fam20
fam20

تیم منتخب هفته بیست و ششم لیگ برتر هفته بیست و

 لینک
تیم منتخب هفته بیست و ششم لیگ برتر هفته بیست و

تیم منتخب هفته بیست و ششم لیگ برتر

هفته بیست و ششم لیگ برتر فوتبال ایران تحت تاثیر برد پرگل پرسپولیس مقابل استقلال قرار دارد.با توجه به اینکه در اکثر مسابقات این هفته نتیجه‌ای جز تساوی به دست نیامده است، بنابراین دست کمیته فنی ورزش سه برای انتخاب از سایر تیم‌ها بسته‌تر شده است. با هم بهترین‌های این هفته لیگ برتر را مرور می‌کنیم:
مشاهده همه ی 1 نظر
fam20
fam20

گزارش تکان‌دهنده مجله آمریکایی در تحلیل تجاوز عربستان به یمن/ ایران

 لینک

گزارش تکان‌دهنده مجله آمریکایی در تحلیل تجاوز عربستان به یمن/ ایران مقصر است

گزارش تکان‌دهنده مجله آمریکایی در تحلیل تجاوز عربستان به یمن/ ایران مقصر است   مجله «نشنال اینترست آمریکا هراس از ایران را عامل اصلی تمام اقدامات نسنجیده عربستان دانست. به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از الخلیج الجدید، مجله “نشنال اینترست” آمریکا در گزارشی با عنوان” چگونه می توانیم ماهیت حمله عربستان به یمن [...]


مشاهده همه ی 1 نظر
fam20
fam20

کشف موجودی که هرگز نمیمیرد!! ورد عجیب نوتریکولا؛ این عروس دریایی

 لینک

کشف موجودی که هرگز نمیمیرد!!

%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D9%85%D9%88%D8%AC%D9

ورد عجیب نوتریکولا؛ این عروس دریایی حیرت انگیزترین موجود زنده در دنیاست نوتریکولا هرگز از پیری نمی میرد و می تواند تا ابد خود را بازسازی کند…

شاید برایتان جالب باشد بدانید بدن شما در چند وقت یک بار نو می شود یعنی با گذشتن زمان معینی هیچ اثری از بدن قبلی شما وجود ندارد. تحقیقات علمی نشان می دهد که مولکول های ( نه سلول ها) بدن ما هر ده سال یک بار نو می شوند. یعنی بعد از گذشتن این زمان دیگر اثری از مولکول های کربن قدیمی در بدن هیچ انسانی پیدا نمی شود. پس ما هر ده سال یک بار عوض می شویم با این همه ما پیر می شویم و می میریم. حالا موجود عجیبی پیدا شده که می تواند خودش را از نو تشکیل بدهد و هرگز نمیرد. توربتوپ سیس نوتریکولا یا عروس دریایی نامیرا همان موجود است و جزئی از خانواده مرجان ها به حساب می آید...

برای مطالعه ادامه مطلب به لینک مراجعه نمایید

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
fam20
fam20

آیا ایران جنگنده “رافال” می‌خرد؟ + تصاویر با توجه به لغو

 لینک
آیا ایران جنگنده “رافال” می‌خرد؟ + تصاویر با توجه به لغو

آیا ایران جنگنده “رافال” می‌خرد؟ + تصاویر


با توجه به لغو تحریم‌ها، احتمال خرید برخی جنگنده‌ها قوت گرفته است.
به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ “قدرت‌های جهانی” به همراه “جمهوری اسلامی ایران” تصمیم گرفتند تا در یک سازوکار تعامل گرایانه برنامه جامع اقدام مشترک را اجرایی کنند.

با توجه به اینکه نحوه لغو تحریم‌های تسلیحاتی نیز جزئی از توافق هسته‌ای است؛ لذا تجهیزات نظامی برخی کشورهای غربی نیز می‌تواند مورد توجه جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد که از جمله این سلاح ها، “جنگنده‌های فرانسوی” است.

با توجه به سفر چند ماه آتی حجت‌الاسلام و المسلمین “دکتر حسن روحانی” رئیس جمهور کشورمان به فرانسه و دیدار با “فرانسوا اولاند” رئیس جمهور این کشور، گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره طرح خرید جنگنده‌های فرانسوی از جمله هواپیمای “داسو رافال (Dassault Rafale) ” وجود دارد....

برای مطالعه ی متن کامل خبر به لینک مراجعه نمایید
مشاهده همه ی 2 نظر
fam20
fam20

زمین شناسی , تصاویر ناسا از قدرتمندترین توفان جهان ایسنا: تصاویر

 لینک
زمین شناسی , تصاویر ناسا از قدرتمندترین توفان جهان ایسنا: تصاویر

زمین شناسی , تصاویر ناسا از قدرتمندترین توفان جهان


ایسنا: تصاویر ناسا دیدگاه‌های جدیدی را در خصوص قوی‌ترین توفان‌ زمین ارائه می‌دهند.

این تصاویر از ابزار «ژرفاسنج مادون‌قرمز جوی ناسا» (AIRS) بر روی بورد سفینه‌ فضایی Aqua ناسا و همچنین scatterometer باد اقیانوسی OceanSAT-2 متعلق به سازمان تحقیقات فضایی هند به دست آمده است.

بر اساس اطلاعات «مرکز هشدار توفان‌مشترک دریایی » ایالات متحده، توفان‌«هایان» دارای بادهایی پیوسته با سرعت بیشینه ۳۱۴ کیلومتر در ساعت و تندبادهایی با سرعت بیش از ۳۷۹ کیلومتر در ساعت، درست پیش از فرود در مرکز فیلیپین بوده است.

این موضوع آن را به یکی از قدرتمندترین توفان‌هایی تبدیل می‌کند که تاکنون ثبت شده است.

به گفته مقامات آب و هواشناسی فیلیپین، این توفان‌که در زبان محلی «توفان‌یولاندا» خوانده می‌شود، با بادهای مداوم با سرعت بیشینه ۲۳۵ کیلومتر در ساعت و تندبادهایی با سرعت بیش از ۲۷۵ کیلومتر در ساعت به ساحل رسید.

دو تصویر دریافتی از AIRS این توفان‌قدرتمند را در نور مادون قرمز به نمایش می‌گذارد.

زمانی که تصویر سمت چپ دریافت شد، توفان‌در ۳۴۴ کیلومتری جنوب-جنوب شرقی مانیلا بود و زمانی که تصویر سمت راست دریافت شد، توفان‌سریع در مرکز غرب فیلیپین بود و مطابق پیش‌بینی‌ها به ویتنام خواهد رسید.

سردترین دماهای ابر فوقانی (cloud-top) با شفاف‌ترین سایه‌های بنفش‌رنگ نشان داده شده‌اند و مکانی را که سنگین‌ترین باران هایان در حال رخداد است، نشان می‌دهد.

تصویر دیگر از scatterometer راداری OSCAT بر روی ماهواره OceanSAT-2 متعلق به سازمان تحقیقات فضایی هند بادهای سطح اقیانوسی هایان را در تاریخ ششم نوامبر به نمایش می‌گذارد.

داده‌های باد توسط دانشمندان مستقر در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیا و با استفاده از یک الگوریتم به دست آمد.

این الگوریتم بازیابی باد پیشرفته برای شرایط گرمسیری طراحی شده و رنگ‌ها سرعت باد و پیکان‌ها مسیر باد را نشان می‌دهند.مشاهده همه ی 1 نظر
fam20
fam20

نجوم , مهمانهای ناخوانده فضاییشبی رویایی! ستارگان در سکوت آسمان چشمک

 لینک
نجوم , مهمانهای ناخوانده فضاییشبی رویایی! ستارگان در سکوت آسمان چشمک

نجوم , مهمانهای ناخوانده فضایی

شبی رویایی! ستارگان در سکوت آسمان چشمک می زنند، گویی همه آنها بر گنبد آسمان میخکوب شده اند. از آن شبهایی است که باید ساعتها نشست و به ستاره ها خیره شد: دب اکبر و ذات الکرسی رقصی را به دور ستاره قطبی آغاز کرده اند و ماکیان آسمان تابستان بالهای خود را گشوده است گویا این دو را در رقص ستاره ها همراهی می کند. اما ناگهان آرامش آسمان برهم می خورد! شیئی بزرگ و نورانی، درخشان تر از سایر ستارگان در آسمان ظاهر می شود و با سرعتی باور نکردنی به پیش می تازد.به رنگهای سبز، قرمز، زرد و آبی می درخشد و دنباله ای چون دود هواپیما بر جا می گذارد. در آنی پهنه ی آسمان را طی می کند و ناگهان خاموش و ناپدید می شود. چه حادثه عجیبی! این مهمان ناخوانده چه بود و از کجا آمد؟...

برای مطالعه ادامه مطلب به لینک مراجعه نمایید


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
fam20
fam20

خورشید سیاهچال می شود؟! خورشید سیاهچال می شود؟! سؤال: زمانی که

 لینک

خورشید سیاهچال می شود؟!


خورشید سیاهچال می شود؟!

سؤال:

زمانی که خورشید به سیاهچاله تبدیل شود، چه بر سرزمین خواهد آمد؟

پاسخ:

این پرسش بر اصلی نادرست استوار است. دراینجا فرض بر این گذاشته شده که خورشید در آینده به سیاهچاله تبدیل خواهد شد، اما در واقع این طور نیست و خورشید هرگز به سیاهچاله تبدیل نخواهد شد. شاید بهتر باشد نخست خیلی مختصر بگوییم که اصلاً سیاهچاله چیست و چه ستاره هایی به سیاهچاله تبدیل می شوند.

هسته خورشید آنقدر بزرگ و سنگین نیست که بتواند به سیاهچاله تبدیل شود بلکه بنا بر نظر اخترشناسان خورشید در پایان عمر به کوتوله ای سفید تبدیل خواهد شد.

هنگامی که ستاره ای بسیار سنگین می میرد، از آن سیاهچاله ای باقی می ماند. ستاره های خیلی بزرگ، هسته ی بزرگی دارند که جرم آنها معمولاً حداقل سه برابر جرم خورشید است. ستاره ها از حجم بسیار بزرگی از گاز تشکیل شده اند و نیروی گرانش با قدرت زیادی سعی می کند که تمام این گازها را به طرف مرکز، «هورا» کند. از آنجایی که هر ستاره، رآکتور غول آسایی در هسته ی خود دارد، با انفجارهای هسته ای پیاپی، مانع از این فروریزش می شود و وضعیت ستاره را در حالت تعادل قرار می دهد (درست مانند وضعیت کنونی خورشید).

زمانی که خورشید به سیاهچاله تبدیل شود,چه بر سرزمین خواهد آمد؟

هنگامی که سوخت هسته ی مرکزی تمام می شود، تمام مواد موجود در ستاره با سرعت به طرف مرکز آن فشرده می شوند و همین موضوع باعث بالا رفتن شدید دما در مرکز ستاره می شود و در نتیجه، انفجاری به صورت ابرنواختر رخ می دهد و مواد ستاره در فضا پراکنده می شوند. چیزی که باقی می ماند، هسته ای بسیار بسیار فشرده و سنگین است که همان سیاهچاله را تشکیل می دهد.

حالا به خورشید باز می گردیم هسته خورشید آنقدر بزرگ و سنگین نیست که بتواند به سیاهچاله تبدیل شود بلکه بنا بر نظر اخترشناسان خورشید در پایان عمر به کوتوله ای سفید تبدیل خواهد شد.


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
fam20
fam20

نجوم , فضا در قلمرو این 10 نفر دانشمندان و محققان

 لینک
نجوم , فضا در قلمرو این 10 نفر دانشمندان و محققان

نجوم , فضا در قلمرو این 10 نفر

دانشمندان و محققان بسیاری در راه پیشرفت یکی از آرزوهای بشری که انتهایی هم ندارد گام برداشته اند. اما در این میان شاید در کمال سختی بتوان 10 انسانی که در رسیدن بشر به جایگاه کنونی نقش اساسی را داشته اند نامید. در این مقاله سعی داریم به معرفی 10 انسان فضایی کل تاریخ فضا بپردازیم!مشاهده همه ی 1 نظر
fam20
fam20

پل گلدن گیت سانفرانسیسکو آمریکاجاذبه های گردشگری قاره آمریکاپل گلدن گیت

 لینک
پل گلدن گیت سانفرانسیسکو آمریکاجاذبه های گردشگری قاره آمریکاپل گلدن گیت

پل گلدن گیت سانفرانسیسکو آمریکا

جاذبه های گردشگری قاره آمریکا

پل گلدن گیت با هزینه ۳۵ میلیون دلار ظرف مدت ۴ سال در سانفرانسیسکو ساخته شد. این پل در ۲۷ می سال ۱۹۳۷ ساعت ۱۲ بعدازظهر به روی وسایل نقلیه باز شد. ارتفاع این پل از سطح آب ۲۲۰ پا (۶۷ متر) و وزن آن ۸۸۷۰۰۰ تن است. دو برجی که در طول این پل ساخته شده‌اند ۷۴۶ پا (۲۲۷ متر) ارتفاع دارند.

در سال ۱۹۹۷، حدود ۴۱۳۸۱۰۰۰ وسیله نقلیه از روی این پل عبور کردند. ۳۰ نفر در هنگام ساخت این پل از روی آن سقوط کردند و به دلیل وزش بادهای شدید، کارگران در هنگام ساخت آن با مشکلات بسیاری مواجه شدند. ساکنین شهر سانفرانسیسکو این پل را نماد شهر خود به حساب می‌آورند.....

برای مطالعه ادامه مطالب به لینک مراجعه فرمایید

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
fam20
fam20

آبشار دیوساگو در پارانا برزیل آمریکاجاذبه های گردشگری قاره آمریکاآبشار ایگواسو

 لینک
آبشار دیوساگو در پارانا برزیل آمریکاجاذبه های گردشگری قاره آمریکاآبشار ایگواسو

آبشار دیوساگو در پارانا برزیل آمریکا

جاذبه های گردشگری قاره آمریکا

آبشار ایگواسو که در سال ۱۵۴۱ توسط آلوار نونز کابزا د واکا، مکتشف و جهانگرد اسپانیایی کشف گردید  دارای دو قسمت عمده است که هرکدامشان از صدها آبشار درست شدهو جزیره‌هایی صخره‌ای و پوشیده از درخت آنها را در لبهٔ ریزشگاه ایگواسو از یکدیگر جدا می‌سازد.در مجموع ۲۷۵ آبشارکه ارتفاعشان بین ۳۰ تا ۴۰ و ۶۰ تا ۸۲ متر متغیر است آبشار ایگواسو را تشکیل می‌دهند. همچنین این آبشار با گسترهٔ ۲٬۷ کیلومتری خود ۳ برابر آبشار نیاگارا در آمریکای شمالی وسعت داشته و از آبشار ویکتوریا در آفریقا نیز به‌طور قابل توجهی بزرگتر است.

حجم جریان آب آبشار ایگواسو در طی فصول بارانی از ماه نوامبر تا مارس (آبان تا فروردین) به حداکثر ۱۲/۷۵۰ متر مکعب بر ثانیه می‌رسد و در طی فصول خشک از اوت تا اکتبر (مرداد تا مهر)، این میزان کاهش یافته و به حداقل خود می‌رسد.در مجموع، میانگین جریان سالیانهٔ این آبشار در حدود ۱/۷۵۶ متر مکعب بر ثانیه است.

پارک‌های ملی

هر دو کشور آرژانتین و برزیل در دو سوی آبشار ایگواسو دارای پارک‌هایی ملی هستند  که از این دو پارک، پارک ملی ایگواسو (۱۹۳۹) در برزیل و پارک ملی ایواسو (۱۹۳۴) در آرژانتین قرار دارد.محیط اطراف این آبشار منظره‌ای زیبا را به‌وجود آورده است که شامل انواع بگونیا، ارکیده، پرندگانی با پرهای رنگی درخشان و هزاران پروانه استو این دو پارک نیز به منظور حفاظت از پوشش گیاهی، حیات وحش و مناظر زیبای منطقه ایجاد شده‌اند.پارک ملی متعلق به آرژانتین در سال ۱۹۸۴و پارک ملی متعلق به برزیل در ۱۹۸۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

مشاهده همه ی 1 نظر