لحظه  بروز رسانی 
ساینا
ساینا

این برگ‌های زرد به خاطر پاییز نیست که از شاخه می‌افتند

این برگ‌های زرد

به خاطر پاییز نیست

که از شاخه می‌افتند

قرار است تو از این کوچه بگذری

و آن‌ها

پیشی می‌گیرند از یکدیگر

برای فرش کردن مسیرت ...

گنجشک‌ها

از روی عادت نمی‌خوانند،

سرودی دسته‌جمعی را تمرین می‌کنند

برای خوش‌آمد گفتن

به تو ...

باران برای تو می‌بارد

و رنگین‌کمان

- ایستاده بر پنجه‌ی پاهایش -

سرک کشیده از پسِ کوه

تا رسیدن تو را تماشا کند.

نسیم هم مُدام

می‌رود و باز می‌گردد

با رؤیای گذر از درز روسری

و دزدیدن عطر موهایت!

زمین و عقربه‌ی ساعت‌ها

برای تو می‌گردند

مشاهده همه ی 2 نظر
ساینا
ساینا

همه چیز درباره حجامت: شاید کلمه حجامت را از پدربزرگ و

 لینک

همه چیز درباره حجامت:


%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D


شاید کلمه حجامت را از پدربزرگ و مادربزرگ هایتان شنیده باشید. حجامت یکی از شاخه های اصلی درمان های طب سنتی است که از گذشته های دور در بین ایرانیان مرسوم بوده است. اما بعدها با ورود طب شیمیایی کمی کمرنگ شد. جالب است بدانید در سال های اخیر دوباره طب سنتی جایگاه سابق خود را در بین مردم بدست آورده و حتی جوان ها هم از این درمان ها به منظور دستیابی به سلامت یا پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها استفاده می کنند.

انجام حجامت در شب معراج به پیامبر اسلام توصیه شد و محل آن نیز بین دو کتفین تعیین شد. حتی پیامبر اسلام در روایاتی فرمودند: انجام حجامت آنقدر توسط جبرئیل بر من تکرار شد که گمان کردم حجامت بر امت من واجب است. بنابراین حجامت یک هدیه الهی است و نشان دهنده این است که از نظر ارتقای سلامت جسمی و روحی در جایگاه والایی قرار دارد.

درمان با تیغ های ظریف

برای انجام حجامت ابتدا لیوان بادکش مانندی در منطقه ای مثل بین کتفین قرار داده می شود و آن ناحیه بادکش می شود، زمانی که خون تجمع پیدا کرد، با تیغ های طریفی از بدن فرد خونگیری می شود. دو نوع بادکش وجود دارد که خشک و تر نامیده می شود. در بادکش خشک که برای درمان دردهایی مثل کمردرد استفاده می شود، خونی از فرد گرفته نمی شود اما در بادکش تر یا حجامت پس از بادکش با تیغ زدن، خون فرد گرفته می شود. در اسلام چندین نوع حجامت وجود دارد که در مورد آن ها روایت وجود دارد که عبارتند از: ۱- حجامت سر ۲- حجامت زیر چانه ۳- حجامت پشت گردن یا نقره ۴- حجامت بین کتفین یا همان عام ۵- حجامت ساقین ۶- حجامت ساکرام (دنبالچه)

سلامت عمومی و موضعی

حجامت عام به منظور سلامت و درمان عمومی بدن انجام می گیرد اما حجامت های دیگر، موضعی نامیده می شود و اثر درمانی آن ها بر روی همان موضع خاص است. به طور مثال حجامت کبد برای درمان کبد، طحال برای طحال، حجامت گوش برای درمان گوش و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر طب سنتی ایران، حجامت در کسانی انجام می شود که غلبه دم (خون) دارند، بدین معنا مه خون بر بدن آن ها غلبه کرده است. غلبه خون بر بدن، خطر ابتلا به افزایش فشار خون، سکته قلبی و سکته مغزی را در فرد افزایش می دهد.

البته لازم به ذکر است که حجامت تنها به منظور درمان استفاده نمی شود و کارآیی اصلی آن پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها، تنظیم سیستم دفاعی بدن، تنظیم سیستم هورمونی و تقویت ان است. حتی در تنظیم سیستم هورمونی و تقویت آن است. حتی در اطفال نیز از حجامت برای جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها مثل سرماخوردگی و افزایش و افزایش رشد قدی استفاده می شود.

طبع های مختلف

به طور کلی انسان ها دارای چهار طبع اصلی هستند که عبارتند از:

۱- دموی که گرم و تر است.

۲- صفراوی که گرم و خشک است.

۳- بلغمی که سد و تر است.

۴- سوداوی که سرد و خشک است.

حجامت برای افرادی که دارای طبع دموی هستند بهترین درمان است زیرا باعث کاهش میزان خون می شود. اما در افرادی کع مزاج بلغمی دارند و طبع آن ها سرد و تر است، حجامت زیاد توصیه نمی شود و فقط باید زیر نظر پزشک متخصص و بنا به دستور او انجام شود، حتی گاهی برای این افراد فقط عمل بادکش انجام می شود و خون گیری نمی شود. در مورد بقیه مراج ها مثل سوداوی و صفراوی حجامت باعث کاهش میزان سودا و صفرا و دفع سموم از بدن می شود.

از اقدام خوسرانه پرهیز کنید.

از نظر اصولی و پزشکی فردی که قصد انجام حجامت دارد، باید توسط پزشک طب سنتی معاینه شود و پس از بررسی های لازم در مورد بیمار و سوابق بیماری او متناسب با طبع او حجامت انجام شود. تعداد دفعات انجام و نجوه انجام آن نیز باید توسط پزشک مشخص شود، بنابراین انجام خودسرانه و بدون مشورت با پزشک توصیه نمی شود.

بهار و خطر بروز سکته قلبی

یکی از اختلالات سلامتی جوامع امروزی، سکته قلبی است و جالب است بدانید که خطر ابتلا به سکته در فصل بهار بیشتر است. بررسی های انجام شده پزشکان در کشور آلمان نشان می دهد، ۴/۱ سکته های قلبی در فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه رخ می دهد. از نظر طب سنتی، انسان جزئی از طبیعت است و هموراه با طبیعت زندگی می کند. از این رو وقتی که سال نو می شود، اخلاطی که از زمستان در بدن انسان باقی مانده، پخته شده و در اثر گرما و تغییر و تحولات هوا تبدیل به خون می شود، بنابراین غلبه خون بر بدن فشار خون، بروز جوش و آکنه و کورک، خواب زیاد و کسلی از عوارض ناشی از غلبه خون بر بدن است.

علاوه بر این، در کشور ایران با شروع بهار تعطیلات نوروز آغاز می شود و در این ایام به دلیل دید و بازدید و عید دیدنی مصرف آجیل و خشکبار و مواد غذایی افزایش پیدا می کند، در حالی که تمامی این مواد خون ساز است و همین امر باعث افزایش میزان خون در بدن می شود. به همین دلیل بهترین فصل حجامت در روایات، فصل بهار شناخته شده است؛ زیرا با دفع غلبه خون از بروز سکته جلوگیری می شود، این حجامت همان حجامت عام است که محل آن بین کتفین است.

آلرژی را هم درمان می کند.

همانطورکه می دانید در فصل بهار آلرژی شیوع فراوانی دارد و بسیاری از آلرژی ها در این فصل خود را نشان می دهند. خوشبختانه حجامت می تواند از بروز آلرژی نیز پیشگیری کند و تا حد چشمگیری در درمان موثر باشد. حتی یک نوع حجامت به نام حجامت آلرژی وجود دارد که محل انجام آن بین کتفین است. البته نوع تیغ زدن و میزان خون گیری آن به حجامت معمولی متفاوت است.

مشاهده همه ی 7 نظر
ساینا
ساینا

لیست غذاهای چربی سوز در میان غذاهایی که روزانه مصرف می

 لینک

لیست غذاهای چربی سوز


%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%BA%D8%B0%D8


در میان غذاهایی که روزانه مصرف می کنید، غذایی هستند که برای بدن بسیار مفید است و چربی سوزهای عالی محسوب می شود. در اینجا به ۱۲ مورد آن ها اشاره ای خواهیم داشت. لیست غذاهایی که به عنوان چربی سوز عالی محسوب شده اند از قرار زیر است. یادتان باشد که هنگام خرید، این نوع خوراکی ها در سبد خریدتان فراموش نشود.

۱- گریپ فروت:

ویتامین C به سوخت و ساز کامل چربی ها کمک می کنید غذاهای غنی از ویتامین C انتخاب بسیار خوب برای سوزاندن چربی است. خوردن نیمی از گریپ فروت در صبحانه حدود ۳۰ دقیقه قبل از غذا به شما کمک می کند تا احساس سیری کنید و مانع پرخوری می شود.

۲- فلفل سیاه:

پپیرین، ماده مهم در فلفل سیاه است که نشانه هایی از کاهش تشکیل سلول های چربی در بدن شما را دارد. فلفل سیاه همچنین به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند.

۳- تخم مرغ:

خوبی تخم مرغ در این است که این ماده در رژیم غذایی کم کالری و حاوی ۷ گرم پروتئین که برای بدن بسیار مفید است، موجود است. تحقیقات نشان داده است که خوردن تخم مرغ برای صبحانه میزان کالری که شما ممکن است بخواهید بعدا در روز مصرف کنید را کاهش می دهد. اگرچه کلسترول زرده تخم مرغ بالا است، اما بسیار مفید است و مصرف آن با اعتدال توصیه می شود.

۴- سیب:

میوه ها دوستان شما هستند که آن ها در از دست دادن وزن مفیدند؛ آن ها مزایای بی شماری دارند. از فواید سیب این است که برای دندان های شما بسیار مفید است و قند موجود در آن به دندان ها آسیب نمی رساند. زمانی که سیب را با پوست میل می کنید، میزان فیبر موجود در آن و آب به احساس سیری در شما کمک می کند.

۵- چای سبز:

چای سبز در مبارزه با چربی بدن بسیار حائز اهمیت است. ترکیب های موجود در چای سبز، به سرعت متابولیسم بدن شناخته شده است. اضافه کردن عسل و لیمو به چای سبز نه تنها باعث سلامتی شما می شود، بلکه به طور فوق العلاده ای منجر به خوشمزه شدن آن می شود.

۶- قهوه:

محبوب ترین نوشیدنی در جهان است و در مطالعات نشان داده شده است که قهوه (عمدتا کافئین) سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. قهوه در زمانی که بدون هر افزودنی مانند شک و خامه مصرف شود می تواند در امر سوخت و ساز چربی ها مفید باشد اما یادتان باشد که مصرف کافئین بیش از حد می تواند اثرات بسیار مضر بر روی بدن داشته باشد. پس از مصرف آن را در حدود ۱ تا ۳ فنجان در روز در نظر بگیرید.

۷- بلوبری:

این ماده خوشمزه سرشار از فیبر نامحلول و آنتی اکسیدان است که با افزودن در نصف فنجان چای به اندازه ۴۰ کالری برای بدن بسیار موثر است. شما می توانید با افزودن آن به سالاد، آن را میل کنید که در امر کاهش چربی ها بسیار معجزه می کند.

۸- فلفل قرمز:

فلفل قرمز به دلیل داشتن ماده کپسایسین که به ماده سرکوب کننده اشتها شناخته شده است، می تواند گزینه مناسبی برای سوزاندن چربی ها محسوب شود.

۹- کوینولا:

یکی از بزرگترین تصورات غلط در مورد کربوهیدرات این است که باعث افزایش وزن می شود. اما در واقع این ماده، کبوهیدراتی نیست که منجر به افزایش وزن شما شود بلکه حاوی فیبر و پروتئین است بالاست که به شما احساس سیری می دهد. بر خلاف سایر غلات، در شاخص قند خون پایین است. این بدان معنی است که با مصرف این نوع کربوهیدرات، قند خون شما افزایش پیدا نخواهد کرد.

۱۰- دارچین:

دارچین به کاهش دهنده سطح قند خون شناخته شده است. این ماده به سرکوب کردن اشتها مانند یک هیولا کمک می کند. اضافه کردن دارچین به چای، قهوه و ماست از روش های ساده ای که بدن شما دریافت می کند.

۱۱- بادام:

با اینکه آجیل به طور کلی در از دست دان چربی بدن کمک می کند، بادام در میان آجیل جزء بهترین محسوب می شود و حدود ۲۳ عدد بادام در یک وعده غذایی به شما بسیار کمک می کند.

۱۲- سبزی ها:

اگر شما برای سوخت و ساز چربی ها به سبزی ها فکر نمی کنید، کاملا در اشتباه هستید. چرا که تغذیه با سبزی ها بسیار شگفت انگیز عمل می کند. توصیه می شود که روزانه حداقل ۲ تا ۳ فنجان سبزی در روز بخورید. افرادی که از خوردن سبزی امتناع می ورزند، بهتر است که آن را با انواع سوپ مخلوط کنند و میل کنند (منظور از مخلوط کردن خود سبزی است نه آب آن).

مشاهده همه ی 5 نظر
ساینا
ساینا

قایقی خواهم ساخت، خواهم انداخت به آب

قایقی خواهم ساخت،

خواهم انداخت به آب.

دور خواهم شد از این خاک غریب

که در آن هیچ کسی نیست که در بیشه‌ی عشق

قهرمانان را بیدار کند.

 

قایق از تور تهی

و دل از آرزوی مروارید،

همچنان خواهم راند.

نه به آبی‌ها دل خواهم بست

نه به دریا - پریانی که سر از آب بدر می‌آرند

و در آن تابش تنهایی ماهی‌گیران

می‌فشانند فسون از سر گیسو‌هاشان.

 

همچنان خواهم راند.

همچنان خواهم خواند:

دور باید شد، دور.

مرد آن شهر اساطیر نداشت.

زن آن شهر به سرشاری یک خوشه‌ی انگور نبود.

هیچ آیینه‌ی تالاری، سرخوشی‌ها را تکرار نکرد.

چاله آبی حتی، مشعلی را ننمود.

دور باید شد، دور

شب سرودش را خواند، نوبت پنجره‌هاست.

 

همچنان خواهم خواند.

همچنان خواهم راند.

 

پشت دریاها شهری است

که در آن پنجره‌ها رو به تجلی باز است.

بام‌ها جای کبوترهایی است، که به فواره‌ی هوش بشری می‌نگرند.

دست هر کودک ده ساله‌ی شهر، شاخه‌ی معرفتی است.

مردم شهر به یک چینه چنان می‌نگرند.

که به یک شعله، به یک خواب لطیف.

خاک موسیقی احساس تو را می‌شنود

و صدای پر مرغان اساطیر می‌آید در باد.

 

پشت دریاها شهری است

که در آن وسعت خورشید به اندازه ی چشمان سحرخیزان است.

 

شاعران وارث آب و خرد و روشنی‌اند.

 

پشت دریاها شهری است!

قایقی باید ساخت.

مشاهده همه ی 9 نظر
ساینا
ساینا

ماسک های خانگی برای جوانی پوست این ماسک های خانگی را

 لینک

ماسک های خانگی برای جوانی پوست


%D9%85%D8%A7%D8%B3%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB


این ماسک های خانگی را امتجان کنید و تاثیر آن را ببینید و لذت ببرید.


۱- ماسک سرکه

در گذشته های دور از سرکه به عنوان تونیک صورت استفاده می شد. بعد از اینکه صورت خود را شست و شو دادید، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با ۲ فنجان آب مخلوط کنید و با استفاده از پنبه یا پد آرایشی، صورت خود را با این مخلوط آغشته کنید. این مخلوط شفافیت خاصی به پوست می دهد و باعث روشن شدن پوست می شود.


۲- پوستی جوان و شفاف با موز و سس مایونز

رفتن به سالن های زیبایی، اسپا و خرید کرم های گران قیمت را فراموش کنید و جلوی هزینه های اضافه را بگیرید. داشتی پوستی سالم، شفاف، جوان و عالی لازمه ورود شما به آشپزخانه است. فقط کافی است به محتویات داخل آن با دقت بیشتری توجه کنید و از خواص معجزه انگیز آن ها بهره مند شوید. در این مقاله تهیه چند ماسک خانگی ساده را به شما آموزش می دهیم.


۳- ماسک شیر

به جای اینکه به سالن های اسپا بروید تا پوست تان شفاف شود، در خانه از شیر استفاده کنید. ۱٫۴ فنجان شیر خشک را با مقداری آب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. سپس تمام صورت خود را به جز چشمان به مخلوط آغشته کنید، به طوری که یک مایه خمیری ضخیم از مخلوط روی پوست تان باشد و نیم ساعت صبر کنید تا کاملا خشک شود. سپس صورت خود را با آب ولرم شست و شو دهید. این ماسک صورت را شاداب و پوست را جوان می کند و شما دوباره جوان می شوید.


۴- ماسک سس مایونز

وقتی می توانید با کمی سس مایونز داخل یخچالتان، پویت خود را درمان کنید و آن را مرطوب نگه دارید، چرا سراغ کرم های گرانقیمت می روید؟ کمی سس مایونز را با یک کارد پلاستیکی یا چوب باریک به آرامی به صورت خود بزنید و صبر کنید تا ۲۰ دقیقه بگذرد، سپس سس را پاک کنید و صورت خود را با آب سرد بشویید. مشاهده خواهید کرد چقدر پوست تان تمیز و نرم شده است.


۵- ماسک جو

اگر می خواهید شب به یک میهمانی خاص بروید و دوست دارید صورتی شاداب و جوان داشته باشید، سراغ جو بروید. ۱٫۴ فنجان آب جوش با ۱٫۳ فنجان جو مخلوط کنید، بعد از ۲ تا ۳ دقیقه، ۲ قاشق غذاخوری ماست ساده، ۲ قاشق غذاخوری عسل و یک عدد سفیده تخم مرغ را به مخلوط اضافه کنید. یک لایه نازک از این مخلوط را روی صورت خود قرار دهید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.


۶- ماسک ماست

برای تمیز کردن و بستن منافذ پوست، سراغ ماست بروید. کمی ماست روی پوست صورت خود بزنید و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید. اگر می خواهید کارایی ماست بیشتر خود را نشان بدهد، یک قاشق چای خوری ماست را با آب ۱٫۴ پرتغال (پرتغال را به ۴ قسمت مساوی تقسیم کنید) مخلوط کنید، حواستان باشد که پالپ های پرتغال حتما در مخلوط وجود داشته باشد. این ماسک را حداقل ۵ دقیقه روس صورت خود بگذارید.


۷- ماسک لیمو

برای لایه برداری و رطوبت رسانی به پوست، می توانید از ماسک لیمو استفاده کنید. آب یک عدد لیمو را با ۱٫۴ فنجان روغن زیتون یا روغن بادام شیرین مخلوط کنید و به صورت خود بزنید. پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صورت خود را آب کشی کنید.


۸- ماسک تخم مرغ

اگر پوست خشکی دارید، معطل نکنید، سراغ یخچال بروید و یک عدد تخم مرغ بردارید، زرده را از سفید جدا کنید. زرده را خوب به هم بزنید و به صورت بزنید، ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد صورت خود را آب کشی کنید. اگر پوستتان چرب است به جای زرده از سفیده تخم مرغ استفاده کنید و وقتی آن را خوب به هم زدید، مقداری عسل یا آب لیموی تازه به آن اضافه کنید. اگر پوستتان نرمال است می توانید از کل تخم مرغ استفاده کنید. ماسک تخم مرغ یک رطوبت رسان قوی است.

مشاهده همه ی 1 نظر
ساینا
ساینا

من همان شبان عاشقم سینه چاک و ساکت و غریب

من همان شبان عاشقم
سینه چاک و ساکت و غریب
بی‌تکلف و رها
در خراب دشتهای دور


در پی تو می‌دوم
ساده و صبور
یک سبد ستاره چیده‌ام برای تو
یک سبد ستاره
کوزه ای پرآب
دسته‌ای گل از نگاه آفتاب


یک عبا برای شانه‌های مهربان تو
در شبان سرد
چاروقی برای گامهای پرتوان تو
در هجوم درد


من همان بلال الکنم
در تلفط تو ناتوان
آه از عتاب!

مشاهده همه ی 2 نظر
ساینا
ساینا

هوا سرد است من از عشق لبریزم چنان گرمم

 لینک

هوا سرد است
من از عشق لبریزم
چنان گرمم
چنان با یاد تو در خویش سرگرمم
که رفت روزها و لحظه‌ها از خاطرم رفته است

هوا سرد است اما من
به شور و شوق دلگرمم
چه فرقی می‌کند فصل بهاران یا زمستان است؟
تو را هر شب درون خواب می‌بینم ...

تمام دسته‌های نرگس دی‌ماه را در راه می‌چینم
و وقتی از میان کوچه می‌آیی
و وقتی قامتت را در زلال اشک می‌بینم
به خود آرام می‌گویم:
دوباره خواب می‌بینم!
دوباره وعده‌ی دیدارمان در خواب شب باشد

بیا ...
من دسته‌های نرگس دی ماه را در راه می‌چینم

مشاهده همه ی 4 نظر
ساینا
ساینا

امشب از آسمان دیده‌ی تو روی شعرم ستاره می‌بارد در زمستان

امشب از آسمان دیده‌ی تو
روی شعرم ستاره می‌بارد
در زمستان دشت کاغذها
پنجه‌هایم جرقه می‌کارد

شعر دیوانه‌ی تب‌آلودم
شرمگین از شیار خواهش‌ها
پیکرش را دوباره می‌سوزد
عطش جاودان آتش‌ها

آری آغاز دوست داشتن است
گرچه پایان راه ناپیداست
من به پایان دگر نیندیشم
که همین دوست داشتن زیباست

شب پر از قطره‌های الماس است
از سیاهی چرا هراسیدن
آنچه از شب به جای می‌ماند
عطر سکرآور گل یاس است

آه بگذار گم شوم در تو
کس نیابد دگر نشانه‌ی من
روح سوزان و آه مرطوبت
بوزد بر تن ترانه من

آه بگذار زین دریچه باز
خفته بر بال گرم رویاها
همره روزها سفر گیرم
بگریزم ز مرز دنیاها

دانی از زندگی چه می‌خواهم
من تو باشم... تو... پای تا سر تو
زندگی گر هزار باره بود
بار دیگر تو.. بار دیگر تو

آنچه در من نهفته دریایی ست
کی توان نهفتنم باشد
با تو زین سهمگین طوفان
کاش یارای گفتنم باشد

بس که لبریزم از تو می‌خواهم
بروم در میان صحراها
سر بسایم به سنگ کوهستان
تن بکوبم به موج دریاها

بس که لبریزم از تو می‌خواهم
چون غباری ز خود فرو ریزم
زیر پای تو سر نهم آرام
به سبک سایه به تو آویزم

آری آغاز دوست داشتن است
گرچه پایان راه نا پیداست
من به پایان دگر نیندیشم
که همین دوست داشتن زیباست

فروغ فرخزاد

مشاهده همه ی 1 نظر
ساینا
ساینا

ویژگی شوهران ایرانی برای اینکه ویژگی های مردان یا همسران

 لینک

ویژگی شوهران ایرانی


%D9%88%DB%8C%DA%98%DA%AF%DB%8C-%D8%B4%D9


برای اینکه ویژگی های مردان یا همسران خود را بشناسید، بهتر است از لحاظ کیفیتی انواع حس ها را بشناسید و بعد متوجه شوید که شوهر شما، جزء کدام یک از این گروه ها است.


افراد لمسی


این افراد، بیشتر به کیفیت های لمسی توجه می کنند. ظاهرا آن ها آرام و هیجانات آن ها کم است. این افراد، بسیار ملایمت و متانت دارند. لمسی ها با آنچه با دست و تن حس می کنند، میانه خوبی دارند. باید آن ها را مورد نوازش و مهربانی قرار دهید؛ زیرا این گونه افراد، از کلمات و ابراز علاقه گفتاری، احساس خشنودی و خرسندی نمی کنند.


افراد سمعی


این گونه افراد، بیشتر به کیفیت های شنیداری توجه دارند و از آنچه شنیده اند بیشتر صحبت می کنند. کلام، طنین و آهنگ را به خاطر می سپارند. آهسته صحبت را به خاطر می سپارند. آهسته صحبت می کنند. سعی می کنند که بیانشان شیوا و رسا باشد و به گفتار خود توجه خاصی نشان می دهند.

افراد سمعی گفت و گوها، کلمات و عباراتی را به کار می برند که با صورت ارتباط دارد؛ برای مثال «در گوشم زنگ می زند»، «گوش دادن»، «سراپا گوش»، «سکوت»، «شنیده شدن» و غیره. طرز سخن گفتنشان متعادل و آهنگین است و واضح صحبت می کنند.

پیشنهاد می شود همسران این افراد سخنان ان ها را با تمام وجود گوش دهند. همچنین به تحسین ها، تقدیرها، تشکرها و به آنچه با عشق به آن ها می گویید، بسیار واکنش نشان می دهند و احساس خوشنودی می کنند. با این گونه افراد، کمی آرام تر صحبت کنید و شمرده بودن و مودبانه بودن کلمات یادتان باشد.

برای این افراد، تحسین و تمجید، هزار مرتبه بیشتر از یک شاخه گل می ارزد. یک «دوستت دارم» نیز نسبت به یک شاخه گل بیشتر می ارزد. آن ها اغلب موسیقی ملایم گوش می دهند و همسران باید متوجه باشند که در منزل باید از موسیقی آرام و طرز بیان شیرین استفاده کنند.


همسران بصری


بصری ها افرادی هستند که بیشتر به کیفیت های دیداری توجه دارند و تصاویر برایشان بیشتر جلب نظر می کنند. از آنچه دیده اند، بیشتر صحبت می کنند و هیجانی می شوند. سریع صحبت می کنند. از حرکات دست شان بسیار استفاده می کنند و می کوشند سخنان خود را با حرکات به تصویر بکشند؛ چون سرعت کلامشان با سرعت تصاویر متحرک ذهنی شان برابر نیست. اغلب برای بیان اندیشه های خود شتاب دارند و برخی کلمات را حذف می کنند.

همسران افرادی که «شخصیت بصری» دارند بدانند که افراد بصری، به رفتار ما، به ظاهر ما و هر آنچه از ما به چشم می آید، بیشتر توجه می کنند؛ اینکه رفتار ما چقدر محترمانه است، برایشان بسیار مهم است. آیا به احترامشان بلند می شویم؟ آیا لباس هایمان تمیز است؟ بصری ها عاشق گل هستند و دوستدار هدیه اند. به کاغذ کادو و هدیه علاقه مندند و به اینکه از دید دیگران چگونه اند، خیلی اهمیت می دهند. بصری ها تصویری اند.

باید دانست در نقش همسر، باید همسران یا شوهران را درست ارزیابی کنیم و شخصیت و تیپ شخصیتی و ویژگی های آن ها را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم رفتار خود را به همان ترتیب تنظیم کنیم.

مشاهده همه ی 15 نظر
ساینا
ساینا

تاثیر استرس بر روابط زناشویی بسیاری از زوج های جوان در

 لینک

تاثیر استرس بر روابط زناشویی


%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D8


بسیاری از زوج های جوان در ابتدای ازدواج، به خصوص در سال اول به دلیل کم تجربگی دچار اختلالات و اختلافات متعددی در زمینه روابط زناشویی می شوند. بیشتر این اختلالات را می توان به راحتی و تنها طی چند جلسه مشاوره با روانشناس برطرف کرد اما متاسفانه خیلی از افراد به دلیل «کم رویی و خجالت» از مراجعه به متخصص خودداری کرده و به خوددرمانی روی می آورند. به این ترتیب نه تنها مشکل شان رفع نمی شود بلکه ممکن است دچار ناتوانی جنسی یا اختلالاتی شوند که کنترل و درمان شان دشوار است.

مشکل فقط از شما نیست!

تحقیقات نشان می دهد در جهان ۳۰ تا ۵۰ درصد زوج ها از انواع اختلالات زناشویی رنج می برند. این در حالی است که ارتباط قابل ملاحظه ای بین رضایت زناشویی و صفا و صمیمیت زوجین وجود دارد. در مطالعات انجام شده تا به حال نتایج متفاوتی در مورد فراوانی این اختلالات ارائه شده است. در واقع مسائل فرهنگی هر جامعه، سطح توسعه یافتگی، سطح اقتصادی، سطح آگاهی عمومی در مورد مسائل زناشویی و غیره بر فراوانی این اختلالات تاثیرگذار است و تغییرپذیری نتایج تحقیقات مختلف را توجیه می کند.

این اختلال زندگیتان را تهدید می کند.

بین عوامل مرتبط با انزال زودرس، مسائل بیشترین فراوانی را دارند. انـزال زودرس بـه انـزالی غیر قابل کنترل گفته می شود که قـبـل از انـجـام رابطه یا مدت زمان بسـیـار کـمـی پـس از آن بـا میزان تحریک کم و خلاف میل فـرد انـجـام گیـرد. از دیدگاه دیگر، انزال کمتر از ۲ دقیقه که بدون کنترل شخص انجام گیرد را انزال زودرس گویند. با این حال زمان استانداردی برای رسیدن به اوج رابطه در نظر گرفته نشده است چون این زمان بسته به نظر و رضایت افراد از رابطه زناشویی از هر زوج تا زوج دیگر متفاوت است.

اضطراب با روابط زناشویی چه می کند؟!

البته مسلم است که زنان معمولا دیرتر از مردان به اوج رابطه زناشویی می رسند بنابراین عدم آگاهی زوجین از چگونگی ایجاد تطابق، زمان طولانی به اوج رسیدن زوجه و زمان کوتاه تر زوج باعث تشدید این مشکل می شود در حالی که می توان با آموزش صحیح در این زمینه از احساس نارضایتی زوجین جلوگیری کرد.

شاید مشکل از دارو و هورمون باشد.

از دیگر عوامل این اختلال می توان به فاصله زیاد بین روابط زناشویی اشاره کرد. وقتی احساسات زناشویی بین زوجین متراکم می شود، معمولا کنترل یک باره آنها دشوار شده و منجر به انزال زودرس می شود. علاوه بر این بیشتر افراد در اوایل زندگی زناشویی به دلیل تجربه کمی که دارند دچار این مشکل می شوند و به مرور زمان باتجربه بیشتر مشکل شان رفع می شود. عوامل پزشکی بازدارنده نظیر آسیب های جسمی، تداخلات دارویی و مشکلات هورمونی هم از دیگر عوامل این اختلال هستند.

اضطراب و ترس را کنار بگذارید.

یکی از دلایل این اختلال در مردان عوامل و مشکلات روانی بازدارنده است؛ از جمله اضطراب، هیجان و استرس های روانی که فرد در زندگی روزمره با آن ها روبه رو می شود. این هیجانات و استرس ها معمولا باعث می شوند فرد حین رابطه، راحتی و تمرکز خود را از دست بدهد. یکی دیگر از مشکلات روانی موثر بر این وضعیت، «ترس» از بروز اختلا ل نعوظ است. در واقع ترسی که فرد نسبت به از دست دادن نعوظ دارد باعث می شود به صورت ناخودآگاه انزال زودتر از موعد رخ دهد.

خوددرمانی؛ هرگز!

استفاده از کرم ها و اسپری های کاهش دهنده حس سطحی هم می تواند باعث کاهش این مشکل شود اما به یاد داشته باشید برای رفع این اختلال هرگز از اسپری بی حسی دندان استفاده نکنید. این اسپری ها در بلندمدت باعث اختلال در نعوظ می شوند. پس فقط از کرم ها و اسپری های مخصوص تولید شده توسط شرکت های مجاز و مورد تایید وزارت بهداشت استفاده کنید.

در صورت استفاده از این محصولات بهتر است قبل از شروع رابطه موضع را با صابون شست و شو دهید تا از بی حسی بیشتر جلوگیری شود. نکته مهم اینکه استفاده خودسرانه و بیش از حد از این محصولات عوارض زیادی در پی دارد پس مصرف آن ها را به آخرین مرحله از درمان موکول کنید. توصیه می شود حتما قبل از مصرف آنها با مشاور خانواده مشورت داشته باشید.

درمان با تکنیک ماستر و جانسون

برای درمان این مشکل چندین روش وجود دارد. پیشنهاد می شود ضمن استفاده از این مطالب آموزشی، خجالت را کنار گذاشته و با متخصصان دوره دیده زیر نظر سازمان نظام روانشناسی مشورت کنید. یکی از راهکارهای درمانی تکنیک ماستر و جانسون است. این تکنیک از موثرترین روش های درمانی است که تاکنون برای درمان انزال زودرس شناخته شده است اما نیاز به اراده و تمرین زیاد دارد. در حقیقت این روش شامل یادگیری، تشخیص و کنترل احساسات و رفتارهایی است که منجر می شود فرد به اوج

مشاهده همه ی 3 نظر