لحظه  بروز رسانی 
بررسی خودرو
بررسی خودرو

چه نوع خودروهایی امن‌ترین‌ها در جاده هستند؟ + فیلم

چه نوع خودروهایی امن‌ترین‌ها در جاده هستند؟ + فیلم
یکی از مهم‌ترین بخش‌های اتومبیل، بحث ایمنی آن خواهد بود که خوشبختانه در این زمینه سازمان‌های مختلف ایمنی در سراسر جهان وجود دارند که سطح ایمنی خودروها و یا حتی سطح کیفی تجهیزات ایمنی آنان را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. حال در آخرین گزارش سازمان ایمنی IIHS، ایمن‌ترین خودروهای سدان سایز بزرگ مشخص شده‌اند که در مروری کلی بر روی آن خواهیم داشت، هرچند گزارش این سازمان را در قالب یک ویدیو می‌توانید در شاهد باشید.
بخش اول گزارش سازمان ایمنی IIHS، به معرفی ایمن‌ترین خودروهای سدان سایز بزرگ در تست تصادف اختصاص داده شده است که در این بین می‌توان به سه خودروی "لینکلن کانتیننتال"، "مرسدس بنز E کلاس" و خودروی "تویوتا آوالون" اشاره داشت که موفق به دریافت بالاترین سطح ایمنی این سازمان همراه با علامت + شده‌اند (Top Safety Pick+) و بعد از آن می‌توان به سه خودروی "شورلت ایمپالا"، "فورد تاروس" و خودروی "تسلا مدل S" اشاره داشت که با یک سطح پایین‌تر، موفق به دریافت بالاترین سطح ایمنی سازمان IIHS بدون علامت + شده‌اند.
باوجود اینکه تسلا مدل S موفق به دریافت بالاترین سطح ایمنی سازمان IIHS شده است، اما در هنگام تست تصادف شاهد پرتاب راننده به سمت فرمان هستیم که بیشتر به خاطر طراحی نامناسب کمربندهای ایمنی است. هرچند در این رابطه کمپانی خودروسازی تسلا تغییراتی بر روی این سیستم انجام داده، ولی همچنان این مشکل وجود دارد و راننده پس از تصادف به سمت غربیلک فرمان پرت می‌شود.
در همین حال، سازمان ایمنی NCAP اروپا نیز خودروهای سدان را مورد ارزیابی خود قرار داده است که در این بین دو خودروی فولکس واگن آرتئون و همچنین اوپل Insignia موفق به دریافت 5 ستاره ایمنی از سازمان NCAP اروپا شده‌اند، هرچند این ارزیابی تنها در خودروهای سدان خلاصه نشده و می‌توان شاهد دریافت 5 ستاره ایمنی برای شاسی بلند آلفارومئو Stelvio، هاچ بک هیوندای i30 و همچنین خودروی سئات ایبیزا بود. درحالی که خودروی هوندا سیویک موفق به دریافت تنها 4 ستاره ایمنی از سازمان NCAP اروپا شده است.
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بررسی خودرو
بررسی خودرو

شوتینگ بریک چیست؟ حتماً نام خودروهایی را شنیده اید

شوتینگ بریک چیست؟ 
 حتماً نام خودروهایی را شنیده اید

شوتینگ بریک چیست؟
حتماً نام خودروهایی را شنیده اید که به نام مدل شوتینگ بریک معروفند و شاید از خود بپرسید که این یعنی چه؟
این نام از اواخر قرن نوزدهم در انگلیس متداول شد و به وسیله نقلیه ای گفته می شود که شکارچیان را برای شکار با وسایل شان حمل می کرد که shooting به معنای تیراندازی است.
برای brake چند توضیح مختلف وجود دارد. عده ای می گویند که این در اول break بوده به معنای گاری مخصوص برای تربیت اسبان یا break-in آنها (به معنای آب بندی هم می شود) و عده ای هم می گویند که این کلمه در واقع brik بوده که در زبان هلندی به معنای گاری یا cart بوده.
خلاصه مطلب این “شوتینگ بریک” ها در نهایت تبدیل به خودرو های استیشن واگن شدند ولی سازندگان خودرو های لوکس هرازگاهی برای گیج کردن خریداران از این اصطلاح برای نام بردن استیشن واگن خود استفاده می نمایند.
خودرو هایی مانند بنز CLS دارای مدل شوتینگ بریک هستند و حتی به فراری مدل FF نیز شوتینگ بریک گفته می شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بررسی خودرو
بررسی خودرو

ماجرای فراخوان مزدا ؛این بار برای ترمز دستی! چند

ماجرای فراخوان مزدا ؛این بار برای ترمز دستی! 
 چند

ماجرای فراخوان مزدا ؛این بار برای ترمز دستی!
چند روز پیش شرکت مزدا در آمریکای شمالی،تعداد 227,814 دستگاه خودرو شامل مزدا3 و مزدا6 را برای رفع اشکال ترمز دستی فرا خواند. محصولات شرکت مزدا که در بازار آمریکای شمالی به دلیل قیمت مناسبی که نسبت به اکثر محصولات دارند مشتریان زیادی نیز پیدا کرده اند، در سال جاری میلادی برای دومین بار اقدام به انتشار فراخوان عمومی کرده اند.البته مزدا سواران کشورمان لازم نیست نگران باشند،چرا که این اطلاعیه تنها شامل بازار آمریکا و مکزیک می شود و همانگونه که می دانید تولیدات نواحی جغرافیایی مختلف متفاوت است و این فراخوان تنها شامل بازار آمریکای شمالی می باشد. ایرادی که به مزدا3 و مزدا6 بازار آمریکا و مکزیک وارد است مشکل کشیدن در برخی اوقات در هنگام رانندگی و همچنین سر خوردن در هنگام پارک در سطوح شیبدار است که گویا مورد اول در آمریکا شیوع بیشتری دارد.البته به گفته سخنگوی شرکت مزدا هیچ آسیبی تا به حال در این مورد به این شرکت گزارش نشده است اما با این حال خودروهای مزدا3 تولید سال های 2014 تا 2016 و مزدا6 تولید سال های 2014 و 2015 در این اطلاعیه فرا خوانده شده اند. مزدا از سال گذشته تنها در آمریکا 13 گزارش مبنی بر کشیدن ترمز دریافت کرده بود که برای اولین بار از مالک یک خودرو مزدا6 در کانادا در سال 2015 این گزارش به اطلاع سازنده رسید. البته که شرکت سازنده نیز دست روی دست نگذاشت و برای 80 هزار محصول خود در کانادا نیز فراخوان داد. از ابتدای سال 2017 شرکت مزدا روی Boot Kit جایگزین کار می کرد تا در اختیار نمایندگی ها قرار دهد.
نکته تامل بر انگیز اینجاست که با وجود اینکه چند ماه بیشتر از فراخوان بررسی مجدد صندلی خودروهای مزدا6 و مزدا 3 در بازار استرالیا نمی گذرد این اتفاق می تواند زنگ خطری برای بازار این کمپانی ژاپنی باشد. حتی اگر کمی به عقب تر برگردیم یک فراخوان دیگر از مزدا در مورد خودرو BT50 به یاد خواهیم آورد که ایراد ذکر شده در آن دفعه، نقص فنی در سنسور سرعت بود. هر چند تا بحال هیچکدام از این موارد در منطقه خاور میانه رخ نداده اما به دلیل بازار خوبی که این شرکت ژاپنی در کشور ما و همچنین سراسر دنیا دارد انتظار می رود لااقل در مرحله کنترل کیفی تجدید نظر کند یا تمهیداتی در نظر بگیرد تا دامنه این روند به سایر مناطق کشیده نشود چرا که اولین کسی که زیان می بیند خود سازنده خواهد بود. البته باید شرکت صنایع ترمزی Akebono که سازنده قطعات ترمزی مزداست را هم مقصر دانست اما فراموش نکنیم که مشتریان سازنده خودرو را در این مواقع بهتر می شناسند.هر چند در اتفاقات اخیر با نگاهی مثبت می شود شجاعت مزدا برای رفع نقوص حتی جزئی را تحسین کرد چرا که گاها برخی از کمپانی ها در چنین مواقعی شانه خالی می کنند اما به هر حال خریداران مزدا انتظارات بیش از دارند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بررسی خودرو
بررسی خودرو

فولکس واگن به ایران می‌آید گروه فولکس واگن در

فولکس واگن به ایران می‌آید 
 گروه فولکس واگن در

فولکس واگن به ایران می‌آید
گروه فولکس واگن در حال حاضر مشغول مذاکره با شرکت ماموت است تا بتواند محصولات خود را در ایران مونتاژ کند. البته به گفته‌ی مدیر کل دفتر نیرو محرکه ی وزارت صنعت، معدن و تجارت این قرارداد هنوز به امضا نرسیده و نهایی نشده است و شرکت ماموت تنها اعلام کرده است که مراحل اولیه‌ی تفاهمات به انجام رسیده.
از قرار معلوم دلیل طول کشیدن امضای این قرارداد این است که قطعه سازان داخلی به تعداد مناسب تامین نشده اند. به گفته ی مدیر کل دفتر نیرو محرکه وزارت صنعت باید برای این خودروها تا ۴۰ درصد داخلی سازی صورت بگیرد و فولکس واگن نیز به همین منظور تا کنون ۴۰ قطعه ساز ایرانی را تایید کرده است اما برای اجرایی شدن این پروژه نیاز به همکاری ۵۰ قطعه ساز وجود دارد.
البته فعلا احتمال دارد که محصولات فولکس واگن به صورت وارداتی در کشور عرضه شوند چون ماموت قرارداد واردات را با فولکس واگن به امضا رسانده است. به گفته ی آقای قناتی مدیر کل دفتر نیرو محرکه وزارت صنعت بخث واردات خودرو ارتباطی با قرارداد تولید تحت لیسانس ندارد و هر شرکتی که نمایندگی یک خودرو را دریافت کند می تواند خودرو را ثبت سفارش کرده و وارد ایران کند.
محصولاتی که از فولکس واگن به بازار ایران وارد خواهند شد در فاز اول مدل های کراس اوور تیگوان و سدان پاسات خواهند بود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بررسی خودرو
بررسی خودرو

حذف بنزینی‌ها از خط تولید ولوو دنیای اقتصاد: ولوو

حذف بنزینی‌ها از خط تولید ولوو 
 دنیای اقتصاد: ولوو

حذف بنزینی‌ها از خط تولید ولوو
دنیای اقتصاد: ولوو اعلام کرد از سال 2019 تمامی مدل‌های این شرکت برقی خواهند بود، این مساله نشان‌دهنده قصد این خودروساز برای خارج کردن خودروهای بنزینی از خط تولید است. به گزارش آتوموتیو نیوز، هاکان ساموئلسون، مدیرعامل ولوو، در بیانیه‌ای گفت:«این بیانیه به انحصار خودروهای دارای موتور درونسوز پایان می‌دهد. ولوو قصد دارد تا سال 2025 یک میلیون دستگاه خودرو برقی به‌فروش برساند.» او همچنین گفت: «هدف ما این است که در گذار به مدل‌های برقی پیشتاز باشیم. با این اقدام برند خود را قدرتمندتر می‌کنیم و از رقبای‌مان سبقت می‌گیریم.» ولوو اعلام کرد بین سال‌های 2019 تا 2021 پنج مدل خودروی تمام برقی به بازار عرضه خواهد کرد که سه مدل مربوط به برند ولوو و دو مدل مربوط به برند پلستار خواهند بود. ولوو از سال 2010 به بعد میلیاردها دلار روی مدل‌ها، کارخانه‌ها و موتورهای جدید سرمایه‌گذاری کرده است تا بتواند جایگزین مناسبی برای برندهای لوکس آلمانی باشد. اقدام ولوو در حذف موتورهای درونسوز نشان‌دهنده تغییر جهت سریع صنعت خودرو به سمت خودروهای برقی است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بررسی خودرو
بررسی خودرو

مشخصات فنی و تجهیزات رفاهی ترامپچی GA3S چیست؟ همانطورکه

مشخصات فنی و تجهیزات رفاهی ترامپچی GA3S چیست؟ 
 همانطورکه

مشخصات فنی و تجهیزات رفاهی ترامپچی GA3S چیست؟
همانطورکه در چند روز اخیر در مورد شماره گذاری ترامپچی GA3S گفتیم و پیرامون این خودرو صحبت کرده بودیم، این خودروی چینی قرار است به زودی توسط گروه اقتصادی گلستان و تحت شرکت الماس داران وارد بازار ایران شود. در حقیقت تا بحال اطلاعات دقیقی از این خودرو در دسترس نیست و متاسفانه الماس داران هم برای این خودرو اطلاع رسانی درستی نکرده است. اما اخیراً توانسته ایم عکسی از بروشور ترامپچی را بدست آوریم تا متوجه شویم این تازه وارد چینی با چه امکاناتی به ایران خواهد آمد.
پس از خبر شماره گذاری ترامپچی GA3S که البته تنها برای سنجش بازار انجام شده و در تعداد محدودی عرضه شده است، اطلاعاتی به دست رسیده تا سطح تجهیزات رفاهی این خودرو مشخص شود.
طبق عکس زیر، ترامپچی GA3S به یک پیشرانه 1.6 لیتری تنفس طبیعی 4 سیلندر خطی مجهز شده که می تواند حداکثر 122 اسب بخار و 158 نیوتن متر گشتاور را تولید کند. گیربکس نصب شده روی این خودرو خودکار است و فرمان ترامپچی نیز برقی است.

مشخصات ترامپچیاز نظر سیستم های ترمز و پایداری، ترامپچی به سیستم الکترونیکی پایداری خودرو ESP، سیستم کنترل کشش خودرو TCS، سیستم های ترمز ABS و EBD، سیستم کمکی ترمز HBA و سیستم نگهدارنده در سربالایی HHC مجهز شده است.
همچنین چراغ های جلو هالوژنی است و چراغ های عقب به صورت LED هستند. کروز کنترل، آینه های جانبی برقی، تودوزی چرم، تنظیم برقی صندلی راننده در 6 جهت، دوربین عقب و سنسور پارک از دیگر آپشن های این خودرو است. همچنین ترامپچی به دکمه استارت نیز مجهز است.
با این امکانات به نظر می رسد که ترامپچی GA3S در رده قیمتی خود که اگرچه معلوم نیست اما احتمالاً زیر 65 میلیون تومان است، دارای امکانات مناسبی است و رقیب خوبی برای هموطنی های خود محسوب می شود. همچنین چهره بروز این خودرو می تواند در روند فروش آن تاثیرگذار باشد.
حال باید دید آیا در نهایت الماس داران قصد عرضه گسترده تر این خودرو را دارد یا خیر و قیمت نهایی این خودرو چقدر اعلام خواهد شد؟

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بررسی خودرو
بررسی خودرو

بی وای دی F3 دنده ای با چه قیمتی عرضه خواهد

بی وای دی F3 دنده ای با چه قیمتی عرضه خواهد

بی وای دی F3 دنده ای با چه قیمتی عرضه خواهد شد؟
شرکت کارمانیا به عنوان نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش محصولات BYD چین اعلام کرد که ثبت نام خودرو سدان بی وای دی F3 با گیربکس دستی را از مرداد ماه امسال آغاز خواهد کرد. آقای علیرضا زرین فکر مدیر بازاریابی و فروش شرکت کارمانیا در حاشیه نمایشگاه خودروی البرز اعلام کرد که این شرکت ثبت نام مدل دنده دستی بی وای دی F3 را از مردادماه آغاز و خودروها را نیز در آبان یا آذرماه سال جاری تحویل مشتریان خواهد داد.
قیمت نهایی این خودرو کمتر از ۵۰ میلیون تومان عنوان شده است. کارمانیا همچنین از طرح سرویس جدیدی با نام هوم سرویس خبر داد که برای مشتریانی که در مناطق خارج از طرح ترافیک زندگی می کنند ارایه خواهد شد و شامل سرویس خودرو در محل است.
بی وای دی F3 خودروی سدان BYD است که به موتور 1.5 لیتری تنفس طبیعی مجهز شده و گیربکس نصب شده روی آن 5 سرعته دستی است. حداکثر قدرت تولید این خودرو 107 اسب بخار و 145 نیوتن متر است.
اگر خاطرتان باشید در حاشیه نمایشگاه خودرو تهران، بی وای دی F3 به صورت کامل معرفی شد و می توانید با این خودرو در صفحه بی وای دی F3 بیشتر آشنا شوید.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بررسی خودرو
بررسی خودرو

طرح اجرای سرویس تابستانه خودروهای سانگ یانگ طرح اجرای

طرح اجرای سرویس تابستانه خودروهای سانگ یانگ 
 طرح اجرای

طرح اجرای سرویس تابستانه خودروهای سانگ یانگ
طرح اجرای سرویس تابستانه خودروهای سانگ یانگ از شنبه مورخ 17/4/96 لغایت پنج شنبه 22/4/96 در نمایندگی های خدمات پس از فروش سراسر کشور اجرا می گردد.
این خدمات شامل تست و عیب یابی خودرو با دستگاه دیاگ، بازدید سیالات مصرفی خودروو ضد یخ، بازدید فیلتر هوا و فیلتر سیستم تهویه، بازدید تسمه ها، شلنگ های روغن و آب، سیستم تهویه ی مطبوع و سیستم ترمز است. ضمن اینکه ۱۰ درصد تخفیف برای اجرت سرویس و ۵ درصد نیز تخفیف برای روغن موتور کاسترول به مشتریان داده می شود.
مشتریان محترم میتوانند پیشنهادات و انتقادات خود را با شماره : 47142714 الی 15 واحد امور مشتریان (CRM) اعلام فرمایند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
بررسی خودرو
بررسی خودرو

معرفی و بررسی نیسان 370Z مدل 2016 در جزیره کیش

معرفی و بررسی نیسان 370Z مدل 2016 در جزیره کیش

معرفی و بررسی نیسان 370Z مدل 2016 در جزیره کیش
مناطق آزاد کشور چندسالی است که بستر مناسبی را برای ورود انواع خودرو به کشور مهیا کرده است، در این میان جزیره کیش یکی از با سابقه‌ترین‌ها در این زمینه به‌شمار می‌رود. برهمین اساس هر از چندگاهی شاهد ورود خودرو‌های خاص و جذابی به این جزیره هستیم که در دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. یکی از این خودروها نیسان 370Z بوده که علاوه‌بر ظاهر اسپرت و زیبایی که دارد، قابلیت‌های بسیاری در عرصه دریفت و حرکات نمایشی نیز دارد. نیسان 370Z مدل 2016 هفتمین نسل از سری مدل‌های اسپرتZ شرکت پر آوازه نیسان به حساب می آید که از اواخر سال 2008 میلادی به عنوان جانشین مدل بسیار موفق 350Z روانه بازار شده است. این خودرو در دو کلاس کوپه و کروک عرضه می‌شود که شامل تیپ‌های مختلف است. نسخه کوپه این هیولای کوچک ژاپنی دارای پنج تیپ پایه، Touring، اسپرت، اسپرت Tech و Nismo بوده و نسخه کروک آن در سه تیپ پایه، Touring و Touring اسپرت به خریداران ارائه می‌شوند. خودروی مورد نظر از نوع کوپه Touring بوده که در ادامه با مشخصات فنی و امکانات رفاهی آن بیشتر آشنا می‌شویم.

ظاهری زیبا و دل‌فریب
با نگاهی کلی به بدنه نیسان 370Z به وضوح می‌توان برخی مشخصات 240Z (در حدود40 سال پیش) را در آن مشاهده کرد. در واقع طراحی 370Z همانند نسل پیشین خود به گونه‌ای بوده که دقیقا خصوصیات خودروهای کلاسیک اسپرت را به بیننده تلقین می‌کند، کاپوتی کشیده و عضلانی، کابینی کوچک و جمع‌وجور در مقایسه با ابعاد بدنه، از جمله مشخصات آن به حساب می‌آیند.

نیسان 370Zدر نمای جلو شاهد طرحی ساده اما پویا هستیم که چراغ‌های نیسان با طرح Z شکل نمود پیدا می‌کند. سپر بزرگ و حجیم که در طرفین خود نواری از LED را به‌عنوان دی‌لایت جای‌داده، چهره‌ای تهاجمی‌تر را برای نیسان 370Z به ارمغان آورده است. در نمای جانبی می‌توان به‌خوبی طرح سری Z نیسان را مشاهده کرد که کاپوت کشیده و بلند از نکات برجشته آن به‌شمار می‌رود. روی گلگیر جلو نماد سری Z را می‌توان دید که در غالب راهنمای روی گلگیر نمایان شده است. همچنین دنباله‌ای از چراغ‌‌های جلو و عقب در نمای جانبی خودنمایی می‌کند که بازهم نمادی از سری 370Z به‌شمار می‌آید. در کل ظاهر نیسان 370Z از پیچیدگی خاصی برخوردار نیست اما طراحی بخش عقب کمی از این موضوع مستثنی است. چراغ‌های Z شکل که توسط مالک خوش‌ذوق به رنگ دودی در آمده است، روح اسپرت بودن این خودرو را بیشتر به نمایش می‌گذارد. همچنین دو خروجی اگزوز دایره‌ای که در دیفیوزر خودنمایی می‌کنند، نوید قدرت خروجی موتور V6 را به بیننده می‌دهند.

کابین کوچک اما دوست‌داشتنی
زمانی که وارد کابین نیسان 370Z می‌شوید، متوجه استفاده از مواد باکیفیت در طراحی داخلی در مقایسه با بسیاری از رقبای این زیبای ژاپنی می‌شوید. ممکن است که خریدار به دلیل استفاده از صندلی‌هایی با روکش پارچه‌ای در مدل‌های پایین‌تر از آن مایوس شوند، اما وجود صندلی راحت راننده به لطف فرم زیبا و پشتی‌های مناسب، همچنین دید بسیار عالی صفحه کیلومترشمار به محض حرکت و بالا و پایین شدن فرمان، نظر وی را تغییر می‌‎دهد. البته وجود فضای فشرده داخل کابین، کمبود فضا برای گذاشتن اجسامی حتی کوچک و دیواره میان پشت صندلی‌ها و فضای بار از جمله نقاط ضعف این خودروی ژاپنی محسوب می‌شوند.

نیسان 370Zسقف کوتاه و ستون‌های عقب پهن موجب کوچک شدن پنجره عقب و دید اندک به بیرون شده است. از امکانات و آپشن‌های این کوپه اسپرت می‌توان به دسترسی و استارت بدون کلید، کروزکنترل، کنترل آب و هوای اتوماتیک، آینه‌های جانبی مجهز به گرمکن، روکش چرمی و یا جیر مصنوعی و روکش درب از جنس جیر، صندلی راننده و سرنشین با تنظیمات برقی و مجهز به گرمکن با قابلیت تنظیم در چهار جهت، آینه الکتروکرومیک، سیستم سرگرمی با نمایشگر لمسی 7 اینچی با مسیریاب ماهواره‌ای و قابلیت فعال‌سازی از طریق صدا، دوربین دید عقب، سیستم صوتی با قابلیت اتصال به بلوتوث تلفن همراه، ورودی USB/iPod، رادیوی ماهواره‌ای و هشت اسپیکر Bose اشاره کرد.

مشخصات فنی و تجربه رانندگی با نیسان 370Z
قلب تپنده نیسان 370Z همچون قبل، از یک پیشرانه قدرتمند 3.7 لیتری V6 نیرو می‌گیرد. این پیشرانه که در واقع نمونه بهینه‌سازی شده نیسان 350Z محسوب می‌شود دارای 24 سوپاپ و دو میل سوپاپ است تا در کنار سیستم متغیر زمان‌بندی سوپاپ‌ها این امکان را فراهم سازد تا بیشینه قدرتی برابر با 332 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور 376 نیوتون متر را در اختیار راننده قرار دهد.

نیسان 370Zاین نیروی تولیدی به‌وسیله یک جعبه‌دنده شش سرعته دستی و یا یک جعبه‌دنده هفت سرعته اتوماتیک به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. همچنین پدال شیفتر تعویض دنده نیز در تمامی تیپ‌ها به غیر از تیپ پایه کوپه و کروک وجود دارد. دیفرانسیل لغزش محدود در کنار سیستم کنترل دینامیک خودرو و سیستم ثبات پایداری الکتریکی به صورت استاندارد روی 370Z درنظر گرفته شده‌اند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید