لحظه  بروز رسانی 
bargnama
مهربونمهربون
bargnama

کاربرد درخت­ان سه بعدی انرژی خورشیدی

کاربرد درخت­ان سه بعدی انرژی خورشیدی


محققان در فنلاند چند نمونه ­ی اولیه ­ی بسیار زینتی را از آنچه که آنها نامش را “درخت­های درو کننده­ ی انرژی“گذاشته ­اند،گسترش داده­ اند.برگ­های کوچک انرژی خورشیدی را تولید و ذخیره می­کنند که این انرژی می­تواند در نیرو رساندن به لوازم خانگی کوچک و دستگاه­ های موبایل استفاده شود.آنها بیرون و داخل خانه را آرایش می­کنند و حتی انرژی نو می­توانند انرژی حرکتی را از باد به وسیله توربین های بادی و تغییرات دمایی را با سلول های خورشیدی محیط اطراف خود درو کنند.

نحوه عملکرد درخت های سه بعدی
برگ­های درختان در حقیقت سلو ل ­های خورشیدی ارگانیک انعطاف پذیری هستند که با استفاده از تکنیک­های تولید جرم مناسب،چاپ می­شوند.هر برگ دارای یک تبدیل کننده­ ی نیروی مجزا است که یک سیستم تبدیل کنندگی چندگانه را ایجاد می­کند که امکان جذب انرژی از طیف گسترده ­ای از منابع مانند خورشید،باد و حرارت را فراهم می­سازد.هر چقدر که پنل ­های خورشیدی بیشتری در یک درخت وجود داشته باشد،آن درخت می­تواند انرژی بیشتری درو کند.تنه­ با استفاده از کامپوزیت­ های زیستی با پایه­ ی چوب،به صورت سه بعدی چاپ می­شوند.آن­ها قابلیت تولید دارند و به صورت نامتناهی می­توانند تکثیر شوند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
bargnama
مهربونمهربون
bargnama

کاربردهای سنسورهای دمایی کاربرد و وظیفه اصلی سنسورهای کنترل و

 لینک

کاربردهای سنسورهای دمایی
کاربرد و وظیفه اصلی سنسورهای کنترل و اندازه گیری دما و محافظ در برابر دماهای بالا و ذخیره حرارت مازاد در خود می باشد

این سنسورها شامل: انواع ترموکوپل ها،ترمومتر، دیود، ترانزیستور،آی سی ها اندازه گیری

سنسورهای تماسی
برای سنجش دمای محیط مورد استفاده قرار میگیرد سنسورهای تماسی دمای خودش را مورد سنجش قرار می دهد و با تماس این سنسور به شی یا جسم مورد نظر و یا قرارگرفتن سنسور در محیط ، تعادل گرمایی بین سنسور و محیط ایجاد می شود و مورد سنجش قرا رمی گیرد در این نوع جریان گرما بین محیط و سنسور وجود ندارد.

سنسورهای غیر تماسی
در سنسورهای غیر تماسی توان حرارتی مادون قرمز یا نوری که از سطح جسم یا حجم مشخص شده متصاعد شده مورد سنجش قرار میگیرد همچنین روش های پیشرفته ترموگرافی با تصویر برداری و تحلیل تصاویر دریافتی که توان تخمین دمای اجزای مختلف جسم است نیز در دستبندی سنسورهای حرارتی قرا رمی گیرد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
bargnama
مهربونمهربون
bargnama

نحوه عملکرد ژنراتور ژنراتور وسیله ای است برای تولید برق،

 لینک
نحوه عملکرد ژنراتور ژنراتور وسیله ای است برای تولید برق،

نحوه عملکرد ژنراتور
ژنراتور وسیله ای است برای تولید برق، ژنراتورها انواع مختلف فیزیکی و الکتریکی با کاربردهای متفاوت موجود می باشد.

ژنراتورها انرژی مکانیکی حاصل از منابع بیرونی را به انرژی الکتریکی مبدل می کند در واقع ژنراتورها برق تولید نمی کنند با استفاده از انرژی های مکانیکی تولید بار الکتریکی در سیم پیچ ها در مدار الکتریکی برق را به عنوان خروجی تولید می کنند

اجزای تشکیل دهنده ژنراتورها
موتور
آلترناتور
سیستم سوخت
تنظیم کننده ولتاژ
سیستم سردسازی و اگزوز
پنل کنترل
شارژر باطری
سیستم روغن کاری

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
bargnama
مهربونمهربون
bargnama

آشنایی با عایق های مورد استفاده در سیم های عایق دار

 لینک
آشنایی با عایق های مورد استفاده در سیم های عایق دار

آشنایی با عایق های مورد استفاده در سیم های عایق دار
برای عایق کردن سیم ها و کابل ها از کاغذ، کاغذ آغشته به روغن، لاستیک طبیعی، لاستیک مصنوعی و پلاستیک استفاده می‌شده است. کاغذ که از چوب های جنگلی کشورهای اسکاندیناویا ساخته می شود اولین عایقی بود که مورد استفاده قرار گرفت و به علت خصوصیات بسیار خوبی که دارد امروزه نیز جزء لاینفک کابل های فشار قوی می باشد لیکن در فشار ضعیف به علل اقتصادی کمتر دیده می شود.

لاستیک طبیعی که از سال ۱۹۳۵ شیره درختی که در مناطق استوایی می رویدگرفته می‌شود ولاستیک مصنوعی که از سال ۱۹۳۵ تولید می‌شده است در عایق بندی، مورد استفاده قرار می‌گرفته است، لیکن به علت برخی معایب امروزه کمتر معمول است لاستیک به سهولت می‌سوزد، در نور آفتاب و در گرما ترک می خورد و به سهولت رطوبت جذب می‌کند که خواص عایقی آن را از بین می‌برد. در سالهای اخیر پلاستیک های متعددی برای عایق بندی مورد استفاده قرار گرفته که اهم آنها کلرور پلی وینیل است که با نام تجاری پی وس سی معروف معروف شده است. پی وی سی دارای استحکام مکانیکی، خوب و قابلیت انعطاف بوده، سهولت نمی‌سوزد و رطوبت جذب نمی‌کند به ، لیکن در درجه حرارت نسبتاً کمی ذوب می‌شود. نظر به این درجه حرارت های بالا ارزش عایقی خود را از دست می‌دهد آنها را به صورتی مورد استفاده قرار می‌دهیم که درجه حرارت آنها در حین کار از ۷۰ درجه عایق‌های متجاوز نگردد. عایق های پی وی سی در سیم های عایق دار و کابل های فشار ضعیف امروزه بسیار مورد استفاده هستند و در فشارهای متوسط حدود ۱۱ کیلوولت نیز دیده می‌شوند، لیکن در ولتاژهای بالاتر به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند

ساختمان سیم های عایق دارو اندازه‌های استاندارد
ولتاژ مورد استفاده در برق رسانی که موردنظر ماست ۲۲۰ ولت تک فاز و ۳۸۰ ولت سه فاز است که به فشار ضعیف معروف است. سیم‌های عایق دار فشار ضعیف، ساختمان ساده ای دارند. هادی از رشته‌های به هم تابیده تشکیل شده و روی آن عایق تشکیل شده و روی آن عایق پی وی سی قرار می گیرد سطح مقطع عایق را طوری انتخاب می‌شود که بتواند ولتاژ موجود را تحمل کند و همچنین دارای استحکام مکانیکی کافی باشد.

این سیم های عایق دار برای سیم کشی عمومی نظیر نصب در لوله‌ها، روکاریا توکار مناسبی هستند

میزان ضخامت عایق ها

با زیاد شدن سطح مقطع هادی افزایش یافته است. با توجه به اینکه این سیم ها همه برای ولتاژ پایین (۳۸۰ ولت و ۲۲۰ ولت) طرح ریزی شده‌اند دلیل این امر چیست؟ دقت کنید که طاقت تحمل الکتریکی در حدود ۲۰ کیلوولت در هر میلیمتر لذا کوچکترین ضخامت عایق که برابر ۰/۶ میلیمتر است به مراتب ار میزان برای عایق بندی بیشتر است پی وی سی در حدود ۲۰ کیلو وات در هر میلیمتر است

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
bargnama
مهربونمهربون
bargnama

اجاق خورشیدی لزوم استفاده از اجاق خورشیدی کشور ایران

اجاق خورشیدی
لزوم استفاده از اجاق خورشیدی
کشور ایران از نظر میزان دریافت انرژی خورشیدی با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در بین تمام نقاط جهان در بالاترین رده قرار دارد ایران در بین مدار ۲۵ تا ۴۰ در جه عرض شمال قرا ردارد

با توجه به محدودیت منابع سوختی هر ساله به میزان علاقمندان و طرفداران از انرژیهای نو بیشتر و بیشتر می شود . امروزه بیشتر افراد تمایل دارند که به روش های مختلف بتوانند از انرژی خورشیدی در زندگی روز مره خود استفاده کنندبرای استفاده بهینه از انرژی نو و تبدبل آن به انرژی نصب سلول های خورشیدی وپنل های خورشیدی و
توربین های بادی و همچنین استفاده از اجاق های خورشیدی می باشد که بسیار کاربردی و کم هزینه می باشند و تا حد بسیار زیادی در مصرف سوخت های فسیلی صرفه جویی میشود .

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
bargnama
مهربونمهربون
bargnama

درایو فرکانس متغیر یا VFD چیست ؟ با توجه به

 لینک
درایو فرکانس متغیر یا VFD چیست ؟ با توجه به

درایو فرکانس متغیر یا VFD چیست ؟
با توجه به کاربرد زیاد کنترل موتور بیشتر مورد توجه قرار گرفته است سیستمی است که سرعت یک را کنترل می کنند. درایو VFD یک سیستم برای کنترل سرعت چرخش یک موتور AC با کنترل کردن اعمال شده به موتور الکتریکی است.
بزرگترین دستگاه است که زندگی ما را برای همیشه تغییر داد. یکی از نقاط ضعف آن کارکرد این موتور تنها با یک سرعت کار می کرد.
بنابراین به دنبال ساخت دستگاهی برای رفع این کمبود بودند.دستگاهی که موتور AC را در سرعت های متفاوت به حرکت درآورد. سرانجام در سال ۱۹۸۰ درایوهای فرکانس متغییر یا AFD معرفی شد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
bargnama
مهربونمهربون
bargnama

آشنایی با انواع انرژی ها #انواع_انرژی انرژی به وجود

 لینک

آشنایی با انواع انرژی ها

انرژی به وجود نمی­ آید و از بین نمی­رود،بلکه می­تواند به اشکال مختلف ذخیره شود.یک راه برای ذخیره­ آن این است که به شکل انرژی شیمیایی در ذخیره کنیم.وقتی که این باتری به یک مدار چندلایه متصل شود،انرژی ذخیره شده در آن برای تولید الکتریسیته،آزاد می­شود.


در انرژی نو دیاگرام ما می­توانیم نگاهی به یک تصویر بزرگ­تر در این مورد که انرژی چگونه از یک شئ به شئ دیگر منتقل می­شود و یا از یک وضعیت به وضعیت دیگر منتقل می­شود،بیندازیم.نگاه دقیق­تری بیندازید و به نکات زیر توجه کنید:خورشید،منبع انرژی نورانی و گرمایی را به گیاهان،انسان­ها و حیوانات انتقال می­دهد.


رودخانه،نهرها و آبشارها که به سمت پایین سقوط می­کنند همگی منابعی از انرژی آب هستند.آنها با حرکت خود به سمت پایین، ذخیره­ای از انرژی جنبشی هستند.آبشارها انرژی گرانشی هم دارند.


انرژی گرمایی و نورانی خورشید در گیاهان به عنوان انرژی شیمیایی و پتانسیل ذخیره می­شود.وقتی انسان­ها،گیاهان را می­خورند آن انرژی به بدن ما منتقل می­شود.ما از این انرژی برای کار کردن استفاده می­کنیم.


انرژی گرمایی از خورشید به بدنه ­های آبی منتقل می­شود.این انرژی،آب را گرم می­کند.نتیجه این است که انرژی حرارتی ذخیره می­شود.آب گرم هوای بالای خود را گرم می­کند.هوای گرم بالا می­رود،در نتیجه هوا به حرکت در می­ آید.هوای حرکت کننده حالا دارای انرژی جنبشی است


انرژی جنبشی در هوای حرکت کننده یک منبع انرژی با نام انرژی بادی است.باد می­تواند تیغه­ ها توربین های بادی را بچرخاند و انرژی الکتریسیته تولید کند که ما از آن در خانه­ هایمان استفاده می­کنیم.


انرژی خورشید به وسیله­ و#پنل­_خورشیدی سطح بالایی سقف ما جذب می­شود.سپس این انرژی خورشیدی به انرژی الکتریسیته تبدیل می­شود و ما از آن برای گرم کردن منزل خود و روشن کردن تلویزیون و کامپیوتر استفاده می­کنیم.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
bargnama
مهربونمهربون
bargnama

مباحث مهم روشنایی سال ۲۰۱۶ یکی داغترین مباحث مهم روشنایی

 لینک
مباحث مهم روشنایی سال ۲۰۱۶ یکی داغترین مباحث مهم روشنایی

مباحث مهم روشنایی سال ۲۰۱۶یکی داغترین مباحث مهم روشنایی سال ۲۰۱۶ ، یک بازگشت به است که هم معروف هست و هم مورد علاقه. لامپ هایی که اغلب نیز نامیده می شوند، یک محیط راحت را بصورت نوستالژیک پدید می آورند ولی، برای روشن سازی خانه تان با این نسخه های المثنی از نوع قدیمی لامپ های vintage اخطارهایی هم وجود دارد. پرتوهای کلاسیک روشنایی و کلوین پایینتری نسبت به استاندارد امروز دارد. اغلب روشن سازی ها در خانه های امروزی به صورت سفید گرم بشاش و با دمای رنگ ۲۷۰۰ کلوین هستند، در حالیکه لامپ های vintage از نور ملایم قبلی خود به صورت نور زرد شمعی تنظیم شده پیروی می کنند و در محدوده ی ۱۸۰۰ تا ۲۴۰۰ کلوین است. هرچند لامپ های وینتج با فیلامان های مارپیچی یا متقاطع و در شکل هایی آشنا مانند ادیسون، لوله ای یا کروی موجود هستند ولی مهمترین دلیلی که آنها را به بهترین نوع تبدیل می کند رنگ نور آنهاست که در وضعیت روشن سازی شدید بهترین است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
bargnama
مهربونمهربون
bargnama

چگونه یک منبع برق خورشیدی بسازیم #سلول_خورشیدی یا #فتوولتاتیک که

 لینک
چگونه یک منبع برق خورشیدی بسازیم #سلول_خورشیدی یا #فتوولتاتیک که

چگونه یک منبع برق خورشیدی بسازیم


یا که در تمامی این سلول های خورشیدی چندین وجود دارد که می تواند را از طریق کریستال های سطح دریافت و از طریق میدان الکتریکی آنها را به ولتاژ تبدیل نماید.


وسایل مورد نیاز برای نصب و استفاده از سیستم خورشیدی عبارتند از

پنل خورشیدی
زمانی که نور خورشید به سطح پنل و سلول های خورشیدی می تابد جذب شده، و این نور باعث می شود یکی الکترونها در یکی از اتمها تحریک شده و آن را به سمت سطوح بالاتر انرژی هدایت کند.


که با وصل کردن به بالا و پایین این سلول خورشیدی می توانیم از انرژی حاصل شده استفاده کنیم .

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید