لحظه  بروز رسانی 
بهبد
بهبد

کلاه‌گیس: آری یا نه؟سیستم مو که به پیوند مو و یا

 لینک

کلاه‌گیس: آری یا نه؟
سیستم مو که به پیوند مو و یا ترمیم غیر جراحی مو نیز معروف است همان کلاه‌گیس یا بافت مو (Appliance, Toupee, Hairpiece) است. فرهنگ کنونی جامعه استفاده از کلاه‌گیس توسط مردان را شایسته نمی‌داند و مردانی که از کلاه‌گیس استفاده می‌کنند اغلب مورد تمسخر اطرافیان خود قرار می‌گیرند و از ترس آنکه مبادا فرد غریبه‌ای متوجه کلاه‌گیس آنها شده و سرافکنده شوند در اضطراب و بدبینی مزمن به سر می‌برند.
به نظر می‌رسد که خانم‌ها بهتر از آقایان استفاده از کلاه‌گیس را پذیرفته باشند. از سوی دیگر جامعه نیز بهبود چهره خانم‌ها را با آرایش کردن، جراحی‌های زیبایی، تزریق بوتاکس (Botox) و استفاده از کلاه‌گیس راحت‌تر می‌پذیرد.
اجازه دهید به انواع مختلف کلاه‌گیس و نقاط ضعف و قوت هر یک اشاره کنیم. دو نوع مو در ساخت کلاه‌گیس‌ها بکار می‌رود: موی طبیعی انسان و موی مصنوعی. در حال حاضر کیفیت موهای مصنوعی به هیچ‌وجه قابل قیاس با موی انسان نیست و فاقد قوام طبیعی و لطافت خاص موهای حقیقی است. موهای واقعی غالبا منشا آسیایی دارند. موهای اروپایی بسیار گران‌قیمت است. موی آسیایی خشن‌تر بوده و زمانی که رنگ می‌شوند تا با موهای سر مصرف‌کننده یکدست شود بر خشونت مو افزوده می‌شود. ضمنا جور کردن رنگ این موها با موی سر مشکل است.
امروزه کلاه‌گیس‌ها به صورت عمده تولید می‌شوند و نسبت به کلاه‌گیس‌های دست‌ساز از کیفیت پایین‌تری برخوردارند. کیفیت ساخت به مهارت سازنده بستگی دارد. کلاه‌گیس دست‌ساز مثل یک دست‌ لباس خوش دوخت کاملا متناسب با موهای سر بیماران ساخته می‌شود. بدون شک کلاه‌گیس خوب، گران‌تر بوده و بسته به نوع موهای به کار رفت از چند صد دلار تا پنج هزار دلار یا بیشتر فروخته می‌شوند. مراقبت از کلاه‌گیس نیز پردردسر است. اکثر افراد حداقل دو عدد کلاه‌گیس خریداری می‌کنند تا در مدتی که اولی برای بازسازی به سازنده عودت داده می‌شود از کلاه‌گیس دوم استفاده کنند.
ساخت کلاه‌گیس با یک پایه پارچه‌ای یا پلاستیکی شروع می‌شود. در خیلی از موارد از پایه‌های توری یا شبکه‌ای ظریف استفاده می‌شود. گاهی اوقات پایه از جنس پلیمر (پلاستیکی) ساخته می‌شود و به شکل پوست مصنوعی درمی‌آید.
برای نصب کلاه‌گیس بر روی سر از روش‌های مختلفی از جمله کلیپس، چسب و مواد اتصال دهنده خاص استفاده می‌شود. هر یک از این روش‌ها معایب و مزایایی دارد که به شکل و اندازه کلاه‌گیس و به درخواست مشتریان بستگی دارد.
کلیپس‌ها آسان‌ترین راه باز و بسته کردن کلاه‌گیس هستند. ایراد اصلی کلیپس‌ها ریزش موی سر به علت کشیده‌شدن مستمر موهاست.
استفاده از چسب‌های مخصوص نیز روش آسانی است اما همیشه یک مقدار چسب بر روی کلاه‌گیس باقی می‌ماند که باید مرتبا تمیز شود. این موضوع به خراب شدن زودهنگام کلاه‌گیس منجر می‌شود.
کلاه‌گیس‌هایی وجود دارند که موقتا با مواد اتصال دهنده خاص به پوست سر متصل می‌شوند و معمولا پایه پلاستیکی دارند. گاهی اوقات این سیستم‌ها را کاشت موی غیر جراحی می‌نامند زیرا موها بر روی یک ورقه پلاستیکی نصب می‌شوند.
روش دیگر نصب کلاه‌گیس، بافت مو (Hair Weave)، است. در این حالت پایه پارچه‌ای کلاه‌گیس به موهای سر بافته می‌شود. این روش ثبات و استحکام بیشتری دارد اما به مجردی که موهای زیرین رشد کرده و بلندتر می‌شود کلاه‌گیس شل‌تر خواهد شد. بنابراین لازم است برای سفت کردن دوباره آن به سازنده مراجعه شود. دوباره محکم کردن بافت کلاه‌گیس یا تقویت چسب آن، ماهی یک بار و در قبال پرداخت هزینه انجام می‌شود.
برخی از مردان ترجیح می‌دهند به جای کاشت مو به روش جراحی، از کلاه‌گیس استفاده کنند زیرا تصور می‌کنند از لحاظ قیمت کلاه‌گیس به صرفه‌تر است. توجه داشته باشید کلاه‌گیس‌ها به تدریج کیفیت خود را از دست داده و خراب می‌شوند و بیماران مجبورند در طول زندگی چندین نمونه خریداری کنند و همواره دو یا چند کلاه‌گیس داشته باشند. اگر هزینه نگهداری ماهانه را نیز به هزینه خرید اضافه نمایید قطعا قیمت نهایی آن بیشتر از هزینه کاشت مو خواهد بود. این در حالی است که کاشت موی جراحی معمولا یک بار در طول زندگی انجام شده و موجب رشد دائم موهای طبیعی از پوست سر می‌شود. ضمنا متخصصین پوست و مو معتقدند استفاده طولانی‌ مدت از کلاه‌گیس می‌تواند ریزش موهای سر را تشدید کند.
ناگفته نماند که طاسی سر برخی از مردان بسیار وسیع بوده و میزان موهای ناحیه دهنده آنها فوق‌العاده اندک است. بدون شک در این موارد استفاده از کلاه‌گیس انتخاب مناسبی به حساب می‌آید. 
یقینا مشاوره با متخصصین پوست و مو به بیماران کم مو کمک می‌کند تا آگاهانه انتخاب خود را درباره کاشت مو یا کلاه‌گیس انجام دهند.
منابع :ک

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

سیر طبیعی طاسیبه طور ساده منظور از سیر طبیعی طاسی، چگونگی

 لینک

سیر طبیعی طاسی
به طور ساده منظور از سیر طبیعی طاسی، چگونگی پیدایش طاسی، راه‌های گوناگون افزایش آن و میزان درگیری نواحی مختلف سر است. آشنایی افراد کم مو با این مفاهیم بسیار مفید است. اگر شما با الگوهای مختلف ریزش مو آشنا شوید و طرح ریزش موی خود را با این الگوها تطبیق دهید یک بیمار مطلع و آگاه محسوب خواهید شد. در نتیجه سوالات بهتری از پزشک خود خواهید پرسید و پاسخ‌های مربوط را عمیق‌تر درک خواهید کرد و به احتمال زیاد از موهای خود بهتر مراقبت خواهید کرد. همچنین اگر تصمیم به درمان طبی یا کاشت مو بگیرید انتظارات منطقی‌تری از متخصص پوست و مو دارید و دستورات او را در دوران بعد از عمل یا در مورد مصرف داروها بهتر پیگیری خواهید کرد. 

همان‌طور که پیشتر گفتیم بر روی پوست انسان در بدو تولد تعداد زیادی از موهای نرم و ظریف کودکانه رشد می‌کند. این موها نازک و کرکی هستند. به تدریج با رشد بدن موها ضخیم‌تر می‌شوند. ممکن است رنگ موها تغییر کرده و تیره‌تر شود. همچنین ممکن است موهای صاف به موهای مجعد تبدیل شود.

بعد از بلوغ شاهد ظهور خط موی نوجوانی خواهیم بود. در این سنین محل رویش موها به صورت یک خط صاف در پیشانی دیده می‌شود. خط موی نوجوانی فقط چند سال باقی می‌ماند و فقط در سنین نوجوانی زیباست اما بطور طبیعی این جلوه زیبایی در افراد بالغ (حتی در دهه 20 زندگی) دیده نمی‌شود.

الگوی درجه‌بندی طاسی سر که توسط دکتر نوروود Norwood ابداع شده در تعیین وسعت طاسی سودمند بوده و برای همه متخصصین پوست و مو شناخته شده و قابل فهم است. گرچه الگوهای ریزش مو راهنمای مفید و کاملی محسوب می‌شوند ولی در حالت طبیعی با یکدیگر همپوشانی داشته و دقیقا مانند طرح‌های روی کاغذ نیستند.

در دهه 20 زندگی، موهای زاویه پیشانی- گیجگاهی در دو طرف سر مختصری عقب‌نشینی می‌کند در نتیجه خط مو در طرفین پیشانی ظاهر مقعری پیدا کرده و در نقطه وسط پیشانی کمی پایین‌تر قرار می‌گیرد. خط موی مردانه در سیستم تقسیم‌بندی نوروود، الگوی طاسی II محسوب می‌شود.

ظهور خط موی مردانه، طاسی به حساب نمی‌آید. در سیستم نوروود، الگوی III اولین درجه طاسی و الگوی VII شدیدترین درجه طاسی محسوب می‌شود. ضمنا در این سیستم الگوهای تیپ A نیز تعریف شده است که در آن موهای ناحیه میانی خط مو همزمان با نواحی پیشانی- گیجگاهی عقب‌نشینی می کند ولی شدت ریزش مو در فرق سر نسبت به الگوهای III، IV و V کمتر است.

بنابراین ریزش مو ممکن است از جلوی سر به سمت عقب پیشروی کند و یا از جلو و فرق سر همزمان آغاز شود. گاهی اوقات فقط فرق سر طاس می‌شود. ممکن است ریزش مو در 25 سالگی مطابق الگوی II باشد ولی در 35 سالگی به الگوی V یا VI تبدیل شود.
بیمارانی که گزینه کاشت مو را انتخاب می‌کنند، باید به  غیر قابل پیش‌بینی بودن سیر طاسی توجه داشته باشند. نتیجه‌ای که در سن خاصی زیبا و قابل قبول محسوب می‌شود ممکن است ده سال بعد بسیار نامناسب و زشت به نظر برسد.

ممکن است موی سر خانم‌ها نیز مطابق با الگوی طاسی نوروود بریزد ولی غالبا در طاسی زنانه خط موی پیشانی دست نخورده باقی مانده و موهای بالای سر به طور پراکنده کم پشت می‌شود. به همین علت یک سیستم تقسیم‌بندی ویژه برای طاسی سر خانم‌ها وجود دارد که سیستم لودویگ Ludwig نامیده می‌شود.

در بسیاری از موارد خانم‌های مبتلا به ریزش موی ارثی کاندیدای مناسبی برای کاشت مو با جراحی محسوب می‌شوند. گاهی اوقات خانم‌ها به دنبال جراحی‌های زیبایی مثل کشیدن پوست صورت موهای خو را از دست می‌دهند. این وضعیت غالبا در خط موی بالای گوش‌ها ایجاد شده و با کاشت مو به راحتی قابل درمان است. ممکن است خانم‌ها دچار یک نوع طاسی بشوند که علت آن کشش شدید و مداوم موها است. این نوع ریزش مو نیز با کاشت مو قابل درمان است.

منابع :کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

مشاهده همه ی 1 نظر
بهبد
بهبد

رابطه ریزش مو با سنسن معینی برای شروع طاسی وجود ندارد

 لینک

رابطه ریزش مو با سن
سن معینی برای شروع طاسی وجود ندارد. اغلب از این واقعیت ساده غفلت می‌شود که طاسی یک پروسه یا فرآیند است و مانند سایر فرآیندها ممکن است در اوایل جوانی و یا در اواخر عمر آغاز ‌شود، پیشرفت سریع یا کندی داشته باشد و حتی به ظاهر متوقف و پس از مدتی مجددا شروع شود.
باید توجه داشت که وقتی ما طاسی را به عنوان یک پدیده پیشرونده می‌پذیریم، بهتر می‌توانیم در مورد چگونگی درمان آن در حال و آینده برنامه‌ریزی کنیم.
همانطور که پیشتر گفته شد سه عامل در ایجاد آلوپسی آندروژنتیک نقش دارند: ژنتیک، هورمون‌های مردانه و زمان. اکنون می خواهیم ببینیم دقیقا چه اتفاقی برای موها می‌افتد.
فردی را در نظر بگیرید که برای ریزش مو استعداد ژنتیکی دارد. وقتی فولیکول‌های موی او دائما در معرض هورمون دی اچ تی قرار می‌گیرند پدیده جالبی اتفاق می‌افتد. آیا فاز آناژن یا مرحله رشد فعال مو را به یاد دارید؟ این مرحله بتدریج کوتاه‌تر می‌شود، در نتیجه موهای سر رفته‌رفته نازک‌تر، کوتاه‌تر و کم‌رنگ‌تر خواهند شد. این پدیده را کرکی شدن مو می‌نامند. در این مرحله است که افراد برای اولین بار متوجه کم‌پشتی موهای سر خود می‌شوند. در حقیقت تعداد موها کمتر نشده است بلکه قطر (مقطع عرضی)، طول و رنگ آنها بقدری کم شده است که دیگر پوشش مناسبی بر روی سر ایجاد نمی‌کنند. در نتیجه نور از لابلای موها عبور کرده و درخشش آن در سطح پوست سر به صورت کم پشتی یا طاسی دیده می‌شود.
به تدریج در مناطق مستعد ریزش مو شامل جلوی سر، بالای سر و فرق سر تعداد موهایی که در مرحله استراحت هستند نسبت به موهایی که در مرحله رشد هستند افزایش می‌یابد. موهای در حال استراحت در هنگام شستن، خشک کردن، یا شانه کردن براحتی کنده می‌شوند و بر روی شانه، حوله و بالشت می‌ریزند. این دومین نشانه طاسی محسوب می‌شود و برای مردان و زنان جوان بسیار ناگوار است. خوشبختانه موهای منطقه مقاوم به ریزش که شامل پشت سر و کناره‌های سر به شکل یک حلقه نعل اسبی است دائمی بوده و تحت تاثیر این تغییرات قرار نمی‌گیرند.
در پایان این فصل بهتر است به انواع دیگر ریزش مو اشاره‌ای داشته باشیم. در آلوپسی ناحیه‌ای (Areata)، سر به شکل لکه‌های گرد طاس می‌شود. در آلوپسی یونیورسالیس (Universalis)، موهای کل بدن می‌ریزد. آلوپسی مثلثی به صورت طاسی مثلثی در ناحیه گیجگاهی دیده می‌شود. آلوپسی سمی (Toxic)، به دنبال بیماری‌های سخت، تب بالا، حاملگی، کم‌کاری غده تیروئید یا غده هیپوفیز و یا به دنبال شیمی درمانی ایجاد می‌شود. آلوپسی توام با تشکیل جوش‌گاه ناشی از التهاب و تخریب شدید پوست سر است. در آلوپسی منتشر، موهای کل سر حتی موهای نحیه مقاوم به ریزش مو نیز می‌ریزد.
تشخیص انواع گوناگون طاسی مستلزم معاینه دقیق، بررسی‌های آزمایشگاهی و نمونه برداری از پوست سر است.
یادآوری می‌شود که شایع‌ترین نوع طاسی (آلوپسی آندروژنتیک) ناشی از آثار مستقیم و طولانی مدت هورمون‌های مردانه بر روی فولیکول‌های مو است و در افرادی ایجاد می‌شود که استعداد ژنتیکی طاسی را داشته باشند. در روند طاسی، مرحله رشد موها کوتاه‌تر شده و موهای ضخیم رفته رفته به موهای کرکی تبدیل می‌شوند. این نوع طاسی در هر دو جنس دیده می‌شود.
منابع :کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

ریزش مو: علل و شرایط آنشایع‌ترین نوع ریزش موی سر، آلوپسی

 لینک

ریزش مو: علل و شرایط آن
شایع‌ترین نوع ریزش موی سر، آلوپسی آندروژنتیک Androgenetic Alopecia است. آلوپسی یک اصطلاح پزشکی معادل ریزش مو است. عبارت آندروژنتیک نشان می‌دهند که آندروژن‌ها یا هورمون‌های مردانه و استعداد ژنتیکی برای طاسی هر دو در ریزش مو نقش دارند. عامل سوم سن بیمار می‌باشد.
بنابراین برای اینکه آلوپسی آندروژنتیک ایجاد شود سه شرط زیر لازم است:
1- زمینه ژنتیکی برای طاسی
2- وجود آنروژن‌ها یا هورمون‌های مردانه
3- زمان کافی برای آنکه دو عامل فوق بتوانند بر روی فولیکول‌های مو تاثیر گذارند.
علل دیگر ریزش مو در مردان و زنان  عبارتند از: بیماری‌های عمومی بدن، کمبودهای تغذیه‌ای، بی‌نظمی هورمون‌ها و فشارهای روحی- روانی.

ژنتیک
تفسیر علم ژنتیک همیشه آسان نیست. این موضوع در مورد طاسی نیز صدق می‌کند. نمی‌توان به دقت پیش‌بینی کرد که چه کسی و در چه سنی طاس خواهد شد. وجود افراد طاس در خانواده پدری یا مادری یک فرد نشانه‌ای قطعی برای طاسی او نیست. البته اگر پدر یک مرد جوان کاملا طاس باشد و این فرد در اوایل دهه 20 زندگی دچار ریزش شدید موها شود بدون شک او در آینده دچار طاسی وسیع خواهد شد. 
این بی‌اطلاعی درباره سیر پیشرفتن ریزش مو، اهمیت فوق‌العاده‌ای در برنامه ریزی پزشک برای کاشت مو دارد. متخصصین پوست و مو همیشه بدترین احتمال ممکن را در نظر می‌گیرند تا در کوتاه مدت و بلند مدت بهترین نتایج از کاشت مو نصیب بیماران شود.

هورمون‌های مردانه
به طور طبیعی در بدن همه مردان و زنان، آندروژن‌ها یا هورمون‌های مردانه تولید می‌شود. شایع‌ترین هورمون‌های مردانه عبارتند از: تستوسترون، آندروستون دیون و دی هیدرو تستوسترون یا دی اچ تی (DHT). در مردان هورمون‌های مردانه توسط بیضه‌ها و غدد فوق کلیه و در زنان توسط تخمدان‌ها و غدد فوق‌کلیه تولید می‌شوند. وجود این هورمون‌ها در هر دو جنس بسیار مهم است ولی میزان هورمون‌ها در مردان بیشتر از زنان است. همین امر مسئول تفاوت‌های معمول دو جنس است.
تماس فولیکول‌های مو با هورمون دی اچ تی، در افرادی که زمینه ژنتیکی طاسی دارند، بتدریج منجر به آلوپسی آندروژنتیک می‌شود.
تماس فولیکول‌های مو با هورمون دی اچ تی چگونه اتفاق می‌افتد؟ هورمون تستوسترون توسط جریان خون به پوست سر می‌رسد. در سلول‌های فولیکول مو و در غدد چربی متصل به مو مقدار زیادی از آنزیمی به نام 5-آلفا-ردوکتاز 5-Alpha-Reductase وجود دارد. وظیفه این آنزیم تبدیل تستوسترون به دی اچ تی است. این پدیده اساس مکانیسم طاسی محسوب می‌شود. 
تنها داروی خوراکی موثر در درمان طاسی (پروپشیا Propecia یا فیناستراید Finasteride) نیز با مکانیسم فوق اثر می‌کند. آنچه این دارو انجام می‌دهد مهار یا کاهش فعالیت آنزیم 5-آلفا-ردوکتاز است. در نتیجه تستوسترون کمتر به دی اچ تی تبدیل شده و میزان دی اچ تی در فولیکول مو کاهش می‌یابد.

منابع :کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

در سطح پوست انسان دو نوع مو می‌روید: ضخیم و کرکی

 لینک

در سطح پوست انسان دو نوع مو می‌روید: ضخیم و کرکی. موهای ضخیم، قطور، بادوام و پررنگ بوده و بخش اعظم موهای سر را تشکیل می‌دهند. موهای کرکی بسیار نازک، کوتاه و کم رنگ بوده و به موهای کودکانه معروف هستند و غالبا در حوالی خط موی پیشانی، در سرتاسر پوست سر و همچنین بصورت پرزهای روشن در سطح بدن دیده می‌شوند.
در روند طاسی، موها دچار یک نوع دگرگونی موسوم به کرکی شدن مو می‌شوند. در این دگرگونی، موهای ضخیم رفته‌رفته کوتاه‌تر، نازک‌تر و کم‌رنگ‌تر شده و نهایتا به موهای کرکی تبدیل می‌شوند. اگر شما به دقت به سر مردان طاس توجه کنید خواهید دید که در بسیاری از نواحی، موهای نازک و کرکی جایگزین موهای ضخیم و سالم شده است. این پدیده همان کرکی شدن مو است.
مشخصات فیزیکی مو شامل رنگ مو، صاف یا مجعد بودن و قطر موهاست. مشخصات فیزیکی موها در ظاهر فرد، شکل طاسی، مدل آرایش مو و نتیجه کاشت مو نقش مهمی دارد. مثلا موی آفریقایی تراکم کمتری نسبت به موی آسیایی دارد ولی به دلیل مجعد بودن، حجم زیادی داشته و بعد از کاشت مو پوشش مناسبی بر روی سر ایجاد می‌کند. از سوی دیگر موی آسیایی بسیار ضخیم است اما صاف بودن موی آسیایی و تفاوت زیاد رنگ تیره آن با رنگ روشن پوست در نتیجه کاشت مو تاثیری منفی می‌گذارد.
ضمائم مو در رشد و عملکرد ساقه مو نقش دارند. هر تار مو یک غده چربی دارد. چربی لازم برای نرم کردن ساقه مو توسط این غده تولید می‌شود. ضمنا یک عضله راست کننده مو نیز وجود دارد که در حالت خشم، ترس یا سرما منقبض شده و موها را به اصطلاح سیخ می‌کند. گرچه این عملکرد در انسان اهمیت چندانی ندارد ولی در سایر پستانداران به صورت راست شدن موهای گردن دیده می‌شود.
رشد و استراحت مو در سه مرحله صورت می‌گیرد: آناژن (anagen)، کاتاژن (Catagen) و تلوژن (Telogen). فاز آناژن مرحله رشد فعال مو است. همیشه حدود 85 تا 91 درصد موها در مرحله رشد قرار دارند. این مرحله حدود 2 تا 7 سال و بطور متوسط 3 سال طول می‌کشد. فاز کاتاژن گذرا بوده و فاز تلوژن مرحله استراحت یا نهفتگی موهاست. وقتی مو وارد مرحله استراحت می‌شود در حین شانه زدن و یا با فشار موی جدید در حال رشد از پوست سر بیرون می‌آید.
آخرین مطلب این فصل، کشف واحد آناتومیک و فیزیولوژیکی موها موسوم به فولیکولار یونیت یا واحد فولیکولی (Follicular Unit) است. در اوایل دهه 1980 مشخص شد که موها نه به صورت ساقه‌های منفرد بلکه در دسته‌های حاوی یک تا چهار (و به ندرت پنج) تار موی ضخیم رشد می‌کنند. به این موها، یک یا دو موی کرکی، یک غده چربی، یک ماهیچه راست کننده مو، اعصاب و عروق و غلافی از نسج همبندی نیز ملحق می‌شود. اگر موهای سر کوتاه شود می‌توان به کمک ذره‌بین خروجی هر یک از واحدهای فولیکولی از منافذ پوست را به راحتی مشاهده کرد.
کشف واحدهای فولیکولی به عنوان واحد دسته‌بندی طبیعی موهای سر اهمیت زیادی دارد. این کشف براستی جراحی کاشت مو را متحول کرده است. برهمین اساس امروزه  متخصصین پوست و مو عمل کاشت مو را با نتیجه کاملا طبیعی و غیرقابل تشخیص انجام می‌دهند. 
منابع :کاشت مو کرج
کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهبد
بهبد

جنبه‌های زیبایی شناختی و اجتماعی موشاید یکی از علل اهمیت مو

 لینک
جنبه‌های زیبایی شناختی و اجتماعی موشاید یکی از علل اهمیت مو

جنبه‌های زیبایی شناختی و اجتماعی مو
شاید یکی از علل اهمیت مو آن است که موهای سر به ندرت با لباس پوشانده می‌شوند و کاملاً در معرض دید است در نتیجه اولین مشخصه‌ای است که مردم به آن دقت می‌کنند. معمولا وقتی درباره مشخصات ظاهری یک فرد سوال می‌شود، مهم‌ترین نکته‌ای که به ذهن همه می‌رسد موهای اوست. قبل از رنگ چشم، شکل‌بینی و حتی گاهی اوقات قد و وزن، مردم درباره رنگ مو، آرایش مو، پرپشتی یا طاسی سر صحبت می‌کنند.
از اینروست که تاثیر مو در روابط اجتماعی انسان‌ها فوق‌العاده زیاد است. افرادی که مدل موی زشت و یا غیرعادی دارند در جامعه دچار مشکل می‌شوند. از سوی دیگر شیوه آرایش موهای ما بیانگر طبقه اجتماعی، حرفه‌ای، فرهنگی و مذهبی ماست. در حقیقت نوع آرایش، رنگ و اندازه موها از تصورات ذهنی افراد درباره خودشان نشات می‌گیرد و از دست دادن این وسیله ابراز وجود برای خیلی از مردان و زنان بسیار ناگوار است.
غالبا از دید افراد جامعه مردان کم مو یا طاس، اشخاص مسن، ضعیف و بی‌ثمری تلقی می‌شوند و در ارتقا شغلی نسبت به افراد پرمو کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. بعضا به افراد کم مو به چشم همسرانی ضعیف که از مردانگی کافی برخوردار نبوده و توان تامین مایحتاج زندگی را ندارند نگاه می‌شود.
نکته بسیار مهم آن است که گاه افراد کم مو نسبت به افراد پر مو اعتماد به نفس کمتری داشته، افسردگی شیوع بیشتری در آنها دارد، روابط اجتماعی کمتری دارند و کمتر در زندگی موفق می‌شوند.
مو به طرز عجیبی با تار و پود فرهنگی و تاریخی جامعه عجین شده و اسطوره‌های فراوانی در این باره شکل گرفته است مانند سامسون و دلیله (Samson and Delileh)، کلئوپاترا (Cleopatra)، هیپی‌ها و ... . در مذاهب مختلف داشتن یا نداشتن مو اهمیت زیادی دارد. مثلا راهبه‌ها تراشیدن موی سر را نشانه دل بریدن از مادیات و پیوستن به دنیای روحانی تلقی می‌کنند. برعکس برخی از گروه‌ها و فرقه‌های مذهبی هرگونه کوتاه کردن موها را به کلی منع می‌کنند.
در جامعه آمریکا مو نماد بسیار مهمی تلقی می‌شود. مثلا تعداد افراد طاس در کنگره آمریکا بسیار کمتر از حد معمول جامعه است. تنها رئیس جمهور طاس آمریکا در 50 سال گذشته آیزنهاور بود که به عنوان قهرمان جنگ محبوبیت بسیاری داشت. حتی در فیلم‌های کارتونی نیز قهرمانان داستان با موهای بلند و پرپشت نمایش داده می‌شوند. 
منابع :کلینیک کاشت مو و ابروی بهبد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید