لحظه  بروز رسانی 
nasim
nasim

باطری ماشین یکی از مهم ترین قطعات ماشین،باطری آن است

 لینک

باطری ماشین
یکی از مهم ترین قطعات ماشین،باطری آن است که آن را قلب الکتریکی اتومبیل می نامند. از وظایف باطری ماشین ، تامین نیروی مورد نیاز استارت و فراهم کردن انرژی الکتریکی مورد نیاز ماشین زمانی که نیاز ماشین بیش از مقدار تولید شده توسط دینام است.
آشنایی با انواع باطری ماشین
اجزای تشکیل دهنده باطری ماشین :قطب های باطری ، درپوش باطری ، پلاک مشخصات باطری ، الکترولیت ،جعبه باطری ، صفحات مثبت ، صفحات منفی ، صفحات عایق می باشند که این باطری قابل شارژ نیز می باشد .
باطری مولدی است که می تواند با تبدیل انرژی ، انرژی الکتریکی تولید نماید. باطری ماشین 12 ولت و 60 آمپر ظرفیت دارد اما این ظرفیت بستگی به عواملی مانند :مساحت صفحات باطری، تعداد صفحات باطری، مقدار الکترولیت، قدرت الکترولیت، نو و کهنه بودن باطری و دمای کارکرد دارد.
انتخاب بهترین نوع باطری می تواند سبب کاهش هزینه ها و افزایش کارایی باطری شود بنابراین بهتر است هنگام انتخاب باطری برای اتومبیلتان ، مشخصات تعیین شده از طرف شرکت سازنده ماشین ، میزان برق مصرفی ماشین، قدرت دینام برای شارژ، فضای موجود برای باطری را در نظر بگیرید و در انتخاب آن دقت کنید چون همانطور که گفتیم باطری ،قلب دوم اتومبیل است و استفاده از باطری نا مرغوب سبب آسیب به ماشین شما می شود .
دو نوع از رایج ترین انواع باطری ماشین
باطری های غیر سیلد :
باطریهای (LM =Low Maintanace)می باشند که به مراقبت کم نیاز دارند ،این نوع باطری ها دارای صفحه سرب آنتیموان/ کلسیم (دو آلیاژی یا هیبرید) هستند . بهتر است در آب و هوای گرم باطری غیر سیلد خریداری کنید زیرا نمی توان غلظت ویژه آن را با هیدرومتر اندازه گرفت ، همچنین زمان نیاز به آب می توان آب اضافه کرد .
باطری های سیلد :
باطریهای (FM =Free Maintanace) که نیازی به مراقبت ندارند و و دارای عمری طولانی تر ، شارژ سریعتر ، مقاومت بیشتر در برابر شارژ بیش از حد (over charge)، کاهش خوردگی ترمینال ها و زمان مجاز جهت نگهداری کالا (Shelf Life) به مدت طولانی تر هستند . این نوع باطری ها ، دارای صفحه سرب – کلسیم / کلسیم هستند و و در مقابل عیوب ناشی از دشارژ عمیق(Deep Discharge) به علت افزایش ریزش مواد فعال صفحات ، خیلی زود از کار می افتند .
دلایل خرابی باطری ماشین
میانگین طول عمر باطری ماشین با کیفیت ، یک سال و نیم تا 2 سال است. از اهداف استفاده از باطری در ماشین تهیه نیروی کافی برای جرقه زدن ، روشنایی، استارت زدن ، تثبیت انرژی و... است. طراحی خاص باطری های ماشین به منظور روشن کردن موتور ، ایجاد جریان استارت اولیه با آمپر بالا (high initial cranking amp) برای 5 تا 15 ثانیه است.
از عواملی که موجب تسریع تخریب باطری ماشین می شود : شارژ عمیق، گرما و لرزش است که سبب تشکیل رسوب نیز می گردد. البته سولفاته شدن باطری از اصلی ترین عوامل تخریب باطری است.
اگر باطری بیش از 6 ماه انبار شود ، سولفات سرب سبب سخت و چگال شدن صفحات می گردد و بدین صورت سبب از کار افتادن باطری و کاهش توانایی شارژ شدن آن می شود. شرایط نامناسب هوا و هوای گرم میانگین طول عمر باطری را کاهش می دهد و به نصف می رساند.
استارت زدن بیجا (Slow Cranking ) خصوصاً در هوای سرد از روش های تشخیص باطری خراب توسط دارندگان ماشین است .
هشدار؛ مراقب باشید زیرا دشارژ عمیق باطریها معمولاً در زمان های نامناسب برای مثال بعد از روشن کردن ماشین توسط اتصال باطری به باطری ( start jump )اتفاق می افتد.
روش های بالا بردن طول عمر باطری ماشین
برای نگهداری پیشگیرانه یک باطری بررسی سطح الکترولیت، محکم بودن سر باطری ها، تمیز کردن سطوح خورده شده قطب و سر باطری و چک کردن تسمه دینام لازم است.
برای پیشگیری و افزایش طول عمر باطری باید به بررسی سطح الکترولیت پرداخت و از محکم بودن سر باطریها اطمینان حاصل نمود. همچنین تمیز کردن سطوح خورده شده قطب و سر باطری و چک کردن تسمه دینام از روش های با اهمیتی هستند.
باید یک بار قبل از شروع سرما و ماهی یک بار در گرما چنین اقدامات پیشگیرانه ای انجام گیرد . در صورت پایین بودن سطح الکترولیت در باطری های غیر سیلد باطری را از آب مقطر پر کنید تا به سطح مشخص شده توسط سازنده باطری (2 میلیمتر بالاتر از سطح صفحات) برسد اما در فصول گرم سال بیش از اندازه آن را از آب پر نکنید.

قیمت باطری ماشین را در سایت باتری کار مشاهده کنید .

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
nasim
nasim

دلایل ترکیدن باطری ماشین 1- اتصال کوتاه، اولین دلیل ترکیدن

 لینک

دلایل ترکیدن باطری ماشین
1- اتصال کوتاه، اولین دلیل ترکیدن باتری خودرو
یکی از اصلی‌ترین دلایل ترکیدن باتری خودرو، بوجود آمدن اتصال کوتاه در دو سر قطب‌های آن می‌باشد. این امر می‌تواند بصورت دستی انجام شود که برخی از تعمیرکاران جهت تست قدرت باتری این کار را انجام می‌دهند که کاری غلط و فوق العاده خطرناک است.
مورد بعدی ایجاد اتصال کوتاه در دو سر قطب‌های باتری توسط استارت سیستم، بدلیل معیوب و یا کثیف بودن کلکتور سیم پیچ آن می‌باشد که این امر با سرویس نمودن استارت و تمیز کردن ذغال‌های مابین کلکتور‌ها مرتفع می‌گردد؛ لذا یکی از پیشنهادات باز کردن استارت موتور و سرویس نمودن آن می‌باشد.
۲-دلیل دیگر، شارژ بیش از حد مجاز
دلیل دیگری که می‌تواند باعث بوجود آمدن شرایط ترکیدن باتری شود، شارژ بیش از حد مجاز آن توسط شارژر یا دینام است. این امر باعث جوش آمدن اسید و تصاعد بخار اسید از آن می‌گردد که این بخار قابل انفجار بوده و تجمع آن در باتری این امر را تشدید می‌نماید؛ لذا سطح ولتاژ شارژ نگهداری باطری که پیوسته روی آن قرار دارد حائز اهمیت می‌باشد. لازم بذکر است کلیه شارژر‌ها مجهز به سیستمی برای تنظیم سطح ولتاژ و همچنین محدود نمودن جریان شارژ باتری با توجه به مشخصات باتری دارند.
۳- مسدود شدن دریچه‌ها و مسدود شدن بخار اسید در داخل باتری‌ها
کلیه باتری‌های اسیدی، برای ایجاد شرایط اطمینان دریچه‌هایی برای خروج بخارات اسید دارند که اگر بنا به هر دلیلی، که قبلاً به آن‌ها اشاره شد، بخار اسید از آن متصاعد گردید، از طریق روزنه‌های تعبیه شده خارج گردد و از تجمع بخار در داخل باتری جلوگیری گردد. در صورتیکه این دریچه‌ها بنا به هر دلیلی مسدود شوند، بخار اسید در داخل باتری جمع شده و شرایط را برای انفجار باتری مهیا می‌سازد؛ لذا بایستی در هنگام نصب باتری به این نکته توجه نمود و باتری‌ها را طوری در کنار هم قرار داد و یا بست روی باطری را محکم نمود که این دریچه‌ها مسدود نشوند.
۴- عدم رعایت اصول سرویس و نگهداری باتری
سرویس و نگهداری باتری و سیستم شارژ آن با توجه به مواردی که در قبل به آن اشاره شد بایستی در دوره‌های زمانی مناسب به دقت انجام پذیرد، بخصوص باتری‌هایی که Sealed نیستند و نیاز دارند تا سطح آب باتری آن‌ها کنترل شود تا لایه‌های سربی باتری، درون آب اسید قرار داشته باشند و همچنین قطب‌های باتری و سرباتری که به آن متصل می‌باشند تمیز باشند و به اصطلاح سولفاته نباشند. بدیهیست رعایت این موارد عمر مفید باتری را افزایش خواهد داد.
۵- عدم کیفیت و مرغوبیت باتری‌های تولید شده
همیشه یکی از موارد حائز اهمیت، مرغوبیت کالاست که بایستی در هنگام خرید مورد توجه قرار گیرد. البته مرغوبیت بیشتر، هزینه بیشتر را در بر خواهد داشت که در مکان‌های حساس این هزینه به صرفه خواهد بود.
قیمت باطری ماشین را در سایت باتری کار مشاهده کنید

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید