لحظه  بروز رسانی 
ghalishooiebanoo
ghalishooiebanoo

آموزش چند روش مفید برای تمیز کردن پرده کرکره ای

 لینک
آموزش چند روش مفید برای تمیز کردن پرده کرکره ای

آموزش چند روش مفید برای تمیز کردن پرده کرکره ای
تمیز کردن پرده‌ها به خصوص اگر به صورت کرکره‌ای باشند یکی از آن کارهایی است که بسیاری از افراد هنگام گردگیری خانه آن را فراموش می‌کنند. با این حال پرده‌ها محل خوبی برای تجمع گرد و غبار داخل خانه و دوده خارج از خانه است. بنابراین شستشوی پرده برای تمیز نگه داشتن خانه بسیار مهم است. یکی از سوالاتی که بسیاری از خانم‌ها در ذهن خود دارند این است که چطور می‌توانند پرده کرکره ای را تمیز کنند.
برای تمیزکاری اساسی پیشنهاد اول ما تماس با یک قالیشویی معتبر است. قالیشویی‌ها معمولا از مواد شوینده مخصوص و با روشی کاملا محتاطانه، بدون این که پرده‌ها آسیب ببینند، آنها را می‌شویند. اما اگر زیاد وسواس دارید و می‌خواهید در خانه تکانی هفتگی، دستی هم به سر و گوش پرده‌های خانه بکشید، کافیست که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.
خوشبختانه تمیز کردن پرده کرکره ای کار دشواری نیست. البته اگر بدانید که روش اصولی برای انجام این کار چیست و باید از چه موادی استفاده کنید. بیشتر پرده‌های کرکره‌ای از چوب یا پلاستیک ساخته شده‌اند. بنابراین ما در این مقاله به روش تمیز هر دو این پرده‌ها اشاره می‌کنیم.
چطور پرده کرکره ای را تمیز کنیم؟
ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن پرده‌ها
روش‌ها و ابزاری که برای تمیز کردن پرده کرکره ای استفاده می‌کنید بستگی به این دارد که چه میزان گرد و غبار روی آن نشسته و یا چقدر لکه دارد. صرف نظر از ماده‌ای که پرده خانه شما از آن ساخته شده است، برای انجام این کار نیاز به ابزار زیر دارید:

جاروبرقی
پارچه میکروفایبر
محلول شیشه‌شوی
تمیز کردن ساده
بیشتر آلودگی‌ها و لکه‌هایی که روی پرده مشاهده می‌کنید، ناشی از گرد و غبار است. فراموش نکنید که گرد و غبار را نباید هرگز با آب تمیز کنید. بنابراین بهتر است با استفاده از روش خشک آنها را از روی پرده پاک کنید. برای تمیز کردن پرده‌های چوبی و پلاستیکی از روش زیر استفاده کنید:
پرده‌ها را در حالت باز بگذارید و گرد و غبار آن را با این دستمال میکروفایبر از چپ به راست تمیز کنید. سپس پرده را کاملا بچرخانید و طرف دیگر را نیز به همین شیوه تمیز کنید. بعد از تمیز کردن پرده قاعدتا زمین پر از گرد و خاک می‌شود. برای این که این گرد و خاک مجددا روی پرده‌ها ننشیند، آن را با جاروبرقی جمع کنید.

یک روش فوق‌العاده برای تمیز کردن پرده‌های بسیار کثیف
اگر پرده‌های خانه شما به شدت کثیف شده‌اند، برای تمیز کردن‌شان به تلاش بیشتری احتیاج دارید. با این حال فرایند کلی تمیزکاری، بستگی به این دارد که پرده از جنس پلاستیک است یا چوب.

چگونه پرده‌های پلاستیکی را تمیز کنیم؟
ابتدا با استفاده از روشی که در بالا توضیح دادیم، گرد و خاک پرده را از بین ببرید.
بعد پرده را باز کنید و وان حمام یا یک لگن بزرگ را با آب گرم پر کنید.
اجازه دهید پرده حداقل به مدت یک ساعت در وان خیس بخورد.
سپس آن را از وان خارج کرده و با پارچه میکروفایبر گرد و غبار باقی مانده را پاک کنید.
قبل از نصب مجدد، اجازه دهید پرده کاملا خشک شود. بهترین روش برای خشک کردن پرده کرکره ای آویزان کردن آن در فضای باز است. این پرده‌ها باید در مجاورت هوا خشک شوند.
چگونه پرده‌های چوبی را تمیز کنیم؟
ابتدا با استفاده از روش ساده‌ای که در بالا توضیح دادیم گرد و خاک سطحی پرده را پاک کنید.
سعی کنید گرد و غبار اضافی را با استفاده از جاروبرقی از بین ببرید.
کار تمیز کردن پرده‌های چوبی را با یک محلول شیشه‌شوی و یک پارچه میکروفایبر به پایان برسانید. ابتدا یک طرف کرکره‌ها را با پارچه و محلول تمیزکننده پاک کنید و با ۱۸۰ درجه چرخش، طرف دیگر آنها را تمیز کنید.
مسئله مهمی که در مورد پرده‌های کرکره‌ای وجود دارد این است که معمولا این مدل پرده‌ها خیلی سریع غبار را به خود جذب می‌کنند. بنابراین سعی کنید هر چند هفته یکبار آنها را تمیز کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ghalishooiebanoo
ghalishooiebanoo

۳ روش‌ متداول برای تمیز کردن پرده و نکات مهم در

 لینک
۳ روش‌ متداول برای تمیز کردن پرده و نکات مهم در

۳ روش‌ متداول برای تمیز کردن پرده و نکات مهم در مورد آن
پرده‌ها معمولا بیش از دیگر وسایل خانه بوهایی مانند بوی غذا و دود سیگار را به خود جذب می‌کنند. بنابراین طبیعی است که بیشتر نیاز به شستشو و تمیز کردن دارند. تمیز کردن پرده کار زیاد سختی نیست، فقط کافیست که نکات کلیدی و مهمی که باید رعایت کنید را بدانید. در این مقاله به چند روش آسان برای شستشوی پرده و چند نکته مهم در مورد تمیز کننده‌های مختلف اشاره کرده‌ایم.
تمیز کردن پرده با ماشین لباسشویی
بسته به جنس پارچه، ممکن است استفاده از ماشین لباسشویی بهترین روش برای شستشوی پرده‌ها باشد. برای تمیز کردن پرده‌ها به این روش باید نکات زیر را رعایت کنید:

اگر ماشین لباسشویی شما پرده‌شوی دارد، حتما از این برنامه استفاده کنید. در غیر این صورت با برنامه طراحی شده برای شستشو لباس کودک اقدام به شستشو پرده کنید.
از مواد شوینده معمولی استفاده کنید.
اگر در مورد آبرفت پارچه نگران هستید، به جای استفاده از ماشین لباسشویی از شستشوی دستی استفاده کنید یا انجام این کار را به متخصصان قالیشویی‌های معتبر بسپارید.
نکته مهم: فقط برای شستشوی پرده‌های سبک از ماشین استفاده کنید. پارچه‌های سنگین که آب را به خود جذب می‌کنند زیاد مناسب شستشو با ماشین لباسشویی نیستند. با این حال به خاطر داشته باشید که بعضی از پارچه‌ها نیاز به توجه ویژه‌ای دارند. به عنوان مثال پارچه‌های پنبه‌ای ظریف وقتی با آب گرم شسته می‌شوند آب می‌روند.

شستشوی دستی پرده‌ها
شستشوی دستی ممکن است گزینه مطمئن‌تری برای تمیز کردن پرده‌های خانه باشد. در این روش نیز باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

یا از مواد شوینده معمولی استفاده کنید و یا از صابونی که مخصوص شستشوی پارچه با دست است. بهتر است پودر صابونی ملایم را انتخاب کنید تا به الیاف پرده آسیب نرسد.
به دستورالعمل درج شده روی ماده شوینده توجه کنید. محصولات مختلف باید در غلظت‌های مختلفی استفاده شوند. به عنوان مثال پودر صابون چون بیشتر از شوینده‌های مایع کف می‌کند باید به میزان کمتری استفاده شود.
نکته مهم: پرده‌هایی که از نظر ابعاد و حجم بزرگ هستند، بهتر است با دست شسته شوند. در ضمن این روش شستشو برای پارچه‌های ظریف مانند الیاف ۱۰۰ درصد پنبه انتخاب خوبی است.

تمیز کردن پرده به کمک بخارشوی
استفاده از یک بخارشوی باکیفیت، یکی از راحت‌ترین روش‌های تمیز کردن پرده است. به شرطی که نکات زیر را در مورد آن رعایت کنید:

حتما از قسمت بالای پرده شروع کنید و سری بخار شور را از بالا به پایین بکشید.
اگر متوجه شدید که پرده در حال خیس شدن است، فاصله دستگاه را از پرده بیشتر کنید.
هنگام استفاده از بخارشوی مراقب باشید. همیشه قبل از شروع کار، دستورالعمل استفاده از دستگاه را بخوانید و به یاد داشته باشید که بخار متساعد شده از این دستگاه قادر است پوست را بسوزاند. بنابراین هنگام کار با این دستگاه از دستکش پارچه‌ای استفاده کنید.
نکته مهم: بخارشوی وسیله‌ای بسیار مفید و موثر برای تمیز کردن پرده‌های سنگین یا پرده‌های ریلی است که باز کردن‌شان بسیار دشوار است.

بهترین روش برای خشک کردن پرده‌ها چیست؟
هر پرده‌ای را نمی‌توانید در خشک‌کن لباسشویی بیاندازید. چرا که برخی از پارچه‌ها آنقدر ظریف هستند که به محض ورود به خشک‌کن چروک می‌شوند. بهترین راه برای خشک کردن پرده‌ها آویزان کردن آنها در محیط بیرون از خانه و به دور از تابش مستقیم نور خورشید است. تابش اشعه‌های خورشید ممکن است پرده را لک کند. اجازه دهید که پرده‌ها به طور طبیعی در حالت آویزان و در مجاورت هوا خشک شوند. این روش خشک کردن باعث می‌شود که چروک‌ها از بین بروند و دیگر نیازی به اتو کشیدن نباشد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ghalishooiebanoo
ghalishooiebanoo

چند نکته ساده برای محافظت از درخشش فرش تمیزی و

 لینک
چند نکته ساده برای محافظت از درخشش فرش تمیزی و

چند نکته ساده برای محافظت از درخشش فرش
تمیزی و نو بودن فرش‌ها حس متفاوتی در خانه ایجاد می‌کند. وقتی فرش‌های خانه تمیز هستند، احساس می‌کنید که کل وسایل و اثاثیه منزل تمیز است و بوی خوبی می‌دهد. بنابراین خیلی از خانم‌ها دوست دارند که فرش‌های‌شان همیشه تمیز و خوشبو باشد. به غیر از شستشوی فرش روش‌های دیگری نیز برای محافظت از درخشش آنها وجود دارد. شما با رعایت چند نکته ساده‌ای که در این مقاله به آنها اشاره کرده‌ایم می‌توانید از درخشش فرش منزل‌تان به مدت طولانی‌تری محافظت کنید.
چطور می‌توانیم درخشش فرش را بیشتر کنیم؟
یک نکته کلی در مورد این موضوع وجود دارد و آن هم این است که هر چه بیشتر از فرش‌ها مراقبت کنید، نوتر می‌مانند و درخشش آنها به مدت طولانی‌تری حفظ می‌شود. بنابراین کلید موفقیت در این راه، محافظت از فرش است.

فرش‌ها را دو بار در سال تمیز کنید
توصیه ما این است که حداقل یک بار در سال برای شستشوی فرش از خدمات قالیشویی‌ ها استفاده کنید و یک بار هم خودتان در منزل با استفاده از شامپو فرش آنها را تمیز کنید.

از یک روکش اضافه استفاده کنید
روی قسمت‌های پرتردد فرش روفرشی بیاندازید تا فرش‌تان زیاد پا نخورد. اگر برای‌تان امکان‌پذیر است، درست در قسمت ورودی خانه یک پادری نسبتا بزرگ پهن کنید تا آلودگی‌ها و رطوبت پا قبل از ورود به خانه گرفته شود.

زیاد از جاروبرقی استفاده کنید
حداقل هفته‌ای دو بار روی فرش‌ها را جاروبرقی بکشید. ذرات گرد و غبار به حدی ریز هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند. بنابراین ممکن است بدون این که اطلاع داشته باشید، لابه‌لای الیاف فرش‌تان پر از گرد و خاک باشد. برای این که این ذرات نتوانند عمیقا به فرش نفوذ کنند لازم است که حداقل هفته‌ای دو بار جاروبرقی بکشید.
ما در قالیشویی بانو قبل از شستشوی فرش از جاروبرقی‌ها صنعتی بزرگ برای خارج کردن گرد و خاک استفاده می‌کنیم. درست است که خرید این دستگاه و استفاده از آن در خانه کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد، اما آویزان کردن فرش و ضربه زدن به آن، همان کار را انجام می‌دهد و به خارج کردن گرد و خاک از تار و پود فرش کمک می‌کند.

کیسه و فیلتر جاروبرقی را مرتبا تعویض کنید
پر شدن کیسه یا کثیف شدن فیلتر جاروبرقی موجب می‌شود که قدرت مکش دستگاه پایین بیاید. در ضمن اگر کیسه زیاد پر شود حتی ممکن است گرد و خاک درون آن هنگام جارو کشیدن به فرش منتقل شود. بنابراین حواس‌تان به کیسه و فیلترهای جاروبرقی باشد.

قبل از جارو، روی فرش جوش شیرین بریزید
یکی از ترفندهای خانگی اما ساده برای از بین بردن بوی بد فرش، استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین بوی خوبی به فرش می‌دهد و درخشش آن را زیاد می‌کند. بنابراین چند ساعت قبل از این که فرش‌ها را جاروبرقی بکشید، مقداری جوش شیرین روی سطح آن بپاشید. فقط دقت کنید که در این فاصله زمانی نباید روی فرش راه بروید. به خصوص اگر پاهای‌تان مرطوب است.

لکه‌ها را به سرعت پاک کنید
درخشش فرش به شدت با میزان لکه‌های روی آن ارتباط دارد. بنابراین هرچه لکه‌های قدیمی روی آن بیشتر باشد، درخشش فرش نیز کمتر می‌شود. پس به محض ایجاد لکه، یا با قالیشویی تماس بگیرید یا با استفاده از روش‌های خانگی آن را تمیز کنید. هر چقدر عمر لکه‌ها بیشتر شود، تمیز کردن‌شان نیز سخت‌تر می‌شود. اگر در حال حاضر لکه قدیمی و سرسختی روی فرش دارید حتما تمیز کردن آن را به متخصصین قالیشویی بسپارید. چرا که در قالیشویی‌ها برای از بین بردن هر نوع لکه‌ای از یک ماده شوینده خاص و یک روش متفاوت استفاده می‌شود.
با رعایت این چند نکته ساده می‌توانید درخشش فرش را بیشتر کنید و از مهمانان و اعضای خانواده در فضای تمیزتر و خوشبوتری پذیرایی کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ghalishooiebanoo
ghalishooiebanoo

آموزش نحوه ضدعفونی کردن مبلمان این روزها که بیماری کرونا

 لینک
آموزش نحوه ضدعفونی کردن مبلمان این روزها که بیماری کرونا

آموزش نحوه ضدعفونی کردن مبلمان
این روزها که بیماری کرونا همه‌گیر شده است ممکن است در هر خانه‌ای یک فرد مبتلا به این بیماری وجود داشته باشد. بنابراین طبیعی است که این ویروس در همه جای این خانه‌ها پخش شده باشد. البته که می‌توانید روی میزها و اپن آشپزخانه، دستگیره‌ها و حتی لوازم بهداشتی شخصی خود و فرد بیمار را به سادگی ضدعفونی کنید. اما آیا مبلمان خانه هم قابل تمیز کردن است؟ بله. یکی از روش‌های شستشوی مبل و ضدعفونی کردن آن، استفاده از خدمات قالیشویی‌های معتبر است. اما به غیر از این خدمات حرفه‌ای، برای ضدعفونی کردن مبلمان می‌توانید از تکنیک زیر نیز استفاده کنید.
بیشتر افراد به دنبال راه‌های سریع، ارزان و مؤثر برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن اثاثیه و لوازم خانه هستند. با این حال، اغلب آنها قربانی تبلیغات اغواکننده شرکت‌هایی می‌شوند که ادعا می‌کنند محصول‌شان ضدعفونی‌کننده ناب و خالصی است. این در حالی است که عملا شاید این چنین نباشد. روش زیر راهی مطمئن برای ضدعفونی کردن مبلمان بدون آسیب رساندن به بافت آن است.
ضدعفونی کردن مبلمان
تمیز کردن قسمت پارچه‌ای مبل
حتما به صورت دوره‌ای و هر ۱ الی ۲ هفته یک بار روی مبلمان و تمام درزهای آن را جارو بکشید. خاک‌ها ذره‌های ریزی هستند که همراه با میکروب می‌توانند به لایه‌های عمیق مبلمان نفوذ کنند. مگر اینکه با جاروبرقی مکرر کشیده شوند. اگر به طور مرتب ذرات گرد و خاک آلوده به میکروب را از روی مبل پاک نکنید؛ به ویژه در شرایطی که رطوبت زیاد است، میکروارگانیسم‌های مضر می‌توانند در داخل مبلمان رشد کنند.
بعد از جارو کردن، قسمت‌های پارچه‌ای که قابل جدا کردن هستند؛ مانند کوسن‌ها را جدا کرده و در ماشین لباسشویی بشویید. برای دیگر قسمت‌ها نیز از مواد شوینده و تمیزکننده‌های مخصوص اثاثه یا صابون مایع و آب و یا مواد شوینده‌ای که بر پایه آب هستند استفاده کنید.
قبل از خرید مواد شوینده، برچسب موجود روی بسته‌بندی آن را بررسی کنید. زیرا هر رو مبلی ممکن است به یک سری مواد شوینده حساس باشد. قبل از شروع روند شستشو، محلول تمیزکننده را روی قسمت کوچکی از پارچه مبل امتحان کنید. اگر آن قسمت تغییر رنگ نداد و آسیب ندید، می‌توانید روند شستشو را آغاز کنید.
مواد شوینده را به طور یکنواخت با یک اسکاچ تمیز روی مبل پخش کنید. سپس ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کرده تا ماده شوینده درون پارچه حل شود و خاک و چربی معلق آن را بیرون بیاورد. کف باقی‌مانده را با یک پارچه تمیز پاک کنید. اجازه دهید پارچه مبلمان کاملاً خشک شده تا از ایجاد یک محیط مرطوب برای رشد میکروارگانیسم‌ها جلوگیری شود. این مراحل نه تنها ویروس‌ها و باکتری‌ها را می کشد، بلکه گرد و خاک را نیز از پارچه بیرون می‌آورد.
اگر نگران عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی هستید و یک فرد مبتلا در خانه دارید؛ حتما برای شستشوی مبل از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

تمیز کردن قسمت چوبی مبل
مبل‌هایی که روکش پلاستیکی دارند و اصلا پارچه‌ای در آنها به کار نرفته را می‌توانید با سم پاشی مواد ضدعفونی‌کننده یا پاک کردن سطح آن با یک دستمال مرطوب ضد میکروبی، تمیز کنید. اما در مورد دیگر مواد مانند چوب، انجام این کار منطقی نیست. برای شستن این مبل‌ها بهتر است از یک محلول شوینده ملایم استفاده کنید. البته این محلول‌ها معمولا صد در صد میکروب‌ها را از بین نمی‌برند. اما با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی ۶۰ درصد الکل، می‌توانید چوب این مبل‌ها را عاری از باکتری و ویروس کنید. کافیست که با یک تکه پنبه آغشته به این محلول تمام قسمت‌های چوبی مبل را خیس کرده و اجازه دهید در مجاورت هوا خشک شود.
امیدواریم که با استفاده از این روش ضدعفونی کردن مبلمان و رعایت اصول بهداشت شخصی، در این روزها بتوانید از خود و خانواده‌تان در برابر ابتلا به این ویروس ناشناخته جلوگیری کنی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ghalishooiebanoo
ghalishooiebanoo

از بین بردن چرک پرده های سفید پرده‌ها یکی از

 لینک
از بین بردن چرک پرده های سفید پرده‌ها یکی از

از بین بردن چرک پرده های سفید
پرده‌ها یکی از آسیب‌پذیرترین وسایل خانه در مقابل آلودگی و چرک هستند. آنها هر روز در معرض گرد و خاک و آلودگی‌های محیط قرار گرفته، بنابراین باید به صورت دوره‌ای شسته شوند. پس طبیعی است که شستشوی پرده (به خصوص اگر رنگ‌شان سفید باشد.) به یکی از کارهای روتین خانم‌های خانه تبدیل شود. بیشتر خانم‌های خانه‌دار این سوال را در ذهن دارند که چطور می‌توان چرک پرده های سفید را از بین برد و مجددا آنها را به شکل اول درآورد؟
در خانه‌هایی که یکی از اعضای آن سیگاری است و یا پرده آشپزخانه درست در نزدیکی اجاق گاز نصب شده؛ چرک شدن پرده‌ها مشکل رایجی است.
چگونه می توان چرک پرده های سفید را پاک کرد؟
همان‌طور که می‌دانید کار شستشو پرده یک کار ظریف است و باید توسط متخصص و با مواد شوینده مناسب انجام شود. بنابراین در درجه اول توصیه می‌کنیم که کار شستشوی پرده‌های خانه، به خصوص آنهایی که از پارچه ظریف و گران قیمت دوخته شده‌اند را به قالیشویی بسپارید. اما اگر هر چند هفته یک بار مجبور هستید پرده‌های سفید خانه را بشویید؛ دستورالعمل زیر بهترین توصیه ما به شماست.

یک سطل پلاستیکی بزرگ را با آب سرد کافی پر کنید. به حدی که پرده‌ها بتوانند آزادانه درون سطل حرکت کنند.
سپس پرده‌ها را در سطل خیس کرده و اجازه دهید یک روز در آب خیس بخورند. هر زمان که فرصت کردید، پرده را درون آب بچرخانید.
اگر آب درون سطل کثیف شد آن را عوض کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که با وجود پرده، آب داخل سطل بعد از چند ساعت شفاف مانده باشد. اگر پرده‌ها زیاد چرک باشند؛ ممکن است مرحله خیس خوردن‌شان تا ۱ هفته طول بکشد.
پرده‌ها را از آب بیرون آورده و آب اضافه آنها را بگیرید.
مجددا ظرف را با آب سرد پر کنید و چند قاشق محلول سفید کننده داخلش بریزید. اجازه دهید پرده‌ها چند ساعتی در این ترکیب بمانند. اگر نمی‌خواهید از سفیدکننده استفاده کنید کافیست که یک قاشق جوش شیرین و سرکه به آب اضافه کنید.
اگر بعد از چند ساعت هنوز لکه‌ای روی پارچه است، این کار را مجددا تکرار کنید.
بعد از آبکشی پرده، آن را درون ماشین لباسشویی انداخته و از مواد شوینده ملایم و برنامه پرده‌شوی ماشین برای شستشو استفاده کنید. برای این که چرک پرده های سفید کاملا از بین برود، آنها را تک تک بشویید و از حداکثر ظرفیت ماشین استفاده نکنید.
اگر ماشین لباسشویی ندارید می‌توانید این مرحله را با پودر لباسشویی دستی و در لگن انجام دهید.
بعد از تکمیل شدن روند شستشو، پرده‌ها را سریع از ماشین لباسشویی خارج کرده و زیر نور آفتاب خشک کنید. البته اگر پرده را درست روی طناب پهن نکرده باشید، چروک می‌شود و قبل از نصب باید اتو شود. بنابراین اگر نمی‌خواهید از اتو استفاده کنید؛ پرده را به صورت ایستاده از جایی آویزان کنید تا خشک شود.
چند نکته مهم
قبل از شستشوی پرده به این روش حتما موادی که برای شستشو استفاده می‌کنید را روی قسمتی از پارچه امتحان کنید. به خصوص اگر برای بار اول است که پرده‌ها را در خانه و به این روش می‌شویید. اگر پرده آسیبی ندید؛ می‌توانید آن را با این شیوه تمیز کنید.
نکته بعدی این است که شستن پرده ۱۰۰ درصد پنبه با آب گرم یا قرار دادن آن در خشک‌کن لباسشویی ممکن است موجب آب‌رفتن پارچه شود. بنابراین همیشه هنگام شستن پارچه‌های پنبه‌ای از آب سرد استفاده کنید؛ و آنها را آویزان کنید تا خشک شوند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ghalishooiebanoo
ghalishooiebanoo

آیا می‌توانیم از سرکه سیب برای شستشوی فرش استفاده کنیم؟

 لینک
آیا می‌توانیم از سرکه سیب برای شستشوی فرش استفاده کنیم؟

آیا می‌توانیم از سرکه سیب برای شستشوی فرش استفاده کنیم؟
این روزها محصولات زیادی برای شستشوی فرش در فروشگاها عرضه می‌شوند. اما ماده‌ای وجود دارد که تقریبا در همه خانه‌ها یافت شده و برای تمیز کردن فرش می‌توان از آن استفاده کرد. بله منظورمان سرکه سیب است. سرکه سیب یک ماده تمیزکننده خانگی و موثر است؛ که به روش‌های زیادی قابل استفاده می‌باشد. این ماده ارزان‌تر از محصولات شیمیایی است؛ بوی کمتری دارد و بدون آسیب می‌تواند سطوح را تمیز و گندزدایی کند. اما آیا می‌توان از سرکه سیب برای شستشوی فرش استفاده کرد؟ قطعاً پاسخ این سوال بله است. اما برای اطلاع از نحوه انجام این کار باید ما را تا انتها همراهی کنید.
نحوه استفاده از سرکه سیب برای شستشوی فرش
تمیز کردن فرش با استفاده از بخارشوی
برای شروع فرآیند تمیز کردن فرش به کمک بخارشوی و سرکه سیب، به ملزومات و مواد زیر نیاز دارید:

جاروبرقی
۱ گالن آب گرم
¼ فنجان سرکه سیب
بخارشوی
ابتدا فرش را جارو بزنید تا گرد و خاک آن گرفته شود. سپس مواد اولیه یعنی سرکه سیب و آب را مخلوط کنید و درون مخزن بخارشوی بریزید. فراموش نکنید که مخزن دستگاه و ظرفی که مواد را در آن مخلوط می‌کنید باید کاملا تمیز باشد.

سپس بخارشوی را روشن کرده و روی لکه‌های فرش را با بخار آب و سرکه تمیز کنید. البته این ترکیب فقط برای لکه‌زدایی مفید نیست؛ بلکه برای ضد عفونی کردن و گرفتن بوی بد فرش نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. استفاده از سرکه سیب با آب گرم اثربخشی آن را دو چندان می‌کند. یادتان نرود که سری دستگاه بخارشوی را باید با حرکت آهسته و ثابت روی فرش بکشید؛ تا بدون آسیب‌زدن به الیافش بتوانید آن را کاملا تمیز کنید.

در این مرحله باید رطوبت فرش را با یک دستمال کاملا تمیز بگیرید. برای از بین بردن رطوبت فرش، این کار را با حرکت آهسته و ثابت انجام دهید. مرطوب ماندن فرش در این مرحله تنها باعث جذب بوی بد شده و باعث می‌شود گرد و خاک به درون تاروپود فرش نفوذ بیشتری داشته باشد.
در نهایت هم باید اجازه دهید فرش در مجاورت هوا خشک شود. اگر لکه‌ای قدیمی بود و پاک نشد باید چند بار این مراحل را انجام دهید.

از بین بردن لکه‌های فرش با استفاده از سرکه سیب
قبل از این که از این روش برای از بین بردن لکه‌ها استفاده کنید؛ باید آزمایش رنگ انجام دهید تا مطمئن شوید رنگ فرش‌تان به ترکیبات موجود در سرکه سیب واکنش نشان نمی‌دهد. برای این کار حوله را به سرکه سیب آغشته کرده و آن را روی قسمتی از فرش بمالید که زیاد در دید نیست (مثلا گوشه و پشت فرش). اگر بعد از ۲۴ ساعت رنگ فرش تغییر نکرده بود؛ می‌توانید به روش زیر برای از بین بردن لکه‌ها نیز از سرکه سیب استفاده کنید.

اگر لکه تازه باشد تمیز کردنش کار راحتی است. برای این کار از این حوله سفید و بدون رنگ استفاده کنید. حوله را به سرکه آغشته کرده و روی لکه بمالید. بعد از چند دقیقه روی آن را با یک دستمال خشک تمیز کنید. اگر لکه پاک نشده بود این کار را تکرار کنید. سپس بلافاصله فرش را خشک کنید.

از بین بردن بوی بد فرش با استفاده از سرکه سیب
از این ماده همه‌کاره می‌توانید برای از بین بردن بوی بد فرش نیز استفاده کنید. برای انجام این کار ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب، ۱ قاشق چای‌خوری جوش شیرین و ۲ فنجان آب گرم را مخلوط کرده و در بطری اسپری بریزید. آن را خوب تکان دهید تا ذرات مواد کاملاً با هم ترکیب شوند. در این مرحله محلول کف می‌کند. سپس به آرامی این محلول را روی فرش اسپری کنید. اجازه دهید این ترکیب روی فرش بماند و در مجاورت هوا خشک شود.

سرکه برای تمیز کردن همه سطوح مناسب نیست. بنابراین هنگام تمیز کردن فرش باید مراقب باشید. زیرا این ترکیب برخی از سطوح را خراب می‌کند. سرکه برای سنگ‌هایی مانند گرانیت، مرمر، سنگ آهک و تراورتن مضر است. استفاده مستقیم از سرکه روی مبلمان چوبی نیز ممکن است لکه ایجاد کند. به جای آن می‌توانید از سرکه رقیق شده با آب ساده استفاده کنید. انتخاب پاک‌کننده برای تمیز کردن برخی از سطوح خاص باید بسیار با دقت انجام شود. سرکه دارای خاصیت اسیدی است و می‌تواند لوازم خانگی ما را خراب کند.

در نهایت نیز به این نکته توجه کنید که لکه‌بری و شستشوی فرش به این روش قابل مقایسه با شستشوی فرش در کارخانه قالیشویی نیست. بنابراین اگر قصد دارید فرش شما به صورت عمیق و کامل، شستشو داده شود؛ بهتر است از خدمات یک قالیشویی معتبر استفاده کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ghalishooiebanoo
ghalishooiebanoo

چگونه مبلمان سفید را تمیز کنیم؟ مبلمان سفید در طراحی

 لینک
چگونه مبلمان سفید را تمیز کنیم؟ مبلمان سفید در طراحی

چگونه مبلمان سفید را تمیز کنیم؟
مبلمان سفید در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن طرفداران زیادی دارد. انتخاب مبل سفید به دلیل برخورداری از رنگ خنثی، به شما این امکان را می‌دهد رنگ‌های متنوع دیگری برای سایر وسایل منزل انتخاب کنید. وسایل تزئینی به رنگ‌های متالیک طلایی، نقره‌ای و رزگلد در کنار لوسترهای کریستال جلوه بی‌نظیری به مبل‌های سفید شما می‌بخشد. شاید مایل به انتخاب مبل سفید برای منزل خود هستید، اما دغدغه کثیف شدن آن و شستشوی مبل را دارید. در این مقاله راهکارهایی برای تمیز کردن مبل سفید به شما ارائه می‌کنیم تا با خیال راحت مبل سفید را انتخاب کنید.

از کاور مبل استفاده کنید
پیشگیری بهتر از درمان است! گرچه این جمله را بارها برای پیشگیری کردن از ابتلا به بیماری‌ها شنیده‌ایم اما برای استفاده از مبل سفید هم کاربرد دارد. بهتر است برای جلوگیری از کثیف و لکه شدن مبلمان سفید برای آن روکش تهیه کنید. با این کار شما هر چند وقت یک‌بار روکش‌ها را می‌شویید و کثیف شدن مبلمان را به تعویق می‌اندازید.

کاورهای مبلمان در دو نوع ژله‌ای و پارچه‌ای قابل سفارش هستند. معمولا کاور ژله‌ای برای مبلمان کلاسیک یا استیل که در سالن پذیرایی قرار دارد و کمتر در منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد در نظر گرفته می‌شود. اما برای مبلمان راحتی که مرتب نشست و برخاست روی آن انجام می‌شود بهتر است کاور پارچه‌ای خریداری کنید. کاور پارچه‌ای عرق نمی‌کند، صدا نمی‌دهد و به راحتی در ماشین لباسشویی قابل شست‌وشو و تمیز شدن است.

اگر تهیه کاور مبل برایتان دشوار است از پارچه‌های عریض مانند پارچه ملحفه یا پارچه پرده‌ای برای پوشش مبل سفید استفاده کنید تا از کثیف شدن آن جلوگیری کنید.

تمیز کردن مبل سفید
اولین مرحله از تمیز کردن هر مبلمانی زدودن گردوغبار از سطح مبلمان است. مبلمان سفید هم از این قضیه مستثنی نیست. با استفاده از جاروبرقی تمام سطح مبلمان را جارو بکشید. درزها و گوشه‌های مبلمان را با دقت بیشتر و با سری مخصوص جارو بکشید تا ریزه‌های آشغال و گردوخاک به خوبی تمیز شود.

اگر مبلمان شما دارای کوسن‌های بزرگ است آنها را جدا کنید و بدنه مبلمان را کاملا با جاروبرقی تمیز کنید. در صورتی که حیوانات خانگی در منزل شما زندگی می‌کنند، حتما از پرزگیر برای جمع‌آوری موهای حیوانات استفاده کنید تا سطح مبلمان از مو، کرک و گردوخاک تمیز شود.

استفاده از محلول صابون برای تمیز کردن مبل سفید
صابون را در ظرف آب ولرم قرار دهید و کف حاصل از آن را با استفاده از اسفنج به آرامی روی سطح مبلمان بکشید تا لکه‌ها تمیز شوند. اگر صابون مایع در اختیار داشتید چند قطره از آن را داخل آب بریزید و هم بزنید تا کف ایجاد شود.

پس از اینکه یک قسمت از مبلمان را با کف صابون تمیز کردید با استفاده از یک دستمال نخی خشک رطوبت آن را بگیرید. به همین ترتیب ادامه دهید تا تمام مبلمان تمیز شود.

استفاده از شامپو فرش برای تمیز کردن مبل سفید نیز نتیجه خوبی به دنبال دارد. برای این کار بر اساس دستورالعمل محصول که روی برچسب شامپو فرش آمده عمل کنید.

پس از تمیز کردن مبلمان تا چند ساعت روی آن ننشینید و پنجره‎ها را باز کنید تا در معرض هوای آزاد خشک شود. بهتر است پس از خشک شدن مجددا روی سطح مبلمان را جارو یا برس بکشید تا جلوه بهتری داشته باشد.

این نکته را به خاطر داشته باشید مبل سفید را نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید زیرا به تدریج باعث تغییر رنگ پارچه آن می‌شود. اگر به ناچار مبل در مجاورت پنجره قرار گرفته حتما پرده را طوری تنظیم کنید که از تابش نور به مبلمان جلوگیری کند. ممکن است نیاز باشد هر چند وقت یک‌بار مبلمان را جابه‌جا کنید تا طولانی‌مدت در معرض تابش نور خورشید نباشد. اگر از روکش مبل استفاده می‌کنید که دیگر جای نگرانی نیست.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ghalishooiebanoo
ghalishooiebanoo

تغییر دکوراسیون داخلی با انتخاب پرده مناسب انتخاب پرده مناسب

 لینک
تغییر دکوراسیون داخلی با انتخاب پرده مناسب انتخاب پرده مناسب

تغییر دکوراسیون داخلی با انتخاب پرده مناسب
انتخاب پرده مناسب برای پنجره‌های منزل نقش مهمی در جلوه دکوراسیون داخلی دارد. اگر مدت زیادی از خرید پرده منزلتان گذشته است و شستشوی پرده جلوه آن را از بین برده یا تمایل دارید دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید، به فکر تعویض پرده باشید. شما می‌توانید با صرف هزینه مناسب پرده‌ای نو برای منزلتان تهیه کنید و تغییر مشهودی را در دکوراسیون پذیرایی یا اتاق خواب ایجاد کنید. اما توجه داشته باشید باید پرده‌ای متناسب با فضای مورد نظر انتخاب کنید تا ضمن کارآیی، فضا را زیباتر کند. در این مقاله نکاتی را یادآوری می‌کنیم که در نظر گرفتن آنها جلوه فوق‌العاده‌ای به منزل شما می‌بخشد.

نور فضای منزل را در نظر بگیرید
وقتی برای خرید پارچه پرده به فروشگاه می‌روید در نظر داشته باشید که میزان نور در فروشگاه زیاد است و رنگ پارچه پرده در زیر این نور ممکن است با رنگ آن در فضای منزل متفاوت باشد. بنابراین بهتر است در هنگام روز برای خرید پارچه پرده اقدام کنید و ترجیحا در نور طبیعی آن را ببینید.

اگر فضای منزل شما نور کمی دارد پارچه رنگ روشن انتخاب کنید تا ضمن تامین نور، فضا را نیز بزرگ‌تر نشان دهد. پارچه‌های توری و پارچه‌های حریر که نور را از خود عبور می‌دهند گزینه مناسبی برای تامین نور فضاهای کم‌نور محسوب می‌شوند.

توجه داشته باشید پارچه‌های ضخیم مانند مخمل نیز باعث می‌شوند فضا کوچک‌تر به نظر برسد. اگر مایل هستید از این نوع پارچه استفاده کنید قسمتی از دیوار کنار پنجره را نیز برای پرده در نظر بگیرید و ریل پرده بزرگ‌تری نصب کنید تا نور بیشتری وارد محیط شود.

یک پرده سراسری برای دو پنجره کنار هم انتخاب کنید
اگر روی دیوار دو پنجره با فاصله کم وجود دارد بهتر است یک پرده سراسری برای دو پنجره و دیوار میان آنها تهیه کنید. در این صورت پرده جلوه بی‌نظیری به فضای منزل می‌بخشد. اما اگر فاصله دو پنجره زیاد است، دو پرده جداگانه تهیه کنید و روی دیوار میان پنجره‌ها تابلو یا شمعدان دیواری نصب کنید. البته اگر عرض دیوار میان دو پنجره زیاد باشد می‌توان از بوفه برای پر کردن فضا استفاده کرد.

از دو پارچه طرح‌دار استفاده نکنید
معمولا پرده پذیرایی از سه بخش پرده اصلی، دکور و والان تشکیل می‌شود. اکثر خانه‌های امروزی دارای سقف کاذب یا قاب پرده هستند و دیگر نیازی به تهیه والان برای پرده نیست. اما نصب دکور یا همان پرده‌های کناری زیبایی خاصی به پرده می‌بخشد.

معمولا برای پرده اصلی از پارچه سبک‌تر مانند حریر و برای دکور از پارچه ضخیم استفاده می‌کنند. برای انتخاب پرده مناسب مد نظر داشته باشید که هر دو پارچه را طرح‌دار انتخاب نکنید، زیرا فضا را بیش از اندازه شلوغ می‌کند. به طور معمول پارچه حریر را ساده و به رنگ روشن و پارچه دکورهای کنار پرده را طرح‌دار انتخاب می‌کنند. گرچه ممکن است از ساتن طرح‌دار برای پرده اصلی و پارچه مخمل ساده برای دکورها استفاده شود. نکته مهم این است رنگ‌ها با هم هماهنگی داشته باشند.

حتما این نکته را به خاطر داشته باشید رنگی که برای پرده انتخاب می‌کنید در ترکیب رنگ‌های موجود در دکوراسیون داخلی منزلتان وجود داشته باشد. پارچه‌های پرده‌ای در رنگ‌های متنوعی در بازار وجود دارند و شما هیچ محدودیتی برای انتخاب رنگ نخواهید داشت.

برای پنجره کوتاه پرده بلند در نظر بگیرید
برای آنکه فضا را کلاسیک کنید و ارتفاع سقف و دیوار را بلندتر جلوه دهید، برای پنجره سالن پذیرایی که قدی نیست پرده بلند نصب کنید. پرده بلند حتی به صورتی که یک متر از آن روی زمین قرار بگیرد، نمای بسیار زیبا و شکیلی به فضای سالن پذیرایی منزل شما می‌بخشد.

پرده‌ای متناسب با سبک دکوراسیون انتخاب کنید
پارچه‌های پرده‌ای بسیار متنوعی در بازار ارائه شده است. شما باید پرده‌ای متناسب با دکوراسیون منزل که می‌تواند سنتی یا مدرن باشد انتخاب کنید. برای فضای مدرن با مبلمان راحتی پرده‌ای ساده در اولویت قرار دارد اما اگر در سالن پذیرایی خود مبلمان کلاسیک قرار داده‌اید باید پرده‌ای متناسب با آن انتخاب کنید تا تمام اجزای دکوراسیون داخلی با یکدیگر هماهنگ باشند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ghalishooiebanoo
ghalishooiebanoo

چگونه کیسی فرش را در خانه برطرف کنیم ؟ فرش

 لینک
چگونه کیسی فرش را در خانه برطرف کنیم ؟ فرش

چگونه کیسی فرش را در خانه برطرف کنیم ؟
فرش یکی از اجزای اصلی دکوراسیون منزل است که ممکن است ظاهر آن به دلایل مختلف تغییر کند. یکی از مشکلات شایع به ویژه پس از شستشوی فرش، چین‌خوردگی یا در اصطلاح کیسی فرش است که ظاهر نازیبایی به فرش می‌دهد. چین‌خوردگی فرش در طول زمان عمر مفید آن را نیز کاهش می‌دهد. در این مقاله با این مشکل فرش آشنا می‌شویم و راه‌های برطرف کردن آن را یاد می‌گیریم.

کیسی فرش به چه دلایلی ایجاد می‌شود؟
حتما برای شما هم پیش آمده که فرش منزلتان دچار چین‌خوردگی و چروک شود. به برجستگی و چروکی که روی فرش ایجاد می‌شود کیسی می‌گویند. کیسی یا چین‌خوردگی فرش آن را بیشتر در معرض ساییدگی و فرسایش قرار می‌دهد و علاوه بر ظاهر نازیبا باعث می‌شود عمر مفید فرش کاهش یابد.

حالا ببینیم چین‌خوردگی فرش به چه دلایلی ایجاد می‌شود. مهم‌ترین دلیل این اتفاق پس از شستشوی فرش رول کردن نامناسب فرش است. بدیهی است فرش پس از شستشو به دلیل جذب آب سنگین می‌شود. در این هنگام اگر به درستی رول نشود فشار زیادی به آن وارد شده و در قسمت‌هایی چین می‌خورد.

یکی از دلایل عمده چروک شدن فرش مربوط به دار قالی است. اگر زیر دار دارای لبه‌های تیز یا برآمدگی باشد یا کاملا مدور نباشد، باعث می‌شود فرش در هنگام لوله شدن فشار زیادی را دریافت کند و شکل طبیعی آن دچار تغییر شود.

به هم خوردن تراکم چله از دلایل دیگر ایجاد چروک و چین خوردگی در فرش است. زمانی که ساده‌بافی فرش انجام می‌شود اگر چله‌ها جمع شوند و نظم تراکم آنها به هم بخورد کیسی در فرش به وجود می‌آید.

اگر اشیای اضافه در هنگام چله‌کشی در بین تارهای فرش قرار داشته باشد یا زمان پایین‌کشی فرش از روی دار وسیله یا شیئ‌‌ای در بین تارها وجود داشته باشد، فرش دچار چین‌خوردگی می‌شود.

اگر در بافت فرش مواد نامرغوب یا مواد مصنوعی به کار رفته باشد، در اثر تغییرات محیطی نظیر دما یا تابش خورشید، این مواد واکنش داده و جمع می‌شوند در نتیجه برآمدگی روی سطح فرش ایجاد می‌شود.

گاهی فرش‌ها به دلیل قرار نگرفتن صحیح مبلمان یا وسایل دیگر روی فرش یا راه رفتن زیاد روی فرش دچار کیسی می‌شوند. گستردن فرش در فضایی محدود و کوچک‌تر از متراژ فرش باعث چین خوردن آن خواهد شد.

ممکن است بخواهید به طور موقت فرش را جمع کنید. حتما به خاطر داشته باشید فرش را تا نزنید و حتما رول کنید. تا زدن فرش باعث شکستگی فرش و چروک شدن آن خواهد شد.

راه‌های برطرف کردن کیسی فرش
بهتر است در هنگام خرید فرش به اندازه کافی دقت کنید و فرش را کاملا وارسی کنید تا دارای چین‌خوردگی نباشد، اما اگر پس از اینکه فرش را گستردید یا پس از شستشوی فرش کیسی در آن مشاهده کردید با این راه‌ها آن را برطرف کنید.

آسان‌ترین راه برای از بین بردن چروک فرش راه رفتن روی آن است. فقط توجه داشته باشید فرش باید به طور کامل و بدون هیچ مانعی در اطرافش، روی سطح پهن شود. پس از راه رفتن روی فرش به مرور زمان کیسی آن از بین می‌رود.

راه موثر دیگر برای از بین بردن چروک فرش قرار دادن اجسام سنگین مانند مبل، گلدان، میز و… روی قسمت چین‌خورده فرش است. با رول کردن معکوس فرش نیز می‌توان چین‌خوردگی آن را برطرف کرد.

اگر می‌خواهید به سرعت چروک فرش را برطرف کنید پارچه نخی نمداری را روی قسمت مورد نظر قرار دهید، سپس آن را اتو بکشید. درجه حرارت اتو زیاد نباشد که به بافت فرش آسیبی نرسد. استفاده از بخارشوی نیز در برطرف کردن چروک فرش بسیار موثر است. برای این کار پس از آماده کردن بخارشوی با استفاده از سری مخصوص قسمت مورد نظر را صاف کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ghalishooiebanoo
ghalishooiebanoo

قبل از خرید پرده به چه نکاتی توجه کنیم ؟

 لینک
قبل از خرید پرده به چه نکاتی توجه کنیم ؟

قبل از خرید پرده به چه نکاتی توجه کنیم ؟
پرده علاوه بر پوشش پنجره و تنظیم نور، یکی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی منزل به شمار می‌آید که جلوه کم‌نظیری به فضا می‌بخشد. نکته مهم در انتخاب پرده مناسب برای پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب و اتاق کودک هماهنگی آن با سبک دکوراسیون، اجزا و وسایل دیگر موجود در منزل است. قبل از خرید پرده باید به نکاتی توجه کرد که در این مقاله به آنها می‌پردازیم.

پرده‌ها در هر فضایی که نصب شوند، پس از گذشت مدتی با جذب گردوخاک کثیف می‌شوند. برای شستشوی پرده به‌ویژه اگر پرده‌های منزل شما جنس حساسی دارند ریسک نکنید و آن را به خدمات شستشوی پرده بسپارید.

تناسب پرده با فضای مورد نظر
انتخاب پرده برای پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب باید بر اساس ویژگی‌های فضای مورد نظر انجام شود. پرده‌ای که برای سالن پذیرایی انتخاب می‌کنید باید جلوه زیبایی به فضا ببخشد. سایر اجزای دکوراسیون پذیرایی از جمله فرش، مبلمان و تزئینات داخلی مانند کاغذ دیواری را در نظر بگیرید. اگر پارچه مبلمان شما طرح‌دار است شاید بهتر باشد پرده‌ای ساده انتخاب کنید.

پرده‌های مخمل علاوه بر ظاهر زیبا، پوشانندگی خوبی دارند و دید از ساختمان‌های دیگر را محدود می‌کنند. در صورت انتخاب پرده مخمل معمولا برای زیر آن پرده تور یا حریر نازک در نظر رفته می‌شود تا در طول روز بتوان از نور طبیعی برخوردار شد.

معمولا برای آشپزخانه از پرده‌های زبرا، کرکره یا پشت دری استفاده می‌شود. پرده‌های زبرا در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی در بازار موجود هستند و به راحتی می‌توانید پرده‌ای متناسب با فضای آشپزخانه انتخاب کنید. این پرده‌ها کمتر آلودگی و چربی را به خود جذب می‌کنند و به راحتی شسته می‌شوند.

اتاق خواب، مکانی دنج و آرام برای استراحت، خواب و تجدید قوا است. اگر به نور زیاد حساس هستید از پارچه‌هایی با رنگ‌های تیره استفاده کنید تا فضا تاریک‌تر شود. برای اتاق کودکان طرح‌های شاد و یا طرح انیمیشن‌های مورد علاقه کودکان را انتخاب کنید تا برایشان جذابیت داشته باشد.

جنس و رنگ پرده
قبل از خرید پرده حتما درباره جنس آن تحقیق کنید. جنس پرده علاوه بر تاثیری که در جلوه و زیبایی آن دارد زمان شستشوی آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اگر جنس پرده از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد پس از شستشو جلوه خود را از دست می‌دهد و شما را مجبور به صرف هزینه مجدد خواهد کرد.

یکی از کاربردهای مهم پرده حفظ دمای داخل منزل است. پرده‌های ضخیم نظیر پرده مخمل از ورود سرما به داخل منزل جلوگیری می‌کنند و در فصل گرما نیز به حفظ خنکی باد کولر در فضا کمک می‌کنند.

ممکن است مایل باشید از پرده نازک برای پوشش پنجره اتاق‌ها استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید پرده نازک حتما باید دارای نوار سربی باشد تا اصطلاحا به خوبی ریزش داشته باشد و نمای زیبایی به محیط ببخشد.

نکته دیگری که درباره پرده‌های نازک حائز اهمیت است، چروک شدن آن است. پرده‌ای انتخاب کنید که پس از شستشو کمتر چروک شود و نیاز به اتو کردن نداشته باشد. اگر پرده را پس از شستشو به صورت نمناک نصب کنید به میزان زیادی از چروک شدن آن جلوگیری می‎‌کنید.

اگر پنجره شما مدت زیادی در معرض نور خورشید است حتما پرده‌ای باکیفیت خریداری کنید تا در اثر تابش نور دچار رنگ‌پریدگی و پوسیدگی نشود.

برای انتخاب رنگ پرده سالن پذیرایی حتما به تناسب رنگ آن با دیگر وسایل و اجزای دکوراسیون داخلی منزل دقت کنید. طراحان داخلی توصیه می‌کنند از رنگ‌های خنثی استفاده کنید تا به راحتی با رنگ دیگر وسایل هماهنگ شود.

اگر پارچه مبلمان منزل شما طرح‌دار است یا از کاغذ دیواری طرح‌دار برای پوشش دیوارها استفاده کرده‌اید، پارچه پرده را‌ ساده انتخاب کنید. طبیعی است پرده طرح‌دار در فضای ساده جلوه بیشتری خواهد داشت.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید