لحظه  بروز رسانی 
بهترین زندگی
بهترین زندگی

بیش فعالی در کودکان، قابل درمان است؟ بیش فعالی جدیدترین

بیش فعالی در کودکان، قابل درمان است؟
بیش فعالی جدیدترین برداشت از تشخیص وضعیتی است که در سال ۱۹۰۲ برای اولین بار با عنوان فقدان توجه و پرتحرکی با منشا زیست شناختی از سوی جرج استیل پزشک انگلیسی مطرح شد و از آن زمان تا کنون تغییرات زیادی در آن به وجود آمده است.
امروزه ویژگی های اصلی تشخیصی در این اختلال عبارتند از  : فقدان توجه، بیش فعالی، تکانه ای عمل کردن(تکانشوری).براساس معیارهای تشخیصی انجمن روانپزشکی امریکا برای شناسایی و تعریف دقیق تر می توان گفت،کودکی که بعضی از خصوصیات های رفتاری زیر را از خود نشان بدهد،دارای این مشکل است :
کم توجهی اغلب در توجه دقیق به جزییات موفق نیست و در مدرسه،در کار یا در سایر فعالیت ها مرتکب اشتباهاتی می شود که ناشی از کم دقتی است.اغلب در حفظ توجه بر تکالیف یا در بازی مشکل دارد.حواسش به راحتی پرت می شود.وقتی با او صحبت می شود،به نظر می رسد گوش نمی دهد.اغلب از دستورالعمل ها پیروی نمی کند و در تمام کردن تکالیف مدرسه،کارهای عادی روزانه یا وظایف شخصی موفق نیست(این امر ناشی از نافرمانی یا درک نکردن دستورالعمل ها نیست).اغلب در سازمان دادن و مرتب کردن کارها و فعالیت ها دچار مشکل می شود.اغلب از به عهده گرفتن تکالیفی که به کوشش ذهنی ممتد نیاز دارد،اجتناب می کند.اغلب چیزهایی مثل اسباب بازی،تکلیف مدرسه،مداد،کتاب  را گم می کند یا جا می گذارد.اغلب فعالیت های روزمره را فراموش می کند.
بیش فعالی/تکانشوری (۱) بیش فعالی اغلب دست ها و پاهای خود را تکان می دهد،یا در صندلی وول می خورد.در کلاس درس یا موقعیت های دیگر که لازم است برای مدتی بنشیند،صندلی خود را ترک می کند.اغلب در موقعیت هایی که می بایست آرام باشد،به طور افراطی می دود یا از چیزی بالا می رود.اغلب در بازی یا تفریحاتی که لازم است آرام باشد،دشواری دارد.اغلب در حال تحرک است و طوری عمل می کند که گویی موتوری در حال حرکت است.اغلب زیاد حرف می زند.(۲) تکانشوری اغلب پیش از آنکه پرسش ها کامل شود،جواب می دهد.اغلب انتظار کشیدن برایش سخت و مشکل است.اغلب سخنان دیگران را قطع می کند یا بدون دعوت وارد گفت و گو یا بازی دیگران می شود.توجه : اینها ویژگی های کلی برای تشخیص هستند و باید توسط متخصص از نظر مکانی،زمانی و سایر شرایط بررسی دقیقی صورت گیرد تا بتوان به یک نتیجه گیری درست دست یافت و درمان صورت گیرد. 
درمان بیش فعالی در کودکان نکات زیر به شما و کودکتان کمک خواهد کرد تا با مسایل و مشکلات ناشی از بیش فعالی راحتتر کنار بیایید :برای کودک برنامه ریزی کنید.کودک مبتلا به این اختلال در محدوده ی قوانین بهترین عملکرد را دارد. برای هر روز از قبل برنامه ریزی کنید و این برنامه را در جایی که کودک بتواند ببیند آویزان کنید. هرچه این برنامه دقیق تر باشد،محدودیت های بیشتری برای کودک ایجاد می کند تا بهتر رفتارش را کنترل کند.محیط را ساده کنید. در محیط شلوغ،کودک شما به راحتی تمرکزش را از دست می دهد و تحریک پذیر می شود،بنابراین بهتر است در هر زمان،فقط یک کار را انجام دهد.برای مثال،اگر می خواهید که صبحانه اش را بخورد،تلویزیون را خاموش کنید و با او حرف نزنید و به طور کلی سرو صدای خانه را کم کنید.به کودک بیاموزید تماس چشمی با افراد برقرار کند.وجه مشترک این گونه کودکان این است که نمی توانند برای مدت طولانی به کسی که در حال صحبت است نگاه کنند.از این بازی استفاده کنید تا مهارت تماس چشمی را در کودک ایجاد کنید :                  بازی "نگاهتو برنگردون”، بدین ترتیب است که شما و کودکتان به چشمان یکدیگر خیره شوید.هر کس زودتر خسته شد و نگاهش را برگرداند بازنده است.زمان خیره شدن را ثبت کنید و هر بار که کودک بتواند نگاهش را بیشتر ثابت نگه دارد،او را تحسین کنید.از یک ساعت زنگدار استفاده کنید. از این وسیله برای افزایش مدت زمانی که کودک می تواند آرام بنشیند استفاده کنید.از کودک بخواهید بکوشد تا ساعت را شکست دهد. اگر می خواهد تکلیف مدرسه اش را در زمان کوتاهتری تمام کند،از او بخواهید یک هدف زمانی تعیین کند.برای نمونه: "این درس را در ظرف ۵ دقیقه خواهم خواند” سپس به او بگویید ساعت را روی ۵ دقیقه تنظیم و خودش را ملزم کند که ۵ دقیقه بنشیند و آن درس را تمام کند.هر بار که موفق به انجام این کار شد،می تواند یک مرحله جلوتر برود و هدف بعدی اش را تعیین کند و بدین ترتیب،زمان درس خواندن و یا انجام تکالیفش را افزایش دهد.در هر مرحله او را تشویق نمایید.تسلط بر خود را به کودک بیاموزید. به کودک بیاموزید که رفتارش را با گفتار شفاهی کنترل کند. مثلا وقتی او همراه شماست شروع به انجام کاری بکنید و مدام با خود با صدای بلند چنین حرف بزنید : ” باید حواسم به کاری که دارم می کنم جمع باشه.” به این ترتیب به کودک بیاموزید که هرگاه در حال انجام کاری است که نیاز به دقت یا کنترل دقیق رفتار دارد،مثل شما عمل کند.به طوری که ابتدا با صدای بلند با خودش صحبت کند و سپس آرام و بی صدا.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

کودکان مبتلا به اوتیسم، خلاء حمایت بیمه‌ها می‌گویند اتیسم به

کودکان مبتلا به اوتیسم، خلاء حمایت بیمه‌ها
می‌گویند اتیسم به هیچ چیز جز خودش شباهت ندارد، ‌گاهی رفتار کودک آنطور که کتاب‌ها نوشته‌اند، می‌شود و گاهی با آن تفاوت دارد. کودکان طیف اتیسم گاهی با یکدیگر نیز متفاوت هستند، اما همه آنها در یک مورد با هم مشترکند؛ بیمه نشدن خدمات توانبخشی. خدمات مورد نیاز آنها مانند بسیاری از اختلالات دیگر تحت پوشش بیمه قرار نگرفته‌است؛ این تصمیم سیاستگذاران بیمه‌ای تاکنون نتیجه‌ای به جز بازماندن تعداد زیادی از کودکان اتیستیک از دریافت خدمات توانبخشی و تاخیر در بهبود آنها نداشته‌ است.
اتیسم اختلالی عصبی-رشدی است و علائم آن تا قبل از سه سالگی کودک بروز پیدا می‌کند. با وجود نگرانی از افزایش شیوع آن هنوز علت این اختلال ناشناخته است.
به آمار کودکان بازمانده از توانبخشی باید خانواده‌های کم بضاعتی که می‌توانند فقط بخش اندکی از این خدمات را دریافت کنند نیز اضافه کرد؛ خانواده‌هایی که  فشار اقتصادی زیادی را تحمل می‌کنند و در نهایت خدمات را به صورت ناقص دریافت می‌کنند. انجمن اتیسم ایران که تاکنون نزدیک به ۲۰۰۰ کودک اتیسم راتحت پوشش خدمات حمایتی، توانبخشی و آموزشی قرار داده است، یکی از نهادهایی است که سعی دارد سازمان‌های بیمه‌گر را متوجه ضرورت پوشش بیمه‌ای این خدمات کند.
سعیده غفاری - مدیرعامل انجمن اتیسم ایران- در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه جنس اختلال طیف اتیسم بسیار هزینه‌بر است و  ۹۰ درصد هزینه‌های مستقیم  به خود اختلال مربوط می‌شود، اظهار کرد: بخشی از هزینه بیماران اتیسم مربوط به  حواشی این بیماری است که خانواده و فرد مبتلا به اتیسم با آن درگیر می‌شوند. تشخیص اتیسم و ارزیابی آن هزینه‌بر است. هزینه‌های مستقیم توانبخشی، آموزشی و درمانی به دلیل زمان‌بر بودن، رقم بالایی را شامل می‌شوند.
وی افزود: هزینه‌های توانبخشی یک فرد دارای اتیسم مربوط به رفتار درمانی و گفتار درمانی است که اولویت آن با رفتار درمانی است. برخی هزینه‌ها نیز از جنس پزشکی و فیزیولوژی است؛ فرد دارای اختلال اتیسم ممکن است درگیر بیماری‌های دیگری مانند تشنج، مشکلات متابولیک، تغذیه‌ای و غدد شود که در میان کودکان اتیسم شایع هستند. این هزینه‌ها در کنار توانبخشی بار دیگری را به سبد هزینه‌های فرد دارای اتیسم اضافه می‌کند. همچنین خانواده این کودکان نیز نمی‌توانند از فضاهای ارتباطی و اجتماعی استفاده کند؛ چون بسترسازی مناسب برای این موضوع وجود ندارد.  سه میلیون تومان هزینه در ماه برای کودکان اتیسم
مدیر عامل انجمن اتیسم ایران درباره رقم هزینه‌کرد خانواده کودکان داخل طیف اتیسم نیز توضیح داد و گفت: یک کودک اتیسم نمی‌تواند از وسایل نقلیه عمومی استفاده کند. در طول هفته حداقل باید ۲۰ تا ۲۴ ساعت بابت جلسات توانبخشی برای هر کودک اتیسم در نظر گرفته شود و خانواده ناچار باید برای رفت و آمد از وسیله نقلیه خصوصی استفاده کند. در مجموع حداقل هزینه‌ای که یک خانواده اتیسم در ماه باید بپردازد یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بر اساس نرخ روز است. در کنار این هزینه‌ها، ‌ یکی از والدین نیز برای مراقبت از کودک شغل خود را از دست می‌دهد و در خانواده می‌ماند. گاهی آنها برای مراقبت از کودک لازم است از پرستار کمک بگیرند تا بتوانند به کارهای شخصی خود برسند. این  کودکان هر چند وقت یکبار مشکلات رفتاری دارند؛ به همین دلیل باید مشکلات هزینه‌های بیمارستانی را بر این یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اضافه کرد. در مجموع حدود سه میلیون تومان در ماه هزینه معمولی خانواده یک کودک اتیسم است.
غفاری ادامه داد: از ۱۱۹۹ پرونده‌ای که در انجمن تاکنون تشکیل شده است، حدود ۲۹۰ پرونده مربوط به خانواده‌هایی است که دو یا سه فرزند مبتلا به اتیسم دارند یا خانواده‌هایی که در سطح کف شرایط اقتصادی قرار دارند؛ یعنی حداقل نیازمندی‌های کودک خود را نمی‌توانند تامین کنند. بخشی از این خانواده‌ها نیز کم بضاعت هستند و توان پرداخت همان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ماهیانه را هم ندارند.
وی با اشاره به اینکه بیمه شدن خدمات توانبخشی برای  بیمه‌ها در آینده صرفه اقتصادی دارد، تصریح کرد: ما می‌خواهیم تلاش کنیم سازمان‌های بیمه‌گر توجیه شوند که بیمه کردن خدمات توانبخشی در طولانی مدت به نفع آنها خواهد بود؛ چرا که پول آنها در جایی هزینه می‌شود که ۱۰ سال دیگر به خودشان بازمی‌گردد. اگر یک فرد دارای اتیسم کمتر از پنج سال بتواند خدمات آموزشی و توانبخشی را با کمک سازمان‌های بیمه‌گر دریافت کند، در بزرگسالی مجبور نمی‌شویم آنها را به مراکز درمانی برای بستری ارجاع دهیم. با این کار هزینه‌ها تا ۴.۳ درصد کاهش پیدا می‌کند. مادرانی که افسرده می‌شوند
مدیر عامل انجمن اتیسم همچنین بیان کرد: اگر این سازمان‌ها از  ۱۰۰ درصد هزینه‌های اتیسم، ۴۰ درصد را بپردازند و بخشی را خیریه‌ها و بخشی را سازمان‌های متولی مانند وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و سازمان‌های دیگر تقبل کنند، می‌توان بار سنگینی را از دوش خانواده برداشت بدون اینکه هیچکدام ازاین سازمان‌ها فشار زیادی را تحمل کنند. در دنیا دولت‌ها حتی از خانواده یک فرد اتیسم هم حمایت می‌کنند.
وی درباره فشارهای روحی و روانی که بر خانواده‌ها وارد می‌شود نیز گفت: در خانواده‌ای که دو فرزند اتیسم و یک فرزند سالم زندگی می‌کنند، کودک سالم تحت فشار است؛ چون تمام تمرکز خانواده روی این دو بچه است و این کودک  نادیده گرفته می‌شود. تعدادی از مادران ما در حال حاضر به بیماری ام اس، دیابت و ناراحتی قلبی مبتلا شده‌اند. همچنین افسردگی و فکر به خودکشی هم در میان آنها وجود دارد. در خانواده‌های مطلقه، بدسرپرست یا تک سرپرست نیز هزینه‌ها روی دوش یک سرپرست می‌افتد.
غفاری ادامه داد: این موضوع که مردم در محیط زندگی این کودکان به دنبال مقصر باشند، بسیار شایع است؛ بیشتر تمرکز نیز  روی جنس زن است که می‌گویند این ژن م

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

علائم اولیه بارداری، تاثیر بر عادت ماهانه چگونه بفهمیم بارداریم؟

علائم اولیه بارداری، تاثیر بر عادت ماهانه
چگونه بفهمیم بارداریم؟ علائم اولیه بارداری چیست؟ آیا ممکن است که باردار باشید؟ برخی از نشانه‌ها حاکی از زمان عادت ماهانه ایست که یک یا دو هفته عقب افتاده. در واقع، هفت زن از هر ده زن، در هفته ششم بارداری متوجه این امر شده است.اگر پیگیر تاریخ سیکل عادت ماهانه خود نیستید یا چنانچه تاریخ آن از ماهی به ماه بعد کاملا متفاوت است، به طور قطع از زمان دقیق آن آگاهی نخواهید داشت. اگر برخی از نشانه‌های زیر را تجربه نمودید، البته همه زنان علائم یکسانی ندارند، و متعجبید که چرا عادت ماهانه نشده‌اید، ممکن است باردار باشید. تست بارداری خانگی را برای حصول اطمینان امتحان کنید.بیزاری از غذا اگر جدیدا باردار شده باشید، کاملا عادیست که از بوی ساندویچ سوسیس دودی یا یک فنجان قهوه حس بدی داشته باشید و یا رایحه خاصی موجب حالت تهوع شما ‌شود. گرچه این امر قطعیت ندارد، با این وجود می‌تواند ناشی از عوارض جانبی افزایش سریع میزان هورمون استروژن در بدن شما باشد. همچنین ممکن است به طور ناگهانی از غذای محبوبتان کاملا بیزار شوید.نوسانات خلقی در طی بارداری تغییر حالات روحی بسیار رایج است، بخشی از آن ناشی از تغییرات هورمونی است که سطوح انتقال دهنده‌ های عصبی (پیام‌ رسان‌های شیمیایی در مغز) را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد مختلف به شیوه‌ های متفاوتی به این تغییرات پاسخ می‌دهند. برخی از زنان باردار دچار احساسات شدید، هم خوب و هم بد می‌شوند؛ و برخی دیگر احساس اضطراب و افسردگی می‌کنند.توجه داشته باشید: اگر احساس ناراحتی و ناامیدی داشتید یا احساس ناتوانی در مسولیت‌های روزمره‌تان، یا دچار افکار آسیب‌رسان به خودتان شدید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.نفخ شکمی تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ممکن است باعث احساس نفخ شود، مشابه احساسی که برخی از زنان درست قبل از عادت ماهانه دارند. به این علت برخی از لباس‌ هایتان ممکن است تنگ‌تر از حالت معمول گردد، حتی در همان اوایل که رحم هنوز نسبتا کوچک است.تکرر ادرار مدت کوتاهی پس از بارداری، تغییرات هورمونی زنجیره‌ای از اتفاقات را در پی دارد که موجب افزایش جریان خون از کلیه‌ها می‌گردد. همین امر باعث می‌شود که که مثانه سریع‌ تر پر شود، بنابراین اغلب به دفع ادرار بیشتری نیاز دارید. این نشانه ممکن است در اوایل هفته ششم از سه‌ ماهه‌ی اول بارداری شروع شود.با افزایش ماه‌های بارداری، تکرر ادرار ادامه می‌یابد و شدت می‌گیرد. در طول دوران بارداری، حجم خون به طور چشمگیری افزایش می‌یابد، که منجر به مایع اضافی در مثانه می‌شود. مشکل با بزرگ شدن بچه افزایش یافته و مثانه فشار بیشتری را متحمل می‌شود.خستگی مفرط یک مرتبه احساس خستگی می‌کنید؟ نه، احساس خستگی مفرط دارید. هیچکس به طور قطع از علل خستگی مفرط در اوایل بارداری آگاهی ندارد، اما ممکن است افزایش سریع میزان هورمون پروژسترون با خواب شما مرتبط باشد. البته، بی‌حالی صبحگاهی و همچنین تکرر ادرار در طول شب ممکن است تنبلی را افزایش دهد.در سه ماهه دوم شما احساس انرژی بیشتری می‌کنید، اما خستگی معمولا در اواخر بارداری یعنی زمانی که وزن بیشتری را تحمل می‌کنید، باز می‌گردد و برخی از ناراحتی‌های رایج بارداری، خواب شبانه خوب را برای شما سخت می‌کند.سینه‌های متورم و حساس یکی از نشانه‌های اولیه بارداری حساسیت، سینه‌های دردناک و علت آن افزایش میزان هورمون‌هاست. درد و تورمی که متحمل می‌شوید بی‌شباهت با دردی که قبل از عادت ماهانه در سینه‌هایتان احساس می‌کنید، نیست. درد شما به‌طور قابل توجهی بعد از سه ماهه اول باید کاهش پیدا کند، همانطور که بدن شما با تغییرات هورمونی تطابق می‌یابد.تهوع برای برخی از زنان، بی‌حالی صبحگاهی تا حدود یک ماه بعد از حاملگی آغاز نمی‌شود، هرچند برای برخی دیگر ممکن است یک یا دو هفته زودتر شروع شود. البته این مشکل فقط صبح‌ها بروز نمی‌کند: تهوع مربوط به بارداری ( با استفراغ یا بدون آن) می‌تواند مشکلی در صبح، ظهر یا شب باشد.حدودا نیمی از زنان باردار که در سه ماهه‌ی اول بارداری حالت تهوع را تجربه نمودند، ممکن است در آغاز سه ماهه‌ی دوم از این حالت کاملا خلاص شوند. اما در برخی دیگر ممکن است یک ماه دیگر هم به طول انجامد. افراد خوش شانس اصلا به آن دچار نمی‌شوند.تاخیر در عادت ماهانه اگر معمولا عادت ماهانه‌ای منظم دارید اما این بار به موقع اتفاق نیافتاد، پیش از توجه به هر یک از علائم بالا، تست بارداری را امتحان کنید. اما اگر عادت ماهانه‌‌ی چندان منظمی ندارید و پیگیر زمان آن نیستید، تهوع، درد سینه و تکرر ادرار می‌تواند از علائم بارداری باشد.بالا بودن دمای بدن اگر دمای بدنتان را ثبت ‌نمودید و متوجه شدید به مدت ۱۸ روز در یک اندازه بالا مانده، احتملا باردار هستید.
اثبات: تست حاملگی خانگی مثبت بر خلاف آنچه روی جعبه نوشته ، بسیاری از تست‌های حاملگی خانگی به اندازه کافی دقیق نیستند تا حدود یک هفته پس از یک عادت ماهانه‌ی به تعوبق افتاده، به شکل قابل اعتمادی بارداری شما را تشخیص دهند. بنابراین چنانچه تصمیم گرفتید تا تست را هر چه سریعتر یعنی یک هفته پس از عقب افتادن عادت ماهانه، انجام دهید و نتیجه منفی شد، چند روز بد هم امتحان کنید. به یاد داشته باشید که رشد یک نوزاد پیش از اینکه شما متوجه باردای خود شوید آغاز می‌شود، بنابراین مراقب سلامت خود باشید مادامی که منتظر جواب هستید.اگر نتیجه مثبت بود، یک قرار ملاقات با پزشکتان بگذارید. حال پیش به سوی دنیای بارداری. در ضمن، اطلاعات خود را به روز کنید. تبریک می‌گوییم.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

تغذیه صحیح در بارداری، مشورت با پزشک در طول سه

تغذیه صحیح در بارداری، مشورت با پزشک
در طول سه ماهه ی اول بارداری بدن شما متحمل تغییرات نامحسوس و شیمیایی می شود؛ در سه ماهه ی دوم و سوم بارداری، شکم در حال رشدتان هست که باعث کمردرد یا ناراحتی های دیگر می شود؛ اما در دوازده هفته ی اول بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، نیازهای تغذیه ای و فشارخون کم، با چالش های زیادی مواجه هستید. توصیه می شود برای مقابله ی بهتر با این تغییرات، با پزشک تان یا مراقبین مراکز بهداشت صحبت کنید.
تغذیه وقتی باردار می شوید، بدن شما مواد مغذی موجود در رژیم غذایی تان را به نوزادتان نیز انتقال می دهد. این نشان می دهد که شما به کالری، ویتامین و مواد معدنی بیشتری نیاز دارید؛ مخصوصا مواد مغذی که به رشد نوزادتان کمک کنند. سعی کنید مقدار پروتئینی که از مواد غذایی دریافت می کنید را افزایش دهید و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. سعی کنید بیشتر غلات کامل، پروتئین بدون چربی، میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب مصرف کنید. همچنین توصیه می شود با پزشکتان در مورد اینکه مصرف چه مقدار آهن، کلسیم، ویتامین Dو فولات برای تان کافی است و اینکه به چه مقدار کالری به صورت روزانه نیاز دارید، مشورت کنید.
ورزش ورزش در طول سه ماهه ی اول بارداری باعث از بین بردن استرس می شود و به شما کمک می کند خواب بهتری داشته باشید. به گفته آکادمی پزشکان خانواده آمریکایی، اکثر زنان می توانند برنامه ی ورزشی منظمی که قبل از بارداری دارند را ادامه دهند. در صورتی که به طور عادی ورزش نمی کنید، سعی کنید با ورزش های ساده ای مثل پیاده روی، شنا، یوگا، و انجام پیلاتس حدود 30 دقیقه در روز شروع کنید. ممکن است تغییراتی در فشار خون و قند خون تان در طول سه ماهه ی اول بارداری باعث سرگیجه و خستگی تان در حین ورزش شود. در صورت تجربه ی این ناراحتی ها، از ورزش دست بکشید و استراحت کنید. همچنین توصیه می شود قبل از شروع ورزش با پزشکتان صحبت کنید.
بیماری های شایع از آنجاییکه نوزاتان از مواد مغذی که شما دریافت می کنید استفاده می کند، ممکن است نسبت به حالت عادی بیشتر احساس خستگی کنید؛ مخصوصا در طول سه ماهه ی اول بارداری تان. سعی کنید هر شب به اندازه ی کافی بخوابید و در صورت نیاز در طول روز نیز چرت بزنید و استراحت کنید. ممکن است خستگی علامتی کم خونی باشد، بنابراین در صورتی که بیش از حد معمول احساس خستگی می کنید حتما با پزشکتان در این مورد صحبت کنید. اگر دچار بیماری صبحگاهی هستید، سعی کنید به محض بیدار شدن از خواب چند عدد بیسکویت میل کنید و در طول روز نیز وعده های غذایی کم و با طعم ملایم بخورید. اگرچه حالت تهوع ناخوشایند است، این مشکل در طول سه ماهه ی اول بارداری شایع است و جای نگرانی نیست.
هشدارها به هیچ وجه در طول بارداری تان سیگار نکشید و از نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر نیز جدا خودداری کنید. همچنین مصرف روزانه ی قهوه ی تان را به یک یا دو فنجان برسانید و از نوشیدن شیر یا آب میوه های غیرپاستوریزه خودداری کنید. علاوه براین از خوردن پنیرهای نرم، گوشت یا تخم مرغ نپخته و ماهی که ممکن است حاوی جیوه باشد خودداری کنید. از پزشکتان بخواهید لیستی از موادغذایی که باید مصرف آنها را محدود کنید یا کاملا از رژیم غذایی تان حذف کنید را به شما بدهد، همچنین در مورد داروهایی که مصرف می کنید با او مشورت کنید.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم! بهتر است بدانید سرگیجه های خفیف، بیماری صبحگاهی، سردرد و یبوست از مشکلات شایع 12 هفته ی اول بارداری محسوب می شوند. با این وجود، در صورت بدتر شدن هر یک از این علائم به پزشکتان مراجعه کنید. همچنین در صورت بروز مشکلاتی مثل تاری دید، درد شکمی، تب یا عفونت یا هر نگرانی دیگر پزشکتان را ببینید. و در نهایت توصیه می شود در طول سه ماهه ی اول بارداری تان هر چهار هفته به پزشکتان مراجعه کنید تا روند پیش رفت بارداری تان را بررسی کرده و در صورت وجود هر گونه عارضه ی ناخوشایند به درمان سریع آن بپردازد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

ترمیم کیسه آب جنین، امکان دارد؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: احتمال

ترمیم کیسه آب جنین، امکان دارد؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: احتمال ترمیم کیسه آب من چند درصد است(هفته ۲۸، ۸/۴) با توجه به تجربه ایی که شما دارید.
 
پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی: دوست عزیز این مقدار آب برای این هفته از بارداری کم است. باید مشخص شود آیا کیسه آب سوراخ شده یا اختلالی در خونرسانی جفت وجود دارد. باید بررسی لازم صورت گیرد و همچنین نیاز به انجام تست های مخصوص است. پس از بررسی تمام این موارد دکتر توصیه هایی هم مانند استراحت و …. به شما می کند. 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

جلوگیری از بارداری با شیر دادن، صحیح است؟ شیردهی می

جلوگیری از بارداری با شیر دادن، صحیح است؟
شیردهی می تواند تخمک گذاری را به تأخیر بیندازد، اما بهتر است برای جلوگیری از بارداری مجدد به این روش اعتماد نکنید. همچنین مدت زمانی که شیردهی می تواند تخمک گذاری را به تعویق بیندازد در همه ی زنان یکسان نبوده و قابل پیش بینی نیست. اما احتمال شروع قاعدگی شما از یک ماه تا بیش از یک سال بعد از زایمان امکان پذیر است.شیردهی به عنوان یک روش طبیعی جلوگیری از بارداری که به آن آمنوره شیردهی (LAM)می گویند شناخته شده است. این روش زمانی می تواند مؤثر باشد که نوزادتان کمتر از شش ماه سن دارد و شما او را به طور منظم در طول شبانه روز شیر می دهید؛ همچنین دوره ی قاعدگی تان نیز هنوز شروع نشده است.آمنوره شیردهی با تأثیری بیش از ۹۸٪ در طول شش ماه اول بعد از بارداری می تواند قابل اعتماد باشد؛ و آنچه گزارش شده است این است که با استفاده از این روش از بین 100 زن فقط 2 نفر از آنها باردار شده اند. همچنین این احتمالات زمانی که کودکتان در طول شب می خوابد و به پرستاری کمتری نیاز دارد، می تواند به سرعت تغییر کند.حتی اگر عادات پرستاری کودکتان تغییر نکرده است، امکان اینکه قبل از اولین پریودتان بعد از زایمان باردار شوید، وجود دارد. شما حدود زمانی که تخمک گذاری رخ می دهد بارور هستید و تخمک گذاری به طور معمول قبل از پریودتان، حدود 12 تا 16 روز زودتر اتفاق می افتد.برای جلوگیری از بارداری مجدد بعد از زایمان، توصیه می شود در زمان رابطه ی جنسی از قرص های ضد بارداری استفاده کنید؛ حتی اگر به نوزادتان شیر می دهید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

یدوفولیک در دوران بارداری، کافی است؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: آیا

یدوفولیک در دوران بارداری، کافی است؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: آیا مصرف یدوفولیک به تنهایی در بارداری مقدار اسیدفولیک مورد نیاز را تامین میکنه یا باید فولیک اسید جداگانه هم بخورم؟
 
پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
دوست عزیز یدوفولیک دوزش برای بارداری کافی است. نیاز به فولیک اسید نیست. 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

سریع حامله شدن، چه راهی دارم؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من

سریع حامله شدن، چه راهی دارم؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من ۲۰ سالمه ۶ هفته بودم رشد جنین تو دلم متوقف شد دلیلش چیه چیکار کنم زود باردار شم؟ الان ۴ ماه میگذره.
 
پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی: دوست عزیز یک بار سقط نیاز به بررسی ندارد. شایع ترین علت سقط در سه ماهه اول بارداری اشکالات ژنتیکی جنین است. حتما یک دوره سه تا شش ماهه فاصله بگذارید و در این مدت فولیک اسید مصرف کنید و چکاپ های قبل از بارداری را انجام دهید. 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

روند افزایش تیتر بتا، خوبه؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من تا

روند افزایش تیتر بتا، خوبه؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من تا حالا سه تا سقط داشتم که در همان هفته های اول بالا نرفت بتا. نه خرداد ٧٧٧بتا ١٣خرداد ٩٤٨یعنی باز همین بلا به سرم داره میاد؟ هپارین و اسپرین دارم
 
پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی: دوست عزیز اول از همه باید اثبات شود بارداری شما داخل رحمی است یا خیر. رشد تیتراژ شما کنده. اصلا نباید قبل از دیده شدن ساک بارداری قرص مصرف کنید. آسپرین هنگامی که ساک دیده شد و هپارین بعد از اینکه قلب دیده شد، باید مصرف شوند. 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

اسهال کودک و درمان آن، اهمیت در شیرخوارگی بیـماری

اسهال کودک و درمان آن، اهمیت در شیرخوارگی
 بیـماری ای که از آن وحشت داریــــم اسهال و استفراغ از بیماریهای شایع دوران کودکی هستند و با وجود اینکه در بزرگسالی هم اتفاق می افتند، اما بروز آن در بچه ها و به خصوص دوران شیرخوارگی بسیار مهم تلقی میشود. اول از همه باید بدانید بچه ها تا پیش از شش ماهگی تنها باید با شیر مادر تغذیه شوند. شیوع اسهال و استفراغ در کودکانی که از شیشه و پستانک استفاده میکنند، بیشتر است، چون این وسایل به راحتی آلودگی ها را انتقال میدهند. شایعترین علت بیماری زای اسهال در کودکان ویروس ها هستند و در میان ویروسها «روتاویروس» عامل سی و پنج درصد اسهال حاد آبکی کودکان است. البته باکتریها و سایر میکروب ها مثل آمیب و انگلها هم از دیگر عوامل ایجاد اسهال عفونی هستند. سوء تغذیه خود باعث افزایش چند برابری خطر اسهال و نیز خطر مرگ و میر ناشی از اسهال در کودکان است که خصوصاً خطر سوء تغذیه ریزمغذی ها مثل ویتامین ها و مواد معدنی در ایجاد این خطر بیشتر از سایر مواد غذایی است. در این میان کمبود ویتامین آ و نیز روی با افزایش خطر مرگ و میر ناشی از اسهال همراه است.سایر فاکتورهای خطر شامل سن پایین کودکان و فقدان تغذیه انحصاری با شیر مادر است یعنی کودکانی که زیر دو سال سن دارند و شیرخشک خوار هستند بیشتر در معرض ابتلا به اسهال هستند. البته شیرخوارانی که در مدت حداقل شش ماه اول زندگیشان فقط با شیرمادر تغذیه شده اند نسبت به شیرخشک خواران یا شیرخوارانی که علاوه بر شیر مادر از شیر خشک هم استفاده کرده اند در معرض خطر کمتری قرار دارند.در حال حاضر در برخی کشورهای پیشرفته هنوز هم اسهال مسئول هجده درصد مرگ و میر کودکان است. میزان ایجاد اسهال کودکان نسبت به گذشته چندان تفاوت نکرده است؛ اما مرگ و میر به علت اسهال به دلیل بهبود و ارتقاء پروتکل های درمانی و نیز بهبود وضعیت تغذیه شیرخواران در دوره بیماری کاهش یافته است. شیرخواران کوچک خصوصاً زیر شش ماه، کودکان دچار بیماری های مزمن، کودکان تب دار با دمای بالای سی و نه بدن، آنهایی که دچار اسهال خونی شده اند و یا کسانی که علاوه بر اسهال دارای استفراغ پایدار هستند و یا کودکانی که چنان اسهال شدیدی دارند که موجب کاهش دفع ادرار، چشمهای گود افتاده و کاهش سطح هوشیاری در آنها شده است، بیش از سایرین نیاز به توجه دارند؛ چرا که کاهش میزان آب بدن آنها می تواند به سرعت موجب عواقب وخیمی شود. بنابراین در این شرایط می بایست هر چه سریعتر از پزشکان کمک گرفت.مهمترین اصل در درمان اسهال کودکان جایگزینی مایعات مناسب به صورت خوراکی می باشد. همچنین در صورتی که برای جایگزینی مایعات نیاز به سرم تراپی وریدی باشد نیز می بایست هرچه سریعتر پس از جبران اولیه تغذیه شروع شود. شما برای جلوگیری از عوارض کم آبی و افت فشار خون احتمالی و یا حتی شوک، باید حتماً از پودر او آر اس استفاده کنید. یک بسته  آن را در یک لیتر آب جوشیده حل کرده و خنک کنید و با قاشق یا فنجان به کودک بدهید. بهتر است  در شیشه شیر ریخته نشود. سعی کنید هر چند دقیقه یک قاشق به او بدهید، به خصوص اگر کودک استفراغ میکند. برای تغذیه انتخاب رژیم اسهالی مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مایعاتی مانند نوشابه، آب میوه صنعتی، چای پررنگ برای درمان دهیدراتاسیون و کم آبی مناسب نیستند. اگر آبمیوه دوست دارد، حتماً به طور طبیعی، آن را در منزل تهیه کنید و مصرف نوع آماده صنعتی آن ممنوع است. تغذیه کودک شیرخوار را همچنان با شیر مادر ادامه بدهید و اگر غذا می خورد، لزومی به پرهیز غذایی نیست. همه چیز بخورد، ولی مایعات شیرین که تشدید کننده اسهال است را قطع کنید و به جای آن دوغ و ماست به کودک بدهید. نیز از مصرف غذاهای چرب یا حاوی قندهای ساده مانند شربت ها و نوشابه ها باید پرهیز کرد. در مقابل رژیم غذایی مناسب برای بیمار اسهالی، دوغ بدون گاز مخصوصاً دوغ های پروبیوتیک، چای کمرنگ کم شیرین، سیب زمینی و هویچ پخته، آب گوشت و آب جوجه و نیز کته برنج همراه با ماست به خصوص ماست های پروبیوتیک می باشد. کودکی که اسهال گرفته، باید به خوبی و به طور منظم تغذیه شود. وقتی کودک در حال خوب شدن است، باید حداقل تا دو هفته کمی بیشتر از معمول غذا بخورد. کودک دچار اسهال، وزن از دست میدهد و لاغر میشود، بنابراین یک کوک اسهالی نیاز دارد تا همه گروه های مواد غذایی و مایعات را دریافت کند. این غذاها موجب می شود تا اسهال او برطرف شود و به بهبودی سریعتر او کمک میکند. البته طبیعی است که کودک اسهالی تمایلی به خوردن نداشته باشد یا به علت تهوع و استفراغ، به خوردن غذا بی میل باشد. در این صورت تغذیه او کمی مشکل است. در صورتی که کودک شش ماهه یا بزرگتر است، باید او را تشویق کنید هر چه قدر میخواهد بخورد. بهتر است غذاهایی را برایش درست کنید که دوست دارد. غذاهای کودک باید کم نمک  باشد. غذاهای نرم یا آبکی راحتتر خورده میشوند، پس بهتر است این غذاها بیشتر به کودک داده شود. غذاهایی که از حبوبات و غلات درست میشود، ماهی، گوشتی که خوب پخته و نرم شده، ماست و میوه برای کودک خوب است. بهتر است تنها یک تا دو قاشق چای خوری روغن به حبوبات و سبزی غذای کودک اضافه کنید. سعی کنید در روز پنج تا شش بار در وعده های کوچک به او غذا دهید. زمانی که اسهال کودک بند آمد، باید غذاهای بیشتری به کودک بدهید، چون در این زمان یعنی زمان بهبودی، کودک بیشتر از روزهای عادی به غذا احتیاج دارد. کودک باید انرژی از دست رفته را دوباره باز یابد. در صورتی که وزن او به اندازه قبل از بیماری نرسید، هنوز به مراقبت و غذاهای سالم نیاز دارد. ویتامین آ در بهبودی کودک بسیار مؤثر است. شیر مادر، جگر، ماهی، لبنیات، پرتغال و میوه های زرد رنگ و سبزیهای برگ سبز سرشار از ویتامین آ هستند. در شیرخواران باید هر چه زودتر شیردهی (شیر مادر یا شیرخشک بدون رقیق کردن) آغاز شود. اکثر کودکان مبتلا به ا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید