لحظه  بروز رسانی 
بهترین زندگی
بهترین زندگی

مراقبت از دندان ها در دوران بارداری در اثر هورمونهای

مراقبت از دندان ها در دوران بارداری 
 در اثر هورمونهای

مراقبت از دندان ها در دوران بارداری
در اثر هورمونهای بارداری بافت مخاطی دهان و لثه متورم و حساس میشوند و گاهی وقتی دندانتان را مسواک میزنید، خونریزی میکنند. معمولاً ذرات غذا آسان تر به دام میافتند و به این علت، احتمال ابتلا به ورم و التهاب لثه افزایش می یابد.
نکات مهم درباره  دندان در بارداری پلاک دندان (باکتریها، آب دهان و باقیماندهی غذا) شاید در دوران بارداری مشکل سازتر شوند، پس امکان دارد به مسواک زدن و نخ کشیدن بیشتری نیاز داشته باشید. هر زمان ممکن، پس از هر وعده ی غذا برای حداقل پنج دقیقه دندان خود را مسواک کنید.اگر دچار تهوع صبحگاهی و استفراغ بارداری هستید، برای حفظ پاکیزگی دهان، پس از آن دهان خود را بشویید یا از دهان شویه ی مناسبی بهره گیرید.از مسواکی استفاده کنید که نرمتر از حد معمول باشد و به آرامی مسواک بزنید و از خمیر دندانی بهره گیرید که حاوی زایلیتول باشد.اگر لثه ی شما به شدت حساس است، از خمیر دندان طراحی شده برای لثه ی حساس بهره گیرید.خوراکیهای سرشار از ویتامین سی (مفید برای لثه) و کلسیم (مفید برای دندان) بخورید و مصرف شیرینی ها، بیسکویت و خصوصاً نوشابه های گازدار حاوی شکر را کاهش دهید که باعث خرابی دندان و مشکل لثه میشوند.حداقل یک مرتبه در دوران بارداری نزد دندانپزشک بروید. اوایل بارداری قرار ملاقات بگذارید (در سه ماه اول بارداری). به این ترتیب، با رفع زودهنگام مشکل می توانید از سلامت دندان خود مطمئن شوید.متخصصان بهداشت دهان توصیه میکنند که در دوران بارداری حداقل دو بار نزد دندان پزشک بروید.خواندن این ۵ نکته را درباره مراقبت از دندان ها در دوران بارداری به شما توصیه می کنم.۱- لثه تان حساس و متورم می شود.به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری لثه حساس می شود و ممکن است برجستگی و تورمی در قسمتی از بافت لثه از ماه سوم بارداری به بعد ایجاد شود و روی بعضی از دندان ها را بپوشاند که به آن تومور بارداری می گویند. حساسیت لثه و تومور بارداری ممکن است موجب شود خانم باردار به خوبی از مسواک یا نخ دندان استفاده نکند. در نتیجه پلاک میکروبی که عامل پوسیدگی است مدت زیادی روی سطح دندان ها باقی می ماند.۲- بیماری صبحگاهی به سراغ تان می آید.در ۳ ماهه اول بارداری ممکن است صبح ها نوعی حالت کسالت، تهوع و استفراغ وجود داشته باشد که به آن ” بیماری صبحگاهی ” می گویند. این حالت در اثر استشمام بوی بعضی مواد یا غذاها تشدید می شود. استفراغ مکرر موجب می شود سطح دندان به طور متناوب در معرض اسید معده قرار گیرد. ضمنا خانم باردار ممکن است نوعی عادت غیر طبیعی داشته باشد که عامه مردم به آن ” ویار ” می گویند؛ به این ترتیب که از مواد ترش یا شیرین به طور مکرر و زیاد استفاده کنند. این مواد می تواند موجب پوسیدگی دندان ها شود.۳- ظرفیت معده تان کم می شود.در دوران بارداری، به خصوص در ماه های آخر، ظرفیت معده کاهش می یابد. خانم باردار به مقادیر کمتر ولی در دفعات بیشتری غذا می خورد و کمتر هم مسواک می زند. بنابراین امکان تشکیل پلاک میکروبی که عامل پوسیدگی است، افزایش می یابد.۴- پوسیدگی در کمین دندان های شمابه نقل از آکاایران : بهتر است در همان ماه های اول بارداری برای معاینه دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندانپزشک روش های بهداشتی لازم برای پیشگیری از پوسیدگی و بیماری لثه را به شما آموزش دهد. بعد از هر بار مصرف مواد غذایی، به خصوص مواد قندی، دندان های تان را مسواک کنید. بعد از هر بار استفراغ دندان ها را مسواک کنید و یا حداقل دهان را به طور کامل با آب بشویید.
دندان درد در بارداری ۵- زمان مناسب برای درمان دندانپزشکی زنان بارداربه طور کلی دوران بارداری را که تقریباً ۹ ماه است به ۳ دوره ۳ ماهه تقسیم می کنند که به نام های ۳ ماهه اول، دوم و سوم موسوم است. زمان های مناسب مراجعه به دندانپزشک شامل دو بار در ۳ ماهه اول، حداقل یک بار در ۳ ماهه دوم و یک بار در ۳ ماهه سوم است.
در طول این دوره، تغییرات مختلفی در بدن مادر و جنین ایجاد می شود: ۳ ماهه اول: بافت های مختلف بدن جنین در این دوره تشکیل می شود و جنین به مواد و تحریکات مختلف بسیار حساس است و احتمال سقط جنین زیاد است. همچنین در این دوره مادر از کسالت هایی چون تهوع و استفراغ صبحگاهی، بی میلی به غذا و تغییرات قلبی عروقی رنج می برد. بنابراین بهتر است درمان های دندانپزشکی طولانی مدت در این دوره انجام نشود. در ملاقات اول، دندان های مادر معاینه و رادیوگرافی های دندانی که قبل از بارداری گرفته شده اند، بررسی می شود و دندان هایی که قبل از زایمان ممکن است برای مادر مشکل ایجاد کند معین می شود و برای ترمیم آن ها در ۳ ماهه دوم بارداری به بیمار نوبت داده می شود. همچنین چگونگی مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان به خانم باردار آموزش داده می شود. ملاقات دوم ۳ ماهه اول برای ارزیابی رعایت بهداشت دهان از سوی خانم باردار است. تغییرات بافت های لثه در اثر هورمون ها بررسی می شود و دستورات بهداشتی لازم داده می شود.۳ ماهه دوم: این دوره بهترین زمان جهت انجام درمان های دندانپزشکی است چون بافت های مختلف بدن جنین تشکیل شده اند و در حال رشد و تکامل هستند. هم چنین حالت کسالت و تهوع ابتدای بارداری تا حدودی برطرف شده است. خانم باردار معمولاً راحت تر از ۳ ماهه اول می تواند در وضعیت مناسب روی صندلی دندانپزشکی قرار گیرد. در این دوره می توان تمام درمان های دندانی لازم را انجام داد. استفاده از بی حس کننده موضعی مانعی ندارد. همچنین در صورت لزوم دندانپزشک ممکن است بعد از درمان، آنتی بیوتیک یا مسکن تجویز کند که استفاده از آن ها بلامانع است.باید توجه داشت که درمان دندان هایی که قبل از زایمان برای خانم باردار مشکلی ایجاد نمی کنند، باید به بعد از زایمان موکول شود.* ۳ ماهه سوم: در این دوره رشد و تکامل جنین ادامه دارد و سرعت آن  بیشتر از۶ ماهه اول بارداری است. خانم باردار به دلیل افزایش وزن جنین نم

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

تغذیه مناسب در دوران بارداری، فکر جنین باشید مرتضی صفوی

تغذیه مناسب در دوران بارداری، فکر جنین باشید 
 مرتضی صفوی

تغذیه مناسب در دوران بارداری، فکر جنین باشید
مرتضی صفوی متخصص تغذیه، در خصوص مواد غذایی مفید برای رشد جنین،‌ گفت: مواد غذایی پروتئین‌دار همچون تخم‌مرغ و لبنیات، گوشت روزانه 180 گرم که معادل 1.5 سیخ کباب معمولی است در جهت رشد ساختار و اسکلت جنین بسیار مؤثر است و توصیه می‌شود روزانه 4 سهم لبنیات که شامل یک لیوان شیر، 2 لیون دوغ، 40 تا 60 گرم پنیر، یک لیوان ماست و 3 لیوان کشک پاستوریزه (10 کشک جامد ریز) مصرف شود.

وی افزود: یک زن باردار می‌تواند 4 سهم لبنیات را به صورت متنوع مصرف نماید یعنی در وعده صبح، پنیر به همراه شیر مصرف نماید و زمان عصر یا شب، دوغ، ماست و کشک را مصرف کنند و کسانی که همه این مواد را در دسترس ندارند می‌توانند مثلاً 4 سهم لبنیات را به طور کامل از شیر تغذیه نمایند.

متخصص تغذیه در خصوص تغذیه زنان بارداری که از مشکل ویار رنج می‌برند، گفت: ویارها مختلف است و هر زن باردار به چیزی حساسیت دارد مثلاً حتی عده‌ای به افراد خانواده خود یا محیط کار آلرژی پیدا می‌کند اما غذاهایی که حالت تهوع می‌آورد باید بنا بر تجربه شخصی کنار گذاشته شوند.

صفوی در پاسخ به این سؤال که آیا زنان باردار و زنانی که از مشکل ویار رنج می‌برند، با حذف یک ماده غذایی به مشکل برنمی‌خورند، گفت: این زنان حتماً باید از غذاهای جایگزین استفاده کنند.

وی در پایان گفت: تغذیه ماه نهم بارداری هیچ تفاوتی به تغذیه ماه‌های ابتدایی ندارد و فقط باید نیاز بدن، بسته به شرایط تأمین شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

سن جنین در سونوگرافی، گیج شده ام! سوال مخاطب نی‌نی‌بان:

سن جنین در سونوگرافی، گیج شده ام! 
 سوال مخاطب نی‌نی‌بان:

سن جنین در سونوگرافی، گیج شده ام!
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من 27 ساله ام. یک سال و نیم از ازدواجم می گذرد و اولین بارداریمه. تاریخ آخرین پریودم ۷ خرداد بود و من شش خرداد بتا تیتر دادم با تیتر دو منفی شد. طبق آخرین پریودم من الآن تقریبا ۱۲ هفته و شش روزم ولی طبق سونوگرافی ۱۴هفته و سه روزمه. واقعا من نفهمیدم چند هفته باردارم؟  پاسخ رویا شریفان، کارشناس ارشد مامایی:
سن واقعی جنین  همیشه دو هفته کمتر از سن بارداری بر اساس تاریخ پریود است.
اگر تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی تان را بدرستی به خاطر دارید و پریودتان منظم است، از همان تاریخ شروع به شمارش کنید.
با انجام سونوگرافی سن حدودی بارداری قابل تشخیص است ولی احتمال چند روز اختلال وجود دارد که مشکلی بوجود نمی آورد.  

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

درد کمر در بارداری، از سقط است؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان:

درد کمر در بارداری، از سقط است؟ 
 سوال مخاطب نی‌نی‌بان:

درد کمر در بارداری، از سقط است؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان:  بنده ۲۸ سالمه. هفته ۱۳ بارداری ام. قبلا سابقه ۵ بار سقط عمدی داشتم. آخرین بار عید کورتاژ شدم. از هفته اول بارداری درد شدید روی باسن و کمر دارم که غیر قابل تحمل می شه برام. طوری که قادر به راه رفتن نیستم. حتی نمی تونم قدم بردارم و شدیدا خستگی دارم و بارداری برام غیر قابل تحمل شده. می ترسم فلج بشم.

پاسخ دکتر نوشین نظری، متخصص زنان و زایمان:
رحم شما با توجه به سقط های مکرر بسیار خسته و آزرده است. کشیدگی بافت رحم در حین بزرگ شدن ماه به ماه جنین، از علل شایع درد است. با استفاده از مایعات و استراحت کافی تحمل درد در شما امکان پذیر می شود. استفاده از مسکن در این هفته از بارداری ممنوع است. امکان فلج شدن وجود ندارد. نگران نباشید. با استفاده از گذاشتن کیسه آب گرم بر روی کمر و پهلوهای خود دردتان را تسکین دهید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

زایمان طبیعی در سن بالا، شدنیه؟ سوال مخاطب نی‌نی‌بان: خانمی

زایمان طبیعی در سن بالا، شدنیه؟ 
 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: خانمی

زایمان طبیعی در سن بالا، شدنیه؟
سوال مخاطب نی‌نی‌بان: خانمی ۳۷ساله هستم و یک دختر دو ساله دارم. زایمان اولم طبیعی بوده. آیا در صورت حاملگی می توانم دوباره زایمان طبیعی داشته باشم. آیا بالا رفتن سن در زایمان طبیعی تاثیر داره یا خیر؟

پاسخ دکتر مژگان السادات دادگر، متخصص زنان، زایمان، نازایی و فلوشیپ لاپاراسکوپی:
خیر مساله ای وجود ندارد و می توانید در صورت بارداری زایمان طبیعی داشه باشید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

غذا دادن به نوزاد، فرنی با آرد برنج :

غذا دادن به نوزاد، فرنی با آرد برنج 
 
 :

غذا دادن به نوزاد، فرنی با آرد برنج

: برای نوزاد فرنی با آرد گندم بهتر است یا آرد برنج؟ پاسخ دکتر درخشانفر، متخصص تغذیه به این سوال را بشنوید.

برای گوش دادن به این فایل صوتی(پادکست) روی دکمه زیر کلیک کنید.

برای دانلود فایل صوتی بر روی دکمه کلیک راست کرده و گزینه Save Link as  و یا Save target as را انتخاب کنید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بهترین زندگی
بهترین زندگی

عرقیات سنتی، بهتر است یا صنعتی؟ اما عرقیاتی که در

عرقیات سنتی، بهتر است یا صنعتی؟ 
 اما عرقیاتی که در

عرقیات سنتی، بهتر است یا صنعتی؟
اما عرقیاتی که در فصل بهار بیشتر مورد مصرف قرار می‌گیرد کدام است و چه نفعی برای بدن دارد؟
دکتر سیدرضا رضایی دریاکناری، پزشک و متخصص طب سنتی ایران با اشاره به این که مزاج فصل بهار معتدل و کمی رو به گرمی است، می‌گوید: اعتدال فصل بهار در شهرهای جنوبی کشورمان همچون استان فارس از اول اسفندماه احساس می‌شود، اما در شهرهای شمالی و اردبیل که کمی سردسیرتر است از اواخر اردیبهشت و اوایل خردادماه این مزاج لمس می‌شود و بر اساس مزاج حاکم بر اقلیم این استان‌ها باید نوع عرقیات مصرفی انتخاب شود.

ضمن این که جنسیت و سن و سال افراد نیز در نوع و میزان مصرف عرقیات دخیل است. به عنوان مثال جنس مذکر نسبت به جنس مونث مزاج گرمتری دارد و افراد سالمند نسبت به افراد جوان سردمزاج‌ترند و باید براساس نوع مزاج‌شان نوع عرقیات مصرفی را انتخاب کنند. عرقیات سه طبع گرم، سرد و معتدل دارند که در فصل بهار بهتر است از عرقیات با مزاج معتدل و کمی رو به سردی استفاده شود.

به گفته این متخصص طب سنتی عرقیات باید در تمام فصول سال برای خواص درمانی و آرامش بخشی استفاده شوند.

عرقیات سنتی بهتر است یا صنعتی؟
عرقیات گیاهی به دو روش سنتی و کارخانه‌ای تهیه و عرضه می‌شود که به گفته دکتر رضایی عرقیات سنتی در مقایسه با انواع صنعتی آن خواص بیشتری دارد و کارآمدتر است. این متخصص می‌افزاید: در هنگام تهیه عرقیات سنتی، اسانس یا همان عصاره گیاه را که روغنی بوده و خواص درمانی قوی‌تری دارد و گرانقیمت است از عرقیات جدا نمی‌کنند، اما در کارخانه‌ها اسانس از عرق گیاه جدا شده و هر کدام به تنهایی و با قیمت‌های مختلف عرضه می‌شود. البته به گفته دکتر رضایی امروزه نیز کارگاه‌های سنتی عرق‌گیری به وسایلی مجهز شده‌اند که اسانس را از عرقیات جدا می‌کنند.

عرقیات زمانی بیشترین اثر را دارد که به اصطلاح دو آتشه شده باشد.
دکتر رضایی می‌گوید: از تقطیر مجدد عرقیات معمولی، عرقیات دو آتشه به دست می‌آید که غلظت بیشتر، آب کمتر و نوع مرغوب‌تری از عرق بوده و مزه و بوی تلخ‌تر، تندتر و معطرتری نسبت به عرقیات معمولی دارد. حال اگر عرق دو آتشه را مجدد تقطیر و از مقدار آب آن بسیار کاسته شود به آن اسانس‌گیری گویند. اسانس‌ها به دلیل غلظت بالا باید در حجم کمتری استفاده شوند و در صورت استعمال موضعی در مقادیر زیاد سبب بروز تاول و در صورت خورده شدن به مخاط گوارشی آسیب رسانده و سبب ایجاد زخم‌هایی در مجاری می‌شوند.

بهترین عرقیات برای روزهای بهاری
با توجه به این که در روزهای بهاری برخی افراد دچار غلیان و تنش و استرس شده و تندخویی و عصبانیت زیادی را تجربه می‌کنند عرقیاتی که موجب آرامش و کاهش استرس و اضطراب می شود، کدام است؟

دکتر رضایی در پاسخ به این سوال می‌گوید: عرق بهارنارنج، بیدمشک، گلاب و عرقیاتی که از گل یا گلبرگ نارنج، نارنگی یا پرتقال به دست آمده باشد مفرح جان و شادی بخش است و با کمک به آرامش اعصاب در رفع بی‌خوابی موثر است ضمن این که خستگی و رخوت و سستی مربوط به این فصل را از بدن خارج می کند. این نوع عرقیات برای همسرانی که به تازگی زیر یک سقف رفته اند شاداب کننده و تنظیم کننده اخلاط و هورمون های بدن است و به میزان زیادی از تنش و تندخویی می کاهد.

شکوفه‌های بهار نارنج در سمت جنوب کشور در مقایسه با مناطق دیگر ایران به دلیل گرمسیری منطقه، زودتر و از اوایل فروردین تا خردادماه به بار می‌نشیند و مردمان این شهرها بهتر است در این ماه‌ها بیشترین استفاده را از عرق و مربای بهار نارنج ببرند.

آجیل خورها عرقیات با طبع سرد بخورند
به گفته این متخصص طب سنتی عرق کاسنی طبع معتدل رو به سرد و عرق شاتره طبع بسیار سردی دارد و برای رفع گرمی ناشی از مصرف تنقلاتی همچون انواع آجیل و شیرینی‌هایی که در ایام عید استفاده شده است بسیار اثرگذار است و جوش‌های پوستی ناشی از گرمی مزاج را رفع کرده و با کمک به پاکسازی کبد، خون را تصفیه و پوست را جلا داده و شفاف می‌کند.
البته مصرف عرقیات با طبع سرد برای سرد مزاجان سبب سردی اعضا و افت فشار خون و گیجی و منگی و رخوت می‌شود.

به گفته دکتر رضایی، عرقیات با طبع سرد تضعیف کننده قوای جنسی و عرقیات با طبع معتدل روبه گرم ضمن مفرح بودن تقویت کننده میل جنسی است.

عرقیاتی با استعمال خارجی
آیا عرقیات علاوه بر مصرف خوراکی، منافع‌شان از طریق استشمام و ماساژ بر روی پوست قابل انتقال است؟ دکتر رضایی با تائید این پرسش می‌افزاید می‌توانید چند قطره گلاب بر روی بالش‌تان بپاشید یا در قسمتی از اتاق خواب خود مقادیری از آن را در ظرفی بریزید و به واسطه استنشاق آن به آرامش برسید و سرخوش شوید.

به گفته این متخصص از عطر گلاب در فضای عزاداری‌ها و مراسم سوگواری و در انواعی از شیرینی‌ها همچون حلواها به دلیل ایجاد آرامش در سوگواران استفاده می‌شود. همچنین چند قطره از برخی انواع عرقیات را می‌توانید روی عضوی از بدن بریزید و آن موضع را ماساژ دهید.

علاوه بر ماساژ، عطر و اسانس عرق از طریق پوست نفوذ کرده و آرامش بخش است. در غرب بیشتر افراد هنگام استحمام و غوطه‌وری در آب وان از عصاره اسطوخدوس که خاصیت ضد درد دارد استفاده می‌کنند.

دکتر رضایی در پاسخ به این پرسش که عرقیات تا چه مدتی خاصیت خود را حفظ می‌کنند، می‌گوید: مدت ماندگاری عرقیات از یک تا دو سال است و بیشتر از این مدت ماده موثره و خواص درمانی عرقیات به تدریج کاهش می‌یابد. عرقیات باید در جای خنک همچون یخچال نگهداری شود و هر گونه تغییر در عطر و طعم و رنگ عرقیات نشان‌دهنده کیفیت پایین و غیرقابل مصرف شدن آن است.

به توصیه دکتر رضایی، خانواده‌های ساکن در شهرستان‌ها که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند در این فصل می‌توانند شکوفه‌ها و گلبرگ های جدا شده از درخت پرتقال، نارنج، نارنگی، به یا سیب را که رو

مشاهده همه ی 1 نظر