لحظه  بروز رسانی 
سعید محمدی
خوشحالخوشحال
سعید محمدی

سلام سلام به همه دوستان خیلی وقت

سلام
سلام به همه دوستان
خیلی وقت بود که نبودم / اول از همه سال نو رو به همه شما خوبان تبریک می گم و برای همه شما فارغ از این دغدغه کرونا سال خوب و پر باری آرزومندم .
امیدوارم در این سال جدید سر بلندی ، سلامت در کنار خانوادتون نصیب شما بشه و جهش در کسب وکار ورزق و روزی نصیب شما بشه .

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
سعید محمدی
خوشحالخوشحال
سعید محمدی

سلام سلام و شب به خیر به

سلام

سلام و شب به خیر به همه دوستان .

12دی به نام روز رشت نامگذاری شده به همه همشهری های عزیز تبریک می گم .
و اما دلیل نام گذاری این روز ،

چرا ۱۲ دی به عنوان روز رشت انتخاب شد؟

چند سالی است بسیاری از شهرهای کشور به خصوص کلانشهر‌ها سعی دارند با انتخاب روزی به نام شهرشان، شهروندان را با هویت‌های فرهنگی شهر بیشتر آشنا کنند. شهرهایی همچون شیراز، اصفهان، قزوین و مشهد و… در چند سال اخیر با انتخاب یک روز به نام آن شهر و انجام برنامه‌های فرهنگی سعی دارند شهروندان را با زیرساخت‌های فرهنگی و تاریخی شهرآشنا کنند و مشارکت آنان را در امور شهر افزایش دهند.

چگونه ۱۲ دی روز رشت شد.

کارگروه انتخاب روز رشت در سال ۹۲ تشکیل شد. در آن سال این کارگروه با تشکیل جلساتی و با دعوت از بزرگان، فرهیختگان و اساتید دانشگاه و فعالان فرهنگی این شهر تلاش کرد تا روزی را به نام رشت ثبت کند.

واقعه «پیله داربن»، یادمان میرزا کوچک خان جنگلی، یادمان یاد خداجو (شاعر)، واقعه مشروطه، سالروز تاسیس بلدیه (۱۳۰۴/۲/۴)، افتتاح ساختمان بلدیه، پایان دروی برنج و جشن خرمن، سالروز تاسیس کتابخانه ملی، سالروز تاسیس نخستین تماشاخانه، تاریخ ایجاد راه ابریشم، نوروز بل، زادروز تولد دکتر معین و… از مواردی بود که ازسوی اعضای کارگروه پیشنهاد شد، ولی هیچکدام به تصویب نرسید.

نیمه خرداد سال ۹۳، آخرین نشست کارگروه با حضور پژوهشگرانی همچون مهندس روبرت واهانیان، دکتر افشین پرتو، محمد تقی‌پور احمد جکتاجی، دکتر فریدون شایسته، دکتر روشن بابایی و… برگزار شد.

اعضای کارگروه بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که «روز رشت» باید مرتبط با تاریخ شهر رشت باشد، مهندس «روبرت واهانیان» در آخرین جلسه کارگروه پیشنهاد داد ۱۲ دی، روزی که رشت به عنوان مرکز استان از سوی «شاه طهماسب صفوی» انتخاب شد، به عنوان روز رشت انتخاب شود؛ پیشنهادی که در ‌‌نهایت به تصویب اعضا رسید.

مهندس واهانیان درباره علت انتخاب این روز به همشهری می‌گوید: هویت شهر‌ها منوط به شناخت روزی است که پایه‌های مدنیت بر آن استوار است و شهر رشت به مفهوم دقیق شهرنشینی آن در دوازدهم دی به فرمان شاه طهماسب صفوی به حاکم وقت رشت ابلاغ شد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید