لحظه  بروز رسانی 
خردگان
مهربونمهربون
خردگان

**سخنان پهلوانان یا فردوسی؟! ** بسیاری از ابیات شاهنامه

 لینک
**سخنان پهلوانان یا فردوسی؟! ** بسیاری از ابیات شاهنامه

**سخنان پهلوانان یا فردوسی؟! **

بسیاری از ابیات شاهنامه که گزینش می‌شوند و گاهی از قول فردوسی بزرگ، نقل می‌شوند، در واقع سخنانی هستند که پهلوانان، پادشاهان و دیگر شخصیت‌های شاهنامه بیان می‌کنند. البته بدون شک هنرمندی فردوسی در این سخنان قابل توجه است اما گاهی هم از این سخنان سوء استفاده می‌شود.

فردوسی داستان‌ها را به زیبایی هر چه تمام‌تر به نظر در آورده است و سخنان شخصیت‌ها را نقل کرده است. با آنکه اکثر سخنان شخصیت‌ها نیکو است اما طبیعتاً داستان‌های فاخری که با تجربیات تاریخی و اجتماعی یک مردم آمیخته شده‌اند، به بدی‌ها و کاستی‌ها هم اشاره می‌کنند. برخی شخصیت‌ها خوب هستند و برخی دیگر بد. هر شخصیتی ممکن است اشتباه کند و از خِرَد دور شود و یا سخنی را بگوید که متناسب با شرایط خاصی گفته شده است.

اما این روزها گاهی می‌بینیم که عده ای ناشناس، سخنانی که سرداران یا پهلوانان (در شرایط خاص) گفته اند را گزینش می‌کنند و به فردوسی نسبت می‌دارند. حتی گاهی ابیاتی که از شاهنامه گزینش می‌شود در واقع از ابیات الحاقی است و بعید است که فردوسی آنها را به نظم در آورده باشد.

به هر حال بسیاری از سخنان شخصیت‌های شاهنامه قابل ستایش هستند و از خردمندی و آزادگی می‌گویند. خوب است هنگامی که ما به این ابیات اشاره می‌کنیم، به شخصیتی که آن سخن از زبان وی نقل شده است هم اشاره کنیم تا بیشتر و بیشتر به شاهنامه فردوسی، این اثر گرانقدر، وفا دار بمانیم. البته ابیاتی هم در شاهنامه وجود دارند که از زبان خود فردوسی نقل می‌شود، همانند ابیات نخستین که از خدا، خرد و آفرینش سخن می‌گویند.

در اینجا نگاره‌هایی را آماده کردیم که سخنانی از زبان شخصیت‌های شاهنامه را نقل می‌کنند.

برای دیدن نگاره های بیشتر به پیوند زیر بروید :

http://kheradgan.ir/?p=11138

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
خردگان
مهربونمهربون
خردگان

*** دو پادشاه بزرگ، دو آرامگاه *** -شی هوانگ دی

 لینک
*** دو پادشاه بزرگ، دو آرامگاه *** -شی هوانگ دی

*** دو پادشاه بزرگ، دو آرامگاه ***

--شی هوانگ دی امپراتور کشور چین و کوروش بزرگ پدر ایران زمین از زبان چی دونگ فانگ استاد دانشگاه پکن--

چی دونگ فانگ می گوید :

در تاریخ جهان، آوازه کوروش دوم در دور و نزدیک پیچیده و او از شهرت فراوانی برخوردار است. در بازدید از آثار باستانی ایران، جز با احترام نمی توان به آرامگاه کوروش، این پادشاه بزرگ، نگریست و بزرگ داشت وی را به جای آورد...هرودوت مورخ یونانی، کوروش را «پدر پارس» نامیده است. منشور مشهور کوروش هم اکنون در موزه بریتانیای کشور انگلستان قرار دارد.

چین شی هوانگ حدود سیصد سال پس از کوروش با در پیش گرفتن استراتژی هایی از قبیل اتحاد با کشور های دور از امپراتوری و حمله به کشور های نزدیک و همچنین حمایت از روش های نظامی و سیاستمداری، برای اولین بار در تاریخ چین یک فرمانروایی متمرکز را به وجود آورد.

آرامگاه کوروش بزرگ، چندان بزرگ نیست و تنها از سنگ ساخته شده است؛ در حالی که آرامگاه شی هوانگ دی همانند یک کوه عظیم است

متن کامل این گفتگو را در خردگان بخوانید:

http://kheradgan.ir/?p=11093

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
خردگان
مهربونمهربون
خردگان

** بازنشستگی در زمان هخامنشیان ** WWW.KHERADGAN.IR الواح به دست آمده

 لینک
** بازنشستگی در زمان هخامنشیان ** WWW.KHERADGAN.IR الواح به دست آمده

** بازنشستگی در زمان هخامنشیان **

WWW.KHERADGAN.IR

الواح به دست آمده از دوران هخامنشیان، نشان می‌دهد که کارگران از حقوق و مزایایی برخوردار بودند که مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. از جمله حقوق و مزایای بانوان که در نوع خود بسیار جالب است

ن.ک: کخ، ۱۳۷۶

 اما علاوه بر این موارد، مورخان یونانی هم اشارات جالبی به یک سامانه آموزشی و تربیتی ایرانیان در دوره هخامنشی -که جنبه نظامی داشته است- کرده‌اند. در این سامانه سالخوردگان پس از سالها خدمت، شرایط ویژه‌ای پیدا می‌کردند. گزنفون مورخ یونانی از مکان‌هایی به نام «جایگاه آزادی» یاد می‌کند

گزنفون، دفتر ۱، بخش ۲، بند ۴

و اشاره می‌کند که هر کس می‌توانسته است فرزندانش را در آن مکان‌ها ثبت نام کند (ن.ک: همان، بندهای ۱۲-۱۵). به گفته گزنفون این سامانه به چهار بخش تقسیم می‌شده است که عبارت بودند از: بخش نوباوگان، بخش جوانان، بخش مردان و بخش ویژه سال‌خوردگان

همان، بند ۴

بر اساس گفته گزنفون سال‌خوردگان در مرتبه بالایی قرار داشتند و از شرایط ویژه برخوردار بودند: هنگامی که… آنان به سال‌های پنجاه فزون تر رسیدند… از آن پس به حلقه سال‌خوردگان می‌پیوندند که عنوانی است شایسته ایشان. این سالخوردگان را دیگر به نبردهای بیرون از مرزها گسیل نمی‌کنند؛ آنان در شهرشان ماندگارند

همان، بندهای ۱۳ و ۱۴

این مورخ یونانی قبل از موارد مذکور، نوشته است: نوجوانان و مردان به سپیده دمان باید در جایگاه خود باشند. سال‌خوردگان، اما، جز در زمان های ثابت دانسته از پیش که باید هم چون دو گروه دیگر به پگاه در بخش خویش باشند، روزهای دیگر زمان حضورشان را خود برمی گزینند

همان، بند ۴

گزنفون درباره سال‌خوردگان زمان هخامنشی موردی را می گوید که یادآور «ریش سفیدی» در فرهنگ ما است. این مورد را به عنوان حسن ختام این نوشتار می آوریم: اینان اند که همه داوران را بر میگزینند. … سال‌خوردگان، نخست، به سخنان هر دو سوی کشمکش گوش می‌سپارند و اندران باره می‌سگالند و سپس رآی خویش آشکار می‌کنند

همان، بندهای ۱۳ و ۱۴

در صورت رونوشت بن مایه را یاد کنید . این نوشته را در خردگان بخوانید :

http://kheradgan.ir/?p=11066

WWW.KHERADGAN.IR

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
خردگان
مهربونمهربون
خردگان

| نويسنده: مجید خالقیان | واپسين به روزرسانی: ۱ مهر

 لینک


| نويسنده: مجید خالقیان | واپسين به روزرسانی: ۱ مهر ۱۳۹۴ |
روزهای ارزشمند مهر ماه جشن های باستانی مهر ماه

روزهای ارزشمند مهر ماه - جشن های باستانی مهر ماه

8 مهر: بزرگداشت مولانا

روزهای ارزشمند مهر ماه - جشن های باستانی مهر ماه

جلال‌الدین محمد بلخی از بزرگترين شاعران و عرفای جهان. اشعار مولانا در سطح جهان محبوبیت دارد و فرهیختگان زیادی شعرهای وی را می‌ستایند. به طور کلی آنچه در آثار مولانا قابل توجه است، سنت بیان مفاهیم عمیق در قالب داستان می‌باشد که از دوره باستان در میان ایرانیان جای داشته است.

         

16 (10) مهر: جشن مهرگان

روزهای ارزشمند مهر ماه - جشن های باستانی مهر ماه

جشن مهرگان یکی از یادگارهای ارزشمند دوران باستان است و تا حد نوروز در میان ایرانیان ارزش داشته است.

جشن مهرگان مانند نوروز در هر دوره‌ای متناسب با اندیشه‌ها و آیین‌های همان دوره در میان مردم جای داشته است. از همین رو گفته‌ها، داستان‌ها و پندارهای فراوانی درباره آن وجود دارد.

آن چیزی که درباره این جشن می‌توان گفت، پیوند آن با مهرورزی و عهد و پیمان است.

همانگونه که طبع زیبا دوست آدمی حاضر نبوده نوروز را که جشن طبیعت است فراموش کند، مهرگان هم که با مفاهیم انسانی پیوند داشته، هزاران سال در میان مردم باقی مانده است. هر انسانی با هر آیین و فرهنگی، مهرورزی را می‌پسندد و شاید از همین رو این جشن از نخستین روزگاران در میان ایرانیان جای داشته و سپس با آمدن آیین‌های نوین، ارزشش پایدار مانده است.

 

20 مهر: بزرگداشت حافظ

روزهای ارزشمند مهر ماه - جشن های باستانی مهر ماه

خواجه شمس الدین محمد بن محمد حافظ شیرازی، يكي از بزرگترين شاعران ايران و به عقيده برخي بزرگترين شاعر ايران.

می‌توان گفت همه کس و با هر عقیده‌ای با شعرهای حافظ ارتباط برقرار می‌کند و از خواندن آن لذت می‌برد. در شعر حافظ راز عجیبی وجود دارد و همین راز است که او را متمایز می کند.

       

21 مهر : پيروزی كاوه و فريدون بر ضحاك

روزهای ارزشمند مهر ماه - جشن های باستانی مهر ماه

آنچه در داستان کاوه و ضحاک بسیار شگفت انگیز است، مغز جوانان می‌باشد. مارانی که بر دوش ضحاک رسته اند نماد خوی اهریمنی و ددمنشیند؛ خوراکشان مغز سر جوانان است. حال چرا مغز؟ و چرا جوانان؟

مغز جایگاه تفکر و تعقل است و مغز جوانان پرشورتر و پویاتر؛ پس چه بهتر این نیروی بالقوه که می‌تواند تهدیدی خطرناک برای هر حکومت مستبدی باشد از میان بر چیده شود (۱).

       

28 مهر: زاد روز ستار خان

روزهای ارزشمند مهر ماه - جشن های باستانی مهر ماه

ستارخان از سرداران جنبش مشروطه خواهی ایران و ملقب به سردار ملی است. در مقاومت تبریز وی جانفشانی‌های بسیاری کرد. این سردار بزرگ علاقه فراوانی به ایران و ایرانی داشته است.


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
خردگان
مهربونمهربون
خردگان

| نويسنده : مجید خالقیان | واپسين به روزرساني :

 لینک
| نويسنده : مجید خالقیان | واپسين به روزرساني :


| نويسنده : مجید خالقیان | واپسين به روزرساني : ۱۹ امرداد ۱۳۹۴ |
بررسی وصیت نامه (اندرزهای پایانی) کوروش بزرگ

بررسی وصیت نامه کوروش بزرگ

در متون تاریخی وصیت نامه کوروش بزرگ را نقل کرده اند که سرشار از مفاهیم بالای انسانی است. در این وصیت، کوروش اندرزهایی به فرزندان و دوستانش می‌کند و به خاطر نیکی‌هایی که خداوند به او ارزانی داشته، قدردان خداوند بزرگ است. شگفت آنکه بخش‌هایی از شاهنامه فردوسی شباهت عجیبی به این اندرزها دارد. در این نوشتار به بررسی اندرزهای پایانی کوروش بزرگ و شباهت‌های آن به بخش‌هایی از شاهنامه می‌پردازیم.(وصیت نامه کوروش)

اندرزهای پایانی کوروش در منابع

مهم‌ترین منبعی که از اندرزهای پایانی کوروش بزرگ سخن گفته است، «کورش نامه گرنفون» می‌باشد (نک: گزنفون، دفتر ٨، بخش ٧). از مشهورترین جملات اندرزهای پایانی کوروش که در «کوروش نامه گزنفون» ثبت است، می‌توان به جملات زیر اشاره کرد: (وصیت نامه کوروش)

- راه دل ربودن و دل بسته کردن مردمان نه با درشتی و تند خویی‌ست که با تیمار و اندوه خواری‌های مهرورزانه است (نک گزنفون، دفتر ٨، بخش ٧، بند ۱۳، برگردان ابوالحسن تهامی). (وصیت نامه کوروش) - مهر بورزید دوستان را، و این مهرورزی شما را نیرویی خواهد داد که با آن دشمنانتان را بر اندازید (گزنفون، دفتر ٨، بخش ٧، بند ۲۸، برگردان ابوالحسن تهامی). (وصیت نامه کوروش) - پس از مرگم، بدنم را طلاکاری یا نقره کاری نکنید یا در تابوت یا چیزی همانند این مگذارید. زودتر آنرا در آغوش خاک بسپارید. آیا جایی فرخنده تر از خاک برای آرمیدن است؟! خاک مادر زیبایی‌هاست و دایه نیکی‌ها. در سراسر زندگی دوستار مردمان بوده ام؛ شاد خواهم شد که دوباره بخشی از آن چیزی بشوم که برای مردمان خوبی فراوان ببار می‌آورد (گزنفون، دفتر ٨، بخش ٧، بند ٢۵، آمیخته ای از برگردان ابوالحسن تهامی و خشایار رخسانی).

در روایت‌های منسوب به «کتزیاس» هم به اندرزهای پایانی کوروش اشاره شده است اما فقط خلاصه ای از این نوشته‌های کتزیاس به دست ما رسیده است (نک: کتزیاس، کتاب ٨). کتزیاس می‌نویسد: (وصیت نامه کوروش)

کوروش برای کسانی که کردار نیک را پیشه سازند آرزوی سعادت و به آنان که رفتاری زشت دارند نفرین کرد (کتزیاس، کتاب ٨، بند ۵).

این اشتراک نسبی در دو منبع مهم یونانی نشان می‌دهد که در جهان باستان اندرزهای کوروش مشهور بوده است. اندرزهای پایانی کوروش که گزنفون نقل کرده در منابع بعدی مورد توجه قرار گرفته است و حتی تا به امروز بخش‌هایی از اندرزهای او بسیار مشهور است.


ادامه نوشته را در پیوند زیر بخوانید :


http://kheradgan.ir/?p=10305

مشاهده همه ی 1 نظر
خردگان
مهربونمهربون
خردگان

**خردگان در لاین و تلگرام ** برای دریافت واپسین نوشتارها در

 لینک

**خردگان در لاین و تلگرام **

برای دریافت واپسین نوشتارها در لاین به جمع بیش از ۲۶۰۰۰ همراه ما در حساب رسمی لاین بپیوندید !!!!

خردگان در لاین ( آفیسیال اکانت کوروش بزرگ )

در صورتی که از برنامه لاین در گوشی همراه خود استفاده می کنید برای اضافه کردن این حساب رسمی به مخاطبین خود و دریافت نوشته های جالب تاریخی و فرهنگی لینک صفحه را که در زیر آمده است با گوشی تلفن همراه و از طریق برنامه لاین باز کنید تا صفحه کوروش بزرگ را مشاهده و اضافه کنید .

ای دی صفحه : lgh7397w@

لینک صفحه : http://line.me/ti/p/%40lgh7397w

**دریافت واپسین نوشتارها در تلگرام **

واپسین نوشتارها و مطالب ما را در تلگرام و به صورت خودکار دریافت کنید . برای اینکار ربات خردگان را با کلیک روی لینک زیر و یا با ای دی داده شده اد کنید و عبارت start/ رو به اون ارسال کنید . این ربات به صورت خودکار واپسین نوشته هارو برای شما در تلگرام ارسال میکنه !!!

لینک ربات خردگان

telegram.me/kheradganbot

و یا ای دی تلگرام ربات خردگان

kheradganbot@


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
خردگان
مهربونمهربون
خردگان

* روزها و جشن های باستانی ارزشمند گاهشماری امرداد ماه و

 لینک
* روزها و جشن های باستانی ارزشمند گاهشماری امرداد ماه و

* روزها و جشن های باستانی ارزشمند گاهشماری امرداد ماه و یک روز تلخ *

۷ امرداد (۳ امرداد): جشن امردادگان
۸ امرداد: بزرگداشت سهروردی
۱۰ امرداد: جشن چله تابستان
۱۴ امرداد: صدور فرمان مشروطیت
[۱۸] امرداد: جشن بامی خواره
۲۸ امرداد: کودتای ۲۸ امرداد

تصویر: ایران، جاده اسالم به خلخال

نگاهی کوتاه به هر کدام از این روزها در لینک زیر

http://kheradgan.ir/%D8%AC%D8%B4%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D9%87/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
خردگان
مهربونمهربون
خردگان

* روزها و جشن های باستانی ارزشمند گاهشماری امرداد ماه و

 لینک
* روزها و جشن های باستانی ارزشمند گاهشماری امرداد ماه و

* روزها و جشن های باستانی ارزشمند گاهشماری امرداد ماه و یک روز تلخ *

۷ امرداد (۳ امرداد): جشن امردادگان
۸ امرداد: بزرگداشت سهروردی
۱۰ امرداد: جشن چله تابستان
۱۴ امرداد: صدور فرمان مشروطیت
[۱۸] امرداد: جشن بامی خواره
۲۸ امرداد: کودتای ۲۸ امرداد

تصویر: ایران، جاده اسالم به خلخال

نگاهی کوتاه به هر کدام از این روزها در لینک زیر

http://kheradgan.ir/%D8%AC%D8%B4%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D9%87/

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
خردگان
مهربونمهربون
خردگان

***رستم در آثار باستانی چین*** این نوشته ارزشمند رو ازدست ندید

 لینک

***رستم در آثار باستانی چین***

این نوشته ارزشمند رو ازدست ندید ...

«شاید تصور وجود داستان‌های مرتبط با رستم دستان، پهلوان بزرگ ایرانی در متون به جا مانده از کشور چین، آن هم چند قبل قرن از سروده شدن شاهنامه، کمی دشوار باشد، اما مهاجران سُغدی که به چین راه یافته بودند، چنین داستان‌هایی را به یادگار گذاشته اند.

 سُغد باستان یکی از مناطق ایرانی نشین آسیای مرکزی بوده و همواره فرهنگ ایرانی در آن منطقه از جایگاه قابل توجه برخوردار بوده است؛ از بخش‌های مهم این منطقه می‌توان به سمرقند و بخارا اشاره کرد که بعد از اسلام پایگاه مهمی برای فرهنگ ایرانی شد.

از یافته‌های جالب متون سغدی می‌توان به داستان رستم و دیوها اشاره کرد که در «غارهای هزاربودا» نزدیک شهر توئن هوانگ (دون هوانگ) در ایالت کانسوی چین یافت شده است؛ این منطقه به غار موگای هم مشهور می‌باشد.

بخشی از داستان رستم و دیوها:

آنگاه آمد رخش تیزهوش [و] رستم را بیدار کرد. رستم از خواب برخاست، در حال، جامه پوست پلنگ پوشید، ترکش‌‌دان بربست، بر رخش سوار شد، به سوی دیوان شتافت...

در نقاشی های مناطق سغدی از جمله پنجکنت (شهری در شمال تاجیکستان) هم رستم ترسیم شده است

و ...... ادامه نوشتار + تصاویر تاریخی موجود در پیوند زیر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
خردگان
مهربونمهربون
خردگان

***رستم در آثار باستانی چین*** این نوشته ارزشمند رو ازدست ندید

 لینک

***رستم در آثار باستانی چین***

این نوشته ارزشمند رو ازدست ندید ...

«شاید تصور وجود داستان‌های مرتبط با رستم دستان، پهلوان بزرگ ایرانی در متون به جا مانده از کشور چین، آن هم چند قبل قرن از سروده شدن شاهنامه، کمی دشوار باشد، اما مهاجران سُغدی که به چین راه یافته بودند، چنین داستان‌هایی را به یادگار گذاشته اند.

 سُغد باستان یکی از مناطق ایرانی نشین آسیای مرکزی بوده و همواره فرهنگ ایرانی در آن منطقه از جایگاه قابل توجه برخوردار بوده است؛ از بخش‌های مهم این منطقه می‌توان به سمرقند و بخارا اشاره کرد که بعد از اسلام پایگاه مهمی برای فرهنگ ایرانی شد.

از یافته‌های جالب متون سغدی می‌توان به داستان رستم و دیوها اشاره کرد که در «غارهای هزاربودا» نزدیک شهر توئن هوانگ (دون هوانگ) در ایالت کانسوی چین یافت شده است؛ این منطقه به غار موگای هم مشهور می‌باشد.

بخشی از داستان رستم و دیوها:

آنگاه آمد رخش تیزهوش [و] رستم را بیدار کرد. رستم از خواب برخاست، در حال، جامه پوست پلنگ پوشید، ترکش‌‌دان بربست، بر رخش سوار شد، به سوی دیوان شتافت...

در نقاشی های مناطق سغدی از جمله پنجکنت (شهری در شمال تاجیکستان) هم رستم ترسیم شده است

و ...... ادامه نوشتار + تصاویر تاریخی موجود در پیوند زیر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید