لحظه  بروز رسانی 
گروه تواشیح نسیم قدر
گروه تواشیح نسیم قدر

دعوت شبکه جام جم از سرپرست گروه نسیم قدر براي

دعوت شبکه جام جم از سرپرست گروه نسیم قدر
براي ديدن كليپ دعوت شبکه جام جم از سرپرست گروه نسیم قدر بر روي لينك زير كليك كنيد

برای مشاهده و یا دانلود روی لینک زیر کلیک کنید

دعوت از سرپرست

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
گروه تواشیح نسیم قدر
گروه تواشیح نسیم قدر

شهداي يگان ويژه ناجا گروه نسيم قدر براي

 لینک

شهداي يگان ويژه ناجا گروه نسيم قدر

براي ديدن كليپ شهداي يگان ويژه ناجا گروه نسيم قدر بر روي لينك زير كليك كنيد

برای مشاهده و یا دانلود روی لینک زیر کلیک کنید

شهداي يگان ويژه ناجا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
گروه تواشیح نسیم قدر
گروه تواشیح نسیم قدر

تعريف تواشيح یکی از برنامه‌های متنوع

تعريف تواشيح

گروه سرود نسیم قدر What Tavashih همه چیز درباره تواشیحیکی از برنامه‌های متنوع و جذابی که چند سالی است در محافل قرآنی کشور ما مطرح شده و آرام آرام جایگاه خویش را در کنار دیگر برنامه‌های مذهبیهنری از قبیل: قرائت قرآن، مداحی و ... پیدا کرده است، اجرای تواشیح است که معمولاً به صورت دسته جمعی و توسط عده‌ای از قاریان اجرا می‌گردد. به طور کلی در عرف عمومی به اشعار عربی که در موضوعاتی از قبیل: مدح رسول خدا‌صلّی اللّه علیه و آله، اهل بیت ایشان علیهم‌السلام و یا دیگر مسایل مذهبی با لحنی زیبا و به صورت جمعی اجرا می‌گردد تواشیح یا موشّحات دینیه گفته می‌شود. تواشیح در لغت، یعنی زینت و آرایش. نقل شده است که: جنگجویان عرب در زمان‌های قدیم، زره و غلاف‌های شمشیرهایشان را که آراسته یا مرصع به نگین‌های رنگارنگ بود، مُوَشَّح (آرایش شده) می‌نامیدند و بعضی گفته‌اند: به همین دلیل به نوعی شعر که از نظر وزن، مضمون و محتوا، شادتر و جذاب‌تر از اشعار دیگر است، مُوَشَّح گفته می‌شود.

مُوَشَّحات جمع کلمه موشّح است موشّح مترادف با توشیح و موشّحات مترادف با تواشیح به کار برده می‌شود. از جمله اصطلاحات دیگری که امروزه در ایران مترادف با تواشیح به کار می‌رود، مدیحه سرایی عربی است.

به خواننده و اجرا کننده تواشیح یا موشحات دینی، وشّاح می‌گویند که البته در بعضی موارد، واژه مُوَشَّح را نیز به جهت این که اسم فاعل تواشیح است به جای وشاح به کار می‌برند.

برای آشنایی علاقمندان با استاتید بزرگ رشته تواشیح در جهان اسلام و به خصوص کشورهای مصر و سوریه، اسامی تعداد از آنها در زیر می‌آید

1 . علی محمودی 2.طه الفشنی 3 . عبد السمیع البیومی 4 . محمّد الفیومی 5 . محمّد نقشبندی 6.نصر الدّین طوبار 7 . محمد احمد بسیونی 8 . محمد عربی القبانی 9 . توفیق المنجد 10 . حمزه الشکور 11 . منیر عقله 12.سلیم عبد العقاد 13 . محمد عارف العسلی 14 . عماد رامی 15 . البساتینی 16 . عبد العزیز زکی 17.محمد عمران 18. طلعت عبد الحمید 19 . ممدوح عبد الجلیل 20 . سلیمان داود 21 . عبد القادر المرعشلی 22 . زهیر المنینی 23. مسلم البیطار 24 . نور الدّین خورشید 25 . وهبه الزهیلی 26 . محمّد خالد مجبر 27 . رشاد موسی مشعل 28 . صلاح محمد شمس الدین 29 . محمد العزاوی 30 . حسن عبد العال قاسم 31 . عثمان النبراوی

برای دیدن مطالب مرتبط و دیگر مقالات ما روی لینک زیر کلیک کنید


مقالات و مطالب و دانستنی های وب سایت نسیم قدر

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
گروه تواشیح نسیم قدر
گروه تواشیح نسیم قدر

تعريف تواشيح تواشیح چیست ؟ موشحات

تعريف تواشيح


What%20Tavashih%20group%20-%20nasimeghadتواشیح چیست ؟ موشحات چیست ؟ چه تفاوتی با اناشید ، مدائح، ابتهال، مناجاه، دعا، قوالی،مولودخوانی و مداحی دارد؟
تواشیح هنری است دینی كه از تركیب دو هنر شعر و موسیقی تشكیل شده است.

بنابراین دو تعریف مجزا دارد : 1ـ تواشیح از حیث نغمات و موسیقی 2ـ تواشیح از حیث شعر و ادب

قبل از توضیح و تعریف موارد فوق ابتدا با ریشه واژه تواشیح و موشحات از نظر لغوی و وجه تسمیه آنها آشنا می شویم ، تواشیح جمع كلمه توشیح است یا وشاح و موشحات جمع كلمه (مُوَشح) كه از ریشه (وشح) به معنای آراستن است و به دو بندی كه با نگینهائی از لؤلؤ و جواهرات قیمتی مرصع شده باشد و زنان به جهت زیبایی بر گردن می بندند اطلاق می شود و نیز به نوعی شعر از حیث وزن و عروض هم گفته می شود . تواشیح كلمه ای است عربی و هیچ ریشه ای در زبانهای دیگر ندارد.

امّا از حیث كاربردی و اصطلاح عام : تواشیح آواز دینی است كه موضوعات آن یا دعائی است و یا در مدح حضرت رسول (ص) و ائمه اطهار (علیهم السلام) ، زبان آن عربی است و اغلب بدون همراهی ساز است ، دارای تكخوان است و گروهی كه با آن همراهی كنند كه به (بطانه) معروفند، مملو از هنرهای زیبای تنغیمی است و عموماً ریتمیك است.

و اما موشح و موشحات : اصولاً به یك مكتب موسیقی مستقل در موسیقی عرب اطلاق می شود كه در اندلس نشأت گرفته بود و اعم از تواشیح است چرا كه شامل اشعار غیر دینی هم می شود ، پس هرگاه بگوئیم موشحات ممكن است تواشیح باشد و ممكن است نباشد اما با همان قالب لحنی و شعری

لطفا برای دستیابی به مطالب بیشتر دراین خصوص بر روی لینك زیر كلیك نمایید

برای مشاهده و یا دانلود روی لینک زیر کلیک کنید

ادامه مطلب

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
گروه تواشیح نسیم قدر
گروه تواشیح نسیم قدر

سرود چيست؟ بسیاری از جوانان، نوجوانان، کودکان و حتی سال‌خوردگان این

 لینک

سرود چيست؟

بسیاری از جوانان، نوجوانان، کودکان و حتی سال‌خوردگان این مرز و بوم ممکن است در دوران تحصیلات خود از ابتدایی تا متوسطه و در مسجد و تکیه و غیره در یک جمع کوچک یا بزرگ حداقل یکی دو سرود اجرا کرده‌اند. بسیاری دیگر از مردم، اگر در گروه سرود نبوده‌اند، به‌حتم و یقین اجراهای سرود بسیاری را دیده‌اند. گروه سرود آباده در سال‌های 7ـ‌1366 اجراهای تأثیرگذار و تاریخی از خود ارائه کردند. خاطرة آن سرودها هنوز در ذهن بسیاری از مردم زنده است.

وزارت آموزش و پرورش طی سالیان متمادی جشنواره‌های پ‍ُربار و موفق بسیار زیادی در عرصة سرود برگزار کرد و از دل آن گروه‌ها نوازندگان و آهنگسازان و مربیان بسیاری به جامعه تحویل داد که تعدادی از آن‌ها هنوز در همین عرصه فعالیت می‌کنند.


لطفا برای دستیابی به مطالب بیشتر دراین خصوص بر روی لینک زیر کلیک نمایید

برای مشاهده و یا دانلود روی لینک زیر کلیک کنید

ادامه مطلب

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
گروه تواشیح نسیم قدر
گروه تواشیح نسیم قدر

آکاپلا چیست ؟ آکاپلا" نوعی موسیقی است که بدون همراهی

 لینک

آکاپلا چیست ؟

آکاپلا" نوعی موسیقی است که بدون همراهی ساز و ارکستر و تنها با صدای خواننده اجرا می‌شود. این شیوه در ابتدا عمدتاً موسیقی کلیسایی و مذهبی را شامل می‌شده اما درطول تاریخ تفاوت کرده و تنها از اشعار مذهبی در آن استفاده نمی شود.  علاوه بر این از نظر اجرایی نیز نوآوری‌هایی در آن پدید آمده است.

در شاخه‌ای از سبک آکاپلا صدای انسان جایگزین صدای ساز می‌شود، هر خواننده نقش یک ساز را در ارکستر به عهده می‌گیرد و فرکانس صحیح صدا را با جلوه‌های مربوط و شبیه به آن ساز در می‌آمیزد. از ترکیب این آواها و جلوه‌ها یک قطعه ارکسترال بدون بکارگیری ساز اجرا می‌شودکه آن را آکاپلا می نامند.

مشاهده همه ی 2 نظر