لحظه  بروز رسانی 
مهدی حیدرپور
مهدی حیدرپور

فرهنگ سازی مالیاتی از طریق مار و پلهدر اکثر کشورها، بخش

 لینک

فرهنگ سازی مالیاتی از طریق مار و پله

در اکثر کشورها، بخش عمده ای از منابع دولت، از طریق اخذ مالیات تأمین می گردد و مالیات یکی از عمده ترین منابع درآمدی دولت است که در راستای اجرای سیاست های اقتصادی و همچنین بهبود رفاه اجتماعی ابزاری مؤثر و کارآمد محسوب می گردد.

حال آنکه دولت درخصوص همکاری بهتر مودیان به سازمان امورمالیاتی کشور ماموریت داده تا با فرهنگ سازی مناسب در زمینه مالیات ستانی بهترین عملکرد را نسبت به دوره های قبلی داشته باشد.

دراین خصوص سازمان امورمالیاتی کشورجهت کاهش دغدغه فرارمالیاتی و گسترش فرهنگ پرداخت مالیات در کشور،در کنار انجام فعالیت‏های ذاتی و قانونی خود پیوسته در جهت آگاه‏سازی افکار عمومی جامعه وتقویت بنیه‏ های فرهنگی پرداخت مالیات می‏کوشدوبا برنامه ریزی حساب شده دراین راه گام برداشته که طی دوسال گذشته از دولت تدبیر و امید با تبلیغات مفید ، برگزاری جشنواره فرهنگ مالیاتی ،تقدیر از مودیان نمونه مالیاتی وتغییر در سازوکارهای مالیات ستانی عملکرد مثبتی ازخودبه نمایش گذاشته است.

1-20.jpg

در این بین سازمان صدا و سیما با تاسی از فرمایش مقام معظم رهبری،که فرمودند مالیات یک فریضه است و باهمدلی و هم زبانی بهتر می شود به پیشرفت و آبادانی کشور کمک کرد،حال چندوقتی است که با نمایش سریال مار و پله می خواهددر خصوص فرهنگ سازی پرداخت مالیاتی قدمی هرچندکوچک بردارد. / ادامه مطلب در لینک زیر

مشاهده همه ی 9 نظر
مهدی حیدرپور
مهدی حیدرپور

نقش مالیات در توسعه عدالت اجتماعیدراین یاداشت پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور،

 لینک
نقش مالیات در توسعه عدالت اجتماعیدراین یاداشت پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور،

نقش مالیات در توسعه عدالت اجتماعی

دراین یاداشت پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور، قصد دارد ضمن تعریفی اجمالی از عدالت مالیاتی و عدالت اجتماعی ؛به نقش مالیات درتوسعه عدالت اجتماعی بپردازد . باشد که این یاداشت در راه اشاعه فرهنگ مالیاتی کشور تاثیری هرچند کوچک داشته باشد.

طبق تعریف تحلیلگران اجتماعی ،عدالت، یک مفهوم ارزشى است و براساس قضاوت‌ها و معیارهاى مختلف ارزشی، به‌صورت‌هاى متفاوت تعبیر و تفسیر مى‌گردد. به واقع مفهوم عدالت نتیجه تفکر و رضایت اجتماعى است. دراین خصوص صاحب نظران معتقداند ،عدالت اجتماعی یکی از دلالت‌های مفهوم عدالت است که منظور از آن تخصیص «منصفانه ی» منابع در یک جامعه است. به این معنا قانون باید به سطح قابل قبولی از برابری واقعی و رسمی دست یابد و باید توزیع منصفانه منابع و برابر فرصت‌ها را تضمین کند.

دراین بین طبق تعریف تحلیلگران اقتصادی،مالیات تابعی از نرخ بازگشت سرمایه است و در تعریف عدالت مالیاتی به این نکته اشاره دارد که ، هر کس که قدرت توانائى بیشترى در پرداخت انواع مالیات داشته باشد بایستى مالیات بپردازد. صاحب نظران دربحث عدالت مالیاتی نظریه ای دارند با عنوان عدالت مالیاتی در راستای عدالت اجتماعی که طبق این نظریه،قدرت مالیات‌بندى بر توزیع مجدد درآمد از طبقات بالاتر به طبقات پائین‌تر اجتماع است و تقریباً همهٔ بار مالیاتى را بر دوش طبقات ثروتمند جامعه تحمیل مى‌نماید.

ادامه در لینک زیر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
مهدی حیدرپور
مهدی حیدرپور

پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور زمستانی پر از برف برای شما آرزو

 لینک
پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور زمستانی پر از برف برای شما آرزو

پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور
زمستانی پر از برف برای شما آرزو دارد

مشاهده همه ی 2 نظر
مهدی حیدرپور
مهدی حیدرپور

چگونگی فرارمالیاتی ورزشکاران درسایه غفلت مسئولینپایگاه فرهنگ مالیاتی کشور، این روزها

 لینک

چگونگی فرارمالیاتی ورزشکاران درسایه غفلت مسئولین

پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور، این روزها با توجه به کاهش درامدهای نفتی، دولت یازدهم چاره ای ندارد جز این که بر درآمدهای مالیاتی تکیه کند. این در حالی است که مالیات نامی آشنا برای مردم ایران است.درواقع دولت ها در جای جای جهان برای خدماتی که مردم کشورشان ارائه می دهند هزینه های مختلف دریافت می کنند که از ان به عنوان مالیات نام برده می شود.

دراین یاداشت قصدداریم به دغدغه ای به نام فرارمالیاتی ورزشکاران بپردازیم و راهکاری برای جلوگیری از فرارمالیاتی ورزشکاران ارائه بدهیم.

پرواضح است هر چند که در ورزش حرفه‌ای دنیا پرداخت مالیات امری طبیعی و تعریف شده است، اما در ورزش ایران فرار مالیاتی امری مرسوم است و از سوی مسئولان سازمان مالیاتی صحبت از 25 درصد فرار مالیاتی در این زمینه است، اما به نظر می‌رسد که آمارهای حقیقی فراتر عدد اعلام شده باشد.

فرارمالیاتی ورزشکاران

به واقع بر اساس قانون مالیاتی کشور افرادی که درآمدی را از راه قراداد کسب می‌کنند موظف به پرداخت مبلغی به عنوان مالیات هستند.

ورزشکاری که مبلغ یک میلیارد تومان قرارداد می‌بندد موظف به پرداخت مالیات است این درحالی است که برخی از این بازیکنان خارج از عقد قرارداد خواهان اخذ مبالغ بیشتر هستند.

ادامه مطلب درلینک زیر

مشاهده همه ی 1 نظر