مسیر سبز
مسیر سبز

آبروریزی وزنه‌بردار پارالمپیکی ایران ایسنا: تست دوپینگ "روح الله رستمی"

آبروریزی وزنه‌بردار پارالمپیکی ایران
ایسنا: تست دوپینگ "روح الله رستمی" در مسابقات قهرمانی جهان در دوبی مثبت اعلام شد و این ورزشکار پارالمپیکی دو سال محروم شد.

کمیته‌ بین‌المللی پارالمپیک (IPC) اعلام کرد، روح الله رستمی ، وزنه‌بردار ایرانی که در پارالمپیک 2012 مدال نقره کسب کرد، به دلیل مثبت شدن تست دوپینگ محروم شده است.

رستمی که دو سال پیش در لندن توانست در وزن 67 و نیم کیلوگرم بعد از حریف چینی خود مدال نقره پارالمپیک را کسب کند، در بازی‌های قهرمانی جهان دوبی در روز هفتم آوریل تست دوپینگ داد و در نمونه او ماده غیر مجاز "متیل هگزان آمین" پیدا شده است.

این ورزشکار به دلیل مثبت شدن تست دوپینگ دو سال محروم شد و 1500 یورو جریمه شد.

همچنین تمامی مقام‌های این وزنه‌بردار از زمان مثبت شدن تست دوپینگش لغو خواهد شد، از جمله مدال نقره او در وزن 72 کیلوگرم که بعد از حریف مصری خود در مسابقات جهانی کسب کرد.

به این ترتیب گری سیچو روس، مدال نقره را به جای رستمی دریافت خواهد کرد. پنگ هو از چین در رده سوم قرار خواهد گرفت.

در پارالمپیک 2012 لندن نیز نوکوریر و اولووافمیای نیجریه‌ای که مدال طلا و نقره را کسب کرده بودند،‌ به دلیل دوپینگ محروم شدند و مدال‌های آنها گرفته شد.

اکتبر سال گذشته، IPC برنامه جدید آموزشی و تمرینی برای ورزشکاران گذاشت که نام آن "قدرت طبیعی - به دوپینگ نه بگویید" بود. با این حال هم‌چنان مشاهده می‌شود که ورزشکاران زیادی دوپینگ می‌کنند.

در همین ماه گزارش شد که تست دوپینگ موخاتاروف روس نیز مثبت اعلام شده. همچنین در بازی‌های پارالمپیک آمریکای جنوبی 2014 نیز تست دوپینگ "پالاسیوز" ورزشکار کلمبیایی نیز مثبت شده است.

IPC اعلام کرده است که هر ورزشکار مسئول موادی است که در نمونه‌اش پیدا می‌شود و قوانین ضد دوپینگ در مورد هر کسی که مواد غیر قانونی یا متابولیست‌های آنها در نمونه‌شان پیدا شود ، اجرا خواهد شد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید