لحظه  بروز رسانی 
بهبد
بهبد

خط مو: چهارچوب چهره اهمیت خط مو از نظر

 لینک

خط مو: چهارچوب چهره
اهمیت خط مو
از نظر زیبایی چهره، خط موی پیشانی Frontal hairline در کل سر بیشترین اهمیت را دارد. وقتی در آینه نگاه می‌کنیم و یا با کسی چشم در چشم می‌شویم اولین جای چهره که به آن دقت می‌شود خط موست. خط مو بیانگر سن، سلامت، جذابیت و شور و حال افراد است.
اهمیت خط مو در چیست؟ خط مو چهارچوب صورت را کامل می‌کند. این جمله ساده اهمیت زیبایی شناختی موهای جلوی سر را بیان می‌کند. یک تابلوی بدون قاب را در نظر بگیرید گرچه زیباست ولی ناقص است. اگر آن را در یک قاب زیبا قرار دهید جلوه کامل و متناسبی پیدا خواهد کرد. ریزش موهای جلوی سر نیز چهارچوب چهره افراد را از بین می‌برد و بازسازی مجدد آن جوانی، قدرت و شادابی را به صورت باز می‌گرداند.

طراحی خط مو
غالبا پیش از کاشت مو، متخصص پوست و مو در خصوص محل مناسب خط مو و شکل و طرح آن مفصل به بیمار صحبت می‌کند و در باره آن به توافق می‌رسند. منظور این نیست که بیماران صلاحیت ندارند مشخصات خط موی خود را تعیین کنند، بلکه معمولا افراد تمایل دارند که خط موی بالاتر یا پایین‌تر از حد عادی داشته باشند. مثلا خط موی گرد و پایین‌تر از حد عادی برای چهره یک مرد 40 ساله مناسب نیست و به صورت او نمای انسان‌های اولیه می‌دهد و یا خط موی نوجوانی بعد از 20 سالگی مناسب نیست و این موضوع باید مکرر به بیماران گوشزد شود. جوانان هنوز تصویر ذهنی خط موی پایین خود در 16 سالگی را فراموش نکرده‌اند و اغلب به حدی از ریزش مو ناراحت و آشفته هستند که نمی‌توانند چهره خود در سنین 30، 40 یا 50 سالگی را مجسم کنند. به همین علت است که جراح کاشت مو باید به اندازه کافی با بیمارن مشاوره کند و تسلیم درخواست‌های غیرمنطقی آن‌ها نشود.
همیشه هدف اصلی متخصص پوست در اولین جلسه کاشت مو بازسازی خط موی سر و برقراری مجدد چهارچوب چهره است. اصلاح چهارچوب چهره با کاشت مو بیشترین تاثیر را در زیبایی افراد دارد.
وضعیت ایده‌آل آن است که در اولین جلسه کاشت مو، خط مو در مناسب ترین محل ممکن بازسازی شود. در برخی موارد می‌توان در جلسه اول خط مو را مختصری بالاتر از حد عادی تعیین کرد و در جلسه دوم با کاشت هنرمندانه واحدهای فولیکولی بیشتر در جلوی خط قبلی آن‌را مختصری پایین‌تر آورد.

اصلاح خط موی نامناسب
اصلاح خط مویی که قبلا بطور نامناسب طراحی شده باشد بسیار مشکل است و یکی از جالب‌ترین جنبه‌های هنری جراحی کاشت مو محسوب می‌شود. ممکن است خط مو به علت نظم زیاد موها و یا بی‌نظمی و پراکندگی بیش از حد موها غیرطبیعی و مصنوعی به نظر برسد. ممکن است موها نمای سر عروسکی داشته باشند. گاهی اوقات خط مو خیلی پایین‌تر یا بالاتر از حد عادی طراحی شده است. بعضا خط مو در عرض پیشانی بسیار گرد کاشته شده است.
خط موی نامناسب را می‌توان تا حدودی اصلاح کرد. مشکل‌ترین حالت اصلاح خط موی پایین‌تر از حد طبیعی است. در این حالت می‌توان گرافت‌های بزرگ و نامناسب را از پوست سر خارج و مجددا خرد کرد و به شکل واحدهای فولیکولی در مناطق دیگر کاشت. ممکن است در محل گرافت‌های خارج شده جوشگاه تشکیل شود که با سایش مکانیکی و لیزر تا حدودی قابل درمان است. البته فقط با شانه کردن موها از عقب به جلوی سر می‌توان جوشگاه‌ها را بطور کامل پنهان کرد.
برای اصلاح خط مویی که به طور غیرطبیعی صاف و منظم است می‌توان واحدهای فولیکولی را با دقت در جلو و بین گرافت‌های موجود در نواحی مناسب کاشت. همچنین گرافت‌های بزرگ را از پوست خارج کرد و در صورت نیاز مجددا کاشت. تنظیم خط مو با کاشت نامنظم ولی منطقی واحدهای فولیکولی حاوی یک تار مو انجام پذیر است. این کار مشکل‌تر از آن است که تصور می‌شود و نیاز به مهارت و تلاش زیاد دارد.
اصلاح خط موی گرد روش‌های مختلفی دارد. می‌توان با کاشت واحدهای فولیکولی زوایای پیشانی-گیجگاهی را در دو طرف سر پر کرده و انحنای زیباتری ایجاد کرد. راه حل دیگر آن است که با کاشت یک ناحیه در میانه خط مو گردی آن را برطرف کرد.
در مواردی که پسروی خط مو در ناحیه گیجگاهی به شکل غیرطبیعی زیاد باشد می‌توان با کاشت واحدهای فولیکولی تقعر آن‌را اصلاح کرد.
در نهایت بعد از یک جلسه کاشت مو اگر بانک موی پشت سر کافی باشد می‌توان در جلسات تکمیلی برای افزایش تراکم‌ موهای خط مو اقدام کرد. از این روش برای پرکردن فضای اطراف مینی گرافت‌هایی که نمای دسته دسته دارند نیز استفاده می‌شود.
منابع :کاشت مو کرج
کلینیک پیوند موی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

ناحیه دهنده از دل برود هر آنچه از دیده برفت

 لینک

ناحیه دهنده
از دل برود هر آنچه از دیده برفت
غالبا جراح بیمار اعتنای چندانی به ناحیه دهنده مو در پش سر نمی‌کند زیرا آثار عمل در این ناحیه به خوبی زیر موهای سر پنهان است و بندرت بیمار یا اطرافیان او آنرا می‌بینند. با این حال توجه به بانک مو و دقت در حفظ آن برای عمل‌های احتمالی آینده بسیار مهم است.

محدوده ناحیه دهنده مو
حتما شما مردی را با الگوی طاسی VII (شدیدترین درجه طاسی) دیده‌اید در این صورت محدوده ناحیه دهنده مو را می‌شناسید. نوارک باریک مو در پشت سر همان ناحیه دائم است. موهای ناحیه دائم به استثنای موارد نادر حتی در شدیدترین درجات طاسی مردانه نیز نمی‌ریزد. این محدوده از جلوی گوش‌ها در ناحیه گیجگاهی تا پشت سر امتداد دارد. در فرآیند طاسی ممکن است به تدریج خط مو در ناحیه گیجگاهی به سمت عقب و یا طاسی فرق سر به طرف پایین پیشروی کند. در کاشت مو متخصصین پوست و مو همواره فرض می‌کنند که طاسی سر در نهایت به شدیدترین وضع ممکن (الگوی طاسی VII) پیشروی خواهد کرد. علت این امر روشن است. اگر موها خیلی بالاتر یا خیلی پایین‌تر از حد معمول و یا از جلوی گوش‌ها در ناحیه گیجگاهی برداشته شود با پیشرفت طاسی در آینده جوشگاه آن قابل رویت خواهد شد.

جوشگاه در ناحیه دهنده مو
عموما برش جراحی که به خوبی بخیه شده و دچار عفونت نشده است جوشگاه نازک برجا می‌گذارد. گاهی اوقات اینچنین نیست و برداشت مو از ناحیه دهنده در پشت سر جوشگاه پهن و عریض ایجاد می‌کند.
اگر در ناحیه دهنده نوار پوستی خیلی پایین‌تر از حد معمول (نزدیک به گردن) برداشته شود احتمال ایجاد جوشگاه پهن زیاد است. از آنجا که با افزایش سن خط موی پشت سر مختصری به سمت بالا جابجا می‌شود قابل رویت شدن جوشگاه پهن، نقص زیبایی بزرگی محسوب می‌شود.
برخی از افراد یک نوع نقص مادرزادی در ساختار کلاژن (پروتئین های ترمیم کننده زخم) دارند. این گروه صرفنظر از اینکه برش جراحی چقدر ظریف و دقیق بخیه شده باشد دچار جوشگاه‌های عریض‌تر از معمول می‌شوند.
بخیه کردن هر نوع زخم تحت کشش مانند زخم‌های بزرگ یا زخم نواحی دارای پوست ضخیم می‌تواند جوشگاه پهن ایجاد کند. به همین علت همیشه سعی می‌شود براساس میزان انعطاف‌پذیری پوست تا حد ممکن نوار باریک‌تری از پشت سر بیماران برداشته شود. ضمنا ناحیه دهنده در افرادی که چندین بار عمل کاشت مو انجام داده‌اند سفت و غیر قابل انعطاف می‌شود.
اغلب متخصصین پوست و مو تمایل دارند بیمارانی را عمل کنند که پوست پشت سرشان شل و انعطاف‌پذیر باشد. البته گاهی این بیماران دچار جوشگاه پهن می‌شوند که احتمال ناشی از نقص مادرزادی کلاژن است.
بدین‌ترتیب گرچه جوشگاه‌های پشت سر غالبا ظریف و باریک‌اند ولی در برخی موازد علیرغم مهارت زیاد جراح جوشگاه‌های نامناسبی تشکیل می‌شود.
استفاده از روش قدیمی برداشت مو با پانچ، نمای بید خورده در پشت سر ایجاد می کند که از لحاظ زیبایی قابل قبول نیست. غالبا این افراد برای اصلاح نمای سر عروسکی یا برای کاشت مجدد مو در مناطقی که اخیرا دچار ریزش مو شده به متخصصین پوست و مو مراجعه می‌کنند. در این موارد تخمین اندازه نوار پوستی مورد نیاز و برداشت آن از محلی که دچار جوشگاه شده بسیار مشکل است.
در فصول قبل به ضرورت حفظ موهای ناحیه دهنده برای عمل‌های احتمالی در آینده اشاره شد. حتی افراد مسن با طاسی به ظاهر ثابت که از نتیجه یک بار کاشت مو راضی هستند ممکن است دچار تشدید ریزش مو شوند در این صورت اگر موهای ناحیه دهنده بیماران حفظ شده باشد می‌توان برای عمل مجدد اقدام کرد.
تکنیک برداشت نوار پوستی واحد، بهترین روش برای حفظ موهای ناحیه دهنده محسوب می‌شود و کاشت واحدهای فولیکولی در جلسات بزرگ موثرترین روش کاشت مو است. اگر این تکنیک بطور صحیح اجرا شود تعداد موهای آسیب‌دیده در زمان برداشت نوار پوستی به حداقل خواهد رسید. بعلاوه با این روش یکپارچگی ناحیه دهنده حفظ می‌شود و میزان جوشگاه تشکیل شده به حداقل می‌رسد و موهای ناحیه دهنده برای استفاده احتمالی در عمل‌های آتی محفوظ خواهد ماند که همان برنامه‌ریزی طولانی‌ مدت و آینده‌نگر برای بیماران است.
منابع : کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

اهداف جلسه دوم کاشت مو معمولا جلسه دوم یا جلسات

 لینک

اهداف جلسه دوم کاشت مو
معمولا جلسه دوم یا جلسات بعدی کاشت مو با اهداف مختلفی انجام می‌شود. یکی از اهداف آن اصلاح خط موست. مهم نیست در جلسه اول چه مقدار در بازسازی خط مو دقت شده باشد نتیجه واقعی تا زمانی که موهای کاشته شده رشد نکند قابل پیش‌بینی نیست. در جلسه دوم می‌توان تراکم موها را در خط مو افزایش داد یا مکان خط مو را در پیشانی پایین‌تر آورده و یا کم و بیش آن‌را قرینه کرد یا زوایای گیجگاهی را تغییر داد. اگر خط مو خیلی صاف باشد می‌توان آنرا نامنظم‌تر کرد. در بیماری که طاسی سر وسیع و ثابت و بانک موی کافی دارد می‌توان در جلسه دوم عقب نشینی نواحی گیجگاهی را ترمیم نمود.
بعد از اولین جلسه کاشت مو و بازسازی خط مو و حصول پوشش موی مناسب در جلو و بالای سر، ممکن است بیمار از طاسی فرق سر اظهار نارضایتی کند و تمایل داشته باشد در آن ناحیه نیز مو بکارد، البته به شرطی که بانک مو کافی بوده و مشخصات موها مطلوب باشد.
اگر بعد از اولین جلسه کاشت مو، شدت ریزش موهای اصلی کماکان زیاد شود یا زمان زیادی از اولین جلسه بگذرد ممکن است ناحیه طاسی وسیع‌تر و یا به سمت عقب پیشروی کند. همچنین ممکن است موهای کرکی سر در اثر شوک ناشی از عمل اول بطور دائم ریخته باشد که نقص زیبایی محسوب می‌شود. در این حالات جلسه دوم صرفا برای جبران ریزش موهای بیمار انجام می‌گیرد.
غالبا هدف از انجام جلسه دوم کاشت مو افزایش پرپشتی و تراکم موها در ناحیه کاشته شده است. گرچه ممکن است در اولین جلسه موها کاملا نزدیک به یکدیگر کاشته شده باشد ولی پس از ترمیم منافذ کاشت، جا برای گرافت‌های جدید باز می‌شود. البته شرط پرپشت شدن آن است که روند ریزش موهای سر متوقف شده باشد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

جراحی کاهش طاسی سر Scalp Reductionsدر این نوع جراحی با بریدن

 لینک

جراحی کاهش طاسی سر Scalp Reductions
در این نوع جراحی با بریدن و برداشتن بخشی از پوست طاس، از وسعت طاسی سر کاسته می‌شود. این عمل، نتیجه فوری و قابل توجهی در کاهش وسعت طاسی سر دارد. ضمنا بعد از انجام این عمل ناحیه‌ای که نیاز به کاشت مو دارد، کوچک‌تر می‌شود. در نتیجه گرافت‌های بانک موی محدود بیماران (موهای دائم پشت سر) که قابل استفاده برای کاشت مو است بی‌علت مصرف نمی‌شوند.
در این عمل وقتی بخشی از پوست طاس فرق و بالای سر برداشته می‌شود باید پوست کناره‌ها و پشت سر به سمت بالا کشیده شود تا لبه‌های زخم به هم نزدیک و بخیه شود. در نتیجه تراکم موهای این نواحی کاهش می‌یابد. عارضه دیگر این عمل، پدیده برگشت به عقب است. در این حالت، خاصیت ارتجاعی طبیعی پوست سر بر قدرت زخم جراحی غلبه می‌کند و موجب می‌شود بخشی یا کل پوست مجددا به موقعیت اول خود باز گردد.
برخی از متخصصین پوست معتقدند که عمل کاهش طاسی می‌تواند موجب تشدید ریزش موها شود. ممکن است در اطراف برش‌های جراحی ریزش موی ناشی از شوک عمل روی دهد. در این حالت برخی از موهای ریخته شده هرگز شد نخواهد کرد.
جراحان از طرح‌های مختلفی برای برداشت پوست طاس سر استفاده می‌کنند مانند طرح ستاره، بیضی در خط وسط سر، شکل Z و شکل S. نتیجه نهایی هر یک از این طرح‌ها به صورت جوشگاهی در محل بخیه شده ظاهر خواهد شد. این جوشگاه بسته به ادامه روند طاسی در آن منطقه و وجود یا فقدان موهای پرپشت در مجاورت آن قابل رویت خواهد بود. ایجاد جوشگاه، بدترین عارضه عمل کاهش طاسی سر است.
واقعیت این است که پس از عمل کاهش طاسی، تراکم موهای ناحیه دهنده در پشت سر و انعطاف‌پذیری پوست کاهش می‌یابد در نتیجه ممکن است موی کافی برای برداشت و کاشت بر روی جوشگاه ایجاد شده باقی نماند. بنابرانی جوشگاه عمل به راحتی قابل رویت خواهد بود و این مساله نقص زیبایی مهمی محسوب می‌شود.
غالبا لازم است عمل کاهش طاسی در دو یا سه نوبت تکرار شود. گاهی برخی از جراحان به جای این چند نوبت یک عمل بزرگ انجام می‌دهند. این عمل را کشیدن پوست سر (Scalp Lift) می‌نامند. کشیدن پوست سر، زیر بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در این عمل پوست سر از بالا تا پایین گوش‌ها و گردن از لایه‌های زیرین جدا می‌شود، سپس پوست جدا شده به سمت بالا کشیده می‌شود و بعد از برداشتن ناحیه طاس لبه‌های زخم بخیه می‌شود.
گاهی قبل از عمل کاهش طاسی از متسع کننده‌های پوست (Expanders) استفاده می‌شود. متسع کننده بر دو نوع است: بادی و فنری. هر دو نوع با جراحی در زیر پوست سر قرارداده شده و برای اتساع پوست پیش از عمل به کار می‌روند. گرچه برخی از جراحان همیشه از متسع کننده استفاده می‌کنند، اما نتیجه عمل‌های یکسان نیست و کاربرد متسع کننده‌ها نقاط ضعف زیادی دارد.
در اینجا به دو عارضه زیبایی شناختی مشهور جراحی کاهش طاسی اشاره می‌شود. مهم‌ترین عارضه آن، تشکیل جوشگاه در فرق سر است. در این حالت جوشگاهی عمودی در فرق سر ایجاد می‌شود و موها در دو طرف آن چسبیده به پوست سر به سمت بیرون خارج می‌شوند. برای اصلاح این عارضه یک نوع جراحی پیچیده جابجایی زبانه‌های پوستی ابداع شده است که فقط تعداد کمی از جراحان از عهده آن برمی‌آیند.
بعد از عمل، از بین رفتن جهت طبیعی موها منجر به «پدیده دو نیم شدن دریای سرخ» می‌شود. علت آن است که وقتی پوست از طرفین سر به سمت بالا کشیده شود و در بالای سر قرار گیرد، چون جهت موها هنوز در وضعیت قبلی است از وسط سر به صورت غیر طبیعی به طرفین کشیده می‌شوند.
به طور خلاصه عوارض جراحی کاهش طاسی بسیار بیشتر از منافع آن و بهتر است این نوع عمل فقط در بیماران خاص با خصوصیات پوست و موی ایده‌آل، در سن مناسب و با انگیزه قوی انجام شود.
یادآوری می‌شود در میان روش‌های مختلف جراحی، نتیجه کاشت مو با روش فولیکولار یونیت FUT طبیعی، غیر قابل تشخیص و بدون نقص زیبایی است. در فصل بعد به طور مفصل راجع به تاریخچه و جزئیات تکنیک FUT تحث خواهد شد

منابع :کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

واحدهای فولیکولی FUهمان‌طور که گفته شد به‌طور طبیعی موها به صورت

 لینک

واحدهای فولیکولی FU
همان‌طور که گفته شد به‌طور طبیعی موها به صورت واحدهای فولیکولی (Follicular Unit) از منافذ پوست سر خارج می‌شوند. واحد فولیکولی با دو تار مو و میکروگرافت با دو تار مو از نظر تعداد مو یکسان هستند و تفاوت آن دو در اندازه و ساختار گرافت است.

در مرحله تقسیم نوار پوستی برداشته شده از پشت سر، واحدهای فولیکولی در زیر میکروسکوپ به صورت مجزا جدا می‌شوند در نتیجه مقدار بافت حمایت کننده باقیمانده در اطراف موها اندک است.

اما میکروگرافت‌ها بدون در نظر گرفتن ساختمان واحدهای فولیکولی برش داده می‌شوند مثلا ممکن است میکروگرافت با 2 یا 3 تار مو از 2 یا 3 واحد فولیکولی مجزا و مجاور هم تشکیل شده باشد، در نتیجه بافت اضافی بیشتری داشته و نیاز به منافذ بزرگ‌تری برای کاشته شدن دارد و نمی توان آنها را خیلی نزدیک به هم کاشت. روند التیام گرافت‌های بزرگ و منافذ پوستی بزرگ طولانی‌تر و ممکن است به علت برهم خوردن ساختمان واحدهای فولیکولی رشد و بقای گرافت‌ها نیز به خطر بیافتد.

منابع : کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

از گرافت‌های کوچک برای بازسازی طبیعی خط موی پیشانی استفاده می‌شود

 لینک

از گرافت‌های کوچک برای بازسازی طبیعی خط موی پیشانی استفاده می‌شود. خط موی طبیعی خطی کاملا مشخص، صاف، منظم و فوق‌العاده پرپشت نیست بلکه یک ناحیه نامشخص و متغییر است. معمولا یک یا دو ردیف اول آن، درحد فاصل دو بخش فاقد موی پیشانی و بخش پرپشت پوست سر، از موهای منفرد تشکیل شده است که ناحیه انتقال نامیده می‌شود.

با کاشت گرافت‌های کوچک در خط مو و جلوتر از گرافت‌های گرد و بزرگ، نمایی طبیعی و رضایت بخش ایجاد می‌شود بویژه زمانی که موها به سمت عقب یا به صورت مورب به یک طرف سر شانه شود.

علیرغم مزایای زیاد مینی‌گرافت‌ها و میکروگرافت‌ها، کاشت آنها هنوز نقاط ضعف بزرگی دارد. با کاشت مینی‌گرافت‌ها تراکم موهای سر افزایش می‌یابد ولی تا حدودی نمای عروسکی نیز اجیاد می‌شود. از سوی دیگر کاشت میکروگرافت‌ها در سطحی وسیع، پرپشتی چندانی ایجاد نمی‌کند و کف سر به راحتی قابل رویت است.

منابع : کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

مینی‌گرافت و میکروگرافتدر اوایل دهه 1980 استفاده از گرافت‌های کوچک‌تر موسوم

 لینک

مینی‌گرافت و میکروگرافت
در اوایل دهه 1980 استفاده از گرافت‌های کوچک‌تر موسوم به مینی‌گرافت و میکروگرافت توسط متخصصین مبتکر پست و مو رایج شد. مینی‌گرافت به قطر 1 تا 5/2 میلی‌متر و حاوی 5 تا 10 تار مو و میکروگرافت کوچک‌تر (به قطر 1 الی 5/1 میلی‌متر) و حاوی 1 تا 3 تار مو است.

فواید گرافت‌های کوچک‌تر چیست؟
از گرافت‌های کوچک برای بازسازی طبیعی خط موی پیشانی استفاده می‌شود. خط موی طبیعی خطی کاملا مشخص، صاف، منظم و فوق‌العاده پرپشت نیست بلکه یک ناحیه نامشخص و متغییر است. معمولا یک یا دو ردیف اول آن، درحد فاصل دو بخش فاقد موی پیشانی و بخش پرپشت پوست سر، از موهای منفرد تشکیل شده است که ناحیه انتقال نامیده می‌شود. با کاشت گرافت‌های کوچک در خط مو و جلوتر از گرافت‌های گرد و بزرگ، نمایی طبیعی و رضایت بخش ایجاد می‌شود بویژه زمانی که موها به سمت عقب یا به صورت مورب به یک طرف سر شانه شود.
علیرغم مزایای زیاد مینی‌گرافت‌ها و میکروگرافت‌ها، کاشت آنها هنوز نقاط ضعف بزرگی دارد. با کاشت مینی‌گرافت‌ها تراکم موهای سر افزایش می‌یابد ولی تا حدودی نمای عروسکی نیز اجیاد می‌شود. از سوی دیگر کاشت میکروگرافت‌ها در سطحی وسیع، پرپشتی چندانی ایجاد نمی‌کند و کف سر به راحتی قابل رویت است.

منابع :کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

کاشت مو با پانچدر بیست تا بیست و پنج سال نخست،

 لینک

کاشت مو با پانچ
در بیست تا بیست و پنج سال نخست، از گرافت (پیوند)های بزرگ با قطر 3 تا 4 میلی‌متر به عنوان گرافت استاندارد در کاشت مو استفاده می‌شد. در آن زمان تصور می‌شد که این گرافت‌ها از لحاظ تراکم مو (تعداد موها در هر سانتی متر مربع) و خون‌رسانی یا تغذیه موها مناسب‌ترین اندازه را دارند. در حقیقت کاشت این گرافت‌ها که هر یک حاوی 12 تا 20 تار مو بود تراکم زیادی در ناحیه گیرنده (طاس) ایجاد می‌کرد. هرچند جابجایی گرافت‌های بزرگ آسان است ولی بعضا برقراری دوباره جریان خون بویژه در مرکز گرافت‌ها امکان پذیر نیست. به همین علت گاهی اوقات موهای مرکز گرافت از بین رفته و یک حفره تشکیل می‌شود که اصطلاحا دونات (donutting یک نوع شیرینی گرد) نامیده می‌شود.
معایب زیبایی شناختی گرافت‌های استاندارد خیلی زود آشکار شد. مشهورترین عارضه کاشت گرافت‌های استاندارد، نمای عروسکی (نمای مسواکی یا نمای موهای بافته شده) است. نمای عروسکی در اثر کاشت تعداد زیادی از گرافت‌های بزرگ در وسط طاسی سر ایجاد می‌شود. التیام سوراخ‌های پوستی در ناحیه کاشت گرافت‌ها و تشکیل بافت جوشگاه باعث فشرده شدن هر چه بیشتر گرافت‌ها می‌شود در نتیجه نمای عروسکی رفته رفته واضح‌تر خواهد شد.
وقتی خط موی پیشانی با استفاده از گرافت‌های استاندارد بازسازی می‌شد، غالبا به شکل یک ردیف صاف و منظم اما غیرطبیعی در می‌آمد. این وضعیت با پیشرفت طاسی سر بیشتر در معرض دید قرار گرفته و منظره بسیار زشتی ایجاد می‌کرد. همچنین اگر موهای پشت این گرافت‌ها می‌ریخت، نمایی غیر طبیعی به شکل خط موی خلفی ایجاد می‌شد.
در کاشت گرافت‌های استاندارد، نمی‌توان جهت طبیعی رویش موهای سر را رعایت کرد. به طور طبیعی از فرق سر تا خط موی پیشانی موها در جهت رو به جلو رشد می‌کنند، در فرق سر، یک نمای گردبادی تشکیل می‌شود و در نواحی گیجگاهی، موها ناگهان به سمت پایین و عقب تغییر جهت می‌دهند. چون گرافت‌های استاندارد بدون توجه به محل کاشت، بصورت عمود بر سطح پوست کاشته می‌شد، در نتیجه نمای عروسکی مشخص‌تر شده و بیماران در آرایش کردن موها مشکل داشتند.
غالبا محل کاشت هر یک از گرافت‌های استاندارد پس از رشد موها مختصری برجسته‌تر از سطح پوست سر و ناهمواری ایجاد شده به نمای پیاده رو معروف است. 
از سوی دیگر معمولا روند کاشت گرافت‌های استاندارد، پر دردسر و طولانی بود. در هر جلسه 20 تا 50 گرافت کاشته و جلسات تکمیلی بعدا تکرار می‌شد. کامل شدن دوره کاشت طی 4 تا 5 جلسه صورت می‌گرفت. اگر بیمار دچار مشکلات مالی، شغلی، جسمی می‌شد، درمان ناتمام می‌ماند و بیمار همواره در وضعیت شرمندگی و ناکامل بودن به سر می‌برد. به علاوه اگر طاسی سر پیشرفت می‌کرد، حاشیه خلفی یا جانبی گرافت‌ها بیشتر در معرض دید بود.
استفاده از پانچ (Punch وسیله استوانه‌ای فلزی) برای برداشتن گرافت‌های استاندارد موجب اتلاف موهای ناحیه دهنده می‌شود زیا پس از برداشت مو با پانچ، موهای زیادی در جوشگاه حدفاصل سوراخ‌های گرد پانچ باقی می‌ماند. ضمنا باید پانچ کاملا موازی با زاویه خروج موها از پوست سر به کار رود در غیر این صورت ریشه بسیاری از فولیکول‌ها قطع خواهد شد. استفاده از پانچ‌های کوچک‌تر نیز نمی‌تواند مشکل قطع ریشه موها را حل کند. با استفاده از پانچ‌های کوچک‌تر درصد بیشتری از موهای هر گرافت صدمه خواهد دید. ضمنا تقسیم کردن گرافت‌های 4 میلی‌متری به دو یا چهار گرافت کوچک‌تر نیز مستلزم دستکاری و صدمه بیشتر به فولیکول‌هاست.
با وجود معایب گفته شده، در گذشته اغلب مردان طاس از اینکه با کاشت مو مجددا صاحب موهای پرپشت شده بودند فوق‌العاده خوشحال و راضی بودند و هرگز از ضعف‌های زیبایی شناختی نتیجه عمل شکایتی نداشتند زیرا از محدودیت‌های تکنیکی زمان خود مطلع بودند. 
منابع :ک اشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

تاریخچه کاشت مواولین بار پزشکان ژاپنی در دهه 1930 عمل برداشت

 لینک

تاریخچه کاشت مو
اولین بار پزشکان ژاپنی در دهه 1930 عمل برداشت مو از ناحیه دهنده و کاشت آن در نواحی مختلف بدن مانند سر، صورت و ناحیه تناسلی را با موفقیت انجام داده و گزارش اقدامات خود را در مجلات ژاپنی منتشر کردند. با شروع جنگ جهانی دوم، جهان غرب تا اواخر دهه 1950 از پیشرفت‌های کاشت مو دور ماند.
در سال 1959 نورمن اورنتریچ (Norman Orentreich) متخصص پوست و موی اهل نیویورک عمل برداشت پیوندهای حاوی مو از پوست پشت سر و کاشت آنها در نواحی طاس بالا و جلوی سر را با موفقیت گزارش کرد. از همان موقع اصل ارجحیت ناحیه دهنده مطرح شد و اصول اولیه جراحی کاشت مو شکل گرفت.
در حقیقت اصل ارجحیت ناحیه دهنده، قانون اصلی جراحی کاشت مو محسوب می‌شود. مطابق این اصل، اگر فولیکول‌های مو از ناحیه  دائمی پوست پشت سر برداشته و در نواحی طاس کاشته شود، موها خصوصیات ناحیه دهنده را حفظ خواهند کرد. به عبارت دیگر چون موهای ناحیه دهنده از لحاظ ژنتیکی در برابر آثار تضعیف کننده هورمون مردانه دی اچ تی DHT مقاوم هستند، پس از انتقال به ناحیه طاس نیز به رشد و حیات خود ادامه خواهند داد.
منابع : کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

درمان طبی ریزش موسال‌هاست که افراد کم مو، امیدوار یا ناامید

 لینک

درمان طبی ریزش مو
سال‌هاست که افراد کم مو، امیدوار یا ناامید در دام فروشندگان دغل بازی می‌افتند که انواع و اقسام پمادها و معجون‌ها را برای درمان قطعی ریزش مو عرضه می‌کنند. متاسفانه هیچ یک از این ترکیبات، معجزه آرمانی ریزش مو را برآورده نمی‌کند و متقاضیان با خرید آنها فقط متحمل خسارات مالی شده و البته در مواردی باتجربه‌تر شده‌اند! غالبا به دنبال مصرف این ترکیب به علت تمایل زیاد بیماران برای داشتن موهای پرپشت خیلی زود تصور کاهش ریزش مو بوجود می‌آید ولی بمرور زمان بی‌خاصیت بودن آن‌ها برای بیماران آشکار می‌شود.
در حال حاضر داروی معجزه‌آسایی برای درمان قطعی طاسی وجود ندارد. این مطلب در مورد دو داروی موثر در ریزش مو نیز صادق است. پروپشیا (Propecia) و به ویژه مینوکسیدیل (Minoxidil) موجب رویش مجدد مو نمی‌شوند بلکه روند ریزش را کند یا متوقف می‌کنند.

مینوکسیدیل Rogaine) Minoxidil )
سال‌هاست که قرص مینوکسیدیل برای درمان فشار خون بالا تجویز می‌شود. از آنجاکه مصرف مینوکسیدیل با عوارض متعددی همراه است امروزه فقط در بیمارانی تجویز می‌شود که فشار خون بسیار بالای آنان به سایر داروها جواب نمی‌دهد. یکی از عوارض کم خطر اما ناراحت کننده مینوکسیدیل، رشد موهای زائد بر روی صورت و سایر نواحی بدن است. در نتیجه این فرضیه شکل گرفته است که استعمال موضعی مینوکسیدیل بر روی پوست سر منجر به رویش موها می‌شود. بر این اساس محلول مینوکسیدیل توسط شرکت دارویی Upjohn تولید شد. این دارو ریزش مو را در مناطقی که موها به شدت نازک و ضعیف شده‌اند کند می‌کند ولی موجب رویش مو در نواحی کاملا طاس و بی‌موی سر نمی‌شود. هنوز مکانیسم اثر مینوکسیدیل کاملا روشن نشده است. احتمالا این دارو فاز آناژن یا مرحله رشد موها را طولانی‌تر می‌کند، در نتیجه روند نازک شدن موها کند یا متوقف می‌شود (یاآوری می‌شود که در آلوپسی آندروژنتیک، فاز آناژن یا مرحله رشد موها رفته‌رفته کوتاه‌تر می‌شود).
پس از شروع مصرف مینوکسیدیل، 6 تا 12 ماه طول می‌کشد تا آثار درمانی آن ظاهر شود. در حقیقت برخی از بیماران تا زمان قطع دارو متوجه تاثیر آن نمی‌شوند. پس از قطع مینوکسیدیل ظرف 2 تا 3 ماه هرگونه رویش مجدد یا افزایش تراکم موها رفته‌رفته به وضعیت اولیه خود برمی‌گردد. به عبارت دیگر در مواردی که مینوکسیدیل موثر واقع می‌شود باید مصرف آن به صورت مادام‌العمر ادامه یابد تا نتایج درمانی آن حفظ شود. مینوکسیدیل در ریزش موی فرق و بالای سر موثر است ولی در طاسی جلوی سر و خط ریزش مو که از نظر زیبایی‌شناسی مهم‌ترین مناطق سر محسوب می‌شوند تاثیر کمتری دارد.
مینوکسیدیل در درمان ریزش موی سر خانم‌ها نیز موثر است، به ویژه آنکه ریزش مو در خانم‌ها غالبا به‌صورت کم‌پشتی پراکنده و منتشر دیده می‌شود. در این مورد نیز مصرف طولانی مدت دارو به کند یا متوقف شدن روند طاسی منجر می‌شود اما همانند مردان قطع دارو به بازگشت کامل نتایج مفید به‌دست آمده می‌انجامد. 
دستور مصرف مینوکسیدیل به صورت دو بار در روز است و ثابت شده که مصرف یک بار در روز آن بی‌تاثیر است. برخلاف تصور، رشد موها به دنبال استعمال مینوکسیدیل چندان چشمگیر نیست زیرا این دارو صرفا به ضخیم شدن موهایی که در روند طاسی نازک شده‌اند می‌انجامد و آنچه بیمار مشاهده می‌کند رویش موهای ظریف و پرز مانند است که معمولا چندان بلند نمی‌شوند.
بعضی از متخصصین پوست و مو به بیماران خود توصیه می‌کنند که قبل از کاشت مو و بلافاصله بعد از آن از مینوکسیدیل استفاده کنند به‌ویژه اگر قرار است که موها در مجاورت موهای موجود کاشته شود. بدین ترتیب ممکن است از ریزش موقتی موهای موجود  به علت شوک ناشی از عمل جلوگیری شود. اما برخی دیگر معتقدند که باید استعمال مینوکسیدیل یک هفته قبل از عمل قطع شود زیرا این دارو عروق خونی پوست را گشادتر کرده و ممکن است خونریزی حین عمل را افزایش دهد.

پروپشیا (Propecia)، فیناستراید (Finasteride)
اکنون سال‌هاست که پروپشیا با نام تجاری پروسکار (قرص‌های 5 میلی‌گرمی) در درمان علائم ناشی از بزرگ شدن پروستات تجویز می‌شود. موفقیت پروپشیا در درمان طاسی در سال 1998 مورد تایید قرار گرفته و این دارو بصورت قرص‌های یک میلی گرم تولید می‌شود. مکانیسم اثر پروپشیا، مهار فعالیت آنزیم 5-آلفا- ردوکتاز است. اگر بخاطر داشته باشید این آنزیم مسئول تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون (دی اچ تی) است. در مردانی که دچار ریزش مو می‌شوند مقدار آنزیم فوق در فولیکول‌های مو افزایش می‌یابد. تماس دی اچ تی با فولیکول‌های مو به نازک شدن موهای ضخیم منجر می‌شود. بنابراین اگر آنزیم 5-آلفا- ردوکتاز مهار شود از تولید دی اچ تی جلوگیری شده و مقدار آن در خون و پوست سر کاهش می‌یابد. در نتیجه از کرکی شدن موها جلوگیری و روند طاسی سر کند یا متوقف می‌شود.
<

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید