوشتن هوا کم است

 

این جا برای از تو نوشتن هوا کم است

دنیا برای از تو نوشتن مرا کم است!

 

اکسیر من! نه اینکه مرا شعر تازه نیست

من از تو می نویسم و این کیمیا کم است

 

سرشارم از خیال ولی این کفاف نیست

در شعر من حقیقت یک ماجرا کم است

 

تا این غزل شبیه غزل های من شود

چیزی شبیه عطر حضور شما کم است

 

گاهی ترا کنار خود احساس می کنم

اما چقدر دل خوشی  خواب های من کم است!

 

خون هر آن غزل که نگفتم به پای توست

آیا هنوز آمدنت را بها کم است!

مشاهده همه ی 1 نظر
Mehrdad
مشکوکمشکوک
Mehrdad

دل خوشم با غزلی تازه، همینم کافی است

دل خوشم با غزلی تازه، همینم کافی است

تو مرا باز رساندی به یقینم، کافیست

 

قانعم، بیشتر از این چه بخواهم از تو

گاه گاهی که کنارت بنشینم، کافیست

 

گله ای نیست، من و فاصله ها همزادیم

گاهی از دور تو را خوب ببینم، کافیست

 

من همین قدر که با حال و هوایت-گهگاه-

برگی از باغچه ی شعر بچینم، کافیست

 

فکر کردن به تو یعنی غزلی شورانگیز

که همین شوق مرا، خوبترینم! کافیست

مشاهده همه ی 1 نظر
Mehrdad
مشکوکمشکوک
Mehrdad

روز دحو الارض و اعمال آندحو الارض و اعمال آن 1.تعريف:در

روز دحو الارض و اعمال آن

دحو الارض و اعمال آن
1.تعريف:

در اين روز، بخش هايي از کره زمين ـ که سراسر از آب بود ـ شروع به خشک شدن نمود تا کم کم به شکل ربع مسکون امروزين درآيد. مطابق روايات، اولين نقطه اي که از زير آب سر برآورد مکان کعبه شريف و بيت ا... الحرام بود.

دحو الارض، مطابق با بيست و پنجم ماه ذوالقعده، روزي است که خداوند با نظر به کره زمين، به جهان خاکي حيات بخشيد.

از اين روز، بخش هايي از کره زمين ـ که سراسر از آب بود ـ شروع به خشک شدن نمود تا کم کم به شکل ربع مسکون امروزين درآيد. مطابق روايات، اولين نقطه اي که از زير آب سر برآورد مکان کعبه شريف و بيت ا... الحرام بود.

به نظر برخي از مفسران، آيه 30 سوره نازعات (والارض بعد ذلک دحاها) به همين واقعه اشاره دارد.

2. ذوالقعده؛ ماه حرام

ماه ذوالقعده (يا همان ذيقعده در تلفظ فارسي) اولين ماه از ماه هاي حرام است. ماه هاي حرام زمان هايي هستند که جنگ در آنها ممنوع بوده و احکام ويژه اي نيز از جهت شرعي و فقهي دارند.

اما استفاده اخلاقي و تربيتي که از اين حکم مي توان برد اين است که: «اگر جنگ و نزاع ميان مردمان در اين ماه حرام شده است» حتما منازعه و محاربه با خداوند بايد بيشتر مورد نفرت قرار گيرد. لذا شايسته است انسان مومن در اين ماه ها بيشتر به فکر باشد تا انديشه و اعضاي او با گناه و معصيت، به مخالفت با خداوند برنخيزد.

3. مناسبت هاي ديگر اين روز:

گذشته از واقعه دحوالارض، رويدادهاي ديگري نيز در اين روز رخ داده اند که اهميت آنرا دوچندان نموده اند؛ از جمله:

3.1. ميلاد شيخ الانبياء حضرت ابراهيم علي نبينا و آله و عليه السلام

3.2. ميلاد حضرت عيسي مسيح عليه السلام

3.3. خروج رسول اکرم |(ص) از مدينه به همراه هزاران حاجي به سوي مکه، به قصد حجة الوداع. در اين سفر وجود مقدس حضرت زهرا (سلام الله عليها) و نيز تمامي همسران پيامبر(ص) نيز ايشان را همراهي مي کردند.

3.4. در روايتي نيز آمده است که قائم (عج) در همين روز قيام خواهد کرد.

4. اعمال شب و روز دحو الارض

4.1. روزه: يکي از آن چهار روز است که در تمام سال بفضيلت روزه ممتاز است.

در روايتي روزه‏اش مثل روزه هفتاد سال است و در روايت ديگر کفاره هفتاد سال است و هر که اين روز را روزه بدارد و شبش را به عبادت بسر آورد از براي او عبادت صد سال نوشته شود و از براي روزه‏دار اين روز هر چه در ميان آسمان و زمين است استغفار کند و اين روزي است که رحمت خدا در آن منتشر گرديده و از براي عبادت و اجتماع به ذکر خدا در اين روز اجر بسياري است و از براي اين روز به غير از روزه و عبادت و ذکر خدا و غسل دو عمل وارد است .

4.2. نماز: نمازي که در کتب شيعه قميين روايت شده است.

آن دو رکعت است در وقت چاشت در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره و الشمس بخواند و بعد از سلام نماز بخواند لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِي الْعَظِيمِ پس دعا کند و بخواند يا مُقِيلَ الْعَثَرَاتِ أَقِلْنِي عَثْرَتِي يا مُجِيبَ الدَّعَوَاتِ أَجِبْ دَعْوَتِي يا سَامِعَ الْأَصْوَاتِ اسْمَعْ صَوْتِي وَ ارْحَمْنِي وَ تَجَاوَزْ عَنْ سَيئَاتِي وَ مَا عِنْدِي يا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ .

4.3. دعا: خواندن اين دعا است که شيخ در مصباح فرموده مستحب است خواندن آن.

اللَّهُمَّ دَاحِي الْکَعْبَةِ وَ فَالِقَ الْحَبَّةِ وَ صَارِفَ اللَّزْبَةِ وَ کَاشِفَ کُلِّ کُرْبَةٍ أَسْأَلُکَ فِي هَذَا الْيوْمِ مِنْ أَيامِکَ الَّتِي أَعْظَمْتَ حَقَّهَا وَ أَقْدَمْتَ سَبْقَهَا وَ جَعَلْتَهَا عِنْدَ الْمُؤْمِنِينَ وَدِيعَةً وَ إِلَيکَ ذَرِيعَةً وَ بِرَحْمَتِکَ الْوَسِيعَةِ أَنْ تُصَلِّي عَلَي مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ الْمُنْتَجَبِ فِي الْمِيثَاقِ الْقَرِيبِ يوْمَ التَّلاقِ فَاتِقِ کُلِّ رَتْقٍ وَ دَاعٍ إِلَي کُلِّ حَقٍّ وَ عَلَي أَهْلِ بَيتِهِ الْأَطْهَارِ الْهُدَاةِ الْمَنَارِ دَعَائِمِ الْجَبَّارِ وَ وُلاةِ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ وَ أَعْطِنَا فِي يوْمِنَا هَذَا مِنْ عَطَائِکَ الْمَخْزُونِ غَيرَ مَقْطُوعٍ وَ لا مَمْنُوعٍ [مَمْنُونٍ‏] تَجْمَعُ لَنَا بِهِ التَّوْبَةَ وَ حُسْنَ الْأَوْبَةِ يا خَيرَ مَدْعُوٍّ وَ أَکْرَمَ مَرْجُوٍّ يا کَفِي يا وَفِي يا مَنْ لُطْفُهُ خَفِي الْطُفْ لِي بِلُطْفِکَ وَ أَسْعِدْنِي بِعَفْوِکَ وَ أَيدْنِي بِنَصْرِکَ وَ لا تُنْسِنِي کَرِيمَ ذِکْرِکَ بِوُلاةِ أَمْرِکَ وَ حَفَظَةِ سِرِّکَ وَ احْفَظْنِي مِنْ شَوَائِبِ الدَّهْرِ إِلَي يوْمِ الْحَشْرِ وَ النَّشْرِ وَ أَشْهِدْنِي أَوْلِياءَکَ عِنْدَ خُرُوجِ نَفْسِي وَ حُلُولِ رَمْسِي وَ انْقِطَاعِ عَمَلِي وَ انْقِضَاءِ أَجَلِي اللَّهُمَّ وَ اذْکُرْنِي عَلَي طُولِ الْبِلَي إِذَا حَلَلْتُ بَينَ أَطْبَاقِ الثَّرَي وَ نَسِينِي النَّاسُونَ مِنَ الْوَرَي وَ أَحْلِلْنِي دَا

مشاهده همه ی 1 نظر
Mehrdad
مشکوکمشکوک
Mehrdad

 نکات فرهنگی و جالب کشورهای دنیا را بدانیم       هر

 نکات فرهنگی و جالب کشورهای دنیا را بدانیم

 

  
 

هر کشور دنیا آداب و رسوم و ویژگی‌های فرهنگی منحصر به فرد خود را دارد و ممکن است رفتاری که در یک کشور مقبول باشد، در کشوری دیگر توهین‌آمیز و یا حتی عجیب تلقی شود، به طور مثال ممکن است در یکی از قبیله‌های دورافتاده‌ی آفریقا یا آمریکای جنوبی افراد برای خوش‌آمدگویی بر یکدیگر بزاق پرتاب کنند، اما این کار مسلما در جوامع دیگر پسندیده نیست. در این ایمیل ۱۸ مورد از رفتارهای توهین‌آمیز هر یک از کشورهای دنیا را معرفی شده است.


فرانسه: درباره‌ی پول هیچوقت نه بپرسید و نه صحبت کنید.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


اوکراین:
 مراقب باشید که تعداد گل‌هایی که هدیه می‌دهید عدد زوج نباشد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


نیوزلند:
 بوق نزنید، وگرنه به دیگران توهین کرده‌اید.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


هند: 
مراقب باشید در مکان‌های عمومی با جنس مخالف برخورد نکنید.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


ژاپن: 
انعام ندهید.

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


مکزیک: 
از شوخی‌های محلی دلخور نشوید.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


نروژ: 
در مورد رفتن به کلیسا سوال نکنید.

مشاهده همه ی 5 نظر
Mehrdad
مشکوکمشکوک
Mehrdad

حقیقت تلخ دنیای مدرن امروزی به زبان کاریکاتور       هنر

حقیقت تلخ دنیای مدرن امروزی به زبان کاریکاتور

 

  
 

هنر همیشه مجموعه ای از عکس های شگفت انگیز و منظره های خیره کننده نیست، گاهی می تواند به عنوان عاملی برای تغییر و نشانی برای اعتراض باشد. استیو کاتز معتقد است که بسیاری از چیزها در جهان باید به گونه ای متفاوت باشد. کار کردن نباید باعث از بین بردن شخصیت شود و نباید برای کسب پولی بی ارزش روحی نابود شود. مصرف گرایی نباید زندگی ما را مانند معاونی در دست بگیرد. و رسانه های اجتماعی، که ما نیازمند این هستیم که این مانع را مشتاقانه به بیرون از خودمان پرتاب کنیم. آیا زندگی بهتر از این نخواهد شد؟

استیو کاتز یک تصویرگر و انیماتور ساکن لندن است. در چالش انتخاب بین کارکردن در مک دونالد و درس خواندن در رشته هنرهای زیبا او دومی را انتخاب کرد. او قبل از شروع به کار به عنوان یک نویسنده آزاد در Glueisobar به عنوان یک مفهوم کلی از هنرمند نمایشنامه مصور مشغول به فعالیت بود. کاتز فیلم ها و تصاویر زیادی را خلق کرده که زندگی مدرن را مورد نقد قرار داده است. او می گوید که جنون بشریت یک استخر بی پایان از الهام است.
 

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


مشاهده همه ی 4 نظر
Mehrdad
مشکوکمشکوک
Mehrdad

 جلوه هایی از خزان زودهنگام درختان تهران       همیشه وقتی

 جلوه هایی از خزان زودهنگام درختان تهران

 

  
 

همیشه وقتی حرف از برگ ریزان به میان می آمد، به یاد پاییز می افتادیم. ولی اکنون خزان در تابستان رخ داده و برگ های درختان سر به فلک کشیده در حال ریزش هستند. اگر سری به خیابان های شهر بزنید یا در پیاده روها قدم بردارید، در این گرمای تابستان شاهد جلوه هایی از پاییز خواهید بود. برگ های برخی از درختان زرد و خشک شده و روی آسفالت خیابان ها و سنگفرش پیاده روها زیر پای عابران ناله می کنند و جان می دهند ...
 

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


مشاهده همه ی 4 نظر