افزایش لایک و فالوور اینستاگرام رایگان
لحظه  بروز رسانی 
دکتر محمدطاهر رجبی
دکتر محمدطاهر رجبی
 لینک
eye-examination-drrajabi-com.jpg

معاینه چشم ، از اهمیت تا مراحل معاینات چشمی

در واقع یک معاینه چشم پزشکی شامل مراحل مختلفی است که بسیاری از اختلالات چشمی را در مراحل اولیه تشخیص داده و در صورت اقدام به موقع مانع از پیشرفت آنها می شود. معاینه کامل چشم پزشکی مراحل متعددی دارد بطوریکه معاینه کامل حدود یک ساعت وقت می گیرد.
اهمیت معاینه چشم

بسیاری از پدر و مادرها نگران سلامت چشم و بینایی فرزندانشان می شوند و دائم به نشانه هایی فکر می کنند که به کمک آن می توان اختلالات چشمی را در آن دوران تشخیص داد.

۵ تا ۱۰ درصد کودکانی که در سنین قبل از دبستان هستند و ۲۵ درصد کودکانی که به مدرسه می روند، به نوعی با مشکلات چشمی مواجه اند و از آن رنج می برند.

برخی از این مشکلات، در صورت تشخیص و درمان دیرهنگام، می تواند به بروز عوارض غیرقابل جبران در دستگاه بینایی کودک منجر شود و به همین دلیل معاینه و بررسی سلامت چشم ها در زمان مناسب اهمیت ویژه ای دارد.

يك معاينه كامل شامل :

اندازه گيري فشار داخل چشم
بررسي قسمت خلفي و شبكيه
و بررسي قسمت قدامي(جلوئي) چشم است.

معاینه چشم
مراحل معاینه چشم پزشکی

گرفتن شرح حال

چشم پزشک از سابقه بیماری های چشمی، زمان آخرین معاینه چشم پزشکی و شکایات احتمالی بینایی از شما سوال خواهد کرد. همچنین او در مورد سابقه ی خانوادگی بیماری های چشمی از شما سوال خواهد کرد.
سنجش (حدت بینائی)

انجام این تست در واقع به این معناست که چشمان شما چقدر خوب می بیند یا به عبارت دیگر وضوح و قدرت بینائی شما را محک می زند.

اولین آزمایشی که شما در حین معاینات چشم پزشکی با آن مواجه خواهید شد، دیدن چارت معروفی است که شامل حروف در اندازه های مختلف است.

ابتدا شما باید در فاصله ۶ متری از این چارت بایستید. از شما خواسته می شود که جهت حروف را که به تدریج کوچک تر می شود، تشخیص دهید. کوچک ترین ردیفی که توسط چشم شما دیده می شود میزان دید چشمان شما خواهد بود.

تعیین عیوب انکساری یا Refraction همان مرحله ای است که عدسی های مختلف جلوی چشم قرار می گیرد تا عدسی مناسب برای تصحیح عیب انکساری شما پیدا شود.
تست پوشاندن چشم

این تست برای ارزیابی عمل کرد هم زمان دو چشم با یک دیگر است. در این آزمایش از شما خواسته می شود که در صورتی که دارای عیوب انکساری هستید عینک مخصوص خود را به چشم بزنید و سپس به یک نقطه دور در روی چارت حروف ثابت نگاه کنید. سپس چشم پزشک یکی از چشمان شما را می پوشاند. اگر چشم شما برای ثابت ماندن بر روی نقطه مورد نظرحرکت کند یعنی از آن چشم استفاده نمی شود و این می تواند نشانه ای از استرابیسم (لوچی) و یا تنبلی چشم باشد.
ارزیابی مردمک

یک منبع نورانی به چشم شما تابانده می شود تا واکنش مردمک به نور سنجیده شود.
تست کور رنگی

این تست برای ارزیابی قدرت تشخیص رنگ ها و در ابتدای معاینه چشم انجام می شود. این تست علاوه بر تشخیص کور رنگی ارثی، به پزشک کمک می کند تا یک سری از بیماری های اکتسابی را نیز کشف کند.
معاینه با دستگاه اسلیت Slit Lamp Exam

به کمک دستگاه اسلیت لامپ که یک میکروسکوپ دو چشمی است، چشم پزشک می تواند با بزرگنمایی ساختمان چشم را معاینه کند. چشم پزشک از شما درخواست می کند که چانه و پیشانی خود را در محل مناسب دستگاه قرار دهید و به این طریق قسمت های قدامی چشم یعنی پلک ها، قرنیه، ملتحمه، عنبیه و عدسی چشم را بررسی می کند.

ممکن است چشم پزشک با کمک لنز خاصی با این دستگاه قسمت های خلفی چشم نظیر عصب بینایی و شبکیه را معاینه کند.

بیماریها و ناراحتی های چشمی متنوعی مثل آب مروارید ، دژنراسیون ماکولا (لکه زرد شبکیه)، و گرفتاری شبکیه ناشی از دیابت با این روش قابل تشخیص است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر محمدطاهر رجبی
دکتر محمدطاهر رجبی
 لینک
IMG_20170808_095102.jpg

شكستگي كاسه چشم

کاسه چشم دارای هفت استخوان ، یک دیواره خارجی ، یک دیواره داخلی ، کف و سقف است.قسمت هایی از کاسه چشم شامل کف و لبه تحتانی چشم از سایر قسمت ها نازکتر است و به همین دلیل بیشترین شکستگی های کاسه چشم در این نواحی رخ می دهد.سقوط ، تصادفات ، آسیب های ورزشی از جمله عواملی هستند که باعث شکستگی کاسه چشم می شوند. کاسه چشم دارای هفت استخوان ، یک دیواره خارجی ، یک دیواره داخلی ، کف و سقف است.قسمت هایی از کاسه چشم شامل کف و لبه تحتانی چشم از سایر قسمت ها نازکتر است و به همین دلیل بیشترین شکستگی های کاسه چشم در این نواحی رخ می دهد.سقوط ، تصادفات ، آسیب های ورزشی از جمله عواملی هستند که باعث شکستگی کاسه چشم می شوند.

تصویر بالا استادي است كه در حين آموزش عملي دانشجويان دچار سانحه افتادن از ارتفاع شده و به دنبال برخورد به جسم سخت، كره چشم چپش ناپديد مي شود.پس از انتقال به بيمارستان، ابتدا به ايشان اظهار مي كنند كه كره چشم از كاسه چشم جدا شده و احتمالا در محل حادثه افتاده است. حتي دانشجويان براي پيدا كردن كره چشم به محل باز ميگردند؛ پس از ارجاع بيمار به بيمارستان فارابي ابتدا پس از باز كردن چشم مشاهده شد كه كره چشم در محل خود نيست كه در تصوير چپ بالا مشهود است.

پس از انجام سي تي اسكن مشخص شد كه به علت شكستگي وسيع كف كاسه چشم ، چشم كاملا به عقب و به داخل سينوس ماگزيلا فرورفته است . پس از انجام جراحي از طريق برش پشت پلك مشخص شد كه عضله پايين برنده چشم و عصب اينفرااربيتال نيز به همراه آن كلا قطع شده و كل ديواره تحتاني شكسته است. در طي جراحي، چشم بيمار به آرامي از سينوس ماگزيلاري خارج شد و در جايگاه اصلي قرار گرفت ( تصوير وسط راست) و كف كاسه چشم با استفاده از پروتز بازسازي شد.
با توجه به اينكه به علت قطع شدن عضله پايين برنده چشم، چشم چپ دچار انحراف به بالاشده بود، توسط همكار عزيزم جناب آقاي دكتر اكبري تحت جراحي استرابيسم قرار گرفت و انحراف بيمار نيز اصلاح شد. خوشبختانه در حال حاضر ديد بيمار، عليرغم صدمات شديد وارده، كامل است و انحراف و دوبيني نيز ندارد. تصوير پايين راست دو سال بعد از آخرين جراحي بيمار است.

مشاهده همه ی 1 نظر
دکتر محمدطاهر رجبی
دکتر محمدطاهر رجبی
 لینک
IMG_20170730_103721.jpg

آدنوويروس

عفونت چشمي با آدنوويروس يكي از شديدترين انواع عفونتهاي ملتحمه است و در درصدي از موارد مي تواند همراه با علائم انفلوانزا و درد گوش و بزرگ شدن غدد لنفاوي باشد.
علائم آدنوويروس

علائم چشمي، قرمزي چشم ها همراه آبريزش زياد و احساس شن ريزه در چشمهاست و در ٨٠ درصد موارد درگيري دو چشم رخ مي دهد. در درصد كمي از موارد منجر به شكل گيري لكه هاي محوي در قرنيه شده و بيمار از تاري ديد شكايت دارد. اين لكه ها از شش ماه تا چند سال ممكن است روي قرنيه باقي بماند و نياز به درمان طولاني مدت دارند تا به سمت پاك شدن بروند.

آدنوويروس
درمان آدنوويروس

اين بيماري در تمام سنين ظاهر مي شود اما در كودكان ممكن است كمي پر سر و صداتر ظاهر شود. ممكن است لايه اي از ترشحات به همراه لاشه سلولهاي مرده و چرك به رنگ سفيد تا زرد تشكيل شود و به صورت مامبران يا غشائي روي ملتحمه بچسبد كه سبب ميشود پلك متورم شود و با پلك زدن كودك اين لايه مانند سمباده قرنيه كودك را زخم نمايد كه بايد مامبران برداشته شده و قطره ضد التهاب براي بيمار شروع شود. البته دركنار اين قطره از قطره آنتي بيوتيكي براي جلوگيري از سوار شدن عفونت ميكروبي روي عفونت ويروسي و همينطور از قطره اشك مصنوعي بهره مي گيريم.

متاسفانه اين بيماري مسري است و فرد بايد با رعايت بهداشت و شستشوي مكرر دستها و شستشوي چشمها از ابتلاي ديگران جلوگيري نمايد. دوره درمان طولاني است و بايد صبور بود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر محمدطاهر رجبی
دکتر محمدطاهر رجبی
 لینک
Eyelid-Surgery1.jpg

جراحی پلاستیک پلک

با افزایش سن، پوست صورت دچار تغییراتی در شادابی، رنگ و ضخامت میگردد و حالت جوانی و تازگی خود را رفته رفته از دست میدهد.جراحی پلاستیک پلک یکی از علل مراجعات روزمره و شایع بیماران به جراحان زیبایی هستند. بیمارانی که از افتادگی پوست پشت پلک فوقانی و ایجاد چین های پوستی در پلک فوقانی شکایت دارند. علت این نارضایتی بیمار ممکن است صرفا جنبه زیبایی باشد یا که بیمار به علت احساس خستگی یا افتادگی پوست روی مژه ها ،مختل شدن میدان دیدش مراجعه کرده باشد.

پلک ها نیز مانند سایر قسمت های پوست صورت دچار تغییرات ناشی از سن و نور آفتاب می شوند. از بین رفتن کلاژن پوست پلک در اثر سن یا آفتاب، همچنین ایجاد تغییرات در پوست پیشانی و گونه ها می تواند منجر به افتادگی ابرو و یا پلک و یا ایجاد پف در پلک بالا و پایین شده ، منجر به ایجاد حالت عصبانیت و یا اندوه در چهره فرد شوند.

بلفاروپلاستی یا جراحی پلاستیک پلک روشی جهت اصلاح این تغییرات می باشد. البته این جراحی منجر به از بین رفتن چی نهای اطراف چشم، زیر چشم یا ناحیه اخم نمی شود و جهت تصحیح این موارد باید از روشهای دیگری مانند بوتاکس، لیزر، پیلینگ و لیفت صورت یا ناحیه پیشانی استفاده کرد.
دوران بهبود و مراقبت پس از جراحی پلاستیک پلک

بیمار معمولاً پس از جراحی پلاستیک پلک جهت درمان افتادگی پلک احساس می‌کند پلک‌ها سفت شده‌اند و ممکن است احساس درد داشته باشد که البته به راحتی با مصرف مسکن‌ها تسکین می‌یابد. تا چند روز پس از جراحی درمان افتادگی پلک باید روی محل برش‌ها پماد مالیده شود تا نرم بماند. قرار دادن کمپرس سرد بر روی چشم نیز ورم را کاهش می‌دهد. استفاده از قطره‌ چشم نیز مانع خشک شدن چشم می‌شود.ورم و کبودی را می‌توان با بالا نگه داشتن سر در چند روز پس از عمل به حداقل رساند. پزشک بخیه‌ها را ۱۰ تا ۱۴ روز پس از جراحی پلاستیک پلک می‌کشد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر محمدطاهر رجبی
دکتر محمدطاهر رجبی
 لینک


هایفما چیست؟

هايفما ضربه اي که عمدتا در اثر تروماي غيرنافذ چشمي ايجاد مي شود مي تواند با عوارض جدي نظير افزايش فشار داخل چشمي، رسوب خون در قرنيه، کاتاراکت ، آسيب عصب بينايي و نهايتا کاهش شديد بينايي همراه شود. شناخت و رسيدگي زود هنگام به اين عارضه مي تواند از عوارض شديد بعدي جلوگيري کند

هایفما نوعی اختلال در چشم است که بر اثر پارگی عروق موجود در قسمت رنگی چشم و خونریزی داخلی آن قسمت رخ می‌دهد. عوامل بوجودآورنده این بیماری  آسیب‌های شدید به چشم یا برخی بیماری‌های مزمن است.جراحی‌های چشم، ضربه‌های شدید به چشم، عوامل مادرزادی و بیماری‌های مزمن همچون گلوکوم و دیابت می‌تواند منجر به هایفما شود. در صورت عدم رسیدگی به این مشکل، ممکن است بیمار نابینا شود

علائم هایفما
 درمان هایفما

هایفما یک مشکل اورژانسی است. به محض ایجاد شدن این مشکل با پزشک خود تماس بگیرید. اگر چشم پزشک در دسترس نبود خیلی سریع به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.دکتر چشم پزشک از شما درباره سابقه آسیب چشم شما می پرسد. همچنین اینکه چشم شما کی آسیب دیده و چگونه آسیب دیده اینکه آسیب دیدگی بر اثر ضربه چوب یا توپ ورزشی باشد یا شاخه درخت با چشم شما برخورد کرده نیز ممکن است بپرسد، این عوامل می تواند برای پزشک مهم باشد.درمان ممکن است در افراد بسته به میزان آسیب دیدگی متفاوت باشد.

افرادی که دچار این بیماری شده اند ممکن است ۳ الی ۵ روز بعد از آسیب دیدگی خونریزی مجدد نیز داشته باشند.خون معمولا دوباره توسط چشم جذب می شود. اما دکتر باید پروسه درمان را زیر نظر داشته باشد تا ببیند آیا درمان به شکلی که انتظار می رود پیش می رود یا خیر؟ اگر میزان خونریزی در طی چند روز افزایش یابد ممکن است نیاز به اقدام های جدی باشد. هایفما نباید در خانه و بدون معاينه چشم پزشكي درمان شود. هیچ عملی در خانه بدون مشورت با دکتر انجام ندهید زیرا ممکن است باعث آسیب بیشتر چشم شما شود. حتي در اطفال بهتر است كه تا رفع بخش اعظم هايفما بيمار در بيمارستان چشم پزشكي بستري شود. تا زمانيكه خونريزي جذب نشده بيمار بايد به حالت نيمه نشسته بخوابد و از حركات ناگهاني اجتناب كند. قطره ها و درصورت نياز قرصهايي به بيمار داده ميشود تا از عوارض هايفما جلوگيري شود و در تسريع جذب خون كمك نمايد. تا جذب شدن خون معاينه روزانه الزامي است.

عوارض این بیماری

تاری دید ناشی از این بیماری طی دوره درمان به تدریج کاهش می یابد و درصورتیکه عارضه دیگری به طور هم زمان ایجاد نشده باشد باید طی دو هفته دید به حالت اولیه بازگردد. افزایش فشار داخل چشمی از خطرناک ترین عوارض هایفما است که زمان بروز آن می تواند از ابتدای بروز هایفما تا حتی سال ها بعد متغیر باشد، بنابراین لازم است که بیماری که یک بار مبتلا به عارضه هایفما شده به طور مرتب هر چند ماه یک بار ویزیت شده و فشار داخل چشم او اندازه گیری شود. لازم به ذکر است که افزایش فشار داخل چشمی عموماً توسط خود بیمار قابل تشخیص نیست و به همین دلیل معاینات دوره ای منظم الزامی هستند. در مراجعات چشم پزشکی حتماً به پزشک خود در مورد سابقه هایفما اطلاع دهید تا معاینات مربوطه انجام شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر محمدطاهر رجبی
دکتر محمدطاهر رجبی
 لینک

کاتاراکت
آب مروارید ( کاتاراکت )

آب مرواريد یا کاتاراکت ، كدر شدن عدسي چشم است كه منجر به مشكلات بينايي مي‌شود. در مراحل اوليه، استفاده از نور قوي و عينك، مشكلات بينايي ناشي از آب مرواريد را كمتر مي‌كند. اما در مراحل بعدي بيماري، انجام جراحي براي بهبود بينايي ضروري است. جراحی کاتاراکت در حال حاضر یکی از شایع ترین و موفقیت آمیزترین عمل های جراحی است که در حیطه پزشکی به انجام می رسد. در جراحی کاتاراکت عدسی طبیعی چشم بیمار که دچار کدورت شده است با یک عدسی مصنوعی شفاف تعویض می گردد.

کاتاراکت از چشمي به چشم ديگر سرايت نمي‌كند اگرچه افراد زيادي مبتلا به آب مرواريد در هر دو چشم هستند، ولي هميشه سرعت پيشرفت بيماري در دو چشم يكسان نيست. مطالب زيادي در مورد کاتاراکت ناشي از سن روشن شده است، اما هنوز هيچ علت قطعي براي آن مشخص نگرديده است. دانشمندان علل متعددي از جمله سيگار كشيدن، بيماري قند و تماس زياد با نور خورشيد را براي ابتلا به آن ذكر مي‌كنند.

مراقبت های بعد از جراحی کاتاراکت
 • در روزهای اول پس از جراحی کاتاراکت بهتر است از ورود آب به چشم خودداری کنید و در صورت نیاز به استحمام، با احتیاط و از گردن به پایین را بشورید. همچنین از زدن دست آلوده به چشم جداً خودداری فرمایید.
 • چند روز اول بعد از عمل جراحی با کوچک ترین فشار، زخم ممکن است باز شود. بنابراین محافظ پلاستیکی را به خصوص هنگام خواب به چشم داشته باشید.محافظ پلاستیکی قابل شستشو است، لذا روزانه با آب و صابون شسته شود.
 • از مالیدن چشم ها یا فشردن محکم پلک ها خودداری کنید.
 • از قطره های چشمی طبق دستور پزشک و به صورت منظم در طول روز و از پمادهای چشمی,شب قبل از خواب, استفاده گردد.فاصله زمانی جهت مصرف هر قطره چشمی ۱۰-۵ دقیقه می باشد.
 • اولین روز بعد از عمل کاتاراکت رانندگی نکنید. رانندگی در روز محدودیت ندارد، بعد از سه هفته می‌توانید شب‌ها نیز رانندگی کنید.
 • تاری دید خفیف، احساس جسم خارجی (شن ریزه) در چشم، و قرمزی مختصر چشم پس از جراحی آب مروارید طبیعی هستند، اما در صورتیکه درد شدید، کاهش دید یا قرمزی زیاد چشم داشتید، در هر ساعتی از شبانه روز با اورژانس بیمارستان، تماس بگیرید، زیرا این علایم ممکن است نیاز به بررسی بیشتر داشته باشند تا از عفونت چشم پیشگیری شود.
 • هفته‌های اول پس از عمل از بلند کردن اجسام بیش از ۱۰ کیلوگرم خودداری کنید
 • موقع چکاندن قطره باید مواظب باشید که نوک ظرف قطره خیلی به چشم نزدیک نشود زیرا باعث می شود که اولا ظرف قطره با مژه ها و پلک چشم تماس حاصل کرده و قطره آلوده شود و ثانیا ممکن است نوک آن با سطح قرنیه تماس پیدا کرده و باعث خراش یا زخم قرنیه شود
 • مطالعه ، تماشای تلویزیون و فعالیتهای عادی زندگی که توام با فعالیت شدید جسمانی نباشد بلامانع است. از خوابیدن به سمت چشم عمل شده و روی شکم خودداری کنید
 • هر گونه درد چشم, تغییرات بینایی, تاری دید, دوبینی , حرکت نقاط تاریک ولایه ای روی میدان بینایی, نور های صاعقه مانند, مشاهده هاله رنگی در اطراف نورها, سردرد مداوم و

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر محمدطاهر رجبی
دکتر محمدطاهر رجبی
 لینک


بلفاریت یا التهاب پلک

بلفاریت یا التهاب پلک یا همان قی کردن بیش از حد چشم یکی از بیماری های شایع چشمی است که ممکن است بسیاری از مردم آن را تجربه کرده باشند. بلفاریت‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ لبه‌ پلک‌های‌ چشم‌. امکان‌ دارد التهاب‌ در خود پلک‌ها، مژه‌ها، غدد میبومین‌ (غددی‌ که‌ ترشحات‌ آنها پلک‌ را می‌پوشاند و حرکت‌ آن‌ را تسهیل‌ می‌کند) و ملتحمه‌ چشم‌ (روی‌ سفیدی‌ چشم‌) نیز گسترش‌ یابد. بلفاريت ممکن است به علت ترکيبي از فاکتورهاي مختلفي باشد. در موارد کمتري بلفاریت یا التهاب پلک مي تواند ناشي از آلرژي و يا آلودگي مژه ها با شپش باشد. بلفاریت می تواند در اثر عفونت های باکتریایی نیز ایجاد شود ولی مسری نیست. افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند روزاسه، سبوره، دارندگان پوست چرب، شوره سر و یا مبتلایان به خشکی چشم بیشتر مستعد ابتلا به بلفاریت هستند.

علائم و نشانه هاي بلفاریت یا التهاب پلک

علائم و نشانه هاي بلفاريت عبارتند از:

پلکها ممکن است چرب و پوسته پوسته باشند و شوره به مژه ها چسبيده باشد. اين مواد باعث به هم چسبيدن مژه ها در موقع خواب مي شود. اگر صبح ها هنگام بيدار شدن از خواب مژه هايتان به بهم مي چسبد، نگران نشويد. گاهي اوقات نيز صبح ها ترشحات خشک شده اشک در گوشه چشم مشاهده مي شود.

پیشگیری‌ از التهاب پلک ها
 1. دستان‌ خود را مرتب‌ بشویید و با حوله‌ تمیز خشک‌ کنید.
 2. از بودن‌ در محیط‌هایی‌ که‌ دارای‌ گرد و غبار یا سایر مواد تحریک‌زا هستند خودداری‌ کنید.
 3. از مواد آرایشی‌ که‌ خاصیت‌ آلرژی‌زایی‌ کمی‌ دارند استفاده‌ کنید.
 4. شوره سر را با شامپوهای‌ حاوی‌ دارو کنترل‌ کنید.
درمان بلفاریت

خط اول درمان بلفاریت یا التهاب پلک ، حفظ بهداشت پلک است. تمیز نگهداشتن پلک ها نیز باید به واسطه شستشوی دائمی و مرتب مژه ها با شامپو بچه باشد تا لبه های پلک تمیز شود و شوره ها و پوسته ریزی ها تمیز شوند.شامپو زدن به چشم در این افراد باید مدام انجام شود نه برای چند روز، چرا که این افراد زمینه این بیماری را دارند و در صورت رعایت نکردن این اقدامات ممکن است بلفاریت عود کند.

کمپرس گرم سبب شل شدن پوسته های روی چشم می شود و به این ترتیب هنگام تمیز کردن پلک این پوسته ها راحت تر جدا می شوند. کمپرس گرم همچنین سبب گرم شدن و شل شدن پلاک هایی می شود که غدد چربی پلک را مسدود می کنند. انسداد این غدد سبب ایجاد التهاب می شود. ابتدا دست هایتان را بشویید و حوله ای را که با آب گرم مرطوب شده است را روی چشمان بسته خود قرار دهید. در ابتدای دوره درمان، چشم پزشک ممکن است این کار را ۴ بار در روز هر بار بمدت ۵ دقیقه تجویز کند. پس از آن کمپرس گرم ممکن است یک بار در روز و بمدت چند دقیقه کافی باشد.

در موارد شديد، ممکن است قطره هاي آنتي بيوتيک يا استيروئيد (کورتون) تجويز شود. اگر التهاب پلک ناشي از يک عامل زمينه اي نظير شوره يا آکنه روزاسه باشد، درمان بيماري زمينه اي مي تواند باعث بهبود علائم بلفاريت شود. به ندرت بلفاريت بکلي ناپديد مي شود. حتي با درمان موفق عود شايع است. با بهداشت و تميزي دقيق پلک مي توان بيماري را تحت کنترل در آورد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر محمدطاهر رجبی
دکتر محمدطاهر رجبی
 لینک

آسیب های چشم
آسیب های چشم

چشم یكی از اندام های بسیار حساس بدن است. داشتن چشم سالم و بینایی خوب در محیط كار، با ارزش می باشد. اگر بخواهیم كه چشم های ما برای تمام مدت عمر به ما خدمت كنند، باید بیشترین دقت در مراقبت از آنها، به عمل آید. رعایت نكات بهداشتی و ایمنی در سلامت چشم بسیار اهمیت دارد. برای حفظ و بهداشت چشم در محیط كار بایستی آنها را از پیش آمدها و آسیب های ناشی از كار، عفونت چشمی و بیماری های چشمی كه واگیردار هستند، در امان نگه داشت.

خراش، ساييدگي قرنيه

قرنيه در قسمت جلوي چشم قرار دارد. قرنيه يك ديسك شفاف است كه در جلوي قسمت رنگي چشم و مردمك قرار دارد. پنجره اي است كه از داخل آن مي بينيد و به صورت زير چشم را از آسيب محافظت مي نمايد:

 • لغزنده كردن (با استفاده از اشكها).
 • با پلك زدن سريع وقتي چيزي به چشم نزديك مي شود.

عكس العمل پلك زدن به صورت طبيعي اغلب مانع از آسيب به قرنيه ميشود. با اين وجود، خراش و آسيبهاي جزئي به قرينه كاملا متداول است. براي مثال، خراشيدگي حاصل از برس مو، يا برخورد ناخن در زمان گذاشتن لنزهاي تماسي، وارد شدن يك شاخه درخت در چشم و غيره.مي تواند بسيار دردناك باشد حتي اگر خراش بسيار جزئي باشد چون قرنيه بسيار حساس است. چشم شديدا دچار اشك ريزش مي شود و ممكن است در ابتدا تحمل باز كردن چشم را نيز نداشته باشيد.

آسیب های چشم ناشی از ورود مواد اسیدی و قلیایی وسایر مواد شیمیایی

امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که بیشتر از هر زمانی انسان ها در معرض عوامل شیمیایی و فیزیکی قرار دارند. مهندسان ، پزشکان و کارگران در محیط کار و سالمندان ، زنان خانه دار و اطفال در محیط خانه همه و همه در معرض این عوامل هستند. چشم ها چون در تماس مستقبم با این عوامل هستند بیشتر از دیگر اعضای بدن آسیب پذیر هستند.

مواد شیمیایی موجود در اطراف ما معمولا یا دارای خاصیت اسیدی هستند( مانند، جوهر نمک، سرکه و…) یا دارای خاصیت قلیایی هستند ( مانند سفید کننده ها، مواد شوینده ،آهک و…) و گاهی هم خنثی هستند. زمانی که این مواد به هردلیل وارد چشم میشوند به سرعت به لایه های سطحی چشم آسیب می رسانند و گاهی ممکن است ظرف چند دقیقه شدت آسیب های چشم وارده به حدی برسد که به مرور زمان باعث نابینایی  شود.

سوختگی های شیمیایی چشم

سوختگی های چشم ۵ تا ۱۰ درصد فوریت های چشمی را شامل می شوند و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها منشاء شیمیایی دارند و در صنایع پیش می آیند. آسیب های چشم ناشی از سوختگی ممكن است در اثر عوامل گوناگون ایجاد شود، مهم ترین آنها عبارتند از: حرارت ( شیء جامد، مایع، بخار )، مواد شیمیایی، آفتاب، الكتریسیته و … ، اقدام های اساسی در برابر آن بر حسب نوع وسعت سوختگی متفاوت است. ولی خطر اصلی همیشه ناشی از عفونت است كه باید علیه آن به سرعت اقدام نمود.

مواد شیمیایی مهمی كه ممكن است در صنعت در چشم پاشیده شوند و باعث بروز سوختگی شدید و حتی كوری بشوند، عبارتند از: مواد قلیایی( سود سوزآور، آمونیاك، به ویژه در دستگاه های سرد كننده)، اسیدهای صنعتی، حلال ها، روغن ها و تینرها، مواد پاك كننده و غیره. اقدام های اساسی در سوختگی های شیمیایی به ویژه سوختگی های قلیایی، خودداری از مالش چشم، شستشوی سریع ماده شیمیایی از چشم با آب و انتقال فرد آسیب دیده به نزدیك ترین مركز درمانی می باشد. مبتلایان به سوختگی های چشم به دلیل خطر بروز بیماری ها و آسیب هایی مانند عفونت و سوراخ شدن قرنیه، باید توسط چشم پزشك تحت مراقبت و معاینه های پیگیر قرار بگیرند.

راه های پیشگیری از آسیب های چشم
 • در هوای آفتابی، عینک آفتابی به چشم‏ هایتان بزنید. نور شدید آفتاب باعث تاری دید و خستگی چشم‏ها می‏شود.
 • اگر موقع کار کردن مجبور هستید به طور مداوم به جایی نگاه کنید (مثل کار با کامپیوتر یا کتاب خواندن)، هر چند ساعت یک بار به چشم‏های خود استراحت دهید. از جای خود بلند شوید، بدنتان را بکشید و به نقطه‏ا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
دکتر محمدطاهر رجبی
دکتر محمدطاهر رجبی
 لینک

لیفت پیشانی و ابرو
جراحی لیفت پیشانی و ابرو

با بالا رفتن سن، پوست صورت ما استحکام و قابلیت ارتجاع خود را به خاطر کاهش قدرت عضلات از دست می‌دهد و این موضوع معمولاً باعث ایجاد چروک در پیشانی، ابروها و فرورفتگی گونه می‌شود و چروک‌های به نسبت زیاد بر روی پوست ایجاد می‌شود.

لیفت پیشانی یک عمل جراحی است که برای درمان افتادگی پوست پیشانی، بالابردن ابرو ، و پلک بالا استفاده می شود. این روش درمانی همچنین می تواند باعث بهبود وضعیت چین و چروک های پیشانی و خطوط ایجاد شده بین چشم ها شود. لیفت پیشانی می تواند پوست اضافی را حذف کرده یا در عضلات پیشانی تغییر ایجاد کند و به این ترتیب علائم افزایش سن به خاطر افتادگی ابروها، پف کردن پلک بالا، تشکیل خطوط پیشانی، و خطوط اخم را بر طرف کند.

جراحی پلاستیک ، خواه به منظور زیبائی یا با هدف بازسازی ، نیازمند انتخاب های فراوانی است . نخستین و مهمترین آنها ، انتخاب یک جراح قابل اعتماد است .

لیفت پیشانی و ابرو مناسب است يا عمل جراحي پلك فوقاني؟

بيش از ۹۰درصد از افرادي كه با شكايت از پوست اضافه در پلك‌هاي فوقاني مراجعه مي‌كنند، مشكل اصلي‌شان افتادگي (پتوز) ابرو است نه پلك فوقاني و درصورتي كه اين افراد تحت عمل جراحي زيبايي پلك بالا (بلفاروپلاستي فوقاني) و برداشتن پوست اضافه پلك فوقاني قرار گيرند، افتادگي ابروي آنها بيشتر شده و فاصله ابرو تا چشم كاهش يافته و درنتيجه دچار علائم پيري ناحيه چشم و اطراف چشم مي‌شوند.

درواقع عمل جراحي مناسب در اكثر اين افراد ليفت ابرو است و با بالا بردن ابرو با عمل جراحي، پوست اضافه در پلك فوقاني برطرف مي‌شود و چشم‌ها بازتر و زيباتر مي‌شوند.چندين تكنيك جهت ليفت پیشانی و ابرو وجود دارد كه انتخاب تكنيك مناسب بستگي به ارتفاع پيشاني و وجود چين ‌و‌چروك‌هاي بين ابروها دارد.

روش جراحی لیفت پیشانی و ابرو

لیفت پیشانی و ابرو به دو روش کلاسیک و اندوسکوپیک انجام می شود:

روش کلاسیک

در متد کلاسیک برشی بالاتر از پیشانی و در پشت خطّ رویش مو داده شده که به بالای هر دو گوش امتداد می‌یابد. سپس پوست بلند شده و به بالا کشیده میشود. در پایان پوست اضافی برداشته میشود. این روش برای افتادگیها و چین و چروک‌های شدید ایده‌آل است ولی‌ در کسانی‌ که خطّ موی بالا یا طاسی‌ دارند (مثلا در آقایان) روش مناسبی نیست. پایداری این روش از همه روش‌های دیگر بیشتر است.

متد اندوسکوپیک

در این روش چند برش کوچک در بالای پیشانی داده شده و بالا کشیدن پوست با استفاده از اندوسکوپ انجام می‌شود. این روش برای افتادگی‌های ملایم تا متوسط مفید است و پایداریش کمتر از نوع کلاسیک است. مزیت این راه برش کمتر و در نتیجه عوارض کمتر و اقامت بیمارستانی کوتاه‌تر است.

جراحی پلک

نمونه جراحی لیفت ابرو به همراه بلفاروپلاستی پلک بالا دکتر محمدطاهر رجبی

برای مشاهده نمونه عمل های لیفت دکتر رجبی کلیک کنید

مشاهده همه ی 1 نظر