لحظه  بروز رسانی 
ali
ali

بعضی توقعات و سلایق منحرف را سبکبعضی توقعات و سلایق منحرف را سبک زندگی غربی در ما ایجاد کرده ، مراقب انتظارات نابجای این نوع تفکر در زندگی باشید .
http://wisgoon.com/pin/23069324/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ali
ali

http://wisgoon.com/pin/23066658/ قطرات اشکی که به شوق خدا و

http://wisgoon.com/pin/23066658/

قطرات اشکی که به شوق خدا و از درد گناه چشمان آدم را خیس می‌کند و بر روی گونه‌های او می‌چکد، همانند باران بهاری که خاک سرد زمستان را زنده می‌کند، به قلب سرد و تاریک انسان حیات خواهد بخشید و شروعی برای رویش گل‌های بندگی خواهد شد

برگرفته شده از وبلاگ

http://vademoghadas.ir/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ali
ali

#ارزش_و_پاداش_ملایمت_بیشتر_است غالب انسانها دنبال راحتی و #عافیت میگردند و دوست

 لینک
#ارزش_و_پاداش_ملایمت_بیشتر_است غالب انسانها دنبال راحتی و #عافیت میگردند و دوست


غالب انسانها دنبال راحتی و میگردند و دوست ندارند برای رسیدن به خواسته هایشان زیادی بکشند، مخصوصاً وقتی بحث و تربیت همسر در میان باشد که واقعاً کمتر کسی پیدا می شود که بتواند با ، بردباری و خانواده را مدیریت کند و با خشونت و سختگیری کار را جلو نبرد.

امام باقر(ع)
«إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ رَفِیقٌ یُحِبُّ الرِّفْقَ وَ یُعْطِی عَلَی الرِّفْقِ مَا لَا یُعْطِی عَلَی الْعُنْفِ»(1)
«خدای عز و جل ملایم است و ملایمت را دوست دارد، و پاداشی که به ملایمت می‌دهد به خشونت و سخت‌گیری نمی‌دهد.»

ملایمت و بردباری در مقابل بی نظمی ها و بی تربیتی های همسر به معنی این مشکلات نیست بلکه مثلاً اگر همسر انسان است سعی کند وسیله رنجش او را فراهم نسازد و اگر رنجیده شد از او ‏جویی کند. اگر در زندگی است و تأکیدات و توصیه ‏ها هم فعلاً جواب نمی دهد، با گذشت و مقداری را نادیده بگیرد و بعضی‏ ها را هم منظم سازد و با تحمّل وضع موجود و برخوردی حلیمانه، یک زندگی خوب را در آینده ایجاد کند.

پاورقی
1-کافی،ج ‏2، ص 119

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ali
ali

#چاره_ای_جز_مدارا_نیست **** قبل از شروع هر کاری یکی از

#چاره_ای_جز_مدارا_نیست **** قبل از شروع هر کاری یکی از


****
قبل از شروع هر کاری یکی از ضروری ترین مسائلی که لازم است بررسی شود، نگاه و دیدگاه ما در مورد کاری است که قرار است شروع کنیم، مخصوصاً فایده ها و اهمیّت این آگاهی وقتی خودش را نشان می دهد که بنا است تصمیمی بگیریم و کاری را شروع کنیم که زندگی و آینده ما را تحت تاثیر جدی قرار خواهد داد.

ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهمترین وجدی ترین اتفاقاتی است که در زندگی رخ می دهد واگر بنا باشد با چشم بسته وبدون آگاهی های لازم وارد این مسیر بشویم بدون شک با اتفاقات و مسائلی روبرو خواهیم شد که شاید برای ما کمر شکن باشد.

زن وشوهری که به خاطر پیاده کردن سلیقه های شخصی وبه کرسی نشاندن نظرات خود با هم جرّ و بحث می کنند و لحظات شیرین عمر خود را از دست می دهند معلوم است که هنوز متوجه نشده اند که یکی از حکمت های خداوند در ازدواج آموزش رفق و مدارا به بنده اش است.

آن خانه که خشت آن ز مهر است
مانند ستاره در سپهر است

در خانه اگر تعادلی نیست
باغیست که اندر آن گلی نیست

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)
«اِنَّ فِی الرِّفقِ الزّیادَةَ وَ البَرَکَةَ وَ مَن یُحرَمِ الرِّفقُ یُحرَمِ الخَیرَ»(1)
در مدارا، فزونی و برکت است، و هر کس از مدارا محروم باشد، از خیر، محروم شده است.

پاورقی
1-کافی(ط-الاسلامیه) ج 2، ص 119


برگرفته شده از وبلاگ

http://vademoghadas.ir/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ali
ali

#نشانه_های_زندگی اگر میگوییم کسی زنده است پس بدون شک نفس

#نشانه_های_زندگی اگر میگوییم کسی زنده است پس بدون شک نفس


اگر میگوییم کسی زنده است پس بدون شک نفس کشیدن و راه رفتنش را دیده‌ایم، اگر میگوییم کسی مؤمن است، پس نحوه برخورد و معاشرتش با مردم و عبادتش در مقابل خداوند را دیده‌ایم که ایمان را به او نسبت می‌دهیم، اگر میگوییم که مریض هستم و حالم خوب نیست پس بدون شک آثار ونشانه های مریضی را در خودمان فهمیده‌ایم.

هر چیزی و هر حالتی نشانه‌ها و آثاری دارد که با دیدن آن آثار و نشانه‌ها به بودن آن حالت در افراد پی می‌بریم.

در بعضی از موارد لازم است که به خودمان و دلمان رجوع کنیم وببینیم که آثار و نشانه‌های ایمان و بندگی خدا را حقیقتاً فهمیده‌ایم و یا اینکه آثار و نشانه‌های حیات معنوی در ما وجود دارد.

خوشحالی از انجام کار نیک و بندگی خدا و ناراحتی و پریشانی از انجام نافرمانی خداوند پس از فهمیدن اینکه کارمان گناه بود، کمترین و حداقل حالتی است که با وجود آن می‌شود به زنده بودن معنویت در دل یک انسان حکم کرد.

امام صادق(علیه‌السلام)
«مَنْ‏ سَرَّتْهُ‏ حَسَنَتُهُ وَ سَاءَتْهُ سَیِّئَتُهُ‏ فَهُوَ مُؤْمِنٌ»(1)
«مؤمن کسی است که کار نیکش او را مسرور میکند وگناهش او را ناراحت میکند»

پاورقی
1-الکافی(ط - الإسلامیة)، ج‏2،ش6


برگرفته شده از وبلاگ

http://vademoghadas.ir/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ali
ali

❕تغییر مسیر زندگی و عنایت ویژه 🔗بدون شک تغییر در

❕تغییر مسیر زندگی و عنایت ویژه 🔗بدون شک تغییر در

❕تغییر مسیر زندگی و عنایت ویژه

🔗بدون شک تغییر در و عوض شدن برای هر انسانی که عمری بر اساس یک فرهنگ و اخلاق مشخص زندگی کرده و تمام دوستان و آشنایان و همکارانش او را با این و اخلاق شناخته‌اند خواهد بود و در بسیاری از موارد این تغییر و تحولات اخلاقی در انسان باعث می‌شود که خیلی از دوستان و همکاران و نزدیکان ما حاضر به ادامه رابطه خود با ما نشوند و ما دچار روحی، مالی یا حتی خانوادگی شویم.

🔗به نظر بنده این‌گونه تغییر و تحول در زندگی نیست و مثل تغییر مسیر ناگهانی یک ماشین در اتوبانی می‌ماند که سرعت ماشین‌ها در این اتوبان خیلی بالاست.(البته با چراغ‌راهنما و شاید بشود کاری کرد)

🔗در یک مورد است که خداوند به‌صورت از کسانی که بخواهند در این اتوبان خطرناک تغییر مسیر دهند حمایت می‌کند و وعده‌ها و برای آن‌ها در نظر گرفته است، بطوریکه اگر با این تغییر و تحول اخلاقی، دوستان، نزدیکان و کسانی که وجودشان برای انسان مایه آرامش است با انسان کنند، خداوند خود دوست و همدم آدم می‌شود و یا اگر این تغییر تحول باعث شود همکاران و شرکای کاری انسان، شراکت و همکاری خود را با انسان قطع کنند، خداوند خود شریک، یاری‌رسان و کمک‌کار انسان می‌شود.

🔗#توبه از گناه و بازگشت به آغوش پر از مهر و محبّت خداوند از این زندگی پر از گناه و معصیتی که مثل یک در حال غرق شدن در آن هستیم، بدون شک از یک‌طرف یکی از و از طرف دیگر یکی از ‌_ترین و ‌ترین اتفاقات زندگی ما خواهد بود.

🍃اگر به بندگیت ماند که ماند، ورنه بعالم
🍃خدا کند که نماند زمن نشانی و نامی

💢رسول اکرم(صلی‌الله علیه واله)
💢«مَنْ خَرَجَ مِنْ ذُلِ‏ الْمَعْصِیَةِ إِلَی عِزِّ الطَّاعَةِ آنَسَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِغَیْرِ أَنِیسٍ وَ أَعَانَهُ بِغَیْرِ مَال‏»(1)
💢«کسی که از خواری گناه به سربلندی طاعت درآید، خداوند متعال انیس وهمدم او میشود در حالی که غم خوار وهمدمی ندارد وبه او کمک ویاری خواهد رساند در حالی که مال وثروتی ندارد»

🔗پاورقی
1-کنز الفوائد، ج‏1، ص 135
vademoghadas.ir

مشاهده همه ی 1 نظر
ali
ali

يكي از نعمتها و توفيقاتي كه انسان ميتواند از خداوند

%D8%A2%D9%81%D8%AA-%D8%B5%D8%B1%D9%81%D9


يكي از نعمتها و توفيقاتي كه انسان ميتواند از خداوند بگيرد، داشتن يك تفكّر ويك روحيه معتدل مذهبي،معنوي در عمل كردن به دستورات وتوصيه هاي اخلاقي است.
متاسفانه خيلي از مردم با اين تفكّر كه "بعضي وقتها گناه كردن هم اشكالي ندارد ويا اينكه يك شب هزار شب نميشود وآدم بايد معتدل باشد"؛ نافرماني خدا ميكنند، در حاليكه اين نوع تفكر يك "سبك سري" ونمونه كامل يك تفريط(كوتاهي و سستي) در دستورات ديني است.
از طرف ديگر بعضي از مردم نيز هستند كه به اسم عمل به دستورات اخلاقي وديني، خود واطرافيانشان را كلافه ميكنند؛ مثلاً در بحث صرفه جويي آنقدر زياده روي ميكنند كه حتي از دادن حقوق واجب خانواده و فرزندان نيز به اسم صرفه جويي خود داري ميكنند.
اينگونه صرفه جويي كردن در واقع صرفه جويي نيست و نوعي بخل محسوب ميشود ونه تنها يك آفت اخلاقي است بلكه نمونه كاملي از افراط(زياده روي)در عمل به دستورات ديني است.
اميرالمؤمنين علي(عليه السلام)
«آفَةُ الِاقْتِصَادِ الْبُخْل‏» (1)
«آفت صرفه جويي، بخل است.»


پاورقي
1-تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص 292

%D8%AF%D8%B9%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%DA%AF%D

سـرابـــــ
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید