لحظه  بروز رسانی 
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )

دو سه برگ از تاریخ گذشته خودم: عید نوروز سال

دو سه برگ از تاریخ گذشته خودم:
عید نوروز سال 58 به دعوت یکی از دوستان به مسجد قالیچیلر تبریز واقع در کوی چوستدوزان (البته مسجد کوچکی که در جنب آن مسجد بود) به جلسه سخنرانی مقصود کهنه چی (مقصود فراستخواه فعلی و از افساد طلبان بنام)رفتم 18 ساله و بر خلاف بیشتر هم سن و سالهای خودم دیپلم بودم آقای کهنه چی در خصوص لیبرالیسم،سوسیالیسم و کمونیسم مطالبی را گفتند هر سه عبارت برایم ناآشنا بودند مفهوم آنها را جویا شدم یک جواب نامتعارف برایم داد و بیشتر منظورش این بود که خیلی فضولی نکن ما بیشتر از تو میفهمیم!!! بعدها جزو بنیانگذاران جنبش مسلمانان مبارز گردید که آنهم دیری نپایید و منجر به نگارش کتابی تحت عنوان " جنبش مسلمانان مبارز، از گرایش تا جدایی " که توسط انتشارات معاونت سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شد.
این قصه ادامه داشت تا اینکه در سال 61 چند نفر از بسیجیان عزیز توسط یک عزیزی (البته آن زمان واقعا عزیز بود) طرد و مورد غضب واقع شدند وقتی به این مورد اعتراض کردم پاسخ شنیدم که اینها مخالف شهید مظلوم بهشتی بودند و حقشان بود که اخراج شوند. این اخراجیها بعدها یکی به مدیریت عامل شرکت مخابرات استان و کشور رسیده و یکی در کسوت روحانیت درآمده و دیگری به عضویت هیئت علمی دانشگاه تبریز رسیدند.
تا یادم نرفته این را هم بگویم که سال 53 توسط یکی از همین عزیزان (که ایشان هم آن زمان عزیز بود)در جلسه اول سخنرانی پدر مادر ما متهمیم دکتر شریعتی در حسینیه ارشاد حضور پیدا کردم (14 سال بیشتر نداشتم)همین عزیزی که در ساختار فکر سیاسی و فرهنگی بنده حقیر نقش اساسی داشت بعدها در یک جلسه کاملا خصوصی بمن چنین گفت (این بهشت و جهنم و قیامت و امامان و پیامبران همه حرف مفت و ساخته و پرداخته آخوندها هست و واقعیت و حقیقت ندارد).
سالها گذشت همان عزیز اول به یک وضعیتی دچار شد که صد رحمت به شمرابن ذی الجوشن و اشعث ابن قیس که رو در روی ولایت امر مسلمین و شورای نگهبان ایستاد و همین الان هم در همان منجلاب فکری خودش غوطه ور هست. این داستان نه داستان تنها من و نه داستان همه عزیزان قبل و منحرفان بعدی است بلکه قاعده کلی و زبانحال کسانی است که در دنیایی که مزرعه آخرت بوده نشو و نما کرده و هرکسی به فراخور لیاقت و طینت خود به ایفای نقش مثبت و منفی می پردازند.
اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که علت انحراف و عدم ثبات قدم منحرفینی که مذکور افتاد چیست؟یکی از دلایل مهمی که خودم این را دریافته ام این است که خودشیفتگی و خود بزرگ انگاری و خود حق پنداری و دیگران را از خود راندن و دیگران را باطل انگاشتن و .... است اما آنچه از رسول گرامی اسلام نقل شده و مولای مظلومان علی علیه السلام (بخوانید مولای اقلیت های طرفدار حق و حقیقت) دوبار در نهج البلاغه به آن اشاره داشته است و آن اینکه فرمود از رسول گرامی اسلام شنیدم که بارها می فرمود:انما اخوف علیکم اثنان اتباع الهوی و طول الامل .آنچه بر شما میترسم دوچیز است :هوای نفس و آرزوی طولانی.ببخشید خیلی طولانی شد ولی بنظرم رسید که گفتن این خاطره های بعضا تلخ میتواند راهگشای خیلی از عزیزان باشد.فاعتبروا یا اولی الابصار.
99/02/02 دکتر علی قدسی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )

سناتور آمریکایی: ایران امروز در خاورمیانه قدرتمندتر و آمریکا ضعیف‌تر شده

سناتور آمریکایی: ایران امروز در خاورمیانه قدرتمندتر و آمریکا ضعیف‌تر شده است

سناتور آمریکایی با اشاره به اقدام اخیر ایران در پرتاب نخستین ماهواره نظامی خود به فضا گفت از هر طریق، ایران امروز در خاورمیانه قدرتمندتر و آمریکا ضعیف‌تر شده است.
سناتور آمریکایی: ایران امروز در خاورمیانه قدرتمندتر و آمریکا ضعیف‌تر شده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کریس مورفی» سناتور کنگره آمریکا گفت اقدام ایران در پرتاب نخستین ماهواره‌ نظامی خود دلیل بیشتری بر این موضوع است که سیاست دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران تنها به تقویت این کشور منجر شده و باعث شده تا ایران تهاجمی‌تر عمل کند.

این سناتور دموکرات ایالت «کانکتیکت» در رشته پیام‌های توئیتری نوشت: «تقریبا از هر طریق و در مقایسه با ۴ سال گذشته، ایران امروز در خاورمیانه قدرتمندتر و آمریکا ضعیفتر است.»

وی ادامه داد: «نخست، زمانی که ترامپ قدرت را در دست گرفت ایران نیروهای آمریکایی را در عراق هدف قرار نمی‌داد. اوباما (رئیس جمهور سابق آمریکا) ایران را متقاعد کرده بود تا نیروهای نیابتی خود را به همراه ما و در جنگ علیه داعش بفرستد.»

مورفی در این پیام‌های توئیتری مدعی شد: «هم اکنون، ایران و نیروهای نیابتی‌اش به طور منظم در حال هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی هستند . و اگر چه ترامپ به ما گفت که کشتن (ترور سردار سپهید شهید) سلیمانی باعث بازدارندگی ایران می‌شود اما از زمان ضربه به سلیمانی حملات به نیروهای آمریکا افزایش و نه کاهش یافته است.»

این سناتور ایالت کانکتیکت اضافه کرد: «ترامپ توافق هسته‌ای را متلاشی کرد و به ما قول داد تا یک سیستم جدیدی از فشار بین‌المللی برای مجبور کردن ایران برای توافق جدید بهتری، ایجاد کند. آشکار این موضوع بدبختانه با شکست مواجه شد. هیچ کسی تحریم‌های جدیدی را تایید نکرد و ایران برنامه هسته‌ای خود را از سر گرفت و هیچ توافق جدید بهتری هم بوجود نیامد.»

مورفی افزود: «ایران تقریبا در هر جایی که نیروهای نیابتی دارد قدرتمندتر است. خروج ترامپ از سوریه باعث قدرتمند شدن اسد شد. ایران و حوثی‌های یمن بیش از هر زمان دیگری نزدیکتر شده‌اند. حزب‌الله کنترل لبنان را در دست گرفته است و تهران بیش از گذشته در بغداد نفوذ دارد.»

وی در پایان این رشته توئیت‌های خود نوشت: «سیاست ترامپ در خروج سیاسی، تحریم‌های اقتصادی یکجانبه و تشدید نظامی غیر راهبردی کورکورانه هیچ دستاوردی جز بازی کردن در زمین ایران نداشته است. آنها قدرتمندتر شده و ما ضعیفتر شده‌ایم و پرتاب این ماهواره تایید بیشتری بر این موضوع است.»

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )

ماهواره‌ی نور از پایگاه فضایی پرتاب نشد و از روی لانچر

ماهواره‌ی نور از پایگاه فضایی پرتاب نشد و از روی لانچر متحرک شلیک و به مدار ۴۲۵ کیلومتری رسید ..
یعنی ایران عملا موشک بالستیک قاره پیما داره ..
بعد ترامپ کودن میاد میگه قایق های ایران رو تو خلیج‌فارس بزنید =))))))

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )

تشخیص صحت کد ملی امروزه در اکثر نرم افزارهای تولیدی

تشخیص صحت کد ملی
امروزه در اکثر نرم افزارهای تولیدی نیاز به استفاده از کد ملی به عنوان یک مشخصه منحصر به فرد برای اطلاعات فردی می باشد.

از طرفی متاسفانه در حال حاضر هیچ الگوریتمی برای تشخیص صحت کد ورودی در اختیار برنامه نویسان وجود ندارد.

اخیرا با توجه به نیاز خودم به کنترل صحت کد ورودی الگوریتم مربوط به کنترل صحت کد ملی را بدست آوردم و چون مطمئن هستم افراد زیادی هم همین نیاز را دارند روال انجام کار را در این مقال توضیح می دهم

کد ملی شماره ای است 10 رقمی که از سمت چپ سه رقم کد شهرستان محل صدور شناسنامه ، شش رقم بعدی کد منحصر به فرد برای فرد دارنده شناسنامه در شهرستان محل صدرو و رقم آخر آن هم یک رقم کنترل است که از روی 9 رقم سمت چپ بدست می آید. برای بررسی کنترل کد کافی است مجدد از روی 9 رقم سمت چپ رقم کنترل را محاسبه کنیم

از آنجایی که درسیستم کد ملی معمولا قبل از کد تعدادی صفر وجود دارد.(رقم اول و رقم دوم از سمت چپ کد ملی ممکن است صفر باشد) و در بسیاری از موارد ممکن است کاربر این صفرها را وارد نکرده باشد و یا نرم افزار این صفرها را ذخیره نکرده باشد بهتر است قبل از هر کاری در صورتی که طول کد بزرگتر مساوی 8 و کمتر از 10 باشد به تعداد لازم (یک تا دو تا صفر) به سمت چپ عدد اضافه کنید. ساختار کد ملی در زیر نشان داده شده است

ساختار کد ملی
ارقام کد رقم کنترل 9 رقم سمت چپ کد ملی
موقعیت

1
2 3 4 5 6 7 8 9 10


1- برای محاسبه رقم کنترل از روی سایر ارقام ، هر رقم را در موقعیت آن ضرب کرده و حاصل را با هم جمع می کنیم.

2- مجموع بدست آمده از مرحله یک را بر 11 تقسیم می کنیم

3- اگر باقیمانده کمتر از 2 باشد ، رقم کنترل باید برابر باقیمانده باشد در غیر اینصورت رقم کنترل باید برابر یازده منهای باقیمانده باشد

مثال : آیا کد 7731689951 یک کد ملی معتبر است؟

برای این منظور کد
ساختار کد ملی
ساختار کد رقم کنترل 9 رقم سمت چپ کد ملی
ارقام کد 1 5 9 9 8 6 1 3 7 7
موقعیت 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
محاسبه حاصل ضرب 10 27 36 40 36 7 24 63 70


حاصل جمع ضرب ارقام 2 الی 10 را در موقعیت آنها محاسبه می کنیم

7*10+7*9+3*8+1*7+6*6+8*5+9*4+9*3+5*2=313

313÷11=28 و R=5

چون باقیمانده برابر 5 و بزرگتر مساوی 2 است پس باید رقم کنترل این کد برابر 6 ( یازده منهای 5 برابر 6 )باشد.

با دقت در کد متوجه می شویم که رقم کنترل ورودی برابر 1 است پس کد مورد نظر به عنوان یک کد معتبر قابل قبول نیست.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )

فاصله خروج سفیانی تا ظهور امام مهدی(عج)/ نقد «دیدگاه شش ماه

فاصله خروج سفیانی تا ظهور امام مهدی(عج)/ نقد «دیدگاه شش ماه پایانی قبل از ظهور»
ابتدا سفیانی در ماه رجب سال فرد قمری، خروج می کند و بعد امام مهدی علیه السلام هم در جمعه شب قدر ماه رمضان سال زوج قمری، ظهور (به معنای پایان عصر غیبت کبری) می فرمایند و امکان ارتباط خاص و مستقیم امام عصر تنها برای معتمدین و نائیان خاص امام عصر همچون نفس زکیه، امکان پذیر خواهد بود و در نهایت در شنبه عاشورای ماه محرم سال فرد قمری، خروج و قیام علنی امام مهدی برای تمام جهانیان، اتفاق خواهد افتاد.
گروه معارف - رجانیوز: 1- دیدگاه اول: بین سفیانی تا ظهور، 6 ماه فاصله است؛ اگر بر این مبنا باشیم که بین ظهور و خروج (قیام) امام مهدی علیه‌السلام، تفاوتی وجود ندارد. نتیجه می گیریم 6 ماه قبل از ظهور و خروج (قیام) حضرت، سفیانی و یمانی و خراسانی، در ماه رجب، به عنوان نشانه‌های حتمی، در دو جبهه مقابل، قیام خویش را آغار خواهند کرد. زیرا سفیانی و یمانی و خراسانی، در ماه رجب، خروج می کنند و ظهور و قیام امام عصر نیز در ماه محرم می باشد و فاصله بین خروج سفیانی و ظهور (قیام) امام عصر، 6 ماه فاصله است.

2- دیدگاه دوم: بین سفیانی تا ظهور، 15 ماه فاصله است

بدین صورت که امام عصر در ماه رمضان و در شب قدر (23 ماه رمضان)، ظهور می فرمایند و آنگاه در عاشورای ماه محرم قیام (خروج) علنی خویش را به عموم جهانیان اعلام می فرمایند. طبق این مبنا، از آنجا که سفیانی در ماه رجب خروج می کند و حضرت 15 ماه بعد (به مدت حمل ناقه) در ماه رمضان، ظهور می فرمایند و سپس در دهم عاشورا ماه محرم، قیام و خروج خویش را به جهانیان اعلام می کنند؛ پس بین خروج سفیانی و خروج (قیام) امام مهدی علیه السلام، حدود 18 ماه و 17 روز فاصله است. (15 ماه + 3 ماه و 17 روز).

بنابراین، ابتدا سفیانی در ماه رجب سال فرد قمری، خروج می کند و بعد امام مهدی علیه السلام هم در جمعه شب قدر ماه رمضان سال زوج قمری، ظهور (به معنای پایان عصر غیبت کبری) می فرمایند و امکان ارتباط خاص و مستقیم امام عصر تنها برای معتمدین و نائیان خاص امام عصر همچون نفس زکیه، امکان پذیر خواهد بود و در نهایت در شنبه عاشورای ماه محرم سال فرد قمری، خروج و قیام علنی امام مهدی برای تمام جهانیان، اتفاق خواهد افتاد.

دیدگاه اول، با مشکل اساسی روبرو خواهد بود و آن اینکه:

1- در اثبات نادرستی و بطلان دیدگاه اول -که بیان می کند فاصله بین خروج سفیانی و ظهور امام عصر، تنها 6 ماه فاصله است- این است که در صورت التزام به این دیدگاه، بایستی حوادثی چون: جنگ قرقیسیا و حمله لشکر سفیانی به عراق، بعد از ظهور امام عصر (بعد از ماه محرم)، رخ دهد، در حالیکه همگان می دانند، این حوادث (جنگ قرقیسیا و حمله لشکر سفیانی به عراق)، قبل از ظهور امام عصر است و نه بعد از ظهور. زیرا سفیانی، به مدت 6 ماه می‌‏جنگد و در این مدت 6 ماه، تنها و فقط بر منطقه شام و سوریه، مسلط میشود و بعد از 6 ماه (بعد از محرم)، آنگاه در جنگ قرقیسیا، شرکت می کند و سپس به عراق حمله می کند. پس آیا منطقی است، امام عصر، 6 ماه بعد از خروج سفیانی، یعنی در ماه محرم همان سال، ظهور کرده باشند ولی هنوز، سفیانی به عراق و عربستان حمله نکرده باشد؟

2- و اگر ملتزم به دیدگاه اول شویم، باید چنین باشد: در حالیکه، هنوز سفیانی بر مناطق پنج گانه شام و سوریه، مسلط نشده است، اما لشکر اعزامی سفیانی به عربستان، دچار خسف بیداء می شود. آیا این امر، منطقی است؟ زیرا هنوز سفیانی به عربستان، لشکر نظامی اعزام نکرده است تا چه رسد به خسف این لشکر در بین مکه و مدینه.

بنابراین دیدگاه دوم در فاصله بین سفیانی تا ظهور و قیام امام مهدی، ارجح است. و سفیانی در سال فرد قمری و صیحه ندای آسمانی و ظهور در سال زوج قمری و قیام امام مهدی در سال فرد قمری خواهد بود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )

توضیح : در خصوص صحت و سقم مطالب این گزارش هیچگونه

توضیح : در خصوص صحت و سقم مطالب این گزارش هیچگونه اظهار نظری نمیکنم :
آخرین وضعیت مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در اروپا و آمریکا؛ هزاران کشته و دهها هزار مبتلا
نوع جدید ویروس کرونا با سرعت در حال سرایت به شهروندان کشورهای اروپایی و‌ امریکایی است و تا کنون به رغم تمامی تمهیدات اندیشیده شده در این دو قاره هزاران تن در اثر ابتلا به این ویروس جان باخته اند.
24.03.2020 ~ 14.04.2020
1383805
آخرین وضعیت مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در اروپا و آمریکا؛ هزاران کشته و دهها هزار مبتلا

آنجلو بورلی، مدیرکل اداره دفاع مدنی ایتالیا دیروز در نشست خبری روزانه خود در رم اعلام کرد: دیروز با مرگ 601 تن دیگر از افراد مبتلا به ویروس کرونا، شمار قربانیان این بیماری در کشورمان به 6077 نفر رسید. به گفته او همچنین تاکنون 50 هزار و 418 نفر نیز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. این ویروس در ایتالیا نخستین بار در تاریخ 21 فوریه سال جاری مشاهده شد و به‌سرعت در حال شیوع است.

در مادرید ، منطقه ای که بیش از همه از اپیدمی ویروس کرونا در اسپانیا تحت تأثیر قرار گرفته است ، تاکنون 2 هزار و 212 نفر در اثر Kovid-19 جان خود را از دست داده اند . روز گذشته به دنبال مرگ 462 نفر در روز ، گزارش شده است که اجساد قربانیان به دلیل متوقف شدن مراسم تدفین ، در یک پیست اسکیت روی یخ در این شهر نگهداری می شود.

اولیویه وران، وزیر بهداشت فرانسه دیروز در یک نشست خبری اعلام کرد: شمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور طی 24 ساعت گذشته با مرگ 186 تن دیگر به 860 نفر رسیده است. وی افزود: «شمار مبتلایان به کرونا نیز به 19 هزار و 856 نفر رسیده است. روزانه حدود 5 هزار تست کرونا در فرانسه انجام می شود که بالاتر از میانگین اروپاست». به گفته او، وضعیت هشدار در بیمارستان‌ها به سطح دوم ارتقا یافته است. دیروز در فرانسه بالاترین عدد قربانیان و مبتلایان ویروس کرونا در یک روز به ثبت رسید.

در هلند تعداد مرگ و میرهای ناشی از ویروس کرونا به 213 نفر و تعداد موارد ابتلا به 4649 نفر افزایش یافته است. دولت هلند اعلام کرده است که در صورت تجمع 3 یا چند نفر و یا نزدیک شدن افراد به یکدیگر و شکستن حریم فاصله یک و نیم متری، در حدود 400 تا 4 هزار یورو، جریمه خواهند شد.

در آلمان شمار قربانیان به 116 نفر رسیده است. اشتفن زایبرت، سخنگوی دولت آلمان دیروز اعلام کرد که آزمایش کرونای آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور منفی اعلام شده است.

در یونان که وارد مرحله اعلام حکومت نظامی در خیابانها شده است تعداد افرادی که جان خود را از دست دادند به 17 نفر و تعداد موارد ابتلا به 695 نفر افزایش یافته است.

نیکوس آناستازیاسیس رهبر بخش یونانی نشین قبرس اعلام کرده که این منطقه دارای 116 مورد ابتلاء است و دولت خواستار ممنوعیت نسبی عبور و مرور در خیابانها شده است.

جوزف بورل، نماینده عالی سیاست‌های امنیتی و روابط خارجی اتحادیه اروپا پس از شرکت در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو این نهاد که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شده است، به خبرنگاران گفت: ویروس کرونا یک بحران جهانی بی‌سابقه است و باید برای مقابله با آن همکاری بین‌المللی انجام شود.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در نطقی تلویزیونی دیشب خود خطاب به مردم این کشور اظهار داشت: با هدف کاهش سرعت شیوع ویروس جدید کرونا (کووید-19)٬ مراکز تجاری و فروشگاه‌های غیر ضروری تا سه هفته تعطیل و اجتماع بیش از دو نفر در کشور نیز ممنوع می‌شود. وی با اشاره به اینکه از عصر امروز همه باید در منازل خود باقی بمانند گفت: خروج از منازل به جز برای خرید موادغذایی و دارو ممنوع است. در صورت عدم پیروی از این قوانین پلیس به جریمه افراد خاطی خواهد پرداخت. اگر قوانین رعایت نشود، بسیاری از مردم جان خود را از دست خواهند داد. جانسون با اشاره به مقررات ویژه آمد و شد در این کشور تصریح کرد: نباید با دوستان و اعضای خانواده‌ای که در خانه شما زندگی نمی‌کنند ملاقات کنید. به جز مراسم تشییع جنازه، تمام رویدادهای اجتماعی از جمله مراسم غسل تعمید و عروسی متوقف شده است. گفتنی است بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت انگلیس تا کنون 335 نفر به دلیل ابتلا به کرونا در این کشور جان باخته اند.

سازمان بهداشت ایالت نیو ساوت ولز استرالیا اعلام کرد که یکی از مسافران زن کشتی كروز روبی پرنسس که جز 133 مسافر مبتلا به کرونا بود، درگذشت و بدین ترتیب شمار قربانیان ویروس کووید-19 در این کشور به 8 نفر افزایش یافت. همچنین تعداد مبتلایان 1895 نفر اعلام شد. این زن که 70 سال سن داشت از مسافران کشتی مذکور بود که هفته پیش در بندر سیدنی پهلو گرفته بود. استرالیا به منظور جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا مرزهای خود را به روی همه اتباع خارجی به جز شهروندان و افراد مقیم استرالیا بست.

سوئیس با توجه به میزان جمعیت، همچنان بعد از ایتالیا بیشترین تعداد موارد کووید- 19 را به خود اختصاص داده است. در این کشورشمار تلفات به 112 نفر و تعداد مبتلایان به 8 هزار و 549 نفر افزایش یافته است. دولت فدرال تجمع بیش از 5 نفر را در کنار هم ممنوع اعلام کرده است.

تعداد افرادی که در اتریش به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند به 21 نفر و تعداد مبتلایان به 3 هزار و 924 نفر افزایش یافته است.

از سوی دیگر تعداد مبتلایان به 139 مورد در مقدونیه شمالی ، 104 مورد در آلبانی ، 35 مورد در کوزوو و 130 مورد در بوسنی و هرزگوین افزایش یافته است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )

کانادا دانلود جعبه سیاه پرواز «752 اوکراین» را برای مدت نامحدود

کانادا دانلود جعبه سیاه پرواز «752 اوکراین» را برای مدت نامحدود متوقف کرد

کانادا این هفته به ایران اعلام کرد برای یک مدت نامحدود، دانلود و تحلیل جعبه سیاه هواپیمای 752 اوکراین را به علت شیوع ویروس کرونا و از بین رفتن امکان مسافرت، متوقف کرده است.
کانادا دانلود جعبه سیاه پرواز «752 اوکراین» را برای مدت نامحدود متوقف کرد

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از سی بی سی، کانادا این هفته به ایران اعلام کرد برای یک مدت نامحدود دانلود و تحلیل جعبه سیاه یافت شده از لاشه هواپیمای 752 اوکراین را متوقف کرده است.

حسن رضایی فر، رئیس گروه تحقیقات ایران گفت وی نمایندگان 8 کشور را برای سفر به لابراتواری در اروپا برای آغاز این روند دعوت کرده است، اما این کشور خواستار به تعویق افتادن این تحقیقات به علت شیوع ویروس کرونا شده اند.

رضایی فر در ایمیلی به سی بی سی گفت: «اکنون، به علت ویروس کرونا، برای برخی از کشورها، برنامه ریزی یک سفر غیرممکن است.»

یک مقام کانادایی تایید کرد که ایران در روز دوشنبه با این کشورها تماس گرفته و تمامی آنها قاطعانه پاسخ دادند: در حال حاضر مسافرت غیرممکن است و شاید زمانی دیگر.

کیتی فاکس، رئیس هیئت امنیت حمل و نقل گفت کشورها می‌خواهند نمایندگان خودشان در این جلسه دانلود شخصا حضور داشته باشند.

وی در بیانیه ای اعلام کرد: «از این رو، دانلود و تحلیل صداهای ضبط شده باید تا زمانی که شرایط به اندازه کافی برای مسافرت امن بهبود یابد، به تاخیر بیفتد... در حال حاضر، نمی شود پیش بینی کرد که چه زمانی این اتفاق می افتد.»

پرواز 752 اوکراین در 8 ژانویه در ایران به علت اشتباه انسانی مورد هدف قرار گرفت و منهدم شد. در این پرواز 176 نفر کشته شدند.

آمریکا، اوکراین، سوئد، افغانستان، انگلستان، فرانسه و آلمان و کانادا، تماما، نمایندگان و کارشناسان در تحقیقات ایران را به رسمیت شناختند. مقامات کانادایی می گویند «جعبه سیاه» بسیار مهم است و می تواند حاوی ارتباطات میان خدمه پرواز و کنترل کنندگان ترافیک هوایی باشد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )

رونمایی از خط تولید کیت های ایرانی تشخیص کرونا خط

رونمایی از خط تولید کیت های ایرانی تشخیص کرونا
خط تولید ۲ نوع کیت تشخیصی کروناویروس شامل کیت‌های مبتنی بر آنالیز PCR و نیز کیت‌های سرولوژی در یک شرکت دانش‌بنیان با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رونمایی شد تا گامی قدرتمند برای مبارزه با این بیماری توسط زیست‌بوم نوآوری و فناوری باشد.
رونمایی از خط تولید کیت های ایرانی تشخیص کرونا
خط تولید دو نوع کیت تشخیصی کرونا ویروس شامل کیت‌های مبتنی بر آنالیز PCR و نیز کیت‌های سرولوژی در شرکت دانش‌بنیان با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رونمایی شد تا گامی قدرتمند برای مبارزه با این بیماری توسط زیست بوم نوآوری و فناوری باشد.
ستاری در این بازدید بر توانمندی بالای کشور در حوزه تولید کیت های تشخیصی کرونا اشاره کرد و گفت: از زمان شیوع این ویروس در کشور شاهد اتفاقات خوبی بودیم و امروز در نقطه‌ای قرار داریم که می‌توان گفت تمام محصولات در داخل کشور و با استفاده از توانمندی نیروی انسانی داخلی تولید می‌شود.
وی ادامه داد: بخشی از توانمندی شرکت‌ها در تولید تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مبارزه با کرونا مانند تجهیزات اتاق عمل، اتاق آی‌سی‌یو و نیز لوازم مورد نیاز برای پیشگیری و کنترل بیماری کرونا مثل ماسک، دارو و غیره است. خوشبختانه همه این تجهیزات در داخل کشور و به دست شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می شوند.
در تولید دو نوع کیت تشخیصی کرونا توانمند شدیم
رئیس ستاد توسعه زیست‌فناوری، تولید کیت‌های تشخیصی ایران‌ساخت را یک گام بلند در مبارزه با کروناویروس دانست و گفت: تولید کیت‌های تشخیص، یکی دیگر از اتفاقات ویژه در این حوزه است. ۶ شر‌کت دانش بنیان در این حوزه تاییدیه‌های نهایی را اخذ کرده‌اند و انواع مختلف این کیت‌ها را تولید می‌کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به این‌که شرکت پیشتاز طب یکی از بزرگ ترین شرکت‌های فناور فعال در این حوزه است، بیان کرد: دو نوع کیت تشخیصی توسط شرکت این شرکت دانش بنیان وجود دارد. نوع نخست کیت‌هایی است که بر اساس آنالیز پی‌سی‌آر (PCR) عمل می‌کنند و توان تولید این نوع از کیت‌ها 100 هزار عدد درهفته است.
کیت‌های سرولوژی توانمندی سیستم ایمنی در مقابله با کرونا را ارزیابی می‌کند
ستاری، نوع دوم را کیت های سرولوژی دانست که قابلیت تشخیص کرونا را دارد و ۲ میلیون کیت از این نوع در هفته به تولید می‌رسد. این اتفاق در برای کشور اهمیت دارد. کیت های سرولوژی کرونا با هدف تشخیص این‌که آیا سیستم ایمنی بدن افراد جامعه نسبت به این بیماری پاسخ داده است یا خیر به تولید رسیده است.
این محصول به لحاظ کاربردی در کنار کیت های تشخیصی کارآمد است و به عنوان یک ابزار صرف تشخیصی نیست که موازی با کیت های تشخیصی کرونا مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان همچنین گفت: البته با گسترده شدن ظرفیت تولید دیگر شرکت‌های فناور، قطعا این ارقام بزرگ تر و معنی دارتر خواهد شد و می توانیم به یکی از صادرکنندگان جدی کیت های تشخیصی بدل شویم. همچنین بخشی از شرکت ها نیز در حوزه کیت های استخراج کار می‌کنند که عملا این سه نوع کیت در کشور به تولید انبوه رسیده است. این تولیدات ضمن آن‌که پاسخگوی نیاز داخلی است، می تواند به دیگر کشورها صادر شود.
به گفته ستاری، این اتفاقات خوب در حوزه تجهیزات پزشکی، هوش مصنوعی و آی‌سی‌تی هم افتاده است. اتفاقاتی که همه برآمده از دل زیست بوم فناوری و نوآوری و توسعه آن در کشور است. این بحران ثابت کرد باید این زیست بوم در تمام صنایع فعال شود تا در شرایط بحرانی مشکلی ایجاد نشود.
۲۳ داروی زیستی در داخل کشور تولید می‌شود
وی در بخشی از سخنان خود بیان کرد: بین ۱۵ تا ۲۰ روز آینده ۴۰ خط تولید ماسک‌، در کشور راه اندازی خواهد شد. هم چنین در حوزه تولید مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات پزشکی هم شرایط بسیار خوبی داریم. ایران در حوزه تولید بیوتک پیشرفت های قابل توجهی داشته است و درحال حاضر ۲۳ داروی زیستی در داخل کشور تولید می شود. این در حالی است که در ترکیه حتی یک داروی زیستی داخلی هم تولید نشده است. همه این موفقیت ها را مدیون توانمندی و ظرفیت های استارتاپ ها، دانش بنیان ها و زیست بوم فناوری و نوآوری هستیم‌.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه از اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان خط اول مقابله با این بحران تشکر کرد و ادامه داد: در واقع ما به عنوان پشتیبان عمل می کنیم و با کمک دانش بنیان ها به مدد نظام درمان و سلامت کشور آمده ایم. این روزها کادر درمان خط مقدم حمله هستند. ما کمک می کنیم شرکت ها پا بگیرند و نیازهای کادر درمان را تامین کنند. امروز شرکت هایی در کشور داریم که در مقیاس انبوه محصولاتی تولید می کنند که هم سطح استانداردهای بین المللی است.
ستاری همچنین بیان کرد: تشخیص کرونا و تخمین میزان واگیری این بیماری در بین جامعه با این کیت‌ها انجام می‌شود. همچنین با تست سرولوژی می توان با اطمینان بیشتری گفت که چه کسانی قبلا به این بیماری مبتلا شده اند اما هیچ علامت و نشانه‌ای ندارند‌.
وی در این میان به نکته ای مهم اشاره کرد و گفت: در کشور شرکت های دانش بنیانی فعال هستند که در زمان بروز بحران‌ها رویداد را تشخیص می دهند، نیازها را می شناسند و برای رفع این نیازها، تجهیزات لازم را طراحی می کنند و می سازند. این رویکردی است که همه صنایع به آن نیاز دارند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )
دکتر علی قدسی ( ای قلم سوزلرینده اثر یوخ )

در گفت‌وگو با رئیس مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو تشریح شد

در گفت‌وگو با رئیس مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو تشریح شد
ناگفته‌هایی از پروژه بارورسازی ابرها
آب جمع‌آوری‌شده از بارورسازی ابرها 2 میلیارد مترمکعب در سال است
سه‌شنبه 23 مرداد اظهارات عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست تیتر برخی رسانه‌ها شد؛ «بارورسازی ابرها صرفا جنبه تبلیغاتی دارد». کلانتری در این اظهارنظر به آمارهای به دست آمده از ایستگاه شیرکوه یزد اشاره داشت و با تاکید بر اینکه بارورسازی ابرها هیچ تاثیری بر افزایش بارش‌های کشور ندارد،‌ افزود: «بارورسازی ابرها صرفا جنبه تبلیغاتی و روانی دارد».


این اظهارات البته با واکنش‌هایی همراه شد که یکی از آنها صحبت‌های عباس پاپی‌زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بود. وی گفته بود: «در کار آقای کلانتری مانده‌ام و نمی‌دانم چطور باید اظهارات وی را تحلیل کنم! در حال حاضر کشورهای همسایه از روش بارورسازی ابرها استفاده می‌کنند، چرا که ابرها پتانسیل مشخصی دارند، در ترکیه از این روش برای افزایش بارندگی استفاده می‌شود، چرا ایران نباید در شرایط کم‌آبی کنونی از روش بارورسازی ابرها استفاده کند؟»
در همین باره برای اطلاع از آخرین وضعیت بارورسازی ابرها در کشور و تشریح جزئیات چگونگی اجرای این پروژه که با همکاری چند سازمان و نهاد در کشور اجرا شد، سراغ مرتضی افتخاری، رئیس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو رفتیم. وی بر این باور است که نباید پروژه بارورسازی ابرها را تبلیغاتی و روانی بدانیم، چرا که آب حاصل از این پروژه در شرایط کنونی کشور به نسبت هزینه انجام شده اثر مثبتی در مدیریت منابع آب کشور دارد. افتخاری همچنین در گفت‌وگو با «وطن امروز» درباره پروژه بارورسازی ابرها ناگفته‌های مهمی را بیان کرده است.


یزد؛ پایگاه جغرافیایی
وی گفت: نخستین‌ موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرد، چرایی انتخاب شدن یزد به عنوان پایگاه سنجش برای میزان موفقیت بارورسازی ابرهاست. یزد به این دلیل که استان خشک و نیازمند بارشی است به عنوان مرکز انتخاب نشده، چرا که جبهه‌های هوایی کمتری وارد این استان می‌شود، بنابراین بارورسازی ابرها در این استان کمتر انجام می‌شود. در واقع با این اوصاف یزد به یک دلیل بارز به عنوان مرکز انتخاب شده است؛ مرکزیت یزد به کل کشور دلیلی است که این استان را به عنوان مرکز برگزیده شده است. پس زمانی که جبهه‌های هوایی از هر سمت وارد کشور می‌شود، برای رسیدن به این جبهه‌ها که بتوانیم عملیات بارورسازی را روی آنها انجام دهیم مدت زمانی بین 3 تا 4 ساعت داریم که با توجه به موقعیت جغرافیایی یزد می‌توانیم هرچه سریع‌تر به این جبهه‌های هوا برسیم، بنابراین یزد به عنوان مرکز در نظر گرفته شده است و همان‌طور که گفته شد این استان به دلیل شرایط آب و هوایی نمی‌تواند مکان مناسبی برای ارزیابی بارورسازی‌های انجام شده در نظر گرفته شود. به گفته افتخاری با این شرایط اگر کسی نتایج به دست آمده از ایستگاه شیرکوه یزد را تنها برای بررسی عملیات بارورسازی ابرها در نظر بگیرد، قضاوت اشتباهی انجام داده است.


ابزار مدیریت آب
رئیس موسسه تحقیقات آب با اشاره به میزان اثرگذاری عملیات بارورسازی ابرها اظهار داشت: وزارت نیرو ابزارهای متفاوتی را برای مدیریت آب کشور در اختیار دارد که یکی از این ابزارها بارورسازی ابرهاست. سابقه بارورسازی ابرها در دنیا قدمتی بیش از نیم قرن دارد، همچنین در حال حاضر حدود 60 کشور در دنیا از این فناوری استفاده می‌کنند. وی همچنین با بیان اینکه بارورسازی ابرها تنها ابزار مقابله با خشکسالی نیست، گفت: در بهترین حالت بارورسازی ابرها 10 تا 15 درصد به میزان بارش انجام گرفته، اضافه خواهد کرد. وی همچنین افزود: مرکز بارورسازی ابرها حدود 20 سال است که در کشورمان ایجاد شده است. از سال 76 تا 87 پنج مرحله عملیات بارورسازی ابرها توسط روس‌ها انجام شده که ما در این مراحل کارورزی کرده‌ایم و مراحل را آموزش دیده‌ایم اما پس از سال 87 تمام عملیات‌ها به صورت بومی توسط همکاران خودمان انجام شده است. در این سال‌ها و طی عملیات‌های انجام شده متوسط بین تا 10 تا 15 درصد توانسته‌ایم به میزان بارش‌ها اضافه کنیم. برخی مواقع هم تا 25 درصد توانسته‌ایم به میزان بارش‌ها بیفزاییم. این در حالی است که متوسط جهانی افزوده شدن بارش‌ها به وسیله بارورسازی ابرها 15 درصد است.


شرایط بارورسازی ابرها
کارشناس مدیریت منابع آب افزود: بارورسازی ابرها در شرایط خشکسالی کمتر انجام می‌شود، چرا که جبهه‌های هوایی کمتری وارد کشور می‌شوند. در مقابل ما در شرایط ترسالی می‌توانیم از فرصت‌های بیشتری برای اضافه کردن به میزان بارش‌ها استفاده کنیم، پس باید عموم جامعه به این موضوع واقف باشند که در شرایط خشکسالی نمی‌توان بهره زیادی از عملیات بارورسازی ابرها برد.


هزینه اندک پروژه
رئیس موسسه تحقیقات آب در پاسخ به پرسشی درباره میزان هزینه‌های عملیات بارورسازی ابرها تصریح کرد: برخلاف تصور عموم و برخی‌ها که گمان می‌کنند عملیات بارورسازی ابرها هزینه‌های گزافی را به بار می‌آورد، این عملیات هزینه مقرون به صرفه‌ای را به نسبت ارزش افزوده شده ایجاد می‌کند. به گفته وی، سال 93 اطلاعات به دست آمده از عملیات‌های انجام شده را به کمک دانشگاه تهران تحلیل و ارزیابی کردیم تا میزان هزینه انجام شده را به نسبت بارش افزوده شده به دست آوریم. میزان بارش خالص شکل گرفته از عملیات بارورسازی ابرها 2 میلیارد مترمکعب بود که برای این میزان بارش هزینه‌ای نزدیک به 10‌میلیارد تومان شده بود که با یک محاسبه ساده به عدد 5 تومان برای هر مترمکعب بارش رسیدیم.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید