لحظه  بروز رسانی 
ابراهیم
ابراهیم
زندگی

زندگی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ابراهیم
ابراهیم
بنزین آزاد شد

بنزین آزاد شد

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ابراهیم
ابراهیم
تقدیم به همه ی

تقدیم به همه ی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ابراهیم
ابراهیم

اطلاعاتی لازم درباره انحراف ستون فقرات آمارها نشان می‌دهد از

اطلاعاتی لازم درباره انحراف ستون فقرات

آمارها نشان می‌دهد از هر صد کودک، حداکثر شش نفر به نوعی دارای انحنای ستون فقرات هستند که عوامل وراثتی و البته رفتاری در ایجاد آن نقش دارد؛ البته بسیاری از متخصصان معتقدند با وجود آن که موارد دارای انحنای ستون فقرات در جامعه بیشتر مشاهده می‌شود،اما این مساله به آن معنا نیست که چنین مشکلی رو به افزایش است.

از آنجا که نوجوانان نسل فعلی نسبت به نسل گذشته به ساختار بدن بیشتر اهمیت می‌دهند، مشکلات اسکلتی و استخوانی و از جمله انحناها زودتر تشخیص داده می‌شود و خوشبختانه درمان راحت‌تری برای آن صورت می‌گیرد.

دکتر مجتبی کامیاب، متخصص ارتوز و پروتز و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با جام‌جم با تائید این موضوع اظهار کرد: امروزه تنوع رفتاری نوجوانان نسبت به نسل‌های قبلی خیلی کمتر شده است تا جایی که به جای پرداختن به فعالیت‌های متنوع ورزشی یا انجام بازی‌های پر جنب و جوش، تمایل دارند ساعات طولانی از وقت خود را در مقابل رایانه، تبلت یا موبایل سپری کنند و این کم‌تحرکی نه فقط ضعف عضلات را در پی دارد، بلکه سبب خم نگه داشتن ستون فقرات به سمت پایین برای ساعات طولانی می‌شود که این دو عامل در کنار هم باعث افزایش موارد انحرافات ستون فقرات در نوجوانان می‌شود.

انحنای ستون فقرات چیست؟

دکتر کامیاب در پاسخ به این پرسش می‌گوید: اگر از پهلو به فردی نگاه کنیم، ستون فقرات وی باید دارای انحناهای طبیعی باشد، ولی اگر مقدار آن کمتر یا بیشتر از حد طبیعی باشد، نیاز به اقدام درمانی وجود دارد. همین‌طور اگر از پشت به ستون فقرات نگاه شود باید خطی مستقیم و عمودی بسازد؛ یعنی هرگونه تمایل به راست یا چپ، حاکی از وجود مشکلی در ستون فقرات است.

این متخصص مغز و اعصاب می‌افزاید: انحنای ستون فقرات از بدو تولد تا آخر عمر قابل تشخیص است، اما سن شناسایی شایع‌ترین نوع انحراف ستون فقرات که در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود از هشت سالگی تا زمان بلوغ است.

چه کسانی در معرض خطرند؟

انحنای ستون فقرات در دختران به مراتب بیشتر از پسران اتفاق می‌افتد، اما به طور کلی نوجوانانی که انعطاف‌پذیری مفاصل بالایی دارند بیشتر در معرض خطر هستند. دکتر کامیاب با اشاره به مطلب فوق می‌افزاید: همچنین نوجوانانی که تحرک کمتر و به دنبال آن عضلات ضعیف‌تری دارند بیشتر در معرض انحراف ستون فقرات هستند. از گروه‌های در معرض خطر دیگر می‌توان به نوجوانانی اشاره کرد که عادت دارند هنگام ایستادن و نشستن، بدن خود را بیش از حد به جلو یا پهلو خم کنند.

تشخیص اولیه از سوی خانواده

توجه داشته باشید که تشخیص قطعی انحراف ستون فقرات، فقط از سوی پزشک متخصص انجام می‌شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ابراهیم
ابراهیم

پسری ک تو را دوست داشته باشد تنت را عریان نمیکند بانو

پسری ک تو را دوست داشته باشد تنت را عریان نمیکند بانو

بلکه لباس عروس بر تنت میکند
بفهم عشق اگر واقعا عشق بود لذت بوسه بر پیشانی خیلی بیشتر از لب دادن بود
اگر عشق واقعا باشد همان دستانت را ک میگیردحتی برای لحظه ای دیوانش میکند
واز برق چشمانت مست میشود احتیاج ب هم اغوشی و هم خوابی نیست
اگر عشقت مردانگی داشته باشد از دوری یکدیگر هم لذت میبرند

چون مطمئن هستی جایت در میان قلبش ثابت و دست نخورده است
لازم نیست هر روز هفت قلم ارایش کنی ک مبادا خوشگلتراز تو دلش راببرد
خیالت تخت است ک تو باهمان قیافه واقعیت حاکم ذهن او هستی
رابطه یعنی ب خودبالیدن ک یک مرددر زندگی داری

ک همیشه تکیه گاهت هست ک تنها تو انتخابش هستی
و بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــس

مشاهده همه ی 1 نظر