لحظه  بروز رسانی 
صدای مدافعان
صدای مدافعان

عملیات جنگ روانی یا تبلیغات غیرضروری در رابطه

 لینک
عملیات جنگ روانی یا تبلیغات غیرضروری در رابطه

عملیات جنگ روانی یا تبلیغات غیرضروری

در رابطه با رسانه‌ای کردن پیشرفت‌های نظامی، عموما دو هدف داخلی و خارجی پیگیری می‌شود: در بحث هدف خارجی، ایجاد جنگ روانی و ارعاب دشمنان است و در بحث هدف داخلی، ایجاد روحیه و غرور ملی است. با نگاهی به اظهارات عزیران سپاه در خصوص پیشرفت‌های علمی کنونی نیروهای مسلح می‌توان دید که در بسیاری از موارد، رسانه‌ای شدن پیشرفت‌های هیچکدام از اهداف فوق را برآورده نمی‌کند و بیشتر یک نوع اشتباه محاسبه است که نهایتا به وجه سپاه ضربه وارد می‌کند.

در آخرین روزهای آبان ماه، نیروی دریایی سپاه با رونمایی از ناو جنگی شهید رودکی و تبلیغات برخی از رسانه‌های نزدیک به سپاه، بار دیگر این سوال مطرح شد که آیا این تبلیغات و مبالغه در ماهیت و سطح پیشرفت نظامی، هدفی منطقی را دنبال می‌کند؟ منطقا اینچنین موفقیت‌هایی باید همیشه باعث افتخار و عزت کشور و ایجاد ترس و وحشت در دشمنان ایران اسلامی باشد، اما از آنجایی که در گذشته در زمینه تبلیغات و سرمایه‌گذاری‌های نظامی در برهه‌های حساس دچار اشتباهاتی شده‌ایم، باید دقت بیشتری در این زمینه داشته باشیم.

در این میان، برخی از منتقدین، به ابعاد اقتصادی اینگونه پروژه‌های نظامی و لزوم بازنگری در اولویت‌بندی‌ها هم اشاره می‌کنند و این سوال را مطرح می‌کنند که آیا با توجه به مشکلات عمیق اقتصادی کشور و نیز ناامنی‌های مرزی و داخلی، نباید تمرکز سرمایه‌گذاری‌های نظامی کشور، صرف تکنولوژی دفاعی درون مرزی کنیم؟ اینگونه پیشرفت‌ها بیشتر ارزش سمبلیک دارد و برای ارعاب دشمن صورت می‌گیرد و در شرایطی که وضعیت داخلی کشور ایجاب کند، می‌تواند منطقی باشد. در شرایط کنونی اما، بازتعریف اولویت‌ها ضروری بنظر می‌رسد و شایسته است یک گفتمان جدی را در این زمینه آغاز کنیم.

همانطور که در خبرها خواندید، «ناو اقیانوس‌پیمای شهید رودکی» روز ۲۹ آبان با حضور سرلشکر سلامی، فرمانده کل سپاه و عده‌ای از مقامات و مسئولان نظامی رونمایی شد و درحالی که رسانه‌ها از چند منظوره بودن و قابلیت دوربرد و حمل و عملیاتی کردن انواع هواپیما، پهپاد و سامانه‌های موشکی خبر می‌دادند، گزارشی که پس از چند روز در ارتباط با این ناو شهید رودکی در تسنیم منتشر شد حاکی از آن داشت که این ناو، یک کشتی تجاری بوده که با تغییر کابرد، تبدیل به یک ناو جنگی شده است. گویا کشتی مذکور یک کانتینربر بوده که چند ماه پیش از ایتالیا خریداری شده است. این موضوع و عدم شفافیت نیروهای دریایی سپاه در آغاز متاسفانه باز هم بهانه‌ای شد در دست رسانه های بیگانه و معاند.

در چند سال اخیر البته موفقیت‌های نیروی دریایی سپاه در زمینه تولید و بهره‌برداری از تکنولوژی بومی کم نبوده، و از همین روست که به هیچوجه قابل درک نیست که چرا احساس میکنیم نیاز به طرح تبلیغات اغراق‌آمیز در این زمینه داریم. افتخارات علمی و تکنولوژیک نیروهای مسلح کم نیست و به عنوان مثال میتوانیم به ساخت زیردریایی های بومی اشاره کنیم که پیش‌تر هم در مورد آن گفته بودیم. واقعیت این است که طی سالهای اخیر در کشورمان دستاوردهایی در حوزه طراحی و تولید زیردریایی‌های دیزل الکتریک هم داشته‌ایم و بیش از ۱۰ فروند زیردریایی هم اکنون مشغول مرزبانی و گشت‌زنی در آبهای جنوب کشور هستند. این در حالی است که هزینه تبلیغاتی خود را صرف موضوعاتی مانند مستعان ۱۱۰ و کشتی تجاری رنگ شده میکنیم که متاسفانه ضربه بزرگی به وجه سپاه است.

در حالی که ما هشتمین قدرت نظامی جهان هستیم آیا واقعا نیازی به اینگونه تبلیغات اغراق آمیز داریم؟ مقامات و فرماندهان نظامی کشور باید نگاهی اصولی‌تر و واقع‌بینانه‌تری به تبلیغاتی که در این خصوص میکنیم داشته باشند. مطمئنا پاسخ به این سوال که چرا در زمینه تبلیغات و هزینه‌های صرف شده در این زمینه اشتباهات گذشته را تکرار میکنیم نیازمند تحقیقات گسترده و داشتن اطلاعات کامل در مورد نیازهای نظامی کشور است اما یادمان باشد که رزمندگان ما مردانی بودند بی‌ادعا و صادق که با دست خالی هم از پس بعثی‌ها برآمدند و نه نیازی به راه انداختن جنگ تبلیغاتی نداشتند. البته اکنون شرایط عوض شده و ما ناگزیر از وارد شدن به جنگ‌های روانی و تبلیغاتی هستیم، ولی باید مراقب باشیم که در این مناقشات تبلیغاتی، وجه نیروهای مخلص سپاه قربانی نشود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
صدای مدافعان
صدای مدافعان

قرار بود انقلاب ما انقلاب آلونک نشین‌ها باشد

 لینک
قرار بود انقلاب ما انقلاب آلونک نشین‌ها باشد

قرار بود انقلاب ما انقلاب آلونک نشین‌ها باشد

هفته گذشته ویدیویی در فضای مجازی پخش شد که در آن کارکنان شهرداری بندرعباس در حال نخریب خانه آلونکی یک زن ۳۵ ساله بودند در حالی که این مادر و فرزندانش ضجه زنان تمنا میکنند تا تنها سقف روی سرشان را از بین نبرند. این اتفاق در حالی رخ داد که برای اولین بار نیست که در چند سال اخیر مستضعفان و قشر آسیب‌پذیر جامعه مورد چنین ظلم و بی‌عدالتی‌هایی قرار میگیرند. باید از مسئولین و مقامات کشور پرسید مگر قرار نبود انقلاب ما انقلاب مستضعفان باشد؟‌ مگر امام‌(ره) بارها تاکید نکردند که محرومین و مستضعفان ستون های انقلاب هستند و باید از آنها حمایت کنیم؟

موضوع این بار از این قرار بود که چهارشنبه گذشته، ۲۸ آبان، یک زن ۳۵ ساله در بندرعباس به دلیل تخریب خانه‌اش توسط ماموران شهرداری، اقدام به خودسوزی کرد و ساعاتی بعد با پخش ویدیوی تخریب آلونک وی و فرزندانش، موضوع روشن شد. این مادر ۳۵ ساله درحالی در یکی از بیمارستان‌های بندرعباس بستریست که به دلیل سوختگی از ناحیه دست و قفسه سینه در شرایط وخیمی به سر میبرد.

متاسفانه همانطور که گفتیم این برای چندمین بار است که در سالهای اخیر شاهد چنین اتفاقاتی در مناطق محروم و مستضعف نشین کشور هستیم. تخریب خانه این زن ۳۵ ساله در بندر عباس در حالی رخ داد که هنوز نتیجه رسیدگی به پرونده مرگ پیرزن کرمانشاهی که سال گذشته در جریان تخریب خانه‌اش فوت کرد، مشخص نشده است. این بار حادثه‌ای مشابه رخ داد که به خودسوزی یک زن بندرعباسی ختم شد و فردا معلوم نیست که آلونک کدام بیچاره‌ای تخریب شود. البته شهردار بندرعباس درباره علت تخریب خانه این زن گفته که این آلونک در «زمین تصرفی» ساخته شده بود و بعد از چندین مرتبه تذکر و ارسال ابلاغیه برای تخلیه، این تخریب صورت گرفته است. شهردار شهر، آقای امینی‌زاده گویا گفته‌اند که چون «زمین تصرفی» بوده باید طبق قانون تخریب می شد. البته از جناب امینی‌زاده باید پرسید که چرا کسی پیگیر میلیاردها دلار اختلاس و دزدی‌های سازمان‌دهی شده نیست ولی وقتی که نوبت مستضعفین می‌شود، یک متر آلونک هم زمین تصرفی محسوب می شود؟.

البته نگران نباشید. طبق گفته مسئولین شهرداری بندرعباس تمام هزینه‌های بیمارستان این زن را شهرداری تقبل خواهد کرد و از این خانوم «دلجوی» هم شده است. بله درست متوجه شدید، از این مادر دو فرزند که در حال حاضر بی سرپرست هستند و سقفی بروی سر ندارند، دلجوی شد آنهم در شرایطی که هنوز ویلاهای چند ده میلیاردی برخی آقازاده‌ها که با تخلفات فراوان ساخته شده‌اند و یا ساخت و سازهای بی‌رویه‌ای مانند ساخت و ساز در شهرک های تازه ساز و لاکچری نشین لواسان پابرجاست.

طبق برخی آمار منتشر شده، در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون حاشیه‌نشین با شرایط دشوار در حاشیه شهرهای بزرگ و کوچک کشور زندگی می‌ کنند که تخمین زده میشود که طی چند سال آینده با وخیم تر شدن شرایط اقتصادی و پیامدهای ناشی از بیکاری و افزایش بی‌رویه قیمت مسکن، بازهم به تعداد جمعیت حاشیه‌نشین کشور افزوده خواهد شد.‌ برای این قشر آسیب پذیر جامعه باید فکری کرد. ‌از جمله پیگیری روند اصلاح قوانین در مجلس یازدهم و همچنین توضیح برای چرایی تکرار مسائلی از این قبیل باید در دستور کار دولت قرار گیرد.

اگر به تاریخچه زندگی امام خمینی‌(ره) نگاه کنیم از اولین نکاتی که متوجه آن میشویم این است که یکی از اصلی ترین ویژگی های امام (ره) که در پیروی انقلاب نقش بسزایی داشت روحیه استکبارستیزی و حمایت از مستضعفان در سرتاسر جهان بود. در حقیقت به گفته خود امام (ره) «انقلاب کردیم تا بتوانیم حامی تمام مستضعفان و مظلومان جهان باشیم». آن دسته از مخاطبان صدای‌مدافعان که با نوشته‌های و گفته‌های امام (ره) آشنا هستند میدانند که این موضوع یکی از دغدغه های امام‌(ره) بود تا حدی که ایشان همواره از «پابرهنه‌ها و زاغه نشینان» به عنوان «ولی نعمت» یاد می کردند و خواهان خدمتگزاری بیشتر به آنها بودند. امام خمینی (ره) در یکی از سخنرانی های خود فرمودند «به مستضعفان و مستمندان و زاغه‌‏نشینان که ولی نعمت ما هستند خدمت کنید.» (برگرفته از صحیفه امام، ج‏۱۸، ص: ۳۸)

مستضعفان و پابرهنه‌های ما باید به کجا پناه ببرند، زمانیکه آلونک‌ها جای خود را به برج‌های میلیاردی می‌دهد؟ آیا وقتی ما این بلا را بر سر مستضعفانمان می آوریم، چگونه می‌توانیم داعیه حمایت از مستضعفان جهان را داشته باشیم؟ ما هرساله میلیاردها دلار هزینه در خارج از مرزهایمان می کنیم تا پرچم عدالت‌طلبی را در جهان برافراشته نگاه داریم، ولی آیا نباید اول عدالت را در کشور خود به اجرا درآوریم؟ رسول اکرم (ص) که پیام‌آور راستی و عدالت بود فرمود که «الملک یبقی مع الکفر و لایبغی مع الظلم» آیا تخریب خانه های مستضعفان چیزی جز نهایت بی عدالتی و ظلم نیست؟

تا زمانی که ما به داد مستضعفان و محرومان در داخل کشور خود نرسیم نمی توانیم شعار حمایت از مستضعفان و مظلومان جهان را سر دهیم. واقعا اگر امام خمینی‌(ره) امروز در میان ما بودند با مسئولین و مقاماتی که چشم بروی کاخ های چند میلیاردی آقازاده میبندند اما آلونک‌ها را به بهانه های واهی خراب میکنند چه برخوردی می‌داشتند؟ از آه مظلوم بترسیم و یادمان نرود که انقلاب ما انقلاب محرومین و آلونک نشین‌ها بود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
صدای مدافعان
صدای مدافعان

هفته‌ گذشته در اخبار: *تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان

 لینک
هفته‌ گذشته در اخبار: *تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان

هفته‌ گذشته در اخبار:

*تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگران تصویب شد

*دستور زنگنه به ۴ شرکت اصلی برای اجرای ابلاغیه‌های مربوط به ایثارگران نفت

*پرداخت ۶۰ میلیارد ریال به متقاضیان طرح خود اشتغالی ایثارگران در کرمانشاه

متن کامل این مطلب در 👇👇👇
https://sedayemodafean.org/akhbar/37265/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
صدای مدافعان
صدای مدافعان

از آنجایی که سیاست خارجی هر کشوری مبتنی بر دو اصل

 لینک
از آنجایی که سیاست خارجی هر کشوری مبتنی بر دو اصل

از آنجایی که سیاست خارجی هر کشوری مبتنی بر دو اصل منفعت و مصلحت ملیست،‌ اولین نکته ای که در این بحث باید به آن توجه شود یک شناخت مفهومی ساده از این دو عبارت است. در کتابهای لغت چنین آمده است که هنگامی میگویند در امری مصلحت است که خیر و خوبی در آن باشد و در چهارچوب روابط سیاسی به این معنیست که معمولا در کوتاه مدت می‌تواند خیری در آن سیاست برای کشور باشد. در عوض منفعت ملی معلولا نگاه دراز مدت تری به موضوعات دارد. هانس مورگنتا، نظریه‌پرداز و استاد روابط بین‌الملل و علوم سیاسی قرن بیستم از منافع ملی به عنوان «معیار پایداری که از قابلیت هدایت سیاست گذاری ها و محک زدن رفتار و اقدامات برخوردار است» یاد می‌کنند و از دید وی، منفعت ملی برای هر کشور در حفظ موجودیت، تأمین بقا و تضمین تسلط بر سرنوشت خویش تعریف میشود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
صدای مدافعان
صدای مدافعان

قبل از هر چیر باید اذعان کنیم که ارتش، سپاه و

 لینک
قبل از هر چیر باید اذعان کنیم که ارتش، سپاه و

قبل از هر چیر باید اذعان کنیم که ارتش، سپاه و ناجا به عنوان ارگانهای نظامی-امنیتی اصلی کشور در چند سال گذشته اقداماتی در راستای امن کردن مرزهای کشور انجام داده اند که بخش هایی از این اقدامات محرمانه بوده و نمیتوان آنها را علنی کرد،‌ اما با توجه به شهادت بیش از ۲۵ مرزبان ناجا طی ۹ ماه گذشته، واقعا باید دید در چه حد میتوان به صحبتهای تکراری فرماندهان نظامی کشور مبنی بر آرامش و امنیت مرزها و مرزبانان حساب کرد؟

البته پیش از گفتگو در ارتباط با امنیت مرزی کشور باید به چند نکته مهم توجه داشت که نشان از وسعت و اهمیت مرزهای ما با کشورهای همسایه دارد. ما با داشتن بیش از ۸۷۰۰ کیلومتر خط مرزی، با ۷ کشور مرز خشکی داریم و با ۶ کشور دیگر از مرز آبی و دریایی برخورداریم. در این میان نیز از بین ۳۱ استان کشور، ۱۶ استان ما استان‌های مرزی محسوب می‌شوند که براساس آخرین سرشماری سراسری، بیش از ۴۵ درصد جمعیت کشور را در خود جای داده‌اند، اما متاسفانه شهرهای مرزی کشور شرایط اقتصادی بسیار نابسامانی در مقایسه با دیگر شهرها و استانهای کشور دارند.

تمام آمارهای رسمی اخیر حاکی از این مهم دارد که مناطق مرزی کشور در حال حاضر بیشترین محرومیت، بیکاری و پایین ترین سطح کیفیت زندگی را در کشور دارند و فاصله این مناطق با استان های مرکزی سالانه سبب بیشترین مهاجرت ها به مراکز استان ها و شهرهای مرکزی کشور می‌شود که یکی از دلایل آن احساس ناامنی شهروندان و روستا نشینان مناطق مرزی کشور است.

همانطور که قبلا هم در مقاله‌ای در همین ارتباط گفتیم، با وجود تهدیدات موجود که شامل گروهک های تروریستی و اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر میشود، شهادت ۲۵ مرزبان کشور در طول فقط ۹ ماه به هیچ وجه قابل توجیه نیست. مسئولین و فرماندهان نیروهای مسلح باید بدانند که در صورت بروز شدن تجهیزات مرزبانان و استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها در نقاط صفر مرزی و همچنین آموزش‌های لازم برای استفاده هر چه بیشتر و بهتر مرزبانان از این تجهیزات، قطعا شاهد کاهش شهادت مرزبانان خواهیم بود . در این رابطه ضروریست که مجلس، دولت و ارگانهای نظامی-امنیتی کشور بودجه‌ای ویژه برای تجهیز هرچه بیشتر مرزبانان در اختیار آنها قرار دهند تا در مقابل اشرار و تروریستها برتری فنی و فردی داشته باشند.‌

در انتها بهتر است با سخنانی از مقام معظم رهبری این متن را به پایان ببریم تا برایمان یادآور اهمیت و ارزش والای فداکاری‌های این جوانان غیور کشور باشد که برای حفظ جان من و شما جان خود را در مبارزه با تهدیدهای مرزی از دست میدهند. رهبری چندی پیش در دیدار با خانواده های تنی چند از شهدای مرزبان کشور فرمودند: «آنها ــ طفلکها ــ دیده هم نمی‌شوند! شما در خانه‌هایتان نشسته‌اید؛ از مرز چه‌خبر دارید؟ شما پسرتان را، دخترتان را می‌فرستید مدرسه، می‌آید، نگران نیستید؛ خودتان می‌روید محل کار و می‌آیید، نگران نیستید..»

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
صدای مدافعان
صدای مدافعان

💢عملیات محرم و فرصت‌هایی که از دست رفت

 لینک
💢عملیات محرم و فرصت‌هایی که از دست رفت

💢عملیات محرم و فرصت‌هایی که از دست رفت

🔹مطمئنا در میان ۲۸ عملیات عمده و مهم زمینی هشت سال دفاع مقدس، که از آنها به عنوان «عملیات‌های گسترده» نیز یاد میشود، عملیات محرم که در آبان ماه ۶۱ اجرایی شد،‌ یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عملیات‌های دفاع مقدس بود.

🔹از آنجایی که ما هر ساله در صدای مدافعان، برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی و یادآوری نکاتی که میتوانیم در عرصه نظامی و سیاسی از آنها بیاموزیم، مقالاتی را منتشر میکنیم،‌ در سی و هشتمین سالگرد عملیات بزرگ محرم نیز میخواهیم مروری داشته باشیم بر درسهایی که باید از آن عملیات حیاتی بگیریم.

🔹حتی با گذشت نزدیک به چهار دهه سوال بسیاری از علاقمندان و تاریخنویسان جنگی این است که آیا موفقیت در عملیات محرم میتوانست آغازی برای یک پایان باشد؟‌

🔹آیا اختلاف نظرهای فرماندهان نظامی و مقامات سیاسی کشور با شخص حضرت امام (ره) باعث تداوم جنگ و از دست دادن موقعیت برتری نظامی و سیاسی ما شد؟

متن کامل این مطلب در 👇👇👇
sedayemodafean.org/akhbar/36696

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
صدای مدافعان
صدای مدافعان

💢عملیات محرم و فرصت‌هایی که از دست رفت

 لینک
💢عملیات محرم و فرصت‌هایی که از دست رفت

💢عملیات محرم و فرصت‌هایی که از دست رفت

🔹مطمئنا در میان ۲۸ عملیات عمده و مهم زمینی هشت سال دفاع مقدس، که از آنها به عنوان «عملیات‌های گسترده» نیز یاد میشود، عملیات محرم که در آبان ماه ۶۱ اجرایی شد،‌ یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عملیات‌های دفاع مقدس بود.

🔹از آنجایی که ما هر ساله در صدای مدافعان، برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی و یادآوری نکاتی که میتوانیم در عرصه نظامی و سیاسی از آنها بیاموزیم، مقالاتی را منتشر میکنیم،‌ در سی و هشتمین سالگرد عملیات بزرگ محرم نیز میخواهیم مروری داشته باشیم بر درسهایی که باید از آن عملیات حیاتی بگیریم.

🔹حتی با گذشت نزدیک به چهار دهه سوال بسیاری از علاقمندان و تاریخنویسان جنگی این است که آیا موفقیت در عملیات محرم میتوانست آغازی برای یک پایان باشد؟‌

🔹آیا اختلاف نظرهای فرماندهان نظامی و مقامات سیاسی کشور با شخص حضرت امام (ره) باعث تداوم جنگ و از دست دادن موقعیت برتری نظامی و سیاسی ما شد؟

متن کامل این مطلب در 👇👇👇
sedayemodafean.org/akhbar/36696

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
صدای مدافعان
صدای مدافعان

💢مجید ایزددوست جانباز هشت سال دفاع مقدس شهرستان رشت پیش از

💢مجید ایزددوست جانباز هشت سال دفاع مقدس شهرستان رشت پیش از

💢مجید ایزددوست جانباز هشت سال دفاع مقدس شهرستان رشت پیش از ظهر دیروز یکشنبه ۱۸ آبان دعوت حق را لبیک گفت و به کاروان شهدا پیوست.

🔹مراسم تشییع پیکر این شهید گرانقدر امروز دوشنبه ۱۹ آبان ساعت ۱۰ صبح در گلزار شهدای رشت برگزار شد.

🌹🌹🌹روحش شاد و یادش گرامی باد🌹🌹🌹

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
صدای مدافعان
صدای مدافعان

💢هفته گذشته سردار سرتیپ علی فدوی در دیدار با دبیرکل مقاومت

 لینک
💢هفته گذشته سردار سرتیپ علی فدوی در دیدار با دبیرکل مقاومت

💢هفته گذشته سردار سرتیپ علی فدوی در دیدار با دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء در ارتباط با برخی درگیریهای دریایی در سالهای پایانی جنگ تحمیلی و خسارتهای متحمل شده توسط نیروهای ما صحبت‌هایی کرد که کمتر با دانسته‌ها و واقعیت‌ها همخوانی داشت.

🔹صحبت‌های مطرح شده توسط جانشین فرمانده کل سپاه باز هم یادآور اهمیت بازگو کردن حقایق دفاع مقدس و عدم تحریف رویدادهای جنگی منجمله خسارات و هزینه‌های جنگ بود که این سوال را در ذهن ناظران ایجاد کرد که واقعا هدف از داستان‌سازی‌ها و بازنگو نکردن حقایق سی‌و‌ اندی سال پس از پایان جنگ چیست؟

🔹آیا اینگونه صحبت‌ها باعث ایجاد سوء تفاهم برای نسل جوان و بی‌اعتمادی در میان نسل جنگ و ایثارگران و جانبازان نمی‌شود؟

متن کامل این مطلب در 👇👇👇
sedayemodafean.org/sedaye-shoma/36491

مشاهده همه ی 2 نظر