مسیر سبز
مسیر سبز

آخرين وضعيت جسمانی پدر دوبله ايران خبرگزاری ایسنا: علي كسمايي

آخرين وضعيت جسمانی پدر دوبله ايران 
 خبرگزاری ایسنا: علي كسمايي

آخرين وضعيت جسمانی پدر دوبله ايران
خبرگزاری ایسنا: علي كسمايي پدر دوبله ايران در وضعيت نامساعد جسماني به سر مي‌برد.

 فرامرز اميني از نزديكان اين هنرمند با اعلام اين مطلب گفت: روز گذشته‌، به عيادت ايشان رفته بودم اما متاسفانه حال ايشان نسبت به گذشته بدتر شده و با توجه به اينكه قادر به حركت نيستند،‌ زخم بستر گرفته‌اند.

 وي افزود:‌ يك چشم ايشان بسته است و تكلم ندارد و تغذيه‌ شان نيز از طريق سرم خوراكي انجام مي‌شود. علي كسمايي كه در بيست‌وهشتمين جشنواره‌ي فيلم فجر مورد تقدير قرار گرفت، متولد 1294 و فارغ‌التحصيل رشته‌ي اقتصاد از دانشگاه تهران است. او از سال 1329 فعاليتش را در زمينه‌ي دوبله آغاز كرد و براي نخستين‌بار در سال 1333 به‌عنوان سرپرست گويندگان فيلم «شاهزاده‌ي روباهان» را دوبله كرد.

 او كه به‌عنوان «پدر دوبله ايران» معروف است، سرپرستي دوبلاژ «شازده احتجاب»، «شطرنج باد»، «ملكوت»، «هجرت»،‌ «پرواز در شب»، «هزاردستان»، «سربداران»، «آخرين پرواز»، «اين خانه دور است»، «سال‌هاي جواني»، «اتاق يك»، «حكايت آن مرد خوشبخت»، «كميته‌ي مجازات» و «هور در آتش» و فيلم‌هاي خارجي «دكتر ژيواگو»، «بانوي زيباي من»، «آواي موسيقي» و «هملت» را در كارنامه‌ي هنري‌اش ثبت كرده است.

 به شواهد و تاريخ، بسياري از مديران دوبلاژ و گويندگان مطرح كه هم‌اكنون مشغول كار هستند، از شاگردان اين هنرمند پيش‌كسوت محسوب مي‌شوند، چنان‌كه كه ابوالحسن تهامي‌نژاد ـ از دوبلوران پيش‌كسوت ـ درباره‌ي كسمايي گفته بود: «كسمايي استاد همه‌ي ماست و ما دوبله را با ايشان شروع كرديم.

 آقاي كسمايي در همه‌ي ما تأثير داشته و فيلم‌هاي خيلي خوبي را دوبله كرده است، كه به‌خوبي آن‌ها را مي‌فهميده و مي‌دانسته چه كاري بايد انجام دهد.»      

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید