لحظه  بروز رسانی 
hamidreza
خجالتیخجالتی
hamidreza

پایتختی که شهر موش‌ها شد بدون شک استان فارس یکی از

بدون شک استان فارس یکی از استان‌های کشور است که بیشترین آثار تاریخی را در خود جای داده است. هرچند قدمت خود شهر شیراز به قبل از اسلام نمی‌رسد اما در استان فارس شهرهای مختلفی وجود دارد که قدمتشان به هزاران سال می‌رسد. ا
کد خبر: ۴۸۷۷۳۵
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۹ - 04 April 2015
487098_382.jpg
هر چند درصد قابل‌توجهی از میلیون‌ها مسافری که در نوروز امسال به استان فارس سفر کردند، در برنامه تفریحی خود بازدید از تخت‌جمشید را گنجانده بودند اما، کمتر مسافری بود که در مسیر رفتن به تخت‌جمشید یا بازگشتن از آن توجهش به آثار باقیمانده از یک شهر تاریخی بزرگ که تنها هفت کیلومتر با تخت‌جمشید فاصله دارد، جلب شده باشد. بر اساس آماری که دبیر ستاد تسهیلات سفر شیراز اعلام کرده است تنها تا روز دهم فروردین جاری  پنج میلیون و165  هزار و 90 گردشگر وارد استان فارس شدند. دبیری اعلام نکرده است که از این تعداد مسافر چند نفر از بناهای مختلفی که در شیراز و اطراف آن وجود دارد بازدید کرده‌اند اما، بر اساس مشاهدات عینی می‌توان عنوان کرد بخت باقیمانده‌های تخت‌جمشید بسیاری بیشتر از بخت باقیمانده‌های شهر استخر اولین پایتخت ساسانیان بوده است.
 
شهر استخر، بزرگ‌ترين شهر باستاني ايران بوده كه از حدود پنج سده پيش از ميلاد تا 10 سده بعد از آن، داير و آباد بوده و مركز سياست و بازرگاني و همچنین مقر روحانيون و موبدان بوده است. این شهر که به «تخت‌طاووس» هم معروف است در هفت کیلومتری تخت‌جمشید و در 45 کیلومتری  شیراز قرار دارد. در کتاب‌های تاریخ بارها از این شهر نام برده شده است چراکه، چه قبل از اسلام و چه تا چند سده پس از آن این شهر عظیم تاثیر زیادی در مناسبات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی داشته است. با وجود این، اکنون که سال‌ها از ساختن آن می‌گذرد تقریبا هیچ چیز از آن باقی نمانده است و علاوه بر اینکه شهر تاریخی استخر همچنان جزء آثار ثبت شده نیست تنها نام آن در کتاب‌ها و تابلویی کوچک در مسیر تخت‌جمشید نشان می‌دهد که در تپه‌هایی که در بهار دل‌انگیز شیراز سرسبز شده‌اند، زمانی شهری وجود داشته که مردمان آن تاثیرگذار در مناسبات جهانی بوده‌اند.

 شهر محوشده

در سال‌های اخیر هرازچند گاهی مباحثی درباره ثبت شهر تاریخی استخر مطرح شده است. در آخرین مورد آن مسعود رضایی‌منفرد، سرپرست پایگاه میراث‌جهانی تخت‌جمشید تیر سال گذشته در نخستین جلسه تخصصی که به‌منظور بررسی روند تحقیقات و پژوهش‌های تکمیلی برای تدوین گسترده‌سازی پرونده جهانی تخت‌جمشید برگزار شد، گفت: «مطالعات اولیه این طرح انجام شده و تشکیل کارگروه‌های اختصاصی بر مبنای الگوهای موجود برای ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی حائز اهمیت است و به همین منظور آغاز به کار مطالعات تکمیلی و میدانی پرونده ثبت جهانی شهر استخر و نقش رستم و انتقال آن به پرونده جهانی تخت‌جمشید در قالب ۷ کمیته با هدف مطالعات مانیتورینگ، مستندنگاری، شناسایی و توصیف اثر و تحقیقات میدانی و پژوهشی، با فعالیت ۲۰ کارشناس آغاز شد». مباحث اینچنینی بارها در سال‌های اخیر مطرح شده است اما، هنوز اتفاقی که به نفع شهر تاریخی استخر باشد رخ نداده است. این درحالی است که هر چه زمان می‌گذرد علاوه بر اینکه آثار باقیمانده از اولین پایتخت ساسانیان کمتر و کمتر می‌شود که با تاخیر افتادن در عملیات حفاری در این منطقه بیم آن می‌رود که آثار تاریخی احتمالی که در زیر خاک باقی مانده است توسط قاچاقچیان اشیای تاریخی به یغما برود.

 از جولان موش‌ها تا چرای گوسفندان

اگر روی تپه‌هایی که زمانی شهر تاریخی استخر قرار داشته قدم بزنی، حتی اگر آن چند سازه و ستونی را که از کاخ‌های این شهر باقی مانده است ببینی، باز هم نمی‌توانی باور کنی که در جایی هستی که زمانی بزرگ‌ترین شهر تاریخی ایران بوده است چراکه، اکنون زمین شهر استخر جولانگاه موش‌ها و چراگاه گوسفندان شده است. روی تپه‌هایی که زمانی شهر تاریخی استخر قرار داشته و اکنون نیز بقایایی از این شهر ساسانی در آن هست، در جاهای مختلف سوراخ‌هایی دیده می‌شود که موش‌هایی که از حضور استثنایی یک گردشگر تعجب کرده یا ترسیده‌اند در آن می‌خزند.

این سوراخ‌ها به جز سوراخ‌ها و گودال‌های عریض و عمیقی است که به نظر می‌رسد مربوط به حفاری در این منطقه است؛ حفاری‌هایی که معلوم نیست از جانب چه کسانی انجام شده و چه چیزهایی در نتیجه آن به دست آمده است. روی تپه‌های شهر استخر که قدم می‌زنی در جاهای مختلف بقایای سفال‌های باستانی باق

مشاهده همه ی 1 نظر
hamidreza
خجالتیخجالتی
hamidreza

خودسوزی دستفروش خرمشهری/شهرداری متاسفماهواز - ایرنا - خودسوزی یک شهروند خرمشهری

خودسوزی دستفروش خرمشهری/شهرداری متاسفم

اهواز - ایرنا - خودسوزی یک شهروند خرمشهری در اعتراض به ممانعت شهرداری از فعالیتش، تنها اظهار تاسف این شهرداری را به همراه داشت.

81543888-6340204.jpg

به گزارش ایرنا، 'ی ع' حدود 15 سال در بازار روز خرمشهر به صورت دستفروشی اقدام به فروش میوه می کرد که روز چهارشنبه گذشته ماموران شهرداری بساط میوه فروشی او را جمع و مانع از کار او شدند. 

این شهروند ۳۴ ساله روز شنبه این هفته (23 اسفند) بارها به شهرداری خرمشهر مراجعه کرد تا وسایل خود را تحویل و کار خود را ادامه دهد اما جوابی نگرفت و در نهایت با ریختن بنزین بر روی خود در محوطه شهرداری اقدام به خودسوزی کرد.

شهرداری خرمشهر روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای در خصوص خودسوزی این شهروند اعلام کرد: با نهایت تاسف و تالم از وقوع حادثه خودسوزی رو به روی شهرداری خرمشهر، با آرزوی سلامتی و ابراز همدردی عمیق با شهروند گرامی و خانواده وی به اطلاع عموم مردم فهیم و شریف خرمشهر می رساند، انتظار می رود شهروندان در صورت هرگونه اعتراض به عملکرد شهرداری موارد را به مقام مافوق اطلاع دهند تا از بروز چنین حوادث ناگواری پیشگیری شود.

دستفروش خرمشهری هم اکنون در یکی از بیمارستان های اهواز تحت مداوا است و از درصد سوختگی او گزارشی در دست نیست.

شهرداری خرمشهر هفته گذشته اقدام به جمع آوری بساط دستفروشان خرمشهری کرد.

فرد مصدوم که مخارج زندگی خود و خانواده اش را از این راه تامین می کند، می گوید که بی مهری شهرداری موجب شد تا در تامین مخارج خانواده اش با مشکل رو به رو شود و به ناچار خودسوزی کند.

تلاش خبرنگاران ایرنا برای اخذ نظرات شهردار و فرماندار خرمشهر در این زمینه به دلیل پاسخگو نبودن بی نتیجه ماند.

3105/6125/6064/ 2025 /1596

انتهای پیام /* 

مشاهده همه ی 2 نظر
hamidreza
خجالتیخجالتی
hamidreza

بازار عروس بلغارستان   گروهی از دختران دم بخت

بازار عروس بلغارستان

 

گروهی از دختران دم بخت در سال چندین بار در گردهمایی “کالادژی”ها که در پارک موسوم به “بازار عروس” بلغارستان برای یافتن همسر برگزار می‌شود حضور می‌یابند تا از میان پسرانی که آنها هم به دنبال همسر هستند زوج مناسب خود را پیدا کنند.

“بازار عروس” در “استارا زاگورای” بلغارستان پارکی است که دختران دم بخت چهار مرتبه در سال که معمولا در مناسبت های مذهبی بهار و تابستان است در گردهمایی “کالادژی”ها حضور پیدا می‌کنند تا همسر آینده خود را انتخاب کنند. این دختران که معمولا از خانواده های ضعیف هستند همراه با والدین یا دوستان خود در این پارک به دنبال زوج مناسب برای خود می گردند. دختر و پسرانی که در این پارک همدیگر را پیدا می‌کنند همینجا نیز جشن ازدواج خود را برگزار می‌کنند.

پسرانی که به گردهمایی”کالادژی” می‌آیند معمولا به کسانی که همسر آینده‌شان را به آنها معرفی می‌کنند رقمی نزدیک به 7 هزار دلار پرداخت می‌کنند که این مبلغ بسته به سن و مطلقه بودن یا نبودن دختر تغییر می‌کند.

مردم این منطقه از شهروندان رومانی الاصل و مسیحیان ارتودوکسی هستند که روابط دختر و پسر پیش از ازدواج را محدود می‌کنند. “کلادژی”ها از قدیم مسگر بوده اند. آنها اجازه نمی دهند دخترانشان بعد از 15 سالگی به مدرسه بروند و آنها را خیلی زود به خانه بخت می‌فرستند.

“یوردانوف دینکو” 23 ساله یکی از کسانی است که در یک روز سرد و ابری در بلغارستان به گردهمایی “کالای دژی”ها می‌رود. اگر همه چیز خوب پیش برود، او با پدر دختر بر سر مخارج صحبت خواهد کرد.

“دینکو” با تلفن با “واسلینا پتروفا” صحبت کرده است. او می‌گوید: «ما با تلفن آشنا شدیم و او می‌داند که من به او علاقه دارم. ما دنبال یک رابطه جدی هستیم.»

میتکو کوستادینوف هم 33 سال دارد. او پس از ازدواج ناموفق خود به دنبال همسر می‌گردد اما از این گردهمایی سالانه چندان راضی نیست. او می‌گوید: «من این سنت را دوس ندارم. چرا باید برای همسرم هزینه‌ای بپردازم؟ این احمقانه است. او که حیوان نیست.» با این حال او حاضر است 1400 دلار هزینه کند. عکاس شبکه خبری فرانسه از این گردهمایی عکاسی کرده است که در زیر می‌بینید.


مشاهده همه ی 2 نظر
hamidreza
خجالتیخجالتی
hamidreza

حمام عجیب زنان پولدار ژاپنی برای جلوگیری از پیری

حمام عجیب زنان پولدار

 

برخی ژاپنی‌ هایی که به سلامت پوست خود علاقه دارند در حوضچه‌های بزرگ، حمام خاک‌ اره می‌گیرند. آنها در مراکز ویژه مراقبت پوست حدود ۲۰دقیقه پوست بدن را در خاک‌اره غوطه‌ور می‌کنند و معتقدند این کار از پیری پوست جلوگیری می‌کند.

به گفته کارشناس‌های این حوزه آنزیم‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجاتی که داخل این خاک‌ اره‌ها می‌ریزند دمای بدن را تا ۴۰درجه سانتی‌گراد بالا می‌برد‌؛ این دمای بالا متابولیسم و فعال‌شدن برخی اندام‌های داخلی بدن را در پی دارد.

گفتنی است این حمام‌های ویژه از ۷۰سال پیش در هوکایدوی ژاپن کار می‌کنند و هزینه ورودی آنها معادل ۷۰دلار است.

0.8661050013633614573.jpgمشاهده همه ی 4 نظر
hamidreza
خجالتیخجالتی
hamidreza

جبران جليل«به عقيده من على بن ابيطالب(عليه‎السلام) نخستين مرد از قوم عرب است كه وجودش جامع

جبران جليل

«به عقيده من على بن ابيطالب(عليه‎السلام) نخستين مرد از قوم عرب است كه وجودش جامع همه فضائل كامله بوده، و روح فضيلت را در قوم خويش دميد و آهنگ آن را به گوش مردم رسانيد كه پيش از آن مانند آن را نشنيده بودند، به گونه‎اى كه آنها در بين تاريكى‎هاى جاهليّت از روش روشن او متحيّر ماندند، آن كس كه طريقه امام على(عليه‎السلام) را پسنديد به فطرت سليم بازگشت و از نهاد پاك خود راى گرفت، و آنكه از درِ خصومت وارد شد، جاهليّت را ترجيح داد، چه او فرزند جاهليّت بود.»

جبران خليل معتقد بود كه: دو طايفه شيفته روش على ع بودند؛

يكى خردمندان پاك دل،

و ديگرى نيكو سرشتان با ذوق .

على بن ابيطالب(عليه‎السلام) شهيد عظمت خويش گشت، او از دنيا رفت در حالى كه نماز بر زبانش جارى و دلش از شوق خدا لبريز بود، مردم عرب حقيقت مقام او را درك نكردند، تا گروهى از مردم كشور همسايه آنها "ايران" برخاسته اين گوهر گرانبها را از سنگ تشخيص داده و او را شناختند.

جبران خليل اضافه مى كند كه:

على(عليه‎السلام) مانند پيامبران درگذشت، مقام و شان او در بصيرت و بينائى مانند پيامبران بود، و اختصاص به شهر و بلد و قوم و زمان و مكان خاصّى نبوده است، بلكه شخصيت او بين المللى بود.


21 رمضان، شهادت علی بن ابیطالب

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
hamidreza
خجالتیخجالتی
hamidreza

عروسی که وسط مراسم عروسی هسرش رو عوض کرد

مراسم عروسی

عروس در شهر رامپور هند وسط مراسم عروسی، داماد را عوض کرد.

به گزارش سایت BBC News ، عروس پس از آنکه داماد غشی دچار غش شد، از ازدواج با وی منصرف شده و تصمیم گرفت زن یکی از مهمانان در مراسم جشن عروسی شود.

به گفته شاهدان، داماد، غشی بودن خود از عروس پنهان کرده بود و همین نکته عروس را به شدت عصبانی کرد.

داماد جدید که یکی خویشاندان دور داماد قبلی است، فورا پیشنهاد ازدواج با عروس را قبول کرد.

به نوشته BBC New ، خانواده داماد عشی ، از این وضع به شدت ناراحت شده و از عروس به پلیس شکایت کردند.

صدای روسیه

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
hamidreza
خجالتیخجالتی
hamidreza

ملکه شدن دختر 13 ساله به خاطر قد


ملکه شدن دختر 13 ساله

یک دختر مدرسه ای 13 ساله پس از آنکه به دلیل رشد عجیب قدش در مدرسه مسخره می شد ، حرفه مدلینگ را برگزید و حالا تبدیل به یک ملکه زیبایی شده است.
هریت لین با قد 182 سانتی متر در 13 سالگی بسیار بلندقدتر از هم سن و سالهایش می باشد و بدین جهت به القاب مختلفی او را صدا می کردند ولی حالا این نوجوان به آنها ثابت کرد که به قدش افتخار می کند و اخیرا نیز تاج دختر جوان شایسته تاین و ورگلکسی را از آن خود کرد.

 


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید