لحظه  بروز رسانی 
بهترین زندگی
بهترین زندگی

ترس کودک از تاریکی، نوازشش کنید ترس از تاریکی از

ترس کودک از تاریکی، نوازشش کنید
ترس از تاریکی از حدود ۲ سالگی آغاز می‎شود و تا ۱۰ یا ۱۲ سالگی نیز ادامه می‎یابد. برای پرهیز از مشکل عدم استقلال کودکان در خواب، مکان خواب را باید پیش از مفهوم یافتن تاریکی برای آن‎ها، جدا ساخت. 
در مورد کودکانی که قصد جداکردن آن‎ها را دارید، راهکارهای زیر پیشنهاد می‎گردد: اتاق او را با تصاویر دلخواه، عکس خانوادگی، آذین‎بندی و امکاناتی چون تخت و کمد، جذاب‎تر کنید.با اجرای برنامه‎ای شبانگاهی، خوابیدن را برایش خوشایند کنید.اجازه دهید تفنگ یا خرس پشمالو و یا اسباب‎بازی مورد علاقه‎اش را با خود به بستر ببرد.پس از قرار گرفتن در بستر، پیشانی و سرش را نوازش کنید و برایش قصه‎های خوب و آرامش‎بخش بگویید. برخی کودکان با صداهایی موزون چون صدای تیک‎تیک ساعت یا آهنگی ملایم، آرامش می‎یابند.این کارها باعث می‎شود تا مرحله بین بیداری تا خوابیدن را راحت‎تر بگذراند.برنامه شبانگاهی
سوال: فرزند ۵ ساله‎ام شب‎ها به سختی می‎خوابد. علت آن چیست و چگونه می‎توان این مشکل را حل کرد؟ یکی از علل اصلی نخوابیدن کودک در شب، زیاده‎روی در خواب روز است؛ پس برای خواب روز او برنامه‎ریزی کنید. علل دیگری چون ترس از تاریکی یا ترس از تنهایی نیز می‎تواند او را در خوابیدن به موقع دچار مشکل کند و به‎دلیل ترس، می‎کوشد به بهانه‎های گوناگون، دیرتر به اتاق خود و بستر رود. برای مواجهه با این مشکل، به مسائل زیر توجه کنید:زمان خواب شب را تعیین کنید؛ البته انعطاف‎پذیر باشید و در موارد استثنایی (بازگشت پدر از مسافرت یا محل کار، آمدن یکی از نزدیکان مورد علاقه کودک مانند عمو، دایی و ...) اجازه دهید کمی بیشتر بیدار بماند.ترتیب برنامه‎ای شبانگاهی (دادن خوراکی قبل از مسواک، مسواک، بوسیدن اعضای خانواده و گفتن شب به خیر به آن‎ها، همراهی کودک به اتاق خواب، نوازش، گفتن قصه، خواندن ترانه و بردن اسباب‎بازی مورد علاقه‎اش به بستر)، خواب را برای کودک راحت‎تر می‎کند.از طولانی‎کردن و تکرار برنامه شبانگاهی بپرهیزید. می‎توانید در مدت حدود ۱۵ دقیقه، برنامه را اجرا کنید. برای پرهیز از طولانی‎شدن یا تکرار برنامه، ساعتی شماته‎دار (جیرجیرکی) را برای ۱۵ دقیقه کوک کنید و به فرزندتان بگویید که با بلندشدن صدای ساعت، برنامه شبانگاهی پایان می‎پذیرد.هرگز از خواسته‎های کودک برای تکرار قصه یا ترانه و ... پیروی نکنید؛ چون ممکن است این سناریو تا ساعت‎ها ادامه یابد.در صورت خروج از بستر و حضور در اتاق شما، کودک را به اتاقش برگردانید و با قاطعیت از او بخواهید که بخوابد. در صورت گریه، به گریه‎هایش توجه نکنید، مگر این‎که مطمئن شوید مشکلی دارد. در صورت استمرار گریه کودک تا ۱۵ الی ۲۰ دقیقه، به اتاق او بروید و دوباره با قاطعیت و لحنی محکم از او بخواهید که بخوابد و اتاقش را ترک کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

دستشویی رفتن کودک، مقاومت می کند اگر مقاومت‎کردن کودک در

دستشویی رفتن کودک، مقاومت می کند
اگر مقاومت‎کردن کودک در مقابل دستشویی‎رفتن (ادرار و مدفوع‎کردن) مقطعى باشد، جاى نگرانى نیست. گاهى کودکان به علل مقطعى مانند قرار گرفتن در محیطى جدید یا در جاهایى که توالت برایشان ناآشنا است، ممکن است تا ۴۸ ساعت نیز عمل دفع را انجام ندهند که ضررى ندارد اما اگر همیشگی است،
 باید علت‏‌یابى و مشکل حل شود. علل احتمالى این رفتار عبارتند از:یبوست مزمن: یبوست، عامل مهمى در خوددارى از دفع است.زحم در مخرج دفع: در صورتى‎که نشانه‏‎هایى بر احساس ناراحتى او در این محل مى‏‎بینید، به پزشک مراجعه کنید.ترس از توالت: به این دلیل که مى‎‏ترسد داخل منفذ توالت بیفتد، از عمل دفع خوددارى مى‌‏کند. تا مدتى گوشه حمام را براى عمل دفع او آماده سازید و با رسم خطوطى بر روى کاغذ، برایش توضیح دهید که زیر منفذ توالت چاه نیست؛ بلکه لوله‌‏اى است که به بیرون مى‏‎رود.عدم آگاهى: برخى از کودکان گمان مى‏‌کنند که با عمل دفع، قسمتى از بدن‌شان از آن‌‏ها جدا مى‌‏شود! با استفاده از آبمیوه‌‏گیرى، عمل دفع را برایش توضیح دهید که مدفوع او مانند پوره‏‌هاى سیب یا هویج است که دور ریخته مى‌‏شود.اثبات استقلال: احتمالاً با این کار مى‏‌خواهد استقلال خود را تثبیت کند و به شما بفهماند که در امورى، فقط او تصمیم‌گیرنده است و دیگران به‌ویژه والدین نمى‏‌توانند جلو تصمیمش را بگیرند. در این صورت بکوشید زمینه‌‏هاى تثبیت استقلالش را (براى مثال با واگذارى امور شخصى به او) به شکل درست فراهم آورید.انتقام‌جویى: احتمال دارد این رفتار، نوعى مقاومت و مبارزه با والدین باشد. اگر در این مورد با او خوب برخورد نکرده و از اهرم فشار استفاده کرده‏‌اید، تا مدتى فشارها را کاهش دهید.سرگرمى: گاهى کودکان آن‌قدر سرگرم بازى مى‌‏شوند که به علائم دفع بى‏‌توجهى مى‌‏کنند. شما باید در موقعیت‌‏هاى مناسب (به‌طور معمول پس از صرف غذا یا پس از بیدار شدن از خواب) او را به دستشویى ببرید.احساس لذت: گاهى خارش ناشى از نگهدارى مدفوع یا سنگینى ناشى از آن، باعث احساس لذت کودک مى‏‌شود که لازم است با استفاده از راهکارهاى پیش‌گفته، جلو این رفتار گرفته شود تا در آینده به انحرافات جنسى و اخلاقى منجر نشود.
سؤال: دختر ۴ ساله‏‌‌ام هنوز هم شلوار خود را کثیف مى‌‏کند (مدفوع می‎کند.) آیا طبیعى است؟ اگر طبیعى نیست، چگونه باید این مشکل را حل کنم؟ اگر این رفتار، موردى باشد، اشکالى ندارد و حتى ممکن است در سنین بالاتر نیز اتفاق بیفتد. علت کثیف‎کردن‏‎هاى موردى، پرخورى و بدخورى، محیط جدید، سرگرمى و بى‎‏توجهى به علائم دفع، بردن مکرر کودک به دستشویى، نگه‎داشتن طولانى‎مدت او در آن‎جا و بى‎‏توجهى والدین به اعلام کودک است.در صورتى‎که عمل دفع در شلوار به علل زیر همیشگى باشد، نگران‎کننده است و باید از بین برود.
یبوست مزمن: در یبوست مزمن، کودک نمى‏‎تواند مدفوع سفت را دفع کند و هر قدر مدفوع خود را بیشتر نگه دارد، روده‎ بزرگ، متورم‎‏تر و بزرگ‎‏تر و ماهیچه‏‎هایش شل مى‎‏شود و نمى‌‏تواند مدفوع را به موقع و به‌طور مؤثر به جلو براند و لایه ‌هاى بعدى مدفوع که شل هستند، بیرون مى‏‌زنند. در این صورت، سعى کنید با توجه کردن به رژیم غذایى او، مشکل را برطرف سازید. استفاده از سوپ، سبزى، حبوب، آب کافى و مایعات (به‌ویژه آب‌پرتقال و آب آلو)، پوره‏ آلو، شربت، مرباى انجیر و مواد فیبردار مانند میوه و غلات سبوس‏دار، در رفع یبوست کودک مؤثرند. در صورتى‎که یبوست کودک با این رژیم غذایى مرتفع نشد، باید تحت نظر پزشک از داروهاى مسهل، شیاف و پمادهاى مناسب استفاده شود. توجه داشته باشید که بازى و حرکت و تلاش کودک، در طبیعى‎شدن وضعیت دفع او مؤثر است.
فشارهاى روحى: یکى از عوامل جدى، ناتوانى در کنترل مدفوع در کودکان، فشارهاى روحى ناشى از اختلافات والدین، حسادت شدید به فرزند دوم، تنبیه بدنى و ... است. ترس بیش از حد از کتک، در عملکرد طبیعى بدن کودک اختلال ایجاد مى‏‎کند و باعث شل‌شدن عضلات اسفنکتر مى‌‏شود. برخوردهاى هیجانى مادر نیز عامل فشار روحى کودک و استمرار این رفتار است؛ چون گمان مى‌کند مادر دوستش ندارد.
ترس از توالت: اگر فرزند شما از توالت مى‌‏ترسد، آن را از بین ببرید. توجه داشته باشید که کودکان از صداى سیفون و از سقوط به داخل منفذ توالت مى‌‏ترسند.
لجبازى: استفاده از اهرم فشار براى توالت رفتن و برخوردهاى نامناسب هنگام کثیف‌کردن شلوار، او را وارد جنگ قدرت با والدین مى‌‏کند تا مدتى با حفظ آرامش و خونسردى خود، از این که شلوارش را کثیف کرده، فقط اظهار تأسف کنید. به گونه‌‏اى برخورد نکنید که احساس گناه کند. در این صورت، یک مشکل کوچک، به یک بحران تبدیل خواهد شد.
علل پزشکى: در صورتى‌که علل پیش‌گفته را بررسى کردید و نتیجه‌اى نگرفتید، به پزشک مراجعه کنید. احتمال مشکلات جسمى و پزشکى، از جمله ضعف ماهیچه‏‌هاى روده بزرگ، اختلالات جذب، نشانه‌های روده تحریک‏‌پذیر، گشاد شدن روده بزرگ، کم‌کارى تیروئید، بیمارى هیرش‌پرونگ (نبود رشته‌‏هاى عصبى در روده)، تنگى مادرزادى مخرج دفع، شکاف تحتانى ستون فقرات، نقص در کانال نخاعى یا التهاب در نخاع وجود دارد که باید درمان شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

زمان از شیر گرفتن کودک، طبق شرع اسلام مدت شیردهی

زمان از شیر گرفتن کودک، طبق شرع اسلام
مدت شیردهی در شرع مقدس اسلام، ۲ سال کامل است: والوالدات یرضعن اولادهن حولین کاملین (سوره مبارکه بقره، آیه ۳۳)؛ مادران، فرزندانشان را ۲ سال کامل شیر دهند. امام صادق (علیه‎السلام) زمان شیردهی را ۲۱ ماه می‎دانند و کمتر از آن را ستم بر کودک می‎شمرند: الرضاع واحدٌ و عشرون شهراً فما نقص فهو جورٌ علی الصبی.اگر مشکل خاصی (بیماری شدید، مسافرت و جدایی ناخواسته از کودک، کمبود شیر و ...) ندارید، بهتر است مدت شیردهی فرزندتان را کامل کنید.امروزه، غربی‎ها که به چند ماه شیردهی بسنده می‎کنند، به ارزش و آثار حکم الهی اسلام پی برده‎اند و سازمان بهداشت جهانی، بر کامل کردن مدت شیردهی تأکید می‎کند.برخی مادران از ترس این که نتوانند فرزندشان را به راحتی از شیر بگیرند، به او کمتر از ۲ سال شیر می‎دهند تا کمتر وابسته شود؛ اما این توهم نادرست است و اگر بیشتر شیر بخورد، استقلال بیشتری خواهد داشت و با این مسئله راحت‎تر کنار خواهد آمد.
سؤال: آیا شیردهی نامنظم، به سیستم تغذیه کودک آسیب می‎رساند و مشکلاتی را برایش فراهم می‎آورد؟ نیاز کودکان به شیر خوردن با توجه به قد، وزن و میزان گرسنگی آن‎ها متفاوت است؛ بنابراین، اگر فرزند شما دائم احساس نیاز می‎کند و برای شیر خوردن بیدار می‎شود، به او پاسخ دهید و از این مسئله نگران نباشید.در این صورت، توصیه می‎کنم جداسازی او را برای خواب تا ۱۸ ماهگی به تأخیر اندازید؛ چون بیدار شدن مکرر شما در شب و رفتن به اتاق کودک، بسیار مشکل است.اگر با وجود خواب مشترک با کودک، بیدار شدن مکرر و شیر دادن به او برایتان سخت است، بکوشید زمان شیردهی او را حداقل به ۱ تا ۲ ساعت افزایش دهید. این فاصله زمانی، از دیدگاه دکتر ویلیام سیرز (William Sears) مطلوب است؛ چون به اعتقاد او، در این فاصله زمانی، هورمون پرولاکتین (افزایش‎دهنده شیر مادر) در خون ثابت می‎ماند و در فاصله‎ای بیش از این، اثر خود را از دست می‎دهد.اگر شیردهی در این فاصله زمانی نیز برای شما دشوار است، می‎توانید فاصله را تا قبل از یک‎سالگی به ۳ ساعت و پس از یک‎سالگی تا ۴ ساعت نیز افزایش دهید به شرط آن که در هر وعده، کودک را به‎طور کامل سیر کنید.با آغاز سال دوم زندگی کودک، می‎توانید وعده ۲ بعد از نصف شب را نیز حذف کنید؛ البته احتمالاً ناچار خواهید بود تا مدتی (حدود ۱ هفته)، همان ساعتی که بیدار می‎شود، با شیشه آب ولرم، نیاز عاطفی او را برآورده نمایید.
سؤال: فرزندم را چگونه از شیر بگیرم؟ لطفاً راهنمایی‎ام کنید. پیش از اقدام، به چند نکته توجه نمایید:از هم‎زمانی با موقعیت‎های استرس‎آور و فشار روحی کودک (آموزش توالت‎رفتن، جداسازی برای خواب، تعویض خانه، ترس و ...) بپرهیزید.از مسافرت و ترک کودک برای از شیر گرفتن بپرهیزید. این عمل فشار روحی را برای او در پی خواهد داشت.از شیر گرفتن کودک، به معنای قطع ارتباط عاطفی مادر با فرزند نیست؛ بنابراین، رابطه عاطفی خود را با او قطع یا کم نکنید؛ بلکه بر میزان آن بیفزایید.لازم است پدر نیز بر رابطه عاطفی خود با کودک بیفزاید تا خلأ عاطفی ناشی از قطع شیر کودک را پر کند.
چگونگی از شیر گرفتن از مکان و زمانی معنوی (زیارتگاه، مسجد، روز ولادت ائمه) آغاز کنید. رو به قبله بنشینید و سوره مبارکه «یس» را تلاوت و ثواب آن را به روح مقدس حضرت علی اصغر امام حسین (علیه السلام) هدیه کنید.بهترین شیوه، شیوه تدریجی است. در ابتدا، وعده ۶ بعدازظهر را حذف کنید. پس از ۲ روز، وعده ۱۰ صبح را حذف کنید و این وضعیت را تا ۱ تا ۲ هفته ادامه دهید. پس از آن، وعده ۲ بعدازظهر، ۴ روز بعد، وعده ۱۰ شب و ۴ روز بعد، وعده ۶ صبح را حذف کنید.توجه داشته باشید که در ساعات شیردهی، شیر و آب‎میوه را با فنجان، جایگزین شیر خود کنید. در صورت مقاومت و عدم علاقه به فنجان، استفاده از شیشه اشکالی ندارد.مناسب است در ساعات شیردهی، تا مدتی او را سرگرم کنید تا کمتر اذیت شود.در صورت اضطرار به از شیر گرفتن فوری، از خوردن مایعات بپرهیزید؛ سینه‎ها را محکم ببندید؛ روی آن‎ها کیسه یخ قرار دهید و با دست یا شیردوش، شیر آن را بدوشید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

تشخیص اوتیسم در کودکان، اهمیت ژنتیک و اختلالات رشدی هر

تشخیص اوتیسم در کودکان، اهمیت ژنتیک و اختلالات رشدی
هر آنچه باید درباره اوتیسم بدانید، والدین علائم این بیماری را جدی بگیرند رئیس مرکز درمان و اختلالات اوتیسم با اشاره به بیماری اوتیسم، تشخیص، تاثیر ژنتیک و ارتباط آن با سایر بیماری‌ها را شرح داد.به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛  حمیدرضا پوراعتماد، رئیس مرکز درمان و اختلالات اوتیسم در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با اشاره به بیماری اوتیسم گفت: اوتیسم نوعی اختلال رشد است که تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی را در فرد تحت تاثیر قرار می‌دهد، کودکان اوتیسمی به مداخلات و آموزش‌های زودهنگام نیاز دارند و اطلاعات علمی نشان می‌دهد اگر بیماری اوتیسم زود تشخیص داده و از دو سالگی آموزش‌های لازم آغاز شود، قابل بهبود است.وی به تاثیر ژنتیک در بروز اوتیسم اشاره کرد و ادامه داد: در گذشته  اعتقاد داشتند تاثیر ژنتیک در اوتیسم  نود درصد است ولی امروزه می‌گویند سی و دو درصد بیماری اوتیسم ژنتیکی است یعنی سهم عوامل اجتماعی در حال افزایش است.
زمان تشخیص اوتیسم چند سالگی است؟ پوراعتماد افزود: اگر از دوران شیرخوارگی خانواده‌ها دقت کنند اوتیسم قابل تشخیص است، به عنوان مثال اگر کودک نگاه نمی‌کند باید نگران شویم، لبخند معنادار کودک از سه ماهگی برای اطرافیان قابل درک است. شیرخواری که کمتر به تحریک های اجتماعی پاسخ می‌دهد باید از این نظر مورد توجه قرار بگیرد، تاخیر در شروع رشد زبان در یک سالگی و بعد از آن یک علامت برای اوتیسم  است همچنین در دو سالگی کودک مبتلا به این بیماری سمت فعالیت‌های انفرادی و تکراری می‌رود. رئیس مرکز درمان و اختلالات اوتیسم گفت: برای تشخیص اوتیسم بهتر است کودکان را نزد روان شناسان و روانپزشکان اطفال ببریم، اما وجود یک یا دو علامت نباید نگران‌کننده باشد.وی ادامه داد: اوتیسم از سال هفتاد و هفت تا هفتاد و هشت مطرح شد، آن زمان بیماری کودکان در چهار و نیم یا پنج سالگی تشخیص داده می‌شد اما اکنون سن تشخیص اوتیسم دو و نیم یا سه سالگی بوده و این امر نشان‌دهنده پیشرفت است البته تشخیص در مواردی مشکل است.  همچنین در سنین پایین‌تر شدت علائم ضعیف‌تر است و تشخیص ممکن است کمی دشوارتر باشد.پوراعتماد عنوان کرد: بی‌تفاوتی کودک در سنین پایین اهمیت دارد، کودک ممکن است نسبت به در آغوش کشیدن بی‌تفاوت باشد، اگر کودک نگاه نمی‌کند، در سنین بالاتر با همسن و سالان ارتباط ندارد، در سنین بعدی ضعف مهارت‌های اجتماعی دارد  باید مورد توجه والدین قرار گیرد.
اوتیسم و ارتباط آن با سایر بیماری ها رئیس مرکز درمان و اختلالات اوتیسم  به علت افزایش موارد شیوع اوتیسم اشاره کرد و افزود: افزایش شیوع این بیماری در موارد خفیف و آستانه‌ای شاید به علت تشخیص بهتر باشد.وی از ارتباط صرع و اوتیسم خبر داد و افزود: حدود سی درصد موارد صرع دارند و برای آموزش و توانبخشی اوتیسم، آموزش خانواده‌ها لازم است.
آیا اوتیسم درمان شدنی است؟ رئیس مرکز درمان و اختلالات اوتیسم گفت: بیماری اوتیسم جزء بیماری‌های خاص نیست، چون شیوع اوتیسم بالا و بیماری شناخته شده‌ای است، از وقتی اوتیسم تعریف شد سازمان بهزیستی کمک‌هایی داشته است و این افراد می‌توانند در سازمان بهزیستی ثبت نام کنند البته کمک‌های این سازمان فقط بخشی از درمان را پوشش می‌دهد.وی با اشاره به درمان اوتیسم گفت: اوتیسم درمان قطعی ندارد و بخش اعظم درمان در اجتماع و رفع ضعف مهارت‌های اجتماعی است، ما به کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و دانشگاه امیرکبیر آموزش‌هایی را در زمینه مهارت‌های اجتماعی ایجاد کردیم؛ زیرا یک انسان در اجتماع رشد می‌کند. در این زمینه کارگروهی تشکیل شده است. کارگروه پروانه‌ها که صنایع دستی افراد اوتیسم را معرفی می‌کند و کارگروه آوای پروانه‌ها که همنوایی و آواز را شامل می‌شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

نکاتی در مورد شیر مادر، کیفیت تغذیه کودک سالم و

نکاتی در مورد شیر مادر، کیفیت تغذیه کودک
سالم و مقوی اولین غذای هر نوزاد بعد از تولد شیر است. این خوراک، اصلی‌ترین و مقوی‌ترین غذای کودک تا زمانی است که بتواند از غذاهای کمکی تغذیه کند. اهمیت تغذیه با شیر مادر به اندازه‌ای است که اغلب متخصصان توصیه‌ می‌کنند تا تغذیه کودکان با شیر مادر تا دو سالگی و حتی در کنار غذاهای کمکی حفظ شود چرا که شیر هر مادری به طور اختصاصی برای کودک خودش فرموله شده و اصلی‌ترین مواد غذایی مورد نیاز کوچولوها را برایشان تامین می‌کند. در این مطلب نکات و توصیه‌هایی در مورد شیر مادر را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم:
فواید شیر مادر جالب است بدانید که شیر هر مادری به صورت خاص برای کودک خودش فرموله شده است. شیر مادر به طور کلی از سلول‌های آنتی بیوتیکی و پروتئنینی سرشار است که به سلامتی و شادابی کودک کمک می‌کند. شیر دادن به نوزاد زمان مشخصی ندارد و پی بردن به زمان‌های شیر دادن به او، مستلزم شناخت زمان‌های خاص نیاز اوست. بعد از مدت زمانی که با کودک خود سپری می‌کنید به تدریج متوجه زمان‌های مشخص نیاز او خواهید شد. تغذیه با شیر مادر برای سلامتی کودک از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین به کودکتان کمک کنید تا از  مواد مغذی لازمی که برای رشدش در بدنتان آماده کرده‌اید، استفاده کند. پی بردن به اصول شیردهی نوزاد، نیازمند تمرینات خاصی است. البته باید توجه داشته باشید که یک فرمول خاص برای همه مادران وجود ندارد. ما با توصیه‌هایی در زمینه شیر‌دهی، به شما و کوچولوهایتان کمک می‌کنیم تا اطلاعاتی در این مورد پیدا کنید:
آغوز را دست کم نگیرید تا قبل از روان شدن شیر به صورت عادی از پستان شما، بدنتان مشغول فراهم کردن ماده‌ای به نام آغوز برای کوچولوست. این مایع غلیظ و زرد رنگ، شیر نیست اما سرشار از پروتئین و آنتی بادی‌هایی است که به نوزاد در مقابله با بیماری‌ها کمک می‌کند. آغوز سریع‌ترین غذایی است که بدن مادر برای ایمنی کودک فراهم می‌کند. این مایع برای ایمنی اولیه کودک در مقابله با بیماری‌ها بسیار مهم است.  به وسیله آغوز کودک شما میزان زیادی آب و چربی در اختیار دارد که بدن مادر برایش آماده کرده است. شکم نوزاد در روزای اولیه ظرفیتی برابر با یک قاشق چایخوری دارد به همین دلیل بهتر است اصراری به پر کردن معده او بیش از این ظرفیت نداشته باشید.
شیردهی، چند بار در روز؟ قبل از اینکه شیر شما کامل شود، کوچولو در یکی دو روز اول تولدش نیاز به مراقبت بیشتری دارد و باید هر ساعت از شیر مادرش تغذیه کند تا فرایند کامل شدن شیر شما هم سریع‌تر شکل بگیرد. ظرف مدت دو تا چهار روز، بدن شما خودش را با شرایط طبیعی بدن یک مادر منطبق می‌کند. اگر بخواهیم تعداد شیردادن های شبانه روز شما را حساب کنیم شیردهی بین هشت تا دوازده بار نرمال است. بعد از آبکی شدن شیر مادر، ظاهر آن با آغوزی که در روزهای اول می‌دیدید متفاوت می‌شود. توجه داشته باشید که از یک پستان نرمال، شیری شبیه  خامه، رقیق و سفید رنگ خارج می‌شود.
چطور کیفیت شیرمان را بهتر کنیم؟ برای داشتن شیری مغذی، باید همزمان با کودکتان بخوابید، بنابراین خوب خوابیدن مادر از اهمیت بالایی برخوردار است. حتما نوشیدنی‌های سالمی مثل آب، شیر و آبمیوه را زیاد بنوشید و حتما به یاد داشته باشید که استرس و اضطراب برای شما و کودکتان اثرات منفی‌ای خواهد داشت. پس در دوران شیردهی سعی کنید آرامشتان را بیش از قبل حفظ کنید. نکته دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که برای داشتن شیری خوب، داشتن یک رژیم غذایی درست و اصولی بسیار مهم است. با این حال تصور نکنید که برای داشتن رژیمی مناسب حتما باید از خوراکی‌های فانتزی و گرانقیمت استفاده کنید. به طور کلی بدن شما به گرسنگی کودکتان عکس العمل نشان می‌دهد. وقتی کودک شما زیاد شیر نخورد بدن شما هم شیر زیادی تولید نمی‌کند.
چه زمانی به نوزادمان شیر بدهیم؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است. به نوزادتان هر زمانی که گرسنه بود، شیر دهید. بدن نوزادان به طور غریزی به گرسنگی عکس العمل نشان می‌دهد و شما باید با هر بار گرسنه شدن کوچولو، او را با شیرتان سیر کنید. نوزادان در روزهای اول تولد به علت پایین بودن حجم معده‌شان شیر زیادی نمی‌خورند. آنها در روزهای ابتدایی بین ده تا دوازده بار در شبانه روز شیر می‌خورند که این میزان به نسبت میزان نیاز آنها به شیر در هفته‌ها و ماه‌های آینده بسیار کم است. بعد از کامل شدن شیر، باید نوزادتان را هر سه ساعت یک‌بار در طول روز و هر چهار ساعت یک بار در طول شب برای شیر دادن بیدار کنید. در این مدت آن‌ها برای خوب شیر خوردن کاملا گرسنه و آماده هستند. بعد از یک مدت که همه چیز روی روال طبیعی بیفتد، او خودش شما را برای شیر خوردن بیدار می‌کند.
چطور مطمئن شویم نوزادمان سیر شده؟ مثل خیلی از مادرها ممکن است شما هم از سیر شدن کودکتان مطمئن نباشید. ما به شما چند راه ساده پیشنهاد می‌کنیم تا از این طریق خیالتان بابت سیر شدن نوزادتان راحت شود:به صدای بلع کودکتان دقت کنید. او تا زمانی که شیر را قورت می‌دهد یعنی هنوز گرسنه است ولی اگر چانه‌اش بی حرکت ماند یا شیر را قورت نداد یعنی سیر شده است. نشانه بعدی خواب اوست. اگر پروسه شیر خوردن فسقلی کامل باشد و جایش هم خیس نباشد، نوزاد به احتمال زیاد بعد از سیر شدن میخوابد. نوزادها معمولا تا شش هفتگی شان در طول یک شبانه روز شش بار خودشان را خیس می‌کنند که هر بار هم بعد از شیر خوردن اتفاق می‌افتد. عمل دفع نوزادان هم دو تا پنج بار در شبانه روز انجام می‌شود. مادران باید دقت داشته باشند که ادرار نوزادان معمولا زرد کمرنگ است نه زرد پررنگ یا نارنجی. این ها همه نشانه خوب غذا خوردن نوزاد است. البته از بدن خودتان هم می‌توانید متوجه شوید. بعد از هر بار شیردهی، پستان شما احساس خالی شده و  حالت نرمی خواهد داشت.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

کم خونی شدید در بارداری، علت چیست؟ در دوران بـارداری

کم خونی شدید در بارداری، علت چیست؟
در دوران بـارداری نیـاز بدن شـما به آهن به نحو شـگرفی افزایش می یابد. آهن برای تشکیل هموگلوبین (پروتئین موجود در گلبول های قرمز که اکسیژن را به سایر سلول ها می برد) ضروری است. در دوران بارداری میزان خون بدن شما رفته رفته تا ۵۰% حد طبیعی افزایش می یابد. برای اینکه هموگلوبین کافی برای این میزان حجم خون ساخته شود آهن اضافی لازم است. بدن شما مقداری آهن اضافی نیز برای جنین و جفت نیاز دارد.متاسفانه اکثر خانم ها بارداری را بدون ذخائر کافی آهن آغاز می کنند و بنابراین نیاز روز افزون به این عنصر بخصوص در سه ماهه دوم و سوم تامین نخواهد شد. اگر به مرحله ای برسید که بدنتان آهن کافی برای ساخت هموگلوبین در اختیار نداشته باشد دچار کم خونی خواهید شد.احتمال ایجاد کم خونی در شرایطی نظیر تهوع و استفراغ صبحگاهی، پشت سر گذاشتن دو یا سه بارداری بدون فاصله، بارداری چند قلو، مصرف غذاهای فاقد آهن کافی، و خونریزی زیاد قاعدگی قبل از بارداری، افزایش می یابد.به همین علت است که میزان آهن مورد نیاز شما از ۱۸ میلی گرم در روز بالا رفته و به ۲۷ میلی گرم در روز می رسد و از آنجایی که تامین این میزان آهن از طریق رژیم غذایی مشکل است متخصصین توصیه می کنند که خانم های باردار روزانه ۳۰ میلی گرم عنصر آهن به عنوان دوز پیشگیری کننده دریافت دارند. بسیاری از مکمل های دوران بارداری حاوی این میزان آهن هستند.فقر آهن شایعترین علت کم خونی است ولی تنها علت آن نیست. ممکن است در اثر عدم دریافت اسیدفولیک یا ویتامین B۱۲، از دست رفتن حجم وسیعی از خون، و یا در اثر بعضی بیماری های خاص یا اختلالات ارثی نظیر "کم خونی سلول داسی شکل” نیز کم خونی به وجود آید. درمان کم خونی بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد.
چطور می توانم بفهمم که به کم خونی مبتلا شده ام؟ پزشک در اولین معاینه دوران بارداری با کمک آزمایش های مختلف کم خونی را بررسی می کند. یکی از این آزمایشات (هماتوکریت) درصد گلبول های قرمز را در پلاسما می‌سنجد. آزمایش دیگر (هموگلوبین) وزن هموگلوبین خون را می سنجد. با این حال با پیشرفت بارداری، احتمال ایجاد کم خونی افزایش می یابد. بنابراین در اواخر سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم باید آزمایش تکرار شود. ممکن است به طور طبیعی هماتوکریت و هموگلوبین تا حدی در نیمه دوم بارداری افت کند. علت این امر افزایش چشمگیر حجم خون و پلاسما (پلاسما بخش مایع خون است) با سرعتی بیش از افزایش گلبول های قرمز است ولی این افت نباید شدید باشد.کم خونی ممکن است بدون علامت باشد بخصوص در موارد خفیف. علائم کم خونی عبارتند از خستگی، تب و سرگیجه. (البته این علائم را بسیاری از خانم های باردار تجربه می کنند خواه مبتلا به کم خونی باشند یا خیر). همچنین ممکن است شما متوجه رنگ پریدگی شوید (بخصوص در ناخن ها، سطح درونی پلک ها و لب ها) و ضربان قلبتان تشدید شده و دچار تپش قلب، تنگی نفس و یا اختلال در تمرکز حواس شوید. نهایتاً بعضی از مطالعات نشان داده اند که بین کم خونی فقر آهن شدید و تمایل زیاد برای خوردن مواد غیر خورکی نظیر یخ، کاغذ و یا گِل (حالتی که به نام ویار خوانده می شود) ارتباط شدیدی وجود دارد. اگر چنین ویاری دارید آنرا نادیده نگیرید و حتماَ به پزشک اطلاع دهید.
کم خونی را چطور باید درمان کرد؟ اگر آزمایش نشان دهد که شما کم خون هستید پزشک برایتان روازنه مکمل محتوی آهن تجویز می‌کند. برای آنکه آهن بهتر در روده جذب شود بهتر است همراه آهن ویتامین c نیز دریافت کنید، ولی همراه قرص محتوی آهن شیر ننوشید . کلسیم از جذب آهن جلو گیری می کند.نکته بسیار مهم آن است که بخاطر داشته باشید قرص های محتوی هر نوع آهن را از دسترس کودکان دور نگه دارید. تعداد کودکانی که همه ساله در اثر مصرف بیش از حد قرص های آهن می میرند بیش از تعداد کودکانی است که در اثر مسمومیت با سایر داروها می میرند. در حقیقت تنها یک قرص بالغین کافی است که یک کودک را دچار مسمومیت داروئی سازد.
اسیدفولیک و ویتامین B₁₂ علاوه بر آهن، دو ریزمغذی اسید فولیک و ویتامین B₁₂ نیز در ساخته شدن گلبول­های قرمز نقش اساسی دارند. گاهی اوقات با مصرف آهن کافی، کم خونی بهبود نمی­ یابد که به علت نقص اسیدفولیک و ویتامین B₁₂ بدن می­ باشد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

سفت شدن زیر دل نشانه چیست؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من

سفت شدن زیر دل نشانه چیست؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من آخرین باری که بدون هیچ قرص و آمپولی و به طور طبیعی پریود شدم حدودا ۹ بهمن ماه بوده. اسفند ماه تایم پریودم فقط لکه بینی قهوه ای رنگ داشتم با علائم پریود…فروردین ماه هم به همین شکل…که بدون دادن آزمایش بارداری امپول پروژسترون تزریق کردم و ۲۶ فروردین خونریزیم شروع شد…از روز پنجم خونریزیم هم قرص سیپروترون مصرف کردم. ۲۶ اردیبهشت پریود شدم و بعد از هفت روز وقفه ای که باید میدادم مصرف دوره دوم سیپروترون رو شروع کردم و الان در حال اتمام دوره دوم قرصم…البته همه این ها زیر نظر ماما بوده.میخواستم سوال کنم با این تفاسیر احتمال بارداری من هست یا خیر؟چون ازمایش بارداری ندادم هیچ نوعی.
راستش چیزی که نگرانم کرده بزرگ شدن و سفتی دلم قسمت زیر ناف و احساس ضربان و نبض و انقباضه که میگم شاید باردار باشم.  
پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی: دوست عزیز اگر این قرص را به طور کامل هر شب استفاده کنید، بسته اول خاصیت جلوگیری ندارد یعنی شما باید از کاندوم هم استفاده کنید اما از بسته دوم خاصیت کامل جلوگیری دارد و شانس بارداری وجود ندارد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

رابطه زناشویی با همسر، بعد از تخلیه منی سوال مخاطب

رابطه زناشویی با همسر، بعد از تخلیه منی
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: اگر مرد یکبار انزال شده باشه و بعد از تخلیه کامل منی و ادرار اقدام به نزدیکی کنه و جلوگیری از بارداری بشه آیا باز احتمال حاملگی هست و نیاز به پیشگیری اورژانسی هست؟
 
پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی: دوست عزیز، در هر بار نزدیکی در صورتیکه که از کاندوم و یا سایر روش های پیشگیری استفاده نکنید امکان بارداری وجود دارد. 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

عفونت بعد از زایمان طبیعی، احساس بوی بد سوال مخاطب

عفونت بعد از زایمان طبیعی، احساس بوی بد
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من ۲۵روز هست که زایمان طبیعی کردم. تمام بخیه ها افتاده ولی در اطراف بخیه ها خارش دارم و گاهی اوقات مایع سفید به اندازه نصف قطر از بخیه بیرونی ترشح میشه و بوی بدی در ناحیه تناسلی دارم، فکر کنم بوی ترشحات باشه،آیا من عفونت دارم؟
واینکه در ناحیه مقعد خارش شدیدی دارم ، کمی متورم شده و کمی گوشت اضافی در مقعد احساس میکنم که چند روز پیش یک قطره خون هم دیدم آیا از عفونت هستش یا بواسیر؟  
پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی: دوست عزیز شما صد در صد برای بخیه و ترشح واژن باید به متخصص مراجعه کنید. بحث مقعد جداست، احتمال زخم و یا هموروئید وجود دارد. گاهی با پرهیز غذایی و مصرف پماد می توان خونریزی را کنترل کرد. 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

کاهش وزن بعد از بارداری، اصلا سخت نیست! اگر علت

کاهش وزن بعد از بارداری، اصلا سخت نیست!
اگر علت و مشکل اضافه‌وزن شما بارداری، بی‌تحرکی، ارث یا هر چیز دیگری هم که باشد با ورزش مرتفع شدنی است. پس این نگرانی را به فرصت تبدیل کنید و به چربی‌ها اجازه جا خوش کردن ندهید. باید سوخت‌و‌ساز شما چندین برابر بیشتر از روزهای عادی باشد تا بتوانید کم‌کم به وزن ایده‌آل خود برسید. به‌ویژه پس از زایمان که مدیریت زمان از دست شما خارج می‌شود. اما قبول کنید کودکان مانعی برای کاهش وزن و ورزش کردن شما نیستند چون با همراهی آنها می‌توانید ضمن چربی‌سوزی، با انجام فعالیت‌های ورزشی، لحظه‌های شادی را برای خود و فرزندتان رقم بزنید. پس همراه باشید چون این حرکات ویژه برای شما و کودک‌تان طراحی شده است.
از کجا شروع کنید توصیه می‌کنیم همه این تمرینات را امتحان کنید، هر کدام از آنها روی یک نقطه از بدن شما تمرکز کرده و برای چربی‌سوزی آن ناحیه طراحی شده است. تمام ست‌ها 10تایی هستند که به مرور با کسب مهارت بیشتر در هر کدام از آنها باید تعداد حرکات را بیشتر و سرعت انجام آن را بالاتر ببرید. البته هر جای کار که کودک را کلافه یا خسته دیدید، مکث کنید چون قطعا با عصبانی شدن او ادامه دادن تمرین مشکل خواهد شد.
شکم‌تان را محو کنید به پشت بخوابید و زانوها را به سمت شکم خم کنید. کودک را روی شکم طوری قرار دهید به‌طوری که کمر او به پاهای شما تکیه دهد. حالا به آرامی در حالی که چانه به سمت پایین است سر خود را از زمین جدا کنید و مستقیم به صورت کودک نگاه کنید. تنها به اندازه‌ای که شانه‌ها از روی زمین بلند شوند و بعد دوباره به حالت قبل برگردید. این حرکت را 10بار تکرار کنید. شما می‌توانید با هر بار بالا و پایین کردن، با درآوردن صداهای بامزه کودک‌تان را بخندانید. پس این حرکت را در روزهای اول 10بار و بعد به مرور با سرعت و دفعات بیشتر به اندازه 3ست 10تایی تکرار کنید و اثر آن را در کاهش چربی‌های شکمی به چشم ببینید.
پایین‌تنه را متناسب کنید  به‌طور معمول این قسمت از بدن همه خانم‌ها در بارداری برای فراهم آمدن شرایط مناسب تولد نوزاد کمی بزرگ‌تر از حالت طبیعی خواهد شد، پس برای برگرداندن آن به سایز و شرایط عادی بهتر است کودک را نزدیک قفسه سینه درست مانند وقتی که او را بغل می‌گیرید، نگه دارید. پاهای خود را درحالی که پنجه پاها به سمت بیرون است به اندازه یک و نیم برابر عرض شانه‌ها از هم باز کنید. حالا همزمان با اینکه دست‌ها  را به دور کودک گرفته‌اید به آرامی پایین آمده به‌طوری که گویا می‌خواهید روی یک صندلی فرضی بنشینید. حالا بعد از 3 ثانیه با فشار آوردن به زانوها بلند شوید و باز هم این کار را تکرار کنید. این تمرین بسیار ساده است پس برای اثربخشی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم در 3 ست 12تایی آن را انجام دهید.
ران‌ها را تقویت کنید  برای تغییر در سایز ران و شکل دادن به ماهیچه و نیرومند کردن پاها، صاف بایستید و پا و پاشنه‌های پا را کنار هم قرار دهید، به‌طوری که پاشنه پاها را به هم چسبانده و انگشتان پا به سمت خارج باشند. کودک را نزدیک سینه خود در بغل بگیرید. حالا یکی از پاها را مستقیم به سمت جلو بکشید و پنجه‌ها را به راست و چپ بچرخانید. حالا پای اول را پایین بیاورید و همین کار را با پای بعدی انجام دهید. 2ست 10تایی برای شروع کافی است اما در ادامه حتما دفعات تمرین را بیشتر کنید. در طول حرکت بالا تنه خود را حرکت ندهید فقط کافی است برای سرگرم کردن کودک همزمان با حرکات خود از خواندن شعرهای شاد کودکانه غافل نشوید.
به ساق‌ها فرم دهید  کودک‌تان را به‌طوری که صورت او رو به بیرون باشد، بغل بگیرید. حالا پاها را به‌صورت صاف و موازی کنار هم جفت کنید. سپس پاها را به سمت پهلو بلند کنید درحالی که زانوها کاملا رو به جلو و صاف باشد. این تمرین را هم برای هر کدام از پاهای خود 10بار تکرار کنید. ممکن است در شروع کمی برای تعادل شما دردسر ایجاد شود، اما به‌زودی با چند حرکت حتما با مهارت بیشتری آن را انجام خواهید داد. به‌ویژه وقتی بحث خوش‌فرم شدن پاها در میان باشد.
پهلوها را آب کنید زیرانداز را پهن کنید و روی آن بنشینید. زانوهای خود را کمی خم کنید و به سمت سینه بیاورید. برای نگه داشتن کودک در این تمرین از هر دو دست خود استفاده کنید. حالا نیمه تنه خود را به آرامی سمت چپ و راست بچرخانید. پس همراه کودک هر بار به یک سمت بپیچید و در این پیچ و تاب‌ها تا 10 برای خود بشمارید. این تمرین شاید کمی نفسگیر باشد اما میزان سوخت و ساز را به‌شدت بالا می‌برد. بنابراین در ابتدا با دفعات کم این حرکت را آغاز کنید.
بازوها  به پشت روی تشک بخوابید و پاها را به سمت شکم خم کنید. کودک را با دو دست در قسمت بالای سینه خود قرار دهید حالا با حرکت‌های آرام و پی‌درپی او را مستقیما به سمت بالا بکشید تا کودک کاملا در هوا قرار گیرد و سپس به سینه خود برگردانید. این تمرین را هم با یک ست 12تایی آغاز و به مرور تعداد آن را بیشتر کنید. اگرچه همراه با شما قطعا نوزاد هم از این تمرین لذت زیادی می‌برد. پس خنداندن و آواز خواندن برای او را حین حرکات فراموش نکنید.
فواید ورزش همراه کودک  -ذهن نوزادان و کودکان نوپا آماده تکرار و الگوبرداری است پس چه بهتر که با بهره‌برداری از این فرصت در مقابل چشم‌های او ورزش کردن را به یک عادت و تفریح لذتبخش و همیشگی تبدیل کنید.
-این بهترین راه‌حل برای بازیابی روحی و جسمی مادر بعد از گذراندن دوره‌ای از افسردگی و مشکلات پس از زایمان است. به‌علاوه اینکه از تمام وقت خود در کنار فرزندتان به بهترین نحو استفاده می‌کنید.
-هوش و خلاقیت ذهنی کودکان بعد از فراهم کردن این‌گونه محیط‌های نشاط‌آور دو چندان خواهد شد، به‌ویژه وقتی در این سن تمایل و سرعت یادگیری به‌طور ویژه‌ای بسیار است.
- کودک شما با نگاه کردن به مادر در این شرایط همیشه از احساس خوشایند داشتن مادری زیبا، خودساخته با خود و دیگران خواهد گفت.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید