لحظه  بروز رسانی 
محمد کنعانی
محمد کنعانی
 لینک
چرم دوزی

چرم دوزی

چرم دوزی

کار چرم دوزی به دلایل ذیل مورد استفاده قرار می گیرد:
جلوگیری از لوله شدن
به لحاظ جلوگیری از سر خوردن فرشهای ظریف در اندازه های کوچک بر روی سطوح صاف، مانند پارکت و سنگهای صیقلی
به سبب پوشاندن محل میخ یا سوزن خورده های کناره های
چرم را معمولاً به انداه طول فرش می گیرند و از پشت فرش با نخ و سوزن به صورت 7 و 8 (زیگزاگ) می دوزند. چرمهایی که برای کناره دوزی فرش مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتی که برای جلوگیری از لوله شدن کناره فرش استفاده می شود، باید دارای مقاومت کافی باشد. عرض چرم بین 3 تا 5 سانتیمتر است، که به صورت آماده یا توپ در بازار به فروش می رسد. جنس چرم از مواد پلاستیکی و نخ تشکیل شده است. اگر طرفین فرش لول شده باشد، فرش را از پشت بر روی زمین پهن می کنند و به وسیله چکش چوبی آن را می کوبند و سپس پارچه سفیدی بر روی آن پهن کرده و با مقداری آب آن را خیس کرده و اطوکشی می کنند. پس از آن ، چرم دوزی می کنند.

در بعضی موارد 4 طرف فرش چرم دوزی می شود. بویژه، فرش هایی که نفیس هستند و امکان آویزان کردن آن بر روی دیوار وجود دارد.

برخی از فرش ها به ویژه آن گروه از فرش هایی كه مكانیزم بافت آنها به شیوه لول می باشد، لبه های طولی فرش به سمت آنها لوله می شود. چنانچه فرش بافته شده دارای چنین عیبی باشد، معمولاً اقدام به چرم دوزی می نمایند. چرمی كه برای كناره دوزی فرش مورد استفاده قرار می گیرد، باید دارای مقاومت و سختی مورد نیاز باشد تا از لول شدن فرش جلوگیری نماید. عرض چرم، بین3 تا 5 سانتی متر است كه جنس آن یا از چرم كاملاً طبیعی یا از چرم مصنوعی می باشد.
نحوه ی دوختن چرم به این شكل است كه سوزن چرم دوزی را با نخ چرم دوزی آماده نموده به صورت زیگزاگ نوار چرمی را از پشت فرش به كناره های آن می دوزند. اگر مقدار لوله شدن لبه های فرش زیاد باشد ابتدا فرش را به پشت روی زمین پهن می نمایند و به وسیله ی چكش چوبی، لبه های طولی آن را می كوبند و سپس پارچه ای را به روی آن پهن كرده و با مقداری آب آن را خیس كرده و اتو می كشند. تا مقداری از لوله شدگی آن جلو گیری شود.سپس اقدام به چرم دوزی می كنند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
محمد کنعانی
محمد کنعانی

لکه گیریتقریبا 70 درصد قالیهای دستباف پس از تماس با آب

 لینک

لکه گیری

تقریبا 70 درصد قالیهای دستباف پس از تماس با آب و مایعات از خود رنگ پس میدهند و معمولا رنگهای تیره وارد قسمتهای روشن قالی شده و چهره بدی به گلها و نقشه قالی میدهد

تداخل رنگ فرشهای دستباف معمولا بر اثر ریختن آب در منزل روی فرش-ترکیدن لوله و نشتی فاضلاب -شستن اشتباهی قالی دستباف بدون مواد شوینده لازمه در منزل و یا قالیشویی های غیر مجاز و بدون تجربه رخ میدهد فرشهای دستبافت به علت استفاده از پشم - کرک و الیافت طبیعی دیگر در بافت اگر بعد از لکه شدن سریع اقدام نشود لکه قالی ماندگار خواهد شد و برای تمیز کردن به لکه برداری تخصصی توسط افراد مجرب نیاز دارد

بهترین روش برای از بین بردن انواع لکه از روی قالی

برای از بین بردن لکه هایی مانند چایی - نوشابه- چربی -قهوه و .... سریعا بعد از بوجود آمدن لکه مقداری کف با مایع ظرفشویی و آب درست کنید و با استفاده از اسفنج و یا اسکاج تمیز قالی را تمیز کنید

ابتدا اسکاج را کاملا فشار دهید تا فقط کمی نم داشته باشه سپس اسکاج را به محلول آب و مایع ظرفشویی آغشته کنید و آب آن را بگیرید بصورتی که اسکاج فقط کفی باشد این کار را تکرار کنید تا لکه از بین برود سپس با استفاده از یک پارچه ی بزرگ نخی محل لکه را کاملا خشک کنید و مقداری نمک روی محل بپاشید و بگذارید قالی هوا بخورد تا خشک شود

توجه داشته باشید در این روش فرش نباید کاملا خیس شود و همچنین این روش بر روی اکثر لکه ها و قالیها امتحان شده و بخوبی لکه ها از بین رفته است.

در بعضی از مواقع رنگ قالی به دلایل مختلفی از بین میرود ویا قسمتی از فرش یا همه فرش کمرنک میشود و یا قالی بور میشود در این موارد قالی باید رنگرز قلم کاری شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
محمد کنعانی
محمد کنعانی

رنگ برداریتقریبا 70 درصد قالیهای دستباف پس از تماس با آب

 لینک
رنگ برداریتقریبا 70 درصد قالیهای دستباف پس از تماس با آب

رنگ برداری

تقریبا 70 درصد قالیهای دستباف پس از تماس با آب و مایعات از خود رنگ پس میدهند و معمولا رنگهای تیره وارد قسمتهای روشن قالی شده و چهره بدی به گلها و نقشه قالی میدهد

تداخل رنگ فرشهای دستباف معمولا بر اثر مواردی چون: ریختن آب در منزل روی فرش-ترکیدن لوله و نشتی فاضلاب شستشوی فرش دستباف به روش غلط و بدون مواد شوینده لازمه در منزل و یا قالیشویی های غیر مجاز و بدون تجربه رخ میدهد

بهتر است اگر میخواهید قالیتان را در منزل بشویید قبل از شروع شستشو امتحان کنید قالی رنگ میدهد یا خیر برای این کار

یک عدد گوش پاک کن را بردارید و آنرا خیس کنید(ترجیها آب ولرم)سپس سر گوش پاک کن را روی قسمت های رنگی فرش بغلتانید و اینکار را 10 ثانیه تکرار کنید بعد اگر سر گوش پاک کن رنگی شد قالی شما رنگ میدهد در غیر این صورت رنگ قالی شما ثابت است

نکته:این آزمایش را روی اکثر رنگهای قالی انجام دهید تا کاملا مطمعن شوید

در بعضی از مواقع رنگ قالی به دلایل مختلفی از بین میرود ویا قسمتی از فرش یا همه فرش کمرنک میشود و یا قالی بور میشود در این موارد قالی باید رنگرز قلم کاری شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
محمد کنعانی
محمد کنعانی

ریشه کشیفرشهایی که به دلیل استفاده زیاد، ریشه هایشان از بین

 لینک
ریشه کشیفرشهایی که به دلیل استفاده زیاد، ریشه هایشان از بین

ریشه کشی

فرشهایی که به دلیل استفاده زیاد، ریشه هایشان از بین می رود، نیاز به ریشه دوزی دارند. همچنین به دلیل پوسیدگی چله، بویژه چله های پنبه ای فرش نیاز به مرمت دارد. در صورتی که تمام ریشه های فرش از بین رفته باشد، باقیمانده ریشه را از ابتدای بافت با قیچی بریده و ریشه دوزی انجام می شود و چنانچه قسمتی از ریشه ها از بین رفته باشند، همان قسمتها را قیچی کرده و مرمت را انجام می دهند. قبل از ریشه دوزی، ابتدا باید با انتخاب نخ، روش تهیه آن و انتخاب سوزن آشنا شوید:

انتخاب چله : در روش بطلمه نخ چله باید مقداری از نخ چله قالی نازک تر باشد.

اگر قالی 30 رج باشد؛ یعنی نخ پله 15-20 لا داشته باشد، نخ چله ای که برای بطلمه از ان استفاده می شود، باید نخ چله 12-20 لا یا نخ چله مناسب قالی 40 رج باشد. البته، رفوگران برای انتخاب چله ، با چله خود قالی مقایسه می کنند و چنانچه ضخامت چله قالی مناسب با چله انتخابی برای بطلمه باشد آن را برای نخ چله بطلمه انتخاب می کنند.

انتخاب سوزن: رفوگران، برای انتخاب سوزن متناسب با قالی، سوزن را داخل قالی فرو می برند، چنانچه سوزن به راحتی در داخل قالی فرو رود و در قالی حرکت کند آن را به کار می برند. البته این روش حالت عامیانه و متداول در بین رفوگران دارد. روش علمی انتخاب سوزن آن است که نخ چله انتخاب شده در سوزن به راحتی داخل شود. هر چه شماره سوزن بالا رود، سوزن نازک تر می شود و هر چقدر سوزن نازک تر باشد، سوراخ آن کوچک تر می گردد.

انتخاب نخ بطلمه : برای نگهداری و اتصال نخ به چله به قالی به یک نخ کمکی نیاز است که بهتر است از نخ چله کاشان که 3 لا است استفاده شود. استفاده از این چله در رجشمارهای گوناگون به گونه خاص خود است که در جدول شماره 1 توضیح داده می شود.

شایان ذکر است که، نخ چله 3 لاکه برای قالی 50 رج استفاده می شود.

نخ را متناسب با چله قالی انتخاب می کنند و در داخل سوزن کرده و سپس یک سر نخ را در دهان قرار داده و با دندان می گیرند و سر دیگر نخ را که بین دو دست قرار دارد، با حرکت حرف S انگلیسی که در جهت عقربه های ساعت است، باز می کنند. این سر نخ را در دهان گذاشته و سر نخ دیگر را در ابتدا در دهان گذاشته اند در دو دست قرار می دهند و مانند حرکت S نخ را باز می کنند. سپس دو سر نخ را با هم در دو دست گرفته و به صورت Z که در جهت عکس حرکت عقربه ساعت است، تارها را به هم می تابند و نخ را در قالی فرو می کنند. سپس یک سر نخ را در دست راست و دو سر دیگر آن را که سوزن دارد در دست چپ قرار می دهند و نخ را در داخل قالی حرکت داده و بعد از کمی که نخها کاملاً تابیده شدند، به طوری که نخها به هم فشرده شده و یک نخ را تشکیل بدهند، آن را موم می زنند و دوباره در داخل قالی حرکت می دهند تا موم اضافی گرفته شود. با این کار نخ مناسب تهیه می شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
محمد کنعانی
محمد کنعانی

هنر رفوگریرفوگری هنری است که بعداز هنر قالی بافی به وجود

 لینک
هنر رفوگریرفوگری هنری است که بعداز هنر قالی بافی به وجود

هنر رفوگری

رفوگری هنری است که بعداز هنر قالی بافی به وجود آمده و محرک ایجاد آن نیز احتیاج بوده است زیرا هر فرش امکان دارد در معرض فساد قرار بگیرد و به مرور زمان آسیب ببیند. بنابراین تا زمانی که در سالن و خانه ها فرش وجود دارد هنر رفوگری نیز باقی خواهد ماند، در حقیقت می توان گفت که هنر رفوگری مکمل هنر فرشبافی است.
نام اولین کسی که مبادرت به رفوگری کرده است مثل نام اغلب سازندگان، ناشناس وگمنام مانده است. این نیک مرد هر کسی بوده گمنام زیسته و گمنام نیز مرده است بدون اینکه خود بداند که به عالم فرش چه خدمت ذی قیمتی عرضه کرده است و چه بسا هنرمندانی که بعد از بنا نهادن زیر بنای هنر خود از دنیا رفته اند ودر حال حاضر نام و نشانی از آنان در هیچ یک از کتاب های تاریخ دیده نمی شود و جا دارد برای قدردانی از آنان به روان پاکشان درود بفرستیم و با زنده نگه داشتن هنر آنان از این هنرمندان ناشناخته و ناشناس سپاسگزار ی نمائیم.
ارزش هنر رفوگری وقتی بیشتر معلوم می شود که فرش گرانبهایی در نتیجه پوسیدگی یا بید زدگی یا رطوبت و آتش سوزی و یا کثرت استعمال و حوادث دیگر آسیب دیده باشد که دراین هنگام انگشتان معجزه گر رفوگر به کمک ما می آید و با دستهای سحار و نفس خود روحی تازه به کالبد این قالی مشرف به موت می دهد و با نجات آن از تباهی جلوه و زیبائی تازه ای می بخشد در حقیقت کار رفوگر در این حال به خدمات پزشک و جراحی شباهت دارد که بیمار مشرف به موت را از مرگ نجات می دهد.
هر فرشباف باید کم وبیش با هنر رفوگری نیز آشنا باشد تا در هنگام ضرورت بتواند نیازهای خود و دیگران را مرتفع نماید. البته مهارت و ممارست در این رشته نیاز به تعلیم گرفتن و تمرین وکسب تجربه دارد که رفوگر تازه کار به تدریج مهارت پیدا می کند. قبل از شروع به رفوگری باید فرش مورد نظر را کاملاً گسترده و پشت و روی آن را به دقت بررسی و نوع و میزان آسیب دیدگی ها را تعیین و یادداشت نمائیم.
با توجه به این که فرش نوعی منسوج می باشد و در مقابل حرارت و رطوبت و مرور زمان آسیب پذیر است ضایعات را تا حدی می توانیم به صورت زیر طبقه بندی نمائیم:
1 - ضایعات ناشی از کهنگی و طول عمر قالی از قبیل پوسیدگی، پاره شدن شیرازه، دررفتگی وفرسودگی چله ها، جر خوردگی و پارگی، رنگ پریدگی و یا ازبین رفتن پرزها و غیره.
2 - ضایعات ناشی از حوادث آتش سوزی و سوختگی، بید زدگی، پوسیدگی ناشی از رطوبت ویا مواد شیمیائی، بریدگی با وسایل برنده و چاقو.
ضایعات فوق ممکن است سطحی باشد یعنی فقط به روی پرز های فرش اثر بگذارد و یا عمیق باشد و به چله ها و پودهای فرش نیز آسیب برساند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
محمد کنعانی
محمد کنعانی

شستشوی فرش ماشینیشستشوی فرش ماشینی یکی از زمانبر ترین کارهایی است

 لینک
شستشوی فرش ماشینیشستشوی فرش ماشینی یکی از زمانبر ترین کارهایی است

شستشوی فرش ماشینی

شستشوی فرش ماشینی یکی از زمانبر ترین کارهایی است که برای خانه تکانی می توان انجام داد و باید حتما برای انجام آن از قبل برنامه ریزی کنید به همین جهت نکاتی را در این باره یادآور می شویم

تا جایی که برایتان امکان دارد از فرش ها در جاهای مرطوب و یا فضاهایی که در مقابل نور مستقیم خورشید هستند، استفاده نکنید. این کار به بافت فرش زیبای شما اسیب می زند. اگر مجبورید در فضایی که نور مستقیم خورشید دارد از فرش استفاده کنید، حتما برای پنجره ها پرده ضخیم تعبیه کنید. با این کار می توانید روند پوسیدگی و از رنگ و رو افتادن فرش را به تاخیر بیاندازید.

در هنگام خانه تکانی به این نکته توجه کنید که سطوح زیر فرش را با مواد شوینده اسیدی یا مواد شوینده ای که خاصیت قلیایی دارند تمیز نکنید چون امکان دارد که اثرات مواد شوینده از روی سطوح خوب تمیز نشوند و باعث آسیب رساندن به بافت فرش شوند.

گذاشتن اجسام داغ و گرمازا روی فرش نیز می توانند به آن آسیب بزنند و بافت فرش را دچار ناهمواری کنند و باعث ایجاد تغییر رنگ در فرش شوند. ​

برای شستشوی فرش ماشینی روش های متعددی وجود دارد. بهترین روش برای شستن فرش ها این است که آن ها را به شرکت های معتبر قالیشویی بسپارید و با خیال راحت به بقیه کارهای خود برسید. اگر فرش هایی دستباف با بافت ابریشمی دارید و وقت کافی هم در اختیار دارید، حتما برای شست و شوی آن ها به شرکت های معتبر قالیشویی مراجعه کنید و مطمئن باشید این کار را بهتر از شما انجام می دهند و فرش شما دچار آسیب نمی شود. اما اگر فرش های شما آن قدری کثیف نیستند که بخواهید برای شست و شوی آنها هزینه زیادی بپردازید خودتان دست به کار شوید و با ترفند هایی که در ادامه آمده کثیفی ها را از چهره فرش خود بزدایید .

در مرحله اول باید از یک جاروبرقی با مکش بالا استفاده کنید و گرد و غبار را از لا به لای تاروپود فرش خود بیرون بکشید. اگر این گرد و غبار ها در میان پرز ها باقی بماند، ممکن است باعث چرک تاب شدن فرش شما شود.

برای کشیدن شامپوی مخصوص به روی فرش از برس هایی با بافت نرم استفاده کنید، برس های سیمی و یا زبر به تار و پود فرش شما آسیب می زند.

برای درست کردن محلول شست و شو حتما از آب ولرم استفاده کنید، آب داغ بافت فرش را دچار آسیب می کند و آب سرد هم قدرت پاک کنندگی زیادی ندارد پس بهترین گزینه آب ولرم است.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم انتخاب شامپو فرش مناسب است. این انتخاب بستگی به جنس فرش شما دارد. شامپو فرش هایی با درصد پایین خاصیت اسیدی و فاقد جوهر نمک برای شما در اولویت هستند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
محمد کنعانی
محمد کنعانی

شستشوی فرش دستبافبرای اینکه در هنگام شستشوی فرش دستباف به فرش

 لینک
شستشوی فرش دستبافبرای اینکه در هنگام شستشوی فرش دستباف به فرش

شستشوی فرش دستباف

برای اینکه در هنگام شستشوی فرش دستباف به فرش آسیب نرسد بهتر است که به صورت ذیل عمل کنیم

غبارگیری: این عمل بیشتر در مورد فرشهای کارکرده انجام می گیرد درغبارگیری از دستگاههای مکانیکی استفاده میشود ومیزان دور برس غلتکی که عمل ضربه زدن را انجام می دهد بسته به میزان فرسودگی وهمچنین ضخامت فرشها تنظیم می شود.عدم دقت در تنظیم دستگاه باعث پارگی فرش خواهد شد.

شستشوی فرش دستباف به صورت سنتی : برای زدودن غبار از چوب استفاده می شود وپس از چوبزنی توسط جاروی زبر جارو می شود روش دیگراستفاده از دستگاههای مکنده است که میزان مکش هوا بایستی تنظیم شود.

بازرسی: از مهمترین نکات در مقدمات شستشوبازرسی است فرش قبل از شستشو ازنظر میزان پوسیدگی وجود سوراخ ولکه ونوع گلیم بافی وریشه ها کنترل شود بطوریکه ریشه هاقبل از شستشو از هم باز شود.

رفوکاری:درصورت وجودسوراخ درفرش قبل از شروع عملیات شستشو بایستی رفوکاری وترمیم شود.

لکه گیری:بعد از رفوکردن عمل لکه گیری بایستی انجام گیرد.

در شستشوی فرش توجه به نکات زیرضروری است.

1- شستشوی فرش دستباف باید روی زمین سخت انجام گیرد.

2- برای شستن فرش ازدمای معمولی آب استفاده شود.

3- مواد لازم برای شستشو ، موادشوینده مخصوص فرش بوده وبرای جلوگیری از قلیایی شدن محیط کنترل می شود(برای لکه گیری وشستشونبایدازموادقلیایی کربنات دوسود وسودسوزآوراستفاده کرد ضمنا غلظت هیدروسولفیت بایستی کنترل شود).

4- پساب خروجی بعد از آبکشی باید خنثی باشد در صورت خنثی نبودن احتمال بروز آسیب هایی درفرش وجوددارد برای خنثی نمودن ازآب و اسید 1 تا 2 درصد استفاده می شود.

5- عملیات آبگیری درنورغیرمستقیم خورشید انجام گیردوفرش مرطوب درمعرض هوا آویزان گردد.

6- درصورتیکه عملیات آبکشی بدرستی انجام نشود به هنگام آویزان شدن آب درقسمت انتهایی فرش جمع شده وباعث زردی وپوسیدگی قسمت تحتانی فرش خواهد شد.

7- به هنگام خشک کردن فرش دما نباید از 40 درجه سانتیگراد بالاتر رود.

8- استفاده از مواد نرم کننده باعث ایجاد نرمی در سطح فرش خواهدشد.

9- بعد از شستشوی فرش دستباف در صورت ایجاد کجی ، فرش بایستی توسط دارکش های باتجربه دارکشی گردد.

10- بعد از داركشی فرش باید از نظر كناره ها و ریشه ها گلیم بافی و شیرازه بازدید شود و در صورت وجود نواقص ناشی از شستشو ترمیم شود.

11- برای ترمیم رنگ نباید گلهاوکناره های فرش را رنگ کرد چون این رنگها درداخل الیاف نفوذ نمی کنند و در اولین شستشو از بین خواهند رفت وباعث پخش رنگ به سایر نقاط خواهندشد.

12- برای ایجاد یکنواختی درسطح فرش بعد ازشستشو فرش باتراش کمی پرداخت می شود این عمل بااستفاده از دستگاه پرداخت زنی انجام می گیرد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
محمد کنعانی
محمد کنعانی

شستشوی فرش ابریشمبیشتر فرش های ابریشم در کشورهای غرب آسیا ساخته

 لینک
شستشوی فرش ابریشمبیشتر فرش های ابریشم در کشورهای غرب آسیا ساخته

شستشوی فرش ابریشم

بیشتر فرش های ابریشم در کشورهای غرب آسیا ساخته شده است و الیاف آن ها از پیله کرم ابریشم بدست می آید ، الیاف ابریشم به صورت شگفت آوری قوی و بسیار انعطاف پذیر هستند ، فرش ابریشم را می توان کشید اما به راحتی به سایز اصلی خود باز می گردد و این به دلیل انعطاف پذیری بالای آن است فرش نگهداری یک فرش ابریشم در یک اتاقی که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد ، شاید در وهله اول بهترین راه برای تمیز نگه داشتن آن باشد . برخی از صاحبان فرش های ابریشم برای محافظت از سرمایه گذاری ترجیح می دهند  که فرش های خود را بجای پهن کردن بر روی زمین  به عنوان آثار هنری تزئینی به دیوار آویزان نمایند .
فرش های ابریشم بسیار صاف و سبک وزن هستند اما کاملا ظریف هستند ، جنس این فرش ها می تواند به راحتی لکه دار شود و نباید در مکانی قرار گیرند که رفت و آمد بر روی آن زیاد است ، عبور و مرور مکرر می تواند رنگ فرش را به محوشدگی سوق دهد و به گلدوزی آن آسیب برساند .
برای حذف گرد و غبار و هرگونه باقیمانده موادی که برروی فرش قرار دارد  می توان آن را به آرامی توسط یک جاروی معمولی و جاروبرقی تمیز نمود . اگر فرش را بخواهید جارو برقی بکشید باید بدون برس  مکش  گرد و غبار جارو شود برس غلتکی به فرش ابریشمی آسیب می رساند و حتی یک برس ساکن هم ممکن است به مشکلاتی منجر گردد
هر ریزش تصادفی مایعات و مواد غذایی باید بلافاصله تمیز گردد تا به لکه ای ماندگار تبدیل نشود مواد غذایی خشک را با یک قاشق می توان برداشت و دور ریخت هرچند باید توجه داشته باشیم که خراشیدگی روی فرش ایجاد نگردد هر نوع خراش دادن با قاشق یا ایجاد اصطحکاک به این صورت می تواند الیاف فرش را پاره کند در صورت ریختن مایعات و یا اثر باقی مانده در صورت ریختن مواد جامد باید به آرامی توسط یک پارچه تمیز و سفید به هر اندازه که ممکن است تحت فشار قرار گیرد  اگر اثر رنگ باقی ماند از یک پاک کننده ملایم استفاده نمایید.
شما ممکن است تجربه زیادی در شستشوی فرش و مراقبت از فرش داشته باشید اما شستشوی فرش ابریشم نیاز به روش هایی متفاوت نسبت به فرش های معمولی  و حتی رواندازهای فرش دارد .
تمیز کردن به صورت مالیدن و ساییدگی به راحتی می تواند به فرش ابریشم آسیب برساند .به همین دلیل شستشوی فرش ابریشم توسط قالیشویی مجاز و با سابقه پیشنهاد می شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
محمد کنعانی
محمد کنعانی

قالیشویی شاید هنوز دوران کودکی را به خاطر داشته باشید که

 لینک
قالیشویی شاید هنوز دوران کودکی را به خاطر داشته باشید که

قالیشویی


شاید هنوز دوران کودکی را به خاطر داشته باشید که اواخر اسفند گرچه فصل امتحانات بود و هنوز کمی از ته مانده سرمای زمستان دست و پاهایمان را سوزن سوزن می‌کرد، اما به شوق آب‌بازی پاچه‌های شلوارمان را بالا می‌زدیم و کاسه به دست به جان قالی خیسی که کف حیاط پهن شده بود، می‌افتادیم.

آن روزها دیدن قالی های رنگارنگی که از پشت بام منازل آویزان شده بودند، خبر از رسیدن بهار و فصل خانه تکانی می داد.

اما امروز دیگر خبری از آن حال و هوا نیست، بلکه تمام این حس به چند برگ نیازمندی های روزنامه تبدیل شده است و به جای دیدن قالی های رنگارنگ آویزان از پشت بام، صدای آیفون تصویری را می شنویم و وانتی پر از قالی را می بینیم که منتظر ایستاده است.

آن حس زیبای کودکی جای خود را به یکی از الزامات زندگی ماشینی داده است: قالیشویی خدماتی که بسیاری از خانواده های شهرنشین از اوایل اسفند تا فرا رسیدن سال جدید خواه ناخواه از آن استفاده می کنند.

اکنون نیز دوباره زمان استفاده از آن خدمات، همراه با نگرانی هایش فرارسیده است. کدام قالیشویی برای شستشوی فرش قابل اعتماد است؟ به کدام قالیشویی می توان اعتماد کرد که فرش ها را بخصوص اگر دستباف و گران قیمت هم باشند، خراب نکند؟ برای شستن قالی هایمان چقدر باید هزینه کنیم؟ به هر حال، زمان شست وشوی اساسی فرش ها فرارسیده، معمولا گزینه قالیشویی فرشها در قالیشویی مقابل ماست.

آن هم به دلیل این که یا وقت نداریم یا فضای کار در اختیارمان نیست، ولی بدانید در صورت داشتن امکانات و رعایت برخی نکات ازجمله استفاده از مواد شوینده مناسب یا نحوه آبگیری صحیح بد نیست خودتان آستین بالا بزنید و خاطرات گذشته را زنده کنید، اما در غیر این صورت با استفاده از قالیشویی های مجاز که نحوه کار آنها توسط اتحادیه صنف قالیشویان تائید شده است از خدمات آنها کمک بگیرید.

شستشوی فرش در قالیشویی متری چند؟

از قدیم شنیده ایم هر که بامش بیش، برفش بیشتر. به این ترتیب هزینه شست وشوی قالی، موکت و تابلوفرش در قالیشویی ها به صورت مترمربع محاسبه می شود و معمولا مرجعی به نام اتحادیه قالیشویان هر شش ماه قیمت رسمی و مصوبی را برای شستشوی فرش به قالیشویان مجاز اعلام می کند که همه موظف به رعایت آن هستند.

حال مهم ترین سوال درباره خدمات قالیشویی پس از تعیین قیمت آن این است که فرش هایمان را بخصوص اگر گران قیمت و نفیس هم باشند، به چه کسی می سپاریم، اما نگران نباشید زیرا این پرسش، پاسخی مشخص و منطقی دارد.

کافی است وقتی به آگهی قالیشویی در روزنامه ها نگاه می کنید یا با پرس و جوهای فامیلی یکی از قالیشویی های شهر محل اقامت خودتان را انتخاب می کنید، کمی حوصله بخرج دهید و قبل از دادن آدرس برای بردن فرش هایتان، به اتحادیه قالیشویان تلفن بزنید یا به وب سایت رسمی آن اتحادیه مراجعه کنید.

اگر نام قالیشویی ( به طور مثل قالیشویی محتشم کاشان ) مورد نظر خودتان را بین فهرست اسامی قالیشویان مجاز و مورد تائید اتحادیه دیدید، کار انجام شده اما اگر نام قالیشویی مورد نظر را در بین فهرست مجاز ها ندیدید کلا از خیر امتیازات آگهی یا تعریف بستگان گذشته و دوباره جست وجو کنید تا گزینه مجاز و مناسبی بیابید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید