گروه دفاع صرفا برای مطالبی در رابطه با دفاع مقدس و موضوع های مرتبط میباشد
لذا از ارسال مطالب طنز - عاشقانه - ادبی و امثالهم جددا خودداری کنید .


در صورت مشاهده مطالب غیر از موضوع گروه , مدیران قادر به حذف مطلب
خواهند بود و در صورت تکرار قادر به مسدود کردن کاربر از گروه و سایت خواهند بود .


بروز رسانی 
داود
داود
2016414135944107160a.jpg

کوچک یا بزرگ فرقی نمی‌کند:

إِنْ تَجْتَنِبُوا كَبائِرَ ما تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئاتِكُمْ وَ نُدْخِلْكُمْ مُدْخَلاً كَرِيماً (سوره مبارکه نساء، آیه: 31)؛ ترجمه: اگر از گناهان كبيره‏اى كه از آن نهى شده‏ايد اجتناب كنيد گناهان كوچك شمارا مى‏پوشانيم و در جايگاه خوبى شمارا وارد مى‏سازيم.

از این آیه و آیات دیگر آيه 32 سوره نجم، آيه 49 سوره كهف برمی‌آید که خداوند متعال گناهان را به دودسته کبیره و صغیرِ تقسیم کرده، اما ملاک از کبیره و صغیرِ چیست؟

بعضی می‌گویند: هر گناهی که نسبت به گناه دیگر کوچک‌تر باشد صغیرِ و هر گناهی که نسبت به گناه دیگر بزرگ باشد کبیره است، (1) اما آنچه از خود کلام‌الله و روایات برمی‌آید گناه کبیره هر چیزی است که در برابر آن وعده به عذاب داده‌شده در روایات می‌خوانیم: «الْكَبَائِرُ الَّتِي أَوْجَبَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَيْهَا النَّارَ» (2) گناهان کبیره آن دسته‌ای است که خداوند متعال آتش جهنم را در برابر آن‌ها واجب کرده است، مانند خوردن اموال یتیم، دروغ، غیبت، حق‌الناس و... که در کتب اخلاقی به آن اشاره‌شده است و بهترین کتاب برای آشنایی با این مورد کتاب گناهان کبیره آیت‌الله دستغیب رحم الله علیه است.

اختلاس و چپاول بیت‌المال جزو حق‌الناس است کسی نگوید که گناه فقط این‌هاست و رانت‌خواری و اختلاس چه شد؟!

انسان وقتی از ماده‌های سمی خطرناک پرهیز کند و از سلامتی خودش به‌خوبی نگه‌داری کند وقتی غذایی را بخورد که مقدار خیلی کمی سمی باشد بدن سالم او تمام سم ناچیز را از بین می‌برد و دفع می‌کند، این مصداق بارز از بین بردن گناهان صغیرِ به‌واسطه پرهیز و تقوای از کبائر است که خداوند هیچ بنده‌ای را تشویق به صغیرِ هم نکرده است.

مباحث در این عنوان بسیار زیاد بوده و ما به‌اختصار عرض کردیم برای مطالعه بیشتر مراجعه شود به تفاسیر نور، نمونه، المیزان، البرهان.

-------------

1-مجمع‌البیان ذیل تفسیر همین آیه.

2- نور الثقلين، جلد اول، صفحه: 473.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
vahid
آروم و عادیآروم و عادی
vahid

♦️از دو مرد دو خاطره متفاوت از گم شدن مداد سیاه‌شان در مدرسه شنیدم.

مرد اول می‌گفت:

«چهارم ابتدایی بودم. در مدرسه مداد سیاهم را گم کردم. وقتی به مادرم گفتم، سخت مرا تنبیه کرد و به من گفت که بی‌مسئولیت و بی‌حواس هستم. آن قدر تنبیه مادرم برایم سخت بود که تصمیم گرفتم دیگر هیچ وقت دست خالی به خانه برنگردم و مدادهای دوستانم را بردارم. روز بعد نقشه‌ام را عملی کردم. هر روز یکی دو مداد کش می‌رفتم تا اینکه تا آخر سال از تمامی دوستانم مداد برداشته بودم. ابتدای کار خیلی با ترس این کار را انجام می‌دادم ولی کم‌کم بر ترسم غلبه کردم و از نقشه‌های زیادی استفاده کردم تا جایی که مدادها را از دوستانم می‌دزدیدم و به خودشان می‌فروختم. بعد از مدتی این کار برایم عادی شد. تصمیم گرفتم کارهای بزرگتر انجام دهم و کارم را تا کل مدرسه و دفتر مدیر مدرسه گسترش دادم. خلاصه آن سال برایم تمرین عملی دزدی حرفه‌ای بود تا اینکه حالا تبدیل به یک سارق حرفه‌ای شدم!»

مرد دوم می‌گفت:

«دوم دبستان بودم. روزی از مدرسه آمدم و به ماردم گفتم مداد سیاهم را گم کردم. مادرم گفت خوب چه کار کردم بدون مداد؟ گفتم از دوستم مداد گرفتم. مادرم گفت خوبه و پرسید که دوستم از من چیزی نخواست؟ خوراکی یا چیزی؟ گفتم نه. چیزی از من نخواست. مادرم گفت پس او با این کار سعی کرده به دیگری نیکی کند، ببین چقدر زیرک است. پس تو چرا به دیگران نیکی نکنی؟ گفتم چگونه نیکی کنم؟ مادرم گفت دو مداد می‌خریم، یکی برای خودت و دیگری برای کسی که ممکن است مدادش گم شود. آن مداد را به کسی که مدادش گم مي‌شود می‌دهم و بعد از پایان درس پس می‌گیرم. خیلی شادمان شدم و بعد از عملی کردن پیشنهاد مادرم، احساس رضایت خوبی داشتم آن قدر که در کیفم مدادهای اضافی بیشتری می‌گذاشتم تا به نفرات بیشتری کمک کنم. با این کار، هم درسم خیلی بهتر از قبل شده بود و هم علاقه‌ام به مدرسه چند برابر شده بود. ستاره کلاس شده بودم به گونه‌ای که همه مرا صاحب مدادهای ذخیره می‌شناختند و همیشه از من کمک می‌گرفتند. حالا که بزرگ شده‌ام و از نظر علمی در سطح عالی قرار گرفته‌ام و تشکیل خانواده داده‌ام، صاحب بزرگترین جمعیت خیریه شهر هستم.»

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
آسمان من
آروم و عادیآروم و عادی
آسمان من
500x500_1479936894881798.jpg

شیعه ینی ...

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
داود
داود
images.jpg

خودکشی فردی و اجتماعی:
يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَأْكُلُوا أَمْوالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْباطِلِ إِلاَّ أَنْ تَكُونَ تِجارَةً عَنْ تَراضٍ مِنْكُمْ وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَكُمْ إِنَّ اللَّهَ كانَ بِكُمْ رَحِيماً (29) وَ مَنْ يَفْعَلْ ذلِكَ عُدْواناً وَ ظُلْماً فَسَوْفَ نُصْلِيهِ ناراً وَ كانَ ذلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيراً (30)، سوره مبارکه نساء؛ ترجمه: اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد اموال يكديگر را به باطل نخوريد مگر اينكه تجارتى باشد كه با رضايت شما انجام گيرد و خودكشى مكنيد، خداوند نسبت به شما مهربان است و هر كس اين عمل را از روى تجاوز و ستم انجام دهد به‌زودی او را در آتشى وارد خواهيم ساخت و اين كار براى خدا آسان هست.
خداوند متعال نه‌تنها رضایت به کشته شدن یک نفر توسط فردی دیگر نداده بلکه شخص با رضایت کامل خودش هم نمی‌تواند خودکشی کند، مسئله اقتصادی جامعه آن‌قدر مهم است که اگر رعایت نشود جامعه خودش دچار خودکشی درونی و انتحار می‌شود لذا شما شاه پهلوی ملعون را نگاه کنید چون شاه و اطرافیانش فساد مالی داشتند و کاخ‌نشین بودند و مردم زندگی خوبی نداشتند به همین دلیل جامعه ساخته آن‌ها دچار نابودی شد، خدا امام خمینی رحمة الله علیه را بیامرزد که فرمود: هر وقت دیدید دولت‌مردان ما کاخ‌نشین شدند و از شکم مردم خبر ندارند فاتحه آن حکومت را بخوانید، دولت‌مردهای بی‌مسئولیت و ننگین ما هم این بیشتر این شرایط کاخ‌نشینی خودشان را به وجود آورده‌اند.
خودکشی فردی توسط هرکسی به نوع حرکت نابخشودنی است و اجتماع هم می‌تواند مانند فرد دچار خودکشی شود یعنی مردم خودشان می‌خواهند اجتماع فعلی خودشان را نابود کنند.
خداوند هم به کسانی که اموال دیگران را به‌ناحق می‌خورند و کسانی که خودکشی می‌کنند وعده عذاب داده است، به مسئولینی که شرایط خودکشی جامعه را فراهم می‌کنند حتماً عذابی دردناک به‌اندازه تعداد همه افراد جامعه می‌دهد که مردمی را نابود کردند، ای‌کاش مسئولین ما به قرآن کریم نگاهی می‌انداختند تا توافق با شیطان را لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزيدَنَّكُمْ وَ لَئِنْ كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابي‏ لَشَديدٌ. (1) نخوانند تا زبان‌درازی از سوی بیگانه دیده نشود.
-----------------
1-سوره ابراهیم، آیه:7.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
داود
داود
22577.jpg

بیشترین دلیل مشکلات در جامعه امروز:
يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَأْكُلُوا أَمْوالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْباطِلِ إِلاَّ أَنْ تَكُونَ تِجارَةً عَنْ تَراضٍ مِنْكُمْ وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَكُمْ إِنَّ اللَّهَ كانَ بِكُمْ رَحِيماً (سوره مبارکه نساء، آیه: 29)؛ ترجمه: اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد اموال يكديگر را به باطل و از طرق نامشروع نخوريد مگر اينكه تجارتى باشد كه با رضايت شما انجام گيرد و خودكشى مكنيد، خداوند نسبت به شما مهربان است.
سالم بودن جامعه و مردم ازجمله دغدغه‌هایی است که خداوند متعال به آن اشاره‌کرده تا همه بتوانند زندگی سالمی داشته باشند، برای مسئولین ما سؤال است که چرا روزبه‌روز ما و کشورمان به مشکل برمی‌خوریم و کارهای مسئولین (البته اگر کار کنند) با مشکل مواجه می‌شود؟ داشتن جامعه‌ای سالم درگرو اقتصاد سالم جامعه هست، جامعه‌ای که در آن رباخواری، دروغ، دزدی، اختلاس و... نباشد نه اینکه خود مسئولین آن متهم ردیف اول این گناهان باشند، خداوند متعال معامله و دادوستد را حلال دانسته بزرگ‌ترین معامله را تجارت دانسته و به آن اشاره‌کرده، نه کشور فروشی، قمار و ربا و... .
بعضی از فسادهایی که امروزه در جامعه وجود دارد به خاطر مشکلات اقتصادی در جامعه است کسانی که حتی نمی‌توانند به‌راحتی تکه‌ای نان خریداری کنند و بخورند، وقتی مردم خدای خودشان را با یک پانصدتومانی و یا هزارتومانی عوض می‌کنند نباید از مسئولی که میلیارد و بیت‌المال زیردستش ریخته توقع داشت که انسان باشد.
طبق این آیه شریفه تمام معاملات بین مردم که از طریق معقول و رایج بین آن‌ها صورت می‌گیرد مورد تأیید خداوند بوده و هیچ ایرادی ندارد، تعبیر خداوند از اول مال اشاره به هرگونه تصرف از قبیل خوردن، پوشیدن، گرفتن، ساختن و... است، مانند علمای یهود نباشید که به خاطر راحت بودن خودشان از مردم ربا می‌گرفتند و در اموال دیگران تصرف می‌کردند.
برای مطالعه بیشتر مراجعه شود به تفاسیر المیزان، نور، نمونه، صافی.

مشاهده همه ی 4 نظر
esrafil
مو قشنگمو قشنگ
esrafil
 لینک

با سلام .ایران ایران زنده باد ایران گر هست سختی نمیگذرد از جانش به راحتی .مگه داریم مگه میشه انقدر قدرتمند زنده باد ایران . من ترکمنم و افتخار میکنم ایرانیم
آهنگ بی قرارم از محسن ابراهیم زاده تقدیم به شما عاشقان وطن خوش باشین زیر سایه وطن

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
esrafil
مو قشنگمو قشنگ
esrafil
 لینک

دان کنین عزیزانم خیلی خوبه

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
محصولات فرهنگی بارکد
مو قشنگمو قشنگ
محصولات فرهنگی بارکد
 لینک
3233.jpg

دانلود قسمت چهارم سریال ممنوعه با کیفیت عالی ۴K
نوع فیلم: اجتماعی
محصول : ایران
کارگردان : امیر پورکیان
تهیه کننده : اکبر نجفی
بازیگران سریال ممنوعه: امیر جعفری، امیرحسین آرمان، هادی حجازی فر، آناهیتا درگاهی، نیما شعبان نژاد، نیکی کریمی، مجید مظفری، نیلوفر رجایی‌فر، آتیلا پسیانی، خاطره اسدی، الهه حصاری، پژمان بازغی، لیلا زارع و…

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید