لحظه  بروز رسانی 
kambiz hesamodene
kambiz hesamodene

چهارشنبه سوری نام یکی از بزرگترین جشن های ایرانیان باستان تاکنون

چهارشنبه سوری نام یکی از بزرگترین جشن های ایرانیان باستان تاکنون

چهارشنبه سوری نام یکی از بزرگترین جشن های ایرانیان باستان تاکنون است. این جشن باستانی در آخرین شب چهارشنبه اسفند ماه هر سال برگزار می شود.
چهارشنبه سوری سال ۹۷ روز سه شنبه ۲۸ اسفند است.

تقویم کنونی ما اگر بر اساس اولویت های سنتی و فرهنگی تدوین شده بود حالا باید یک مناسبت قدیمی همچون چهارشنبه سوری مثل تاج پادشاهی بر بلندای آن می درخشید.
اما متاسفانه در فرهنگ ما بسیاری از مناسبت ها و اعیاد قدیمی و اصیل ایرانی در گذر زمان مشمول تغییرات و تحولات منفی و عامدانه ای شده است که باعث شده شاکله اصلی آن در روزگار امروز ما رنگ پریده و تحریف شده به نظر برسد! در همین حال برخی افراد فرصت طلب که به صورت ریشه ای با آیین کهن و اصیل ایرانی مشکل دارند و در صدد تخریب سنت های قدیمی در ذهن مردم هستند چنین رفتارهای ناپسندی را بهانه و دستاویز قرار می دهند و با نفی چهارشنبه سوری تلاش می کنند تا یکی از آیین ها و سنت های اصیل ایرانی را در فرهنگ ما مخدوش و مسئله دار نشان دهند. اما با تمام این وجود چهارشنبه سوری هنوز هم در آیین سنتی ما ایرانیان جایگاه ویژه خود را دارد و هنوز هستند کسانی که مثل انسانهای شریف چند هزار سال پیش در کنجی آرام و خلوت آتشی شعله ور می کنند و بی آنکه ترقه ای بترکانند یا سر و صدایی آزار دهنده ایجاد کنند از روی آتش می پرند و مثل اجدادشان فقط شعر می سرایند و غم ها را می سوزانند تا باز هم یک شعر قدیمی در فضای تاریک شب چهارشنبه سوری فرمانروای مطلق سکوت شب های ایرانیان باشد…زردی من از تو،سرخی تو از من…

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
kambiz hesamodene
kambiz hesamodene

در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از

در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، یعنی حدودا دوهزار سال پیش از تولد ولنتاین، میان آریائیان روزی موسوم به روز عشق (سپندارمذگان یا اسفندارمذگان) بوده است.
روز سپندارمذگان در تقویم زرتشتی مصادف است با پنجم اسفند ماه و در تقویم جدید ایرانی، که شش ماه اول سال سی و یک روز حساب میشود، شش روز به جلو آمده و دقیقا مصادف میشود با ۲۹ بهمن، یعنی چهار روز پس از روز ولنتاین فرنگی.
زرتشیان جشن سپندارمذ (سپندارمذگان – روز زن و روز زمین) را هرساله در پنجم اسفند ماه برگزار میکنندچند سالی است که ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) روز ولنتاین و خرید گل و عروسک ، شکلات و … در کشورمان باب شده است . اکثر جوان ها بدون اطلاع از اینکه اصلا این ولنتاین خوردنی یا پوشیدنی است، فقط می دانند که در این روز باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند.
همه اسم ولنتاین را شنیده اند و مراسم آن را مانند سایر بیگانگان بجا می آورند،
ولی تا به حال اسم سپندارمذگان به گوششان هم نخورده است .

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید