لحظه  بروز رسانی 
editexperts
editexperts

 تقریبا سوالی که اکثر دانشجویان کارشناسی ارشد برایشان در پایان نامه نویسی مطرح

 لینک

 

تقریبا سوالی که اکثر دانشجویان کارشناسی ارشد برایشان در پایان نامه نویسی مطرح است این سوالات است، که چگونه باید بنویسیم؟ ازکجا شروع کنیم؟ چگونه جمع بندی کنیم؟... وسوالات متعددی که افرادی که اولین بار با مقوله پایان نامه آشنا می شوند با آن مواجه هستند و نگرانی و وقت زیادی را صرف این موضوع می کنند. در صورتی که باید گفت پاسخ این سوال بسیار ساده است. اولین گام جهت پرسش پاسخ های خود مطالعه است شما می توانید سری به کتابخانه دانشگاه خود بزنید و چند نمونه از پایان نامه های رشته خود را مطالعه کنید این کار کمک بسیار بزرگی به شما می کند تا بر بسیاری از سوالات خود پاسخی یافته و از نگرانی خود کم کنید.

 

 

در کل نحوه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، نیز مانند دیگر گزارش های تحقیقاتی است به این شکل که دارای فصل بندی بوده و هر فصل بندی جزئیات قابل طرح را عنوان می کند.

تحقیق و جستجوگری جز اصلی یک پایان نامه محسوب می گردد و از الزامات تحقیق داشتن هدف و انتخاب مسیر درست در این راه می باشد باید دانست استفاده از تجربه و نتایج افراد و محققان می تواند به شما کمک فراوانی کند و اساتید راهنما و مشاور به جهت تجربه و دانش بالاتر در زمینه تخصص شما قطعا بهترین مشاورین شما  در انجام مسیر محسوب می گردند.

بیان کلمات کلیدی و شرح ضروریات که در پروپوزال به آن پرداخته اید در پایان نامه ارشد بسیارمهم است شما باید موضوعات مورد طرح و سوالاتی که به آن اشاره کرده اید را در پایان نامه خود پاسخ روشنی دهید چنانچه نتوانستید به جواب دلخواه برسید علت را ذکر کنید و به هردلیلی پاسخ ذهنی خود را که انتظار داشتید بگیرید واردپایان نامه خود نکنید اخلاق مداری و داشتن حسن نیت یکی از ملزومات اصلی پایان نامه است زیرا هرگونه خطا و یا کذبگویی باعث گمراه کردن دیگر افراد شده و محققان بعدی که به نوعی با موضوع شما درگیر خواهند بود نیز دچار اشتباه و نتایج غلط می کند. حفظ امانت داری و صداقت در استفاده از مطالب دیگر افراد، نیز جز ضروریات یک محقق می باشد نوشته و مطالبی را که از پایان نامه دیگر افراد استخراج می کنید با نام و نشان آنها در پایان نامه ذکر کنید.

 

و این مطلب را در نظر داشته باشید نرسیدن به جواب در بعضی قسمت و سوالات پایان نامه امتیازی از شما کسر نمی کند بلکه چناچه چرایی نرسیدن به جواب توضیح داده شود باعث ارتقا و بالارفتن کیفیت  مطالب خواهد شد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
editexperts
editexperts

پایان نامه کارشناسی ارشد باید در مسیر درست و با شناخت گام

 لینک

پایان نامه کارشناسی ارشد باید در مسیر درست و با شناخت گام های اصولی و پی در پی  برداشته شود. سه مرحله اصلی و اساسی در انجام یک پایان نامه کارشناسی ارشد وجود دارد که شامل تدوین پیشینه پژوهش، گرد آوری و تحلیل داده ها و نگارش متن اصلی پایان نامه است. رعایت، نظم و ترتیب این سه گام باعث انجام یکپایان نامه با کیفیت و مرغوب خواهد شد و از بسیاری از اشتباهات و اتلاف وقت در مسیر انجام پایان نامه شمارا نجات می دهد.

 

 

در ابتدا باید باید به تدوین پیشینه پژوهش پرداخته شود که شامل1- شناسایی پایگاه های اطلاعاتی و نحوه دسترسی به آنها ،2-تدوین چرایی و چگونگی جست و جو، 3-ارزیابی منابع بازیابی شده، 4- بدست آوردن رویکرد تحلیلی از آورده ها، 5- پیوند میان منابع گردآوری شده ،6- ترسیم رویکرد و روش های تحقیق، 7- انسجام و جامعیت داشتن آنها.

 در مرحله دوم گردآوری و تحلیل داده ها می باشد که شامل :1- تناسب روش با اهداف اولیه مورد طرح ، 2-تناسب روش شناسایی و پرسش هایی که درپی خواهد داشت، 3- پایایی ابزار پژوهش و معرفی جامعه پژوهش ،4- انتخاب روش نمونه گیری، حجم و کیفیت داده ها ( این مرحله بسیار مهم است زیرا اینها مواد اصلی جهت تجزیه و تحلیل شما می باشد و هرگونه خطا در آن باعث اشتباه و نقص در کل پژوهش شما ایجاد خواهد نمود)، 5-پرهیز از جانب گیری در تحلیل ،6-کاهش اثر عوامل خطا،7-قانع کنندگی پاسخ های حاصل ، جواب ها ی داده شده باید تکمیل کننده سوال های مطرح باشد.

مرحله سوم نگارش متن اصلی پایان نامه که در واقع تکمیل کننده و گام آخر برای اجرایی کردن انجام پایان نامه کارشناسی ارشد می باشد و نکات مهم که باید مورد توجه قرار گیرد شامل : 1- تطابق عنوان پایان نامه با عنوانی که در پروپوزال شما به تصویب رسیده است،2-فصل بندی درست به شکلی که هر فصل تکمیل کننده دیگری باشد ،3- بیان و ارائه تعاریف عملیاتی ،4-روانی متن ،5-انسجام و برقراری ارتباط معنایی جملات با یکدیگر،6-توجه به اصول استنادهی ،7-انسجام در ساختار متن ، 8- ارائه نتایج و پیشنهادها در انتهای پایان نامه،9-ارائه پیوست های لازم10- اجرای  نکات دستوری و نگارشی شامل اجرای درست سایزها ، فونت، فاصله گذاری ها و دستور العمل های لازمه در فرمت خواسته شده دانشگاه مربوطه با پایان نامه شما11- فهرست بندی  براساس موضوعات، فصل ها، اشکال، جداول و غیره.


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
editexperts
editexperts

مهم ترین گام پایان نامه: پروپوزالتحقیق و پژوهش آخرین تلاش شما در نتیجه

 لینک

مهم ترین گام پایان نامه: پروپوزال

تحقیق و پژوهش آخرین تلاش شما در نتیجه رساندن و گرفتن مدرک تحصیلی می باشد که بیشتر در زمان تحصیل در کارشناسی ارشد و دکتری نیازمند آن هستید در این مقاطع تحصیلی زمانی را به مطالعه علم و دانش گذاشته اید و مطالب زیادی کسب نموده اید و حالا زمان برداشت محصول علم شما می باشد و ثمره مطالعات و تحصیل شما می باشد.

 

آماده سازی پروپوزال گام نخست در نگارش و تدوین پایان نامه شماست. پروپوزال تقریبا  نوشته ای  خلاصه شده و چکیده  ای از فصل های ابتدایی پایان نامهشماست.اما در بیشتر مواقع  محققان و دانشجویان فوق لیسانس و دکتری به این نکته توجهی ندارند و و زمان و دقت لازم و کافی برای نوشتن پروپوزال صرف نمی نمایند و به این حالت باعث ایجاد مشکل و موانع زیادی در ادامه کار و نوشتن پایان نامه خود می شوند . در صورتی که صرف زمان و مطالعه در نگارش پروپوزال بسیاری آنها را جلو بردن هدف و رسیدن به نتیجه در بازه زمانی کمتر کمک می کند . نداشتن تکنیک لازم برای  روش های تحقیق در زمان نوشتن پایان نامه  ،گزینش  غیر اصولی و بی اطلاع منابع  ، دسته بندی کردن اهداف پروژه بدون طبقه بندی ، موضوعات تکراری و بی محتوا و...  را می توان از نمونه مشکلاتی دانست که در اثر  همین مساله یعنی عدم وقت و بی دقتی در نگارش پروپورزال و مرحله بعد پایان نامه پیش خواهد آمد.  علاوه براینکه  در بیشتر دانشگاه ها اصلاح کردن و نوشتن پروپوزال نو فقط با اجازه و تایید گروه تخصصی امکان پذیر است و امکان اصلاح ان بسیار سخت تر از نوشتن و تاییده اولیه می باشد. که همین کار نیز شما را باعث عقب انداختن از و از دست دادن زمان در تحقیق و انجام پایان نامه خواهد کرد. در نتیجه می توان اینطور گفت پروپوزال و پایان نامه  مکمل یکدیگر هستند و هرگونه سهل انگاری درپروپوزال باعث اشتباه و سردرگمی شما و در نتیجه  انجام نشدن پایان نامه بر مبنای خواسته های اولیه درج در پروپوزال خواهد شد.مهم ترین بخش در 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
editexperts
editexperts

ویژگی های یک پروپوزال قویهمه به دنبال نوشتن یک پروپوزال قوی وخوب برای پایان

 لینک

ویژگی های یک پروپوزال قوی

همه به دنبال نوشتن یک پروپوزال قوی وخوب برای پایان نامه خود هستیم. یک پروپوزال قوی دارای امتیاز بالایی بوده و برای هر سازمان، دانشگاه و مرکز تحقیقاتی که نگارش می گردد باعث می شود زودتر به نتیجه رسیده و اکسپت قبولی به شما داده شود و بودجه های تحقیقاتی در حالت رقابتی زودتر به شما تعلق گیرد.  ماهیت و برتری یک پروپوزال قوی به محتوای علمی آن دارد و کیفیت خوب آن زمانی تضمین می گردد که شما  موضوع خوبی و پرمحتوایی را انتخاب کرده باشید و در مورد آن تحقیق مقدماتی خوبی را جمع آوری نموده باشید. در واقع ماهیت پروپوزال شما به کیفیت و اساس پروژه تحقیقاتی شما بستگی دارد و اینکه چه میزان از روش و راه شما در تحقیق با آخرین پیشرفت ها و دستاوردی های علمی دنیا هم راستا است.

 

یک پروپوزال موفق و خوب دارای چه ویژگی هایی می باشد؟:

1-زمان کافی برای نگارش آن صرف شده است

2-مراحل تحقیق و فکر کردن روی موضوع انجام شده است .

3-موضوع براساس علاقه و نیاز جامعه و بازار مصرف آن انتخاب شده است. (درست است که فرآیند انتخاب موضوع و تکمیل پروپوزال اکثرا در مدت کوتاهی انجام می شود اما باید توجه داشت پروپوزال، پیشنهاد طرح تحقیقاتی شما می باشد و نقشه راه شما برای انجام پایان نامه است. پس در انتخاب آن باید وسواس بخرج دهید )

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
editexperts
editexperts

مدیریت داده های پایان نامهدغدغه ای بزرگ: جمع آوری داده های

 لینک

مدیریت داده های پایان نامه

دغدغه ای بزرگ: جمع آوری داده های کافی برای انجام پایان نامه یا پژوهش!

این موضوع به نظر مسئله ای درگیر کننده برای دانشجویان است. چه داده های اولیه باشد یعنی داده هایی که خودتان از آزمایشات، پرسشنامه، مصاحبه و کار زمینه ای جمع آوری کرده اید، چه داده های ثانویه یا همان داده هایی که توسط دیگر افراد ایجاد شده اند(مانند یافته هایی از پژوهش های گذشته، گزارشات دولتی و ...).

اما واقعا مهم است که به نحوه مدیریت و سازمان دهی داده های پایان نامه یا پژوهش خود اهمیت بدهید.

استراتژی مدیریت داده ها

مدیریت داده ای خوب است که :

  • به شما کمک کند تا از از دست دادن داده های پژوهش در امان باشید
  • حین تحلیل داده ها کارایی و راندمان شما را افزایش دهد
  • الگوها و تم را به طور واضح نمایش دهد
  • به شما این اطمینان را بدهد که یافته هایتان نتایجی منسجم و قوی داشته باشند
  • نشان دهند که شما پژوهشگری بسیار دقیق هستید

نکات مهم پیش از جمع آوری داده ها

برای جمع آوری داده های پایان نامه به چه چیزی نیاز دارم؟

مدیریت قوی داده ها با جمع آوری داده هایی مناسب برای دادن پاسخ به سوالهای تحقیق شما شروع می شود. گردآوری داده هایی که به هدف شما مربوط باشد تحلیل آماری شما را مفید کرده و از درگیر شدن شما با فرآیند اطلاعات نامربوط جلوگیری می کند. هنگام طراحی روش های جمع آوری داده های پایان نامه به عقب برگردید و به سوالات تحقیق نگاه کنید و مدام از خود بپرسید: چگونه اطلاعاتی که برای جمع آوری آنها برنامه ریزی کرده ام به من کمک می کند تا به این سوالات پاسخ دهم؟

نکات مهم حین جمع آوری داده ها

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
editexperts
editexperts

ویرایش مقاله بخش دوم زمانی که به مطالعه مقاله ای عالی می پردازید

 لینک

ویرایش مقاله بخش دوم

زمانی که به مطالعه مقاله ای عالی می پردازید از خود این سوال را بپرسید: نویسنده چگونه این کار را می کند؟ چطور کاری می کند من- به عنوان خواننده متن- در ذهن تصویر سازی کنم و به ذهن نویسنده مقاله پی ببرم؟ سعی کنید به رمز موفقیت نویسنده پی ببرید و برخی از آنها را در راستای کار خود به کار ببرید. هر نویسنده وپژوهشگری اول از همه خواننده خوبی است. برخی از نکاتی که در این راه به شما کمک می کند در زیر ذکر شده اند:

1. از ساختارهای جمله ای تکراری اجتناب نمایید. سعی کنید به هنگام نگارش مقاله در جملات خود تنوع بدهید. جمله هایی با طول متفاوت بنویسید. وجود جملات یکسان و یک شکل باعث می شود ذهن خواننده از مفهوم اصلی دور شود.

2. کلیشه ای نباشید: همیشه عباراتی وجود دارند که همه جا آنها را شنیده و خوانده اید. این عبارات دیگر اثر خود را بر خواننده از دست داده اند زیرا همه به دنبال چیزی تازه هستند. البته در نگارش مقاله اجتناب کردن از کلیشه گفتنش آسان اما در عمل دشوار می باشد. گاهی کلیشه چیزی است که می خواهید به آن اشاره ای داشته باشید و اجتناب از آن متن شما را مصنوعی می سازد. برای جلوگیری از این موضوع حین نگارش مقاله به سوال کردن از خود بپردازید که آیا راه بهتر و قوی تری وجود دارد که بتوانید ایده خود را از آن طریق توصیف نمایید.

3. یک جمله تاکیدی با "اما" "یا" آغاز می شود. اما استفاده بیش از حد از چنین ساختارهایی درست نیست. خوب است که خواننده را شگفت زده کنید اما هرازگاهی.

4. در استعارات پیچیده احتیاط کنید. استعاره و تشبیه می تواند ایده را زنده و پویاتر سازد اما استفاده بیش از حد از آن در مقاله برای خواننده گیج کننده می شود.

5. از قرار دادن اطلاعات بین کروشه برای برطرف کردن ضعف زبان جمله استفاده نکنید.

6. به چیزی "حقیقت" نگویید حتی اگر واقعا حقیقت داشته باشد. این واقعیت که "ویلیام شکسپیز نویسنده عالی است..." یک حقیقت نیست حتی اگر همه دنیا هم باور داشته باشند که واقعا عالی است. "آب در دمای 32 درجه فارنهایت یخ می زند..." این یک حقیقت است.

7. استفاده از "اما": در صورتی از اما استفاده کنید که واقعا منظورتان همین است که مسئله ای ضد جمله قبل را بیان نمایید. وگرنه خواننده مقاله شما با خود فکر می کنید هیچ "اما"یی وجود ندارد. با ساختن تناقض نا مناسب و درام اعتبار خو

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
editexperts
editexperts

ویرایش مقاله بخش اول هر کسی در دوره تحصیل خود با نگارش

 لینک

ویرایش مقاله بخش اول

هر کسی در دوره تحصیل خود با نگارش مقاله و مسایل ویرایشی مواجه شده است. پس از اتمام نگارش شروع به تجزیه و تحلیل فرضیات، شواهد و ایده هایتان می پردازید و پس از آن با خود فکر می کنید خواننده مقاله چه نظری راجع به آن خواهد داشت؟ پیش بینی این پاسخ با ویرایش نهایی مقاله صورت می گیرد.

وقتی شروع به ویرایش مقاله می کنید به یاد داشته باشید که آنچه که به نظرتان مسئله ای کوچک است و نیاز به تغییر ندارد، می تواند نشانه ای از یک مسئله و مشکلی بزرگتر باشد. شاید زمانی که به یک عبارت گنگ و نامفهوم رسیدید تصمیم به ویرایش آن نگیرید اما خوب است که بدانید همین یک عبارت نشان دهنده عدم توانایی شما در توسعه ایده شما بوده است. به عبارتی گویی شما هنوز نمی دانید که در مقاله چه می خواهید بگویید. شاید زبان ادبی شما مبهم باشد زیرا خود ایده نیز مبهم است. باید مقاله خود از درون و عمیق سازی ایده ها و نیز از بیرون ( با بیان کردن ایده ها با نثری قوی و شکیل) بهتر سازید. پنج نکته زیر در این راستا می تواند کمک خوبی به شما در ویرایش مقاله کند:

1.مقاله خود را با صدای بلند بخوانید: زمانی که مقاله خود را برای خود می خوانید متوجه می شوید که جملات وقتی پشت سر هم و سریع خوانده می شود برای مخاطبین شما چگونه به نظر می رسند. وقتی این کار را انجام می دهید گوش شما متوجه برخی نکات و مسائل فراموش شده می شود.

2.اطمینان حاصل نمایید که تک تک لغات مقاله تاثیر بزرگی در بحث شما می گذارند: آیا همه لغات و بندهایی که نوشته اید ضرورت دارند؟ یا فقط برای پر کردنمقاله بوده اند؟ هرگز حرفی را که در یک جمله می توانید بگویید را در سه جمله ننویسید! تا جایی که امکان دارد هر کلمه در جمله باید پرمعنا و تاثیرگذار باشد.

3.به فکر عبارت صحیح باشید: همیشه سعی کنید کلمات عالی و دقیق را به منظور رساندن منظور خود به کار ببرید. در صورت نداشتن زبان ادبی شفاف و رسا نمی توانید موضوعی را که در ذهن دارید به خواننده انتقال دهید.

4.مراقب کلمات و عبارات آب و تاب دار باشید: گاهی برای موثق نشان دادن یا معتبر نشان دادن مقاله افراد سعی بر این دارند که از جملات به اصطلاح قلبنه سلمبه استفاده کنند. شاید برای شما حرکتی زیرکانه باشد اما خواننده این طور فکر نمی کند.  اگر ایده شما خوب باشد نیازی به این کارها ندارید و اگر خوب نیست به کمک زبان هم دیگر نمی توان برای آن کاری کرد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
editexperts
editexperts

ویرایش مقاله بخش اول هر کسی در دوره تحصیل خود با نگارش

 لینک

ویرایش مقاله بخش اول

هر کسی در دوره تحصیل خود با نگارش مقاله و مسایل ویرایشی مواجه شده است. پس از اتمام نگارش شروع به تجزیه و تحلیل فرضیات، شواهد و ایده هایتان می پردازید و پس از آن با خود فکر می کنید خواننده مقاله چه نظری راجع به آن خواهد داشت؟ پیش بینی این پاسخ با ویرایش نهایی مقاله صورت می گیرد.

وقتی شروع به ویرایش مقاله می کنید به یاد داشته باشید که آنچه که به نظرتان مسئله ای کوچک است و نیاز به تغییر ندارد، می تواند نشانه ای از یک مسئله و مشکلی بزرگتر باشد. شاید زمانی که به یک عبارت گنگ و نامفهوم رسیدید تصمیم به ویرایش آن نگیرید اما خوب است که بدانید همین یک عبارت نشان دهنده عدم توانایی شما در توسعه ایده شما بوده است. به عبارتی گویی شما هنوز نمی دانید که در مقاله چه می خواهید بگویید. شاید زبان ادبی شما مبهم باشد زیرا خود ایده نیز مبهم است. باید مقاله خود از درون و عمیق سازی ایده ها و نیز از بیرون ( با بیان کردن ایده ها با نثری قوی و شکیل) بهتر سازید. پنج نکته زیر در این راستا می تواند کمک خوبی به شما در ویرایش مقاله کند:

1.مقاله خود را با صدای بلند بخوانید: زمانی که مقاله خود را برای خود می خوانید متوجه می شوید که جملات وقتی پشت سر هم و سریع خوانده می شود برای مخاطبین شما چگونه به نظر می رسند. وقتی این کار را انجام می دهید گوش شما متوجه برخی نکات و مسائل فراموش شده می شود.

2.اطمینان حاصل نمایید که تک تک لغات مقاله تاثیر بزرگی در بحث شما می گذارند: آیا همه لغات و بندهایی که نوشته اید ضرورت دارند؟ یا فقط برای پر کردنمقاله بوده اند؟ هرگز حرفی را که در یک جمله می توانید بگویید را در سه جمله ننویسید! تا جایی که امکان دارد هر کلمه در جمله باید پرمعنا و تاثیرگذار باشد.

3.به فکر عبارت صحیح باشید: همیشه سعی کنید کلمات عالی و دقیق را به منظور رساندن منظور خود به کار ببرید. در صورت نداشتن زبان ادبی شفاف و رسا نمی توانید موضوعی را که در ذهن دارید به خواننده انتقال دهید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
editexperts
editexperts

نکاتی درباره استفاده موثر از جدول‌ها و نمودارها در مقالات تحقیقاتی

 لینک

نکاتی درباره استفاده موثر از جدول‌ها و نمودارها در مقالات تحقیقاتی


مطالعات متعدد، دستورالعمل‌های مجلات و سخنرانی‌های آموزشی زیادی درباره نحوه نگارش مطالب علمی‌وجود دارند که موید نقش قابل تأمل جدول‌، شکل‌ و نمودار (جزئیات نمایشی) در بالا بردن کیفیت نوشته‌ها هستند. این اقلام نمایشی در مرحله غربالگری و گزینش مقاله، دیدی کلی از یافته‌های مطالعه را پیش چشم بازبین‌ها و سردبیران مجلات قرار می‌دهد، و پس از آن انتشار مقاله، همین نقش را برای خوانندگان پی می‌گیرند (خوانندگانی که برخی از آنان فقط این اقلام را از نظر می‌گذرانند و اساساً با بقیه مطالب نوشته کاری ندارند). این عناصر بصری در ارائه هر چه واضح‌تر و موجز‌تر نتایج دقیق و روابط پیچیده، الگوها، و نظام‌ها؛ کاهش طول نوشته‌ و افزایش درک خواننده از نتایج مطالعه چاپ شده به کمک نویسندگان می‌شتابند. در عین حال که جدول‌ها و شکل‌های به خوبی ارائه شده در مقالات تحقیقاتی با کارآمدی زیاد، می‌تواند به دریافت و انتقال اطلاعات بپردازند، جدول‌ها و شکل‌هایی که ضعیف ازائه شده باشند می‌تواند خوانندگان را به اشتباه واداشته و در اثربخشیمقاله اختلال ایجاد نمایند. مقاله حاضر در پی ارائه برخی دستورالعمل‌های ضروری برای استفاده موثر از جدول‌ها و نمودارها در مقالات تحقیقاتی است تا به نویسندگان در یافتن تعادل مناسب یاری رساند.

 

طراحی مقاله: موقعیت مناسب استفاده از جدول‌ها و شکل‌ها در مقالات علمی

 

تولید جدول‌ها و شکل‌های موثر نیازمند برنامه‌ریزی دقیقی است که از خود مرحله نوش

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
editexperts
editexperts

نحوه کار با اختصارات نام نشریات در بخش منابع و مراجع

 لینک

نحوه کار با اختصارات نام نشریات در بخش منابع و مراجع

نحوه کار با اختصارات نام نشریات در بخش منابع و مراجع

در میان تفاوت‌های زیادی که نشریات در روش‌های مورد انتظارشان از نویسندگان مقالات برای قالب بندی بخش منابع دارند روش ارائه نام نشریات است، اینکه باید آن‌ها را به طور کامل نوشت یا نام اختصاری آن‌ها را درج کرد. آیا طور کامل وارد کردید یا به صورت مختصر (مثلاً Current Science یا Curr. Sci.). خود کلمات اختصاری نیز ممکن است متفاوت باشند مثلاً این‌که برای عبارت نشریه یک  تنها کافی است یا باید بنویسیمJnl ،  اما خوشبختانه، این کار در عمل و به تازگی استاندارد شده است. در این نوشته چند راهنمایی برای کار با عبارات اختصاری در اختیارتان قرار خواهیم داد.

منابع را در یکی از شماره‌های اخیر نشریه هدف ببینید. در اغلب موارد، نویسندگان مقالات منتشر شده در نشریه هدف عنوان نشریه‌ای که می‌خواهید نام آن را اختصاری کنید را ذکر کرده اند. چند مقاله منتشر شده در زمینه و موضوع مورد نظرتان را که در نشریه هدف منتشر شده، بررسی کنید و در صورتی که عنوان نشریه مورد نظرتان در میان آن‌ها بود، از همان نام مخفف استفاده کنید.

به وب سایت‌های ارائه دهنده خدمات فهرست نویسی، نمایه سازی و درج چکیده مقالات مراجعه کنید. از آنجایی که خدمات چکیده نویسی و نمایه سازی هزاران جلد از نشریات را پوشش داده و معمولاً نام اختصاری آن‌ها را درج می‌کنند، وب سایت‌هایی همچون Chemical Abstracts (ناشر نشریاتی همچون CASSI، یا Chemical Abstracts Service Source Index) و BIOSIS (BIOSIS Serial Sources) احتمالاً حاوی عنوان نشریه‌ای خواهند بود که به دنبال آن هستید.

یکی دیگر از منابع جامع «All That JAS»، یا Journal Abbreviation Sources است که به بازدید کنندگان را به منابع اینترنتی نشریات هدایت می‌کند. این سایت حاوی اطلاعات نشریات رشته‌های مختلف (از کشاورزی و انسان شناسی گرفته تا الهیات و دامپزشکی) است که هم عنوان کامل نشریات و هم نام اختصاری عناوین آن‌ها را ارائه می‌کند.

برای اختصار عنوان نشریه از نام‌های اختصاری استاندارد کلمات

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید