لحظه  بروز رسانی 
mohsan
عاشقعاشق
mohsan

امام کاظم علیه السلام: مؤمن همانند دو کفّه ترازوست، هر گاه

امام کاظم علیه السلام:
مؤمن همانند دو کفّه ترازوست، هر گاه به ایمانش افزوده گردد، به بلایش افزوده گردد.
تحف العقول، ص۴۰۸

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
mohsan
عاشقعاشق
mohsan

در بعضی از مناطق پاکستان، مردی که همسر دوم می خواهد

در بعضی از مناطق پاکستان، مردی که همسر دوم می خواهد

در بعضی از مناطق پاکستان، مردی که همسر دوم می خواهد باید یک سنگ بزرگ را نیم ساعت در وسط جمعیت روی دوش بگذارد

مشاهده همه ی 2 نظر
mohsan
عاشقعاشق
mohsan

پروستات و بیماری های مربوط به آننویسنده: فریبا احیا ء

نویسنده: فریبا احیا ء - ۱۳۸٩/٩/٢٥

 

پروستات 
این عضو بصورت غده ای کوچک در زیر مثانه قرار داشته و قسمت فوقانی مجرای ادراری را در بر می گیرد. این غده در جلوی راست روده قرار دارد و سطح پشتی آن از طریق معاینه راست روده قابل لمس است(معاینه از طریق مقعد). عمل این غده ساختن مایعی است که قسمتی از مایع منی را می سازد.از وظایف آن می توان اسپرماتوزوئید و ترشح هورمون تستسترون را نام برد. این غده منجر به یکسری اختلالات در مردان می شود که از جمله آنها می توان به بزرگی این غده، التهاب و سرطان آن اشاره نمود.

پروستاتیت

ممکن است نتیجه عفونت و یا فقط التهاب باشد.پروستاتیت دو نوع طبقه بندی دارد 1-باکتریال (آلودگی به باکتری ،قارچ،مایکوپلاسما) و غیر باکتریال(نتیجه تنگی پیشبراه،هایپوپلازی پروستات ) 2- حاد و مزمن

التهاب مکرر یا دراز مدت پروستات را پروستات مزمن می گویند کهاز التهاب حاد پروستات شایع تر است

علایم:

علایم ادراری به شکل تکرر،فوریت در ادرار،hesitancy،dribbling(قطره قطره ادرارکردن)،درد در پرینه،سوزش ادرار،شب ادراری

v پروستاتیت حاد تب ولرزناگهانی دارد اما پروستاتیت مزمن تب ولرز ندارد. 

عواقب احتمالی

· بزرگ شدن پروستات، تنگی پیشابراه ، کندی یا بند آمدن ادرار

· ناتوانی جنسی

تشخیص:

کشت از نسج پروستات،آزمایش کامل ادراری(U/D)
در آزمایش ادرار از سه ظرف استفاده مینماییم . در ظرف اول 15-30ccادرار می ریزیم که نمونه پیشابراهی است. در ظرف دوم 50-75 ccادرار می ریزیم که نمونه از مثانه است و بالاخره برای ظرف سوم روی شکم را ماساژ بدهید مایعی که خارج می شود مایع پروستات است که معمولا حاوی مقادیر زیادی لکوسیت (گلبول سفید) است.

درمان:

10-14 روز آنتی بیوتیک وسیع الطیف ، استراحت در بستر،مسکن ها و ضد اسپاسم( تتراسایکلین ،کوتری نیداز،متی سیلین،داکسی سایکلین)،این بیماران میتوانند از حمام نشیمنگاهی (نشستن در اب ولرم) نیز استفاده نمایند

نکات:

ü تحریک جنسی ممنوع

ü مصرف مایعات نباید زیاد باشد زیرا سطح دارو را کاهش میدهد.

ü نوشیدن نوشابه های مدردار،قهوه،شکلات و ادویه ممنوع

بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟(B.P.H)

بیش از نیمی از مردان بالای سن 60 سال دچار بزرگی پروستات هستند و احتمال بروز این حالت با افزایش سن افزایش می یابد. در بزرگی خوش خیم پروستات اول قسمتهای مرکزی پروستات بزرگ می شود، بزرگی این ناحیه معمولاً بر روی پیشابراهی که از داخل پروستات عبور می کند فشار می آورد.

 

علایم:

فاقد علائم ، مشکلات ادراری(سوزش،فوریت ،شب ادراری ،احساس عدم تخلیه ادراری ،نیاز به زور زدن برای ادرار کردن) همیشه مقداری ادرار باقیمانده دارد که اگر بیش از 60cc باشد احتمال پس زدن ادرار و بیماری کلیه وجود دارد. عفونت ادراری(حس درد و سوزش در ادرار)،پروستات بزرگ که اغلب دردناک نیست.

نکته : بزرگی خوش خیم پروستات سرطان نیست و سرطانی نمی شود اما فرد میتواند همزمان به هر دو بیماری مبتلا باشد. 

تشخیص :

توشه رکتال (DRE-معاینه پروستات از طریق انگشت که راست روده بیمار مورد معاینه قرار می گیرد. از این طریق پزشک می تواند بزرگی پروستات یا وجود توده یا هر گونه بافت غیر طبیعی که نشاندهنده سرطان باشد را مورد ارزیابی قرار دهد.)، اندازه گیری کراتنین و BUNکه اگر افزایش یافته باشد شانس نارسایی کلیه زیاد است.

عوارض احتمالی :

· مثانه ضعیف و ممکن است متسع و به سایر اعضای بدن فشار وارد کند . 

· التهاب مثانه ( سیستیت ) که به علت عفونت ناشی از خروج ناکامل ادرار ایجاد می شود . 

· ممکن است آسیب کلیه و گردش خون تصفیه نشده در بدن به دلیل پس زدن ادرار از مثانه به کلیه به وجود آید 

درمان:

فقط زمانیکه منجر به بروز علائم شدید شود یا اینکه سبب بروز اختلال در عملکرد کلیه ها و مجاری ادراری شود. باید تحت درمان قرار گیرد. در احتباس ادراری چون پروستات بزرگ شده است از طریق سوندهای ادراری یک سیم فلزی را عبور داده و راه باز می شود. اتساع با بادکنک که در آن بادکنک در داخل پیشابراه قرار داده می شود و متورم می شود تا پیشابراه را گشاد نماید

داروهای « بلوک کننده گیرنده α » {پرازوسین یا ترازوسین } که سبب شل شدن عضلات پروستات شده و تا حدی سبب کاهش فشار پروستات بر پیشابراه می گردد. 
داروهای ضد هورمون{فیناستراید FINASTERIDE}از طریق کاهش هورمونهای مردانه سبب کاهش اندازه پروستات می شوند.این دارو از تبدیل تستسترون به D-تستسترون جلوگیری می نماید. 
جراحی با اشعه لیزر 
جراحی کرایو ( منجمد کردن بافت پروستات ) 
درمان گرمایی یا میکرویو ( حرارت دادن بافت پروستات یا میکروویو ) 
در مراحل بسیار حاد پروستاتکتومی که سه نوع است 
1. از طریق پرینه : عوارض: ناتوانی جنسی ، بی اختیاری مدفوع و یا ادراری ،عفونت

2. از راه شکم : عوارض : خونریزی

3. از پشت پوبیس:عوارض : ندارد

قبل از عمل جراحی بیمار باید پرینه خود را سفت وشل نماید.

بعد از عم

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
mohsan
عاشقعاشق
mohsan

منظور از اول و آخر بودن خداوند چیست؟مجموعه: اصول و فروع دین

منظور از اول و آخر بودن خداوند چیست؟مجموعه: اصول و فروع دین


ارتباط با خدا,توکل به خدا

اول و آخر از اسمای ذات خدا بوده و با دیگر اسمای خداوند عینیت و اتحاد دارد

 

 اوّل در اصل به شکل «أءول» بر وزن افعل  و از ریشه «أول» است. در لغت به معنای مقدم بر چیزی است.[1]در واقع می توان آنرا ابتدای چیزی دانست که گاه دوم دارد و گاه ندارد. آخر نیز بر وزن فاعل و از ریشه «اخر» به معنای تأخر در مقابل تقدم است. [2]

اول و آخر از اسمای ذات خدا بوده و با دیگر اسمای خداوند عینیت و اتحاد دارد و به عنوان یکی از اسمای خدا تنها یکبار در قرآن بکار رفته اند: «هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ »اوست اول و آخر و ظاهر و باطن و او به هر چیزى داناست.[3]  اول و آخر از صفات متقابل اند و ذات حق به دلیل نامحدود بودن قابل اتصاف به آنهاست. بنابراین بین اول و آخر بودن خداوند منافاتی نیست. خداوند از همان جهت که اول است آخر نیز هست، و از همان حیث که آخر است اول نیز هست، زیرا خداوند واحد حقیقی است و جهات گوناگون در او نیست.اهل عرفان در تقسیمی اسمای الهی را به 4 اسم «اول» و «آخر» و «ظاهر» و «باطن» تقسیم کرده، آنها را امهات اسما دانسته و اسم جامع آنها را «الله» و «رحمن» به حساب آورده اند. آنان معتقدند هر اسمی که مظهر آن ازلی و ابدی است، ازلیت آن از اسم اول و ابدیت آن از اسم آخر است و نیز اسمای متعلق به ابداء و ایجاد در اسم اول داخل اند، چنانکه اسمای مربوط به اعاده و جزاء در اسم آخر داخل اند. 

ارتباط با خدا,توکل به خدا

اول بودن خدای سبحان به معنای ازلی بودن ذات الهی است

 
در توضیح معنای اول بودن خداوند دو بیان عمده وجود دارد:
1.اول بودن خدای سبحان به معنای ازلی بودن ذات الهی است و اینکه هیچ چیزی در وجود بر ذات او سبقت ندارد. برخی نیز اول بودن را به معنای غنی بالذات و بی نیاز از غیر دانسته اند که این معنا نیز به همین معنای اول باز می گردد. ازلی بودن خداوند از اینروست که واجب الوجود است و لازمه وجوب وجود آن است که به هیچ وجه فرض عدم بر آن صحیح نبوده، در وجود خود هیچ گونه نیازی به غیر نداشته باشد. در روایات بسیاری نیز اول بودن خداوند به ازلی بودن ذات او تفسیر شده است.[4] بنابراین اول مطلق فقط خداست و هر چه جز او اول باشد ، اول نسبی و اضافی خواهد بود. چنانچه در آیه ذکر شده نیز اول و آخر بودن فقط مختص خدا دانسته شده است.


2. اول بودن خداوند به این معناست که ذات الهی اول همه موجودات و مبدأ المبادی است و وجود هر چیزی از او صادر شده است. به این معنا که اگر سلسله موجودات را که به صورت علل و معلولات مرتب شده اند در نظر بگیریم ، ذات حق نسبت به همه آنها اول است و سایر موجودات وجودشان را از او گرفته اند.[5]

مفسران برای اسم آخر نیز معانی متعددی گفته اند که می توان آنها را در دو معنای عمده خلاصه کرد:
1.منتها و مرجع موجودات. بازگشت هر موجودی به خداوند بوده و خداوند مقصود نهایی همه اشیا است؛ از اینرو موجودات تا به او واصل نشوند ، به جستجو و حرکت ادامه می دهند و پس از وصول به او ، آرامش و اطمینان می یابند. این معن

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
mohsan
عاشقعاشق
mohsan

مترجم: آناهیتا خاقانی منبع:راسخون    آیا کمبود خواب، شما را عصبی

مترجم: آناهیتا خاقانی
منبع:راسخون 
 

آیا کمبود خواب، شما را عصبی و بدخلق کرده است؟ پس این مقاله را مطالعه کنید تا بهتر بتوانید با کم خوابی مقابله کنید و دوباره احساس شادابی و طراوت و هشیاری کنید.
بی‌خوابی زمانی است که شما نمی‌توانید بخوابید؛ در حالی که کم خوابی زمانی است که شما خواب کافی ندارید. کم خوابی یعنی عدم دریافت خواب با کمیت و کیفیت کافی. دلایل آن می‌تواند فیزیولوژیکی مثل برخی شرایط خاص پزشکی یا استرس باشد یا امکان دارد عوامل خارجی مثل یک محیط پر سر و صدا، صدای گریه بچه یا کار باشد.
خواب اولین چیزی است که ما به آن توجه می‌کنیم زمانی که باید زمانی برای چیز جدید ایجاد کنیم. اغلب ما اثر کم خوابی را درک نمی‌کنیم و به زندگی خود ادامه می‌دهیم و نسبت به نشانه‌های کوچک آن توجهی نمی‌کنیم. این راحت است که فراموش کنیم که خواب یک نیاز اساسی مانند تنفس و تغذیه برای بدنمان است و از دست دادن حتی یک ساعت خواب می‌تواند به تحریک‌پذیری، خستگی، عدم تمرکز، افزایش یا کاهش وزن، بی‌دقتی و قضاوت نابجا منجر شود. کم‌خوابی شدید حتی باعث شده است که افراد حین رانندگی به خواب روند.
علائم کم خوابینیازهای خواب برای افراد مختلف، متفاوت است، برخی افراد با تنها 5 ساعت خواب می‌توانند انرژی خود را تامین کنند درحالی که برخی دیگر با این مدت زمان احساس کندی و کسلی می‌کنند مگر این که 10 ساعت تمام بخوابند. نیازهای خواب همچنین مبهم هستند، بنابراین کارشناسان داشتن زمان خواب و توجه به این که چه ساعتی می‌خوابید، بیدار می‌شوید و چرت می‌زنید یا هر زمان دیگر مربوط به خواب را پیشنهاد می‌کنند. همچنین به دنبال این علائم باشید:
احساس می‌کنید که بیدار شدن سخت است.
پس از بیدار شدن از خواب احساس می‌کنید کسل و خسته هستید.
نمی‌توانید به خوبی تمرکز کنید.
در طی روز احساس خواب‌آلودگی می‌کنید.
احساس می‌کنید بی‌حال و بداخلاق هستید.
زمانی که به رختخواب می‌روید طی 5 دقیقه به خواب می‌روید.
درمانقطعا شما نمی‌توانید ساعات روز را گسترش دهید تا از کم خوابی خود پیشگیری کنید. اما آن چه که می‌توانید انجام دهید، افزایش کیفیت خواب و زودتر به خواب رفتن است. این راهکارها و تغییرات ساده را در زندگی خود به کار گیرید تا خواب بهتری داشته باشید.
از نظر اجتماعی فعال باشید. با دیگران تعامل اجتماعی برقرار کنید و در اجتماع شرکت کنید، گفته شده است که این کار باعث کاهش استرس می‌شود.
منفی فکر نکنید. اگر موضوعی وجود دارد که باعث نگرانی شما می‌شود درمورد آن با یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده صحبت کنید. سعی کنید به هنگام شب و خواب به مشکلات فکر نکنید.
چرت بزنید. یک خواب نیمروزی 10 تا 20 دقیقه‌ای پس از صرف نهار می‌تواند انرژی شما را مجددا تامین کند. این کار برای افرادی که شغل شیفتی دارند و یا به تازگی بچه‌دار شده‌اند بسیار جواب می‌دهد. با این حال بیش از 30 دقیقه چرت نزنید چرا که این کار می‌تواند باعث اختلال خواب شبانه شما شود.
هر روز راس ساعت بخصوصی بخوابید. خوابیدن راس یک ساعت بخصوص در هر روز به بدن شما کمک می‌کند تا به الگوی خواب خاصی دست پیدا کند. سعی کنید این الگوی خواب را حتی در آخر هفته‌ها حفظ کنید و در صورتی که امکان دارد سعی کنید از ساعتی که برای خواب خود تعیین کرده‌اید دیرتر از یک ساعت نخوابید.
زود به رختخواب بروید. اگر داشتن خواب کافی را مشکل می‌بینید، برخی فعالیت‌های خود را کاهش دهید. مجددا برنامه‌های خود را الویت‌بندی کنید و زمان خواب را نیز به برنامه خود بی‌افزایید.
از نظر فیزیکی فعال باشید. تمرین و نرمش منظم با داشتن خواب عمیق‌تر و مداوم‌تر ارتباط دارد. برای گرفتن نتایج بهتر، 3 ساعت قبل از زمان خواب خود، نرمش کنید. یک فعالیت حرکت فیزیکی طلب مثل بازی اسکواش نیز می‌تواند از استرس شما بکاهد و به داشتن خوابی مطلوب‌تر کمک کند.
دریافت محرک‌های خود را محدود کنید. موادی مانند قهوه و حتی نیکوتین، مغز را تحریک می‌کنند و ممکن است باعث بی‌قراری شما شوند. سعی کنید مصرف آن‌ها را بخصوص بعد از ساعت 4 بعد از ظهر کاهش دهید.
از خوردن وعده‌های غذایی سنگین به هنگام شب پرهیز کنید. حداقل 3 ساعت قبل از خواب، شام ساده‌ای بخورید. اگر احساس گرسنگی می‌کنید غذای سبک اما کامل کننده‌ای همچون موز، ماست یا ساندویچ کره بادام بخورید.
دما را پایین نگه دارید. افراد به ویژه زمانی که هوا اندکی خنک است بهتر می‌خوابند و دمای اتاق 60 تا 66 درجه فارنهایت بهترین دما جهت خوابیدن است. اگر احساس سرما می‌کنید یک پتوی اضافه را بر روی خود بکشید.
دوش بگیرید. معمولا افراد با دوش گرفتن احساس آرامش می‌کنند و این کار باعث می‌شود تا دمای بدن شما پایین بیاید.
آرام باشید. از چیزهایی که باعث می‌شوند تا به هیجان بیایید مانند کتاب‌های خشن یا آزاردهنده، فیلم‌های اکشن یا برنامه‌های تلویزیونی مهیج دقیقا قبل از خواب اجتناب کنید.
راحت باشید. به یک موسیقی آرام و ملایم در نور کم گوش کنید تا آرام شوید. این کار همچنین باعث می‌شود تا سیگنالی به بدنتان ارسال شود که شما در امنیت و مصون هستید؛ سطوح خشم را پایین بیاورید.
تحت تابش نور آفتاب قرار بگیر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
mohsan
عاشقعاشق
mohsan

افزایش بی‌سابقه قیمت مرغقیمت هرکیلوگرم مرغ با ۴۵۰ تومان افزایش نسبت

قیمت هرکیلوگرم مرغ با ۴۵۰ تومان افزایش نسبت به دو روز قبل به ۸۴۰۰ تومان در مراکز خرده فروشی رسید.
قیمت مرغ در بازار، با ۴۵۰ تومان افزایش نسبت به دو روز قبل به ۸۴۰۰ تومان رسیده است، براساس اعلام اتحادیه پرنده و ماهی امروز پنج شنبه، قیمت مرغ زنده ۵۲۰۰ تومان، نرخ هرکیلوگرم مرغ آماده طبخ در عمده فروشیدرب  کشتارگاه(به صورت نقدی) ۷۶۰۰ تومان، توزیع درب واحدهای صنفی(به صورت نقدی) ۷۷۵۰ تومان و فروش درب واحدهای صنفی(مراکز خرده فروشی) ۸۴۰۰ تومان است.  

قیمت مرغ - افزایش قیمت - بازار عید - سبد کالا


براین اساس قیمت هرکیلوگرم ران مرغ ۷۵۰۰ تومان، سینه بدون کتف ۱۴ هزارتومان و سینه با کتف ۱۳ هزارتومان است.

منبع: مهر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
mohsan
عاشقعاشق
mohsan

کلاهبرداری میلیاردی از متقاضیان مسکنفرمانده انتظامی البرزگفت : سازنده پروژه های

فرمانده انتظامی البرزگفت : سازنده پروژه های ساختمانی که با فروش واحد های پیش ساخته به طور همزمان به چندین نفر ، از 32 نفر خریدار ملک ، مبلغ 46 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود دراین استان دستگیرشد .
سردار بخشعلی کامرانی صالح افزود: در پی دریافت یک فقره پرونده کلاهبرداری از دادسرای عمومی و انقلاب کرج مبنی بر فروش مال غیر به اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پیگیری موضوع در دستور کار ماموران این پلیس قرار گرفت. 

متقاضیان مسکن - مسکن مهر - کلاهبرداری - جعل - اختلاس


وی اضافه کرد: در تحقیقات اولیه از شاکی مشخص شد که وی به صورت قولنامه ای یک واحد آپارتمان مسکونی 87 متری را به صورت پیش ساخته از فردی در باغستان کرج به مبلغ یک میلیارد و 100 میلیون ریال خریداری کرده اما پس از مدتی که برای سرکشی واحد خود مراجعه و متوجه می شود که چند نفر به صورت جداگانه برای بازدید ملک مراجعه و هر کدام مدعی اند که مالک واحد آپارتمان مذکور هستند .

وی افزود: با توجه به حساسیت موضوع و احتمال اینکه واحدهای مجتمع آپارتمانی به تعداد زیادی از افراد با این شیوه به فروش رسیده باشد تحقیقات میدانی محسوس و نامحسوس در خصوص هویت مالک اصلی واحد های آپارتمانی آغاز شد .

کامرانی صالح افزود: در بررسی های تکمیلی ماموران مشخص شد که فروشنده واحدهای آپارتمانی در چند سال گذشته ساخت 4 پروژه ساختمانی 35، 10، 36 و 20 واحدی را در باغستان کرج شروع و همزمان اقدام به پیش فروش واحدهای مورد نظر کرده است .

وی گفت: بلافاصله با هماهنگی مقام قضایی مکان هایی که احتمال تردد و حضور مالک در آن جا می رفت تحت نظر قرار گرفت تا اینکه با انجام اقدامات اطلاعاتی و فنی و مراقبت های شبانه روزی در نهایت متهم در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد .

وی اظهار کرد: متهم دستگیر شده در بازجویی های ماموران به صراحت اعتراف کرد که در سال 91 اقدام به ساخت چهار پروژه ساختمانی و پیش فروش واحد های آپارتمانی کرده است اما به دلیل اینکه در این مدت هزینه ساخت پروژه چندین برابر شده و وی قادر به تامین هزینه ها برای ساخت و پاسخگویی به تعهداتش نبود بنابراین تصمیم گرفته تا هر یک از واحد های پیش ساخته را به چند نفر بفروشد تا ضرر و زیان خود را جبران کند .

کامرانی صالح گفت: متهم با این شیوه تاکنون تعدادی از واحدهای آپارتمانی را به 32 نفر با مبالغ یک میلیارد و 100 میلیون ریال تا یک میلیارد و 300 میلیون ریال فروخته است و در مجموع 46 میلیارد ریال از بابت فروش واحدهای آپارتمانی کلاهبرداری کرده است.

منبع: ایرنا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
mohsan
عاشقعاشق
mohsan

چرا عدد ۱۳ نحس است؟ (دلیل نحسی روز سیزدهم فروردین)در فرهنگ

در فرهنگ ایرانی‌ها عدد سیزده به عدد نحس معروف است و مردم روز سیزده فروردین را روز نحس و بدیمنی می‌دانند اما به راستی چرا عدد ۱۳ نحس است؟!
نحسی سیزده یکی از چیزهایی است که تقریبا همگی درباره آن شنیده‌ایم اما اینکه چرا عدد ۱۳ نحس است همواره برایمان مبهم بوده است. شاید خیلی‌ها ندانید چرا از روز سیزدهم فروردین ماه به عنوان یک روز نحس نام برده می‌شود در حالیکه همه این روز را به شادی در طبیعت می‌پردازند. جالب است بدانید که این قضیه در تاریخچه سیزده بدر به سال‌های قبل از اسلام برمی‌گردد. زمانیکه بسیاری از ایرانیان در این روز به قتل رسیده‌اند. برای آگاهی از جزییات بیشتر ادامه مطلب را دنبال کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
mohsan
عاشقعاشق
mohsan

حویل سال ۱۳۹۶ در ایرانساعت ۱۳ و ۵۸ دقیقه و ۴۰

حویل سال ۱۳۹۶ در ایران
ساعت ۱۳ و ۵۸ دقیقه و ۴۰ ثانیه روز دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ هجری شمسی, مطابق با ۲۱ جمادی الثانیه ۱۴۳۸ هجری قمری و ۲۰ مارس ۲۰۱۷ میلادی
امروز - Check today

مشاهده همه ی 1 نظر
mohsan
عاشقعاشق
mohsan

نخستین جنین مصنوعی انسان!دانشمندان نخستین جنین مصنوعی جهان را پرورش دادند.برای

دانشمندان نخستین جنین مصنوعی جهان را پرورش دادند.
برای اولین‌بار در جهان، دانشمندان موفق به رشد جنین مصنوعی شدند. این جنین با استفاده از دو نوع سلول‌های بنیادی پرورش یافته است..

جنین مصنوعی انسان - جنین انسان - پرورش جنین


سلول‌های بنیادی در خارج از بدن و بر روی یک لکه ژل رشد داده شدند، این جنین در مراحل اولیه به ارگان‌های داخلی بدن تبدیل شد و شروع به رشد کرد.

محققان امیدوارند با استفاده از این روش، رازورمزهای حیاتی درباره آغاز زندگی انسان را حل کنند.

ماگدالنازرنیکا گوتز از دانشگاه کمبریج در انگلستان و محقق این بررسی اظهار کرد: این رشد جنین در زمان و مکان مناسب بوده است.

این موضوع بسیار شگفت‌انگیز بود، زیرا تلاش‌های قبلی برای رشد جنین سرانجامی نداشت، به این علت که آنها با استفاده از یک نوع سلول بنیادی جنینی(ESCs) این کار را انجام داده بودند.

محققان افزودند: مشکل مطالعه قبلی این بود که باید می‌دانستند برای رشد سلول‌های بنیادی جنینی به دو نوع سلول بنیادی(TSCs) نیاز است.

هماهنگی با سلول‌های بنیادی ESCs، اطمینان از رشد اندام بدن را با استفاده از مواد مغذی می‌دهد.

بنابراین، محققان با ترکیبی از ESCs و TSC توانستند جنین را رشد دهند.

بعد از گذشت چهار یا پنج روز، این جنین همانند جنین طبیعی شروع به رشد کرد.

این بررسی در مجله Science منتشر شده است.

منبع: ایسنا

مشاهده همه ی 1 نظر