[​IMG]
سلام به همه دوستان عزیزم
خیلی خیلی خوش اومدین

ازتون انتظار دارم اگه عضو نیستید لطفا عضویت و هواداری خودتونو در گروه ثبت کنید
با ارسال پست های زیباتون گروه رو گل بارون کنید
و در نهایت لایک وبازنشر و گذاشتن نظرات با ارزشتونو فراموش نکنید


1472405751814694_large.jpg


a.gifz.gife.gifr.gif               m.gifa.gifm.gife.gif

بروز رسانی 
خادمه امام رضا (ع)
آروم و عادیآروم و عادی
خادمه امام رضا (ع)
یا رئوف

یا رئوف..

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

راه های کسب محبت و معرفت اهل بیت (ع) چیست؟

راه های کسب محبت و معرفت اهل بیت (ع) چیست؟

راه های کسب محبت و معرفت اهل بیت (ع) چیست؟

انسان تا چیزی را خوب نشناسد و به عمقش پی نبرد، به آن دل نمی بندد، آن را دوست ندارد و محبت و دوستی اش در دل شخص جای نمی گیرد. از امام جعفر صادق (ع) نقل شده است که فرمود: «الحبُّ فرع المعرفة؛ محبت از معرفت ریشه می گیرد.».(ترجمه مصباح الشریعه، باب اول، ص ۱۴) بر این اساس باید ریشه محبت را در معرفت جست و جو کرد. انسان تا کسی را نشناسد، به محاسن و خلقیات او آشنا نباشد و عظمت شخصیتش را درک نکرده باشد، نمی تواند به او محبت و علاقه زیادی داشته باشد.

راه‏ های کسب دوستی اهل‏بیت(ع) عبارتند از:

۱. معرفت اهل بیت(ع):
در سایه معرفت امام به کمالات و ویژگی‏های منحصر به او بیشتر واقف می‏گردیم. معرفت خود فطرتا شیفتگی و محبت نسبت به اهل بیت(ع) را در پی دارد. امام صادق(ع) می‏فرماید: «الامام علم بین الله عزوجل و بین خلقه، فمن عرفه کان مومنا و من انکره کان کافراً؛ امام آن شاخص [و دلیل و راهنمای ]آشکار است که بین خدا و خلقش قرار گرفته، پس هر کس او را شناخت، مؤمن می‏گردد و هر کس او را انکار کرد [و نشناخت ]کافر می‏گردد». (کافی، ج ۱، ص ۱۷۰، ح ۸۳۹)
مؤمن بودن، فرع بر شناخت امام است. از طرفی ایمان، عین حب و بغض است.
امام محمد باقر(ع) می‏فرماید: «الایمان حب و بغض؛ ایمان حب و بغض است». (همان) حب به تمامی خوبی‏ها و کمالات و. . . و بغض از همه بدی‏ها، کژی‏ها و. . .
پس در پرتو شناخت و معرفت ایمان حاصل می‏شود و ایمان هم جز حب و بغض نیست. نتیجه این می‏شود که یکی از راه‏های عملی مهم کسب حب اهل بیت(ع)، معرفت آن بزرگواران است که با مطالعه در زندگی، اخلاق، رفتار و کرامت‏های پیامبر و ائمه و مطالعه کلمات و سخنان آن بزرگواران؛ بدست می آید چرا که فرمایش‏های آنان، درّهای گران بهایی است، که باید در جست وجوی آنها بود. آیا ممکن است کسی نهج البلاغه را بخواند و بفهمد، ولی عاشق علی(ع) نشود؟

۲. اطاعت از اهل بیت(ع):
اگر کسی شناخت لازم و کافی به اهل بیت پیدا کرد، اطاعت از آنان را بر خود لازم می‏داند؛ ولی گاهی شناخت در آن حد بالا نیست. در این صورت چه بسا نسبت به اوامر آنان عصیان شود. عصیان هم به هر اندازه باشد، به همان اندازه کدورت و بغض می‏آورد. کدورت و بغض هم، ضد صفا و حب است. پس هر اندازه نسبت به اوامر آنان عصیان شود، به همان اندازه بغض و کدورت نسبت به آنان در دل ایجاد می‏شود و برعکس هر اندازه نسبت به اوامر آنان اطاعت شود، به همان اندازه حب و صفا به آنان دل را فرا می‏گیرد.
امام رضا(ع) می‏فرماید: «اللهم انی اسئلک. . . العمل الذی یبلغنی حبک. . . ؛ بارالها! از تو آن عملی را مسألت می‏کنم که حب خودت را به من برساند». (همان، ح ۳۰۹۳) بنابراین یکی از راه‏های عملی وصول به «حب» اصل عمل و طاعت عملی است.

۳. توسل با حال:
در سایه شناخت امام می‏فهمیم همه چیزمان به او وابسته است. واسطه فیض و کمال و همه چیزمان امام می‏باشد. برای آشنایی بیشتر ترجمه زیارت جامعه کبیره را مطالعه کنید. اگر توسل بعد از شناخت و با حال همراه باشد، ترنم عاجزانه و عاشقانه‏ای است که حب را در دل بیش از پیش می‏پروراند.

۴. تولی و تبری:
دو اصلی که با حب اهل بیت(ع) تأثیر متقابل دارند، تولی و دوستی با دوستان خدا و تبری و بی‏زاری از دشمنان خدا می باشد. تولی و تبری محبت اهل بیت(ع) را در پی دارد.**** ارسال سوالات از طریق ربات مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در پیام رسان بله *****

https://ble.im/pasokhgoo_ir_bot

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

@Pasokhgoo

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
خادمه امام رضا (ع)
آروم و عادیآروم و عادی
خادمه امام رضا (ع)

چشم منو امر ولی: ❤️رضا جانم❤️ تو

چشم منو امر ولی: ❤️رضا جانم❤️ تو

چشم منو امر ولی:
❤️رضا جانم❤️

تو این هوایِ سردِ پاییزی

انگار هوامو بیشتر داری

دارم بهت محتاج‌تر میشم

از حالِ این روزام خبر داری

مشاهده همه ی 3 نظر
amir
amir

دوش در حلقه ما قصه گیسوی تو بود تا دل

دوش در حلقه ما قصه گیسوی تو بود
تا دل شب سخن از سلسله موی تو بود
دل که از ناوک مژگان تو در خون می‌گشت‌
باز مشتاق کمانخانه ابروی تو بود

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
خادمه امام رضا (ع)
آروم و عادیآروم و عادی
خادمه امام رضا (ع)

🌹 یاضامن آهو🌹 ذڪر تـو شور و نوایے

🌹 یاضامن آهو🌹 ذڪر تـو شور و نوایے

🌹 یاضامن آهو🌹

ذڪر تـو شور و نوایے دیگر است
مرقدت صحن و سرایےدیگر است

هـر حیاطش مثل «بین الحـرمین»
مشهدتو «ڪربلایے» دیگر است

مشاهده همه ی 1 نظر