لحظه  بروز رسانی 
بهترین زندگی
بهترین زندگی

آزمایشگاه بهار قزوین نی‌نی‌بان: آزمایشگاه بهاردر سال 1375 با هدف

آزمایشگاه بهار قزوین
نی‌نی‌بان: آزمایشگاه بهاردر سال 1375 با هدف ارائه خدمات تشخیصی روتین، تخصصی و فوق تخصصی  تاسیس شده است. دکتر حاج منوچهری موسس و مسئول فنی این آزمایشگاه است. آزمایشگاه با سابقه بهار زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی قزوین فعالیت می کند. همه آزمایشهای لازم دوران بارداری مثل غربالگری های سه ماهه اول و دوم و غربالگری یکپارچه را در این آزمایشگاه مجهز می توانید انجام دهید.آدرس: خیابان خیام شمالی- بین بانک ملی وبانک سامانتلفن: 33344575اگر این آزمایشگاه را می شناسید می توانید با گذاشتن نظر بقیه همشهری هایتان را راهنمایی کنید.برای مشاهده لیست آزمایشگاههای قزوین اینجا را کلیک کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

کاندوم و احتمال حاملگی، قرص اورژانسی خوردم سوال مخاطب نی‌نی‌بان:

کاندوم و احتمال حاملگی، قرص اورژانسی خوردم
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من ماه پیش تقریبا روز ۱۴و۱۵ پریود  نزدیکی با استفاده از کاندوم داشتم اما نامزدم احساس کرد کاندوم پاره شده و یه مقداری از منی تو واژنم ریخته من فرداش سریع به دکتر زنان مراجعه کردم و بهم قرص اورژانسی داد من ایران نیستم به همین خاطر قرص اورژانسی ellaone خوردم الان ۹ روز از زمان پریودم میگذره امروز از بی بی چک هم استفاده کردم جواب منفی بود با اینکه سابقه عقب افتادن پریودی هم دارم (حتی یک بار یک ماه اصلا پریود نشدم ) احتمال بارداری وجود داره؟ علائم خاصه دیگه ای هم غیر از عقب افتان پریودی ندارم.
 
پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی: دوست عزیز احتما بارداری با روش اورژانسی یک تا دو درصد است. باتوجه به اینکه بی بی چک منفی است احتمال بارداری خیلی ضعیف است. اما برای اطمینان تست خونی بتا بدهید. 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

اندازه قطر سر جنین، طبیعیه؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من در

اندازه قطر سر جنین، طبیعیه؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من در هفته سی و چهار و پنج روز بارداریم. اندازه قطر سر جنین ۹۰ میلیمتر بود، در سونو نوشته صدک بالای نود درصده،نگرانم کرده، الان قطر سر طبیعیه یا بزرگتر از حد طبیعیه؟
 
پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی: دوست عزیز بهتر است سونو را یک تا دو هفته بعد تکرار کنید. اگر علائم هیدروسفالی وجود داشته باشد متخصص رادیولوژی تشخیص می دهد. 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

کمبود آب دور جنین، راه جبران سوال مخاطب نی‌نی‌بان: آب

کمبود آب دور جنین، راه جبران
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: آب دور بچه من ۸/۴ است آیا این مقدار با خوردن روزی ۱۰ لیوان آب قابل جبران است و اینکه وزن بچه من ۱۱۷۰ گرم است و در هفته ۲۸ و ۲ روز هستم، وضعیت من چطور است، آیا با این وزن احتمال مرده زایی بچه برای من هست؟
 
پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی: دوست عزیز، آب دور جنین در هفته ۲۸ کم است، کم بودن آب دور جنین می تواند مربوط به اختلالات جنینی و یا سوراخ بودن کیسه آب باشد. به متخصص مراجعه کنید تا از سوراخ نبودن کیسه آب مطمئن شوید. اگر کیسه آب سالم است شاید نیاز باشد چند روز در بیمارستان بستری شوید تا از نظر علل کم بودن مایع آمنیوتیک بررسی شوید. در کل گاهی کم بودن مایع دور جنین می تواند باعث مرگ جنین و دفورمیتی های مادرزادی شود. 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

واریکوسل و ناباروری مردان، چرا خوب نشد؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان:

واریکوسل و ناباروری مردان، چرا خوب نشد؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: همسرم واریکوسل از نوع ۳ دارد و یکبار عمل کرده و الان دوباره واریکوسلش عود کرده است و تعداد اسپرمش بسیار کم شده می خواستم بدانم بدون آی یو آی و اینجور چیزا میشه بچه دار بشیم؟ اگه دوباره عمل کنه چی، بازم احتمال داره دوباره عود کنه؟ یا با عمل دوم حتما خوب میشه؟  
پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی: دوست عزیز، در مواردی که مشکلات شدید اسپرموگرام وجود دارد معمولا به روش طبیعی بارداری اتفاق نمی افتد و معمولا توصیه می شود ای وی اف کنید. احتمال عدم پاسخ شوهرتان به جراحی بعدی واریکوسل زیاد است. 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

قرص متفورمین را چه زمانی مصرف کنیم؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان:

قرص متفورمین را چه زمانی مصرف کنیم؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام خانم دکتر.من ماه پیش ۵ عدد کلومیفن تحت نطر پزشک مصرف کردم ولی باردارم‌نشدم سونو دادم که کیست کوچکی داشتم بایک بسته اچ دی رفع شد.حالا این‌ماه هم باید پنج عدد کلومیفن می خوردم که سه عدد خوردم و دو عدد موند.ایا موثر نخواهد بود؟
ازطرفی این‌ ماه متفورمین از ۱۴ پریودی باید خورده میشد سه روز است به تعویق افتاده فراموش کردم. بنطر شما از الان متفورمین رو سحر و افطار بخورم؟یا این‌ماه دیگه دیر شده؟ 
پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی: دوست عزیز، داروهای محرک تخمک گذاری باید حتما زیر نظر متخصص مصرف شوند. اگر با این دوز از کلومیفن تخمک گذاری نداشتید پزشک به تدریج مقدار آن را برای شما افزایش می دهد تا دوز لازم برای تحریک تخمک شما مشخص شود. متفورمین را در تمام طول سیکل تجویز می کنیم. بنابراین از امروز می توانید این قرص را مصرف کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

درد نوک پستان نشانه بارداری است؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من

درد نوک پستان نشانه بارداری است؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من چند وقته که پریودم نامنظم شده و بخاطر نزدیکی قرص های ال دی و اچ دی خوردم،امروز تو ادرارم خونِ کمرنگ با لخته های خون دیدم که خیلی با فشار امد و اول فکر کردم تو ادرارم بود بعدشم هر بار ادرار کردم حس کردم که کامل تخلیه نشدم چند قطره ای جیشم چکه کرد که رنگ خون ابه بود، میخوام بدانم این علائم بارداریه؟ و اینکه نوک سینه هامم ۳ ۴ روزه که درد میکنه.  
پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی: دوست عزیز برای اطمینان از بارداری بعد از عقب افتادن پریود باید تست بتا بدهید. البته بهتر است که معاینه شوید تا مشخص شود خونریزی مربوط به واژن است یا مجرای ادرار. 

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

قاعدگی نامنظم زنان، علل و اقدامات درمانی پدیده سیکل قاعدگی

قاعدگی نامنظم زنان، علل و اقدامات درمانی
پدیده سیکل قاعدگی در فاصله زمانی میان بلوغ و یائسگی،هر ماه در زن سیکل قاعدگی بوجود می آید که این سیکل به منظور آمادگی برای حاملگی می باشد. هر ماه تخمک رسیده ای آزاد می شود و لایه داخلی رحم که آندومتر نامیده می شود ضخیم ترگر دیده و آماده برای سلول تخم بارور شده می گردد. اگر تخمک بارور نگردیده باشد در طی قاعدگی از بدن عبور نموده و با خون قاعدگی خارج می گردد . به طور متوسط سیکل ماهانه بیست و هشت روز می باشد، اما ممکن است طول زمان این سیکل هر ماه یکی نباشد و از هر خانمی با خانم دیگر متفاوت است. این سیکل به وسیله مجموعه ای از تاثیرات متقابل میان چهار هورمون محرکه فولیکول و هورمون لوتئینی می باشد که در غده صنوبری تولید شده همچنین شامل هورمونهای استروژن و پروژسترون هستند که توسط تخمدان ها ترشح می گردند.
قاعدگی نامنظم  به سیکل قاعدگی گفته می شود که در آن مدت زمان بین قاعدگی های متوالی اختلاف زیادی با یکدیگر دارند.- سن: شایعترین سن درست بعد از بلوغ و درست قبل از یائسگی است .- نحوه زندگی: استرس و ورزشهای سنگین و شدید و کم وزنی شدید عوامل خطر می باشند .- ژنتیک: عامل قال توجهی به شمار نمی آید .قاعدگی در هنگام بلوغ آغاز می شود و تا هنگام یائسگی ادامه می یابد. میانگین سیکل قاعدگی بیست و هشت روز می باشد. اما ممکن است قاعدگی به همان اندازه هر بیست و چهار روز یا به ندرت هر سی و پنج روز اتفاق افتد. پس از بلوغ، در اغلب خانم ها یک سیکل قاعدگی منظم با یک طول زمان نسبتا ًثابت یین دو قاعدگی رخ می دهد. به هر حال در بعضی خانمها ،قاعدگی بی نظم باقی می ماند. خونریزی در قاعدگی بطور طبیعی بین دو تا هفت روز طول می کشد. میانگین مدت زمان خونریزی پنج روز می باشد.
علل بی نظمی اختلاف و تغییر در طول سیکل قاعدگی معمولا نتیجه یک عدم تعادل موقتی هورمونی است. تغییرات مقادیر هورمونی در طی بلوغ موج می گردد که قاعدگی ها در ماه های اولیه بی نظم باشند و تغییرات زیادی در الگوهای خونریزی طبیعی خانم ها در چند ماه اول پس از زایمان و در نزدیک یائسگی شایع است . در سایر مواقع عدم تعادل هورمونی ممکن است به علت عواملی چون استرس، افسردگی و بیماریهای شدید طولانی مدت ایجاد شود . ورزشهای سنگین و از دست دادن شدید وزن ،همچنین از عوامل شایع ایجاد اختلالات هورمونی می باشند که می توانند موج قاعدگی نامرتب گردند. گاهی پلی کیستیک قاعدگی نامنظم ممکن است علامتی از بیماری تخمدان یا رحم باشد. برای مثال سندرم تخمدان پلی کیستیک که در آن سندرم عدم تعادل هورمونهای جنسی وجود دارد، یا آندومتریوز که در این بیماری تکه ای از بافت رحم جابه جا می گردد و به عضو دیگری در لگن می چسبد، می توانند باعث اختلال قاعدگی شوند. در بعضی موارد که فرد نسبت به حاملگی بی اطلاع است خونریزیهای نا منظمی ایجاد می شوند که می تواند به آسانی به عنوان یک قاعدگی اشتباه تلقی شود . روز یک قاعدگی تاخیری و شدید می تواند ناشی از سقط جنین باشد. اگر شما یک قاعدگی تاخیری که با دردهای شدید شکمی همراه است دارید، باید در جستجوی فوری توجهات طبی باشید. زیرا این امر ممکن است ناشی از یک حاملگی خارج از رحم باشد. در بعضی موارد ، علت بی نظمی قاعدگی ناشناخته است.
اقدامات درمانی قاعدگی های بی نظم ناشی از تغییرات هورمونی طبیعی که به دنبال بلوغ یا زایمان است معمولا ً در طول زمان منظم می گردند. در خانم هایی که در سن یائسگی هستند ، قاعدگی های بی نظم سر انجام به کلی متوقف خواهد شد در تمام این موارد، معمولاً درمان ضرورت ندارد. به هر حال اگر این مشکل مداومت یافته یا در نحوۀ زندگی خانمی تاثیر گذارد، ممکن است داروهایی برای تنظیم قاعدگی تجویز شوند . این داروها شامل داروهای ضد حاملگی خوراکی برای خانم های جوان و درمان جایگزینی هورمونی برای خانمهای نزدیک یائسگی است . قاعدگی بی نظمی که به دلیل از دست دادن شدید وزن ، تمرینات و ورزشهای سخت، استرس یا افسردگی باشد به محض رفع این مشکلات از میان بروند، منظم تر می گردند. اگر عامل واضحی برای بی نظمی در قاعدگی شما وجود نداشته و الگوی آشکاری برای خونریزی قاعدگی وجود ندارد، پزشک ممکن است آزمایشاتی برای جستجوی یک بیماری زمینه ای ترتیب دهد . این آزمایشات شامل تستهای حاملگی، تستهای خون جهت اندازه گیری میزان هورمونها و اولتراسونوگرافی از ناحیه لگن باشد که به منظور بررسی تخمدانها و رحم انجام می گیرد . اگر بیماری زمینه ای کشف گردید، درمان آن در اکثر موارد باید موجب تنظیم قاعدگی گردد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

مزایای قنداق کردن نوزاد، دلایل ما را بخوانید قنداق کردن

مزایای قنداق کردن نوزاد، دلایل ما را بخوانید
قنداق کردن نوزاد یکی از اعمالی بود که تا همین چند دهه گذشته همه مادران انجام می دادند و معتقد بودند که این امر برای سلامت فرزند مفید است. اما چند سالی است که اغلب مادران از قنداق کردن فرزندان خود خودداری می کنند که البته این امر به موجب برخی توصیه ها است. اما لازم است تا شما را با این فواید طلایی قنداق کردن نوزاد آشنا کنیم.
قنداق باعث می‌شود نوزاد احساس امنیت بیشتری کند، چون در فضایی شبیه به رحم مادر قرار می‌گیرد. علاوه بر این قنداق از دست و پا زدن بی‌دلیل نوزاد جلوگیری کرده و از اینکه نوزاد به صورت خود آسیب برساند، جلوگیری می‌کند. همچنین کمک می‌کند تا نوزاد به یک‌باره از خواب نپرد. یک مورد دیگر هم که می‌توانم به آن اشاره کنم، این است که وقتی نوزاد را قنداق می‌کنید، در آغوش کشیدن او راحت می‌شود و به این ترتیب سر و بدن او را به سادگی می‌توانید کنترل کنید.
محدثه انسی‌نژاد: همین چند وقت پیش بود که در صفحه یکی از مادرهای فعال و باذوقق اینستاگرام عکس‌های قنداق شده نوزادش را دیدم. عکس‌هایی که واکنش‌های زیادی از مادران را به دنبال داشت. درباره قنداق کردن نوزاد مزایا و معایبی ذکر شده است، این گزارش را بخوانید تا به شما ثابت شود که چرا لازم است کودکتان را قنداق کنید. زینب سادات، مادر همان کودکی که درباره‌اش برایتان گفتم، علاوه بر فواید این کار، برایتان از یک فوت کوزه‌گری مهم در قنداق کردن نوزاد می‌گوید. مادری که سه کودکش را در قنداق بزرگ کرده است. قنداق باعث می‌شود، دست و پای نوزاد مدام حرکت نکند
زینب سادات درباره اینکه چه شد که تصمیم گرفت نوزادش را قنداق کند، می‌گوید:«از همان روزهای اول تولد فاطمه حورا متوجه شدم خیلی دست و پاهایش را تکان می‌دهد، چیزی که حتی در دوران جنینی هم مشخص بود! روزی که می‌خواستم از دخترم عکاسی کنم بعد از اینکه خیالم از بابت سیر بودنش راحت شد، با روغن کمی بدن‌اش را چرب کردم و در پارچه‌‌‌‌‌ٔ نرم و سفیدی که خریده بودم پیچیدمش. چیزی که فهمیدم این بود بود که یک فوت در روش قنداق کردن وجود دارد که من آن نکته را نمی‌دانستم و حالا با کلیپی که چند روز قبل یک عزیزی برایم فرستاده بود، آن را یاد گرفته بودم. کاری که من می‌کردم این بود که وقتی بچه را روی پارچه قرار می‌دادم، اول آن مثلث پایین را می‌آوردم روی پاهایش و بعد دستک چپ و راست را می‌پیچیدم. چیزی که در آن کلیپ دیدم و برای من نکته کنکوری داستان بود، این بود که اول باید یکی از دست‌های نی‌نی را به دام می‌انداختم! بعد مثلت را روی پاهایش پایین می‌آوردم و بعد دست دوم را می‌بستم. به این ترتیب دقیقا یک ساندویچ نی‌نی راحت‌الحقوم داشتم» قنداق باعث می‌شود که نوزادتان راحت بخوابد
این مادر از فواید دیگر قنداق به خوابیدن به موقع‌اش اشاره می‌کند:«معمولا نوزادها در برابر قنداق شدن مقاومت می‌کنند، اما قنداق کردن باعث می‌شود که آنها دیگر دست‌ها و پاهایشان را تکان ندهند و راحت‌ به خواب بروند. چیزی که برای ما بسیار جالب است، این است که دخترمان نسبت به قنداق شرطی شده، یعنی وقتی خواب‌اش می‌آید و کلافه‌ است، همین که پارچه را دورش می‌پیچم و دست اول‌اش را می‌بندم، پلک‌هایش سنگین می‌شود»

نوزاد در قنداق احساس امنیت بیشتری می‌کند
زینب سادات درباره حس امنیتی که پس از قنداق شدن به نوزاد دست می‌دهد، می‌گوید:«قنداق باعث می‌شود نوزاد احساس امنیت بیشتری کند، چون در فضایی مثل قبل از تولد خود قرار می‌گیرد. علاوه بر این قنداق از دست و پا زدن بی‌دلیل نوزاد جلوگیری کرده و از اینکه نوزاد به صورت خود آسیب برساند، جلوگیری می‌کند. همچنین کمک می‌کند تا نوزاد به یک‌باره از خواب نپرد. یک مورد دیگر هم که می‌توانم به آن اشاره کنم، این است که وقتی نوزاد را قنداق می‌کنید، در آغوش کشیدن او راحت می‌شود و به این ترتیب سر و بدن او را به سادگی می‌توانید کنترل کنید»
این مادر که تا به حال دو فرزند دیگر خود را هم با قنداق، بزرگ کرده در ادامه به نکات کنکوری این کار اشاره می‌کند:«اول اینکه از یک پارچه‌‌ٔ لطیف استفاده کنید و ترجیحا منعطف؛ یعنی وقتی دور نوزاد پارچه می‌پیچید، فرم بدن نوزاد را به خود بگیرد. پیدا کردن چنین پارچه‌ای راحت نیست، پس روی آن متمرکز نشوید. در طول تاریخ مادرهای زیادی با پارچه‌های معمولی بچه‌های‌شان را قنداق کردند و موفق هم بودند. نکته دوم اینکه برای نگه داشتن دست و پای نوزاد حتما از یک نفر کمک بگیرید. اگر نوزاد شما با پستانک آرام می‌شود و دست و پا نمی‌زند، از این وسیله کمک بگیرید. سومین نکته اینکه نیازی نیست حتما پاهای نوزاد را هم محکم ببندید. اغلب بچه‌ها همین که دست‌های‌شان بسته باشد، آرام می‌شوند. چهارم اینکه قنداق را می‌توانید روی لباس هم ببندید و نکته آخر اینکه یادتان باشد ما در این روش مثل روش سنتی از بند قنداق استفاده نمی‌کنیم و فقط از پارچه استفاده می‌کنیم. البته می‌توانید برای قنداق کردن، فقط نوزاد را پوشک کنید و بعد پارچه را دورش بپیچید» هر چیز سنتی‌ای الزاما بد نیست
او با گلایه از این طرز تفکر که هر چه به سنت ما بر می‌گردد را اشتباه و هر چیزی که به غرب بر می‌گردد را درست می‌داند، می‌گوید:«متاسفانه این باور در جامعه‌ٔ نوین شرقی وجود دارد که هر چه به سنت ما برمی‌گردد اشتباه است و هر چه به غرب متصل باشد، درست است. یک مادری برای من پیام گذاشته بود:«مگر عهد قجر است که بچه را قنداق می‌کنید؟». برایش نوشتم:«شما یک سرچ کوچک بفرمایید، ببینید تمام پیج‌های خارجی پر از نوزادهای قنداق شده است». گفت:«پس من هم حتما روی نوزادم امتحانش می‌کنم» تا این حد غربزدگی بیداد می‌کند!

توصیه‌های بزرگترها را دخالت در امور بچه‌هایمان ندانیم
در پایان این مادر که تجربه بزرگ کردن دو بچه دیگر را هم از سرگذرانده به مادرهای جوان توصیه کرد، حتما از تجربه‌های بزرگترها در روند تربیت کودکش

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

افت قند خون نوزاد، علت از جمله اصلی ترین وظایف

افت قند خون نوزاد، علت
از جمله اصلی ترین وظایف والدین در دوران بدو تولد فرزند، رسیدگی و برطرف کردن نیاز های روزانه نوزاد است. عوامل بسیار زیادی وجود دارند که سلامت نوزاد را تهدید می کنند؛ کاهش قند خون از جمله مواردی است که تاثیرات بسیار مخربی را بر بدن نوزاد خواهد داشت. افت قند خون نوزاد پیامد های خطرناکی از جمله ابتلا به مشکلات مغزی را برای نوزاد در پی خواهد داشت.
از هر شش نوزاد، یکی قند خون پایین دارد. تحقیق جدید بیان می‌کند که این عارضه بعدها درر کودکی ممکن است به مشکلات مغزی بی‌انجامد.
به گفته محققان نیوزیلندی، نوزادانی که در هنگام تولد یا کمی پس از تولد دچار قند خون پایین می‌شوند، در حوالی ۴.۵ سالگی، دو تا سه برابر بیشتر از دیگر کودکان به مشکلات طرح‌ریزی، حافظه، توجه، حل مسئله و هماهنگی بصری-حرکتی دچار می‌شوند.
قند خون پایین بر عملکرد کلی ذهنی یا IQ تأثیری نداشت، اما بر مهارت حل مسئله و دیگر مهارت‌های «عملکرد اجرایی» و هماهنگی چشم-دست تأثیر گذاشت. به گفته محقق راهبر این مطالعه، کریس مک‌کینلی، متخصص نوزادان دانشگاه آکلند، این مهارت‌ها برای انجام کارهای متنوعی ضروری هستند.
مک‌کینلی گفت: «ما هنوز به صورت کامل نمی‌دانیم که معنی این قضیه در مورد یادگیری کودک چیست اما فکر می‌کنیم که بر موفقیت تحصیلی اثر داشته باشد.»
پایین بودن قند خون نوزادان که در اصطلاح پزشکی به آن «هیپوگلیسمی نوزادی» گفته می‌شود، شایع‌ترین علت قابل پیشگیری آسیب مغزی در دوران نوزادی است. نوزادانی که زود به دنیا می‌آیند، آن‌هایی که نسبت به سن حاملگی اندازه غیر متناسب دارند و نوزادان مادران دیابتی، بیشتر از دیگران در معرض این عارضه هستند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید