هر روز!
هر روز!

آدانا آدانا (به ترکی استانبولی: Adana) استانی بزرگ در ترکیه

آدانا آدانا (به ترکی استانبولی: Adana) استانی بزرگ در ترکیه

آدانا
آدانا (به ترکی استانبولی: Adana) استانی بزرگ در ترکیه و ششمین شهرستان ترکیه می‌باشد. مرکز استان آدانا می‌باشد. در سرشماری سال ۲۰۱۴ ۲.۱۶۵.۵۹۵ نفر جمعیت داشته. مرکز شهر تا دریای مدیترانه ۳۰ کیلومتر فاصله دارد٬ و بر روی رود سیهان قرار دارد.
از شرق تا غرب آدانا ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد. آدانا ششمین متروپلیتین ترکیه بوده که یک مرکز تجاری و فرهنگی پیشرو در سطح کشور است.
این منطقه غنی از مواد معدنی از جمله ، کروم، آهن، منگنز، سرب و روی برای یاتاقان می‌باشد.
این شهر پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه است (پس از شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و بورسا).
در آمار بی‌بی‌سی فارسی در آذر ۱۳۹۱ در آدانا ۳هزار ایرانی و ۲هزار و پانصد افغان در ترکیه بوده که اغلب نیز پناهجوی سازمان ملل هستند. ایرانیان آدانا بیشتر مسیحی اند و تعداد قابل توجهی بهایی و تعدادی مسلماناند. در آدانا نیز یک کلیسای رسمی فارسی زبان وجود دارد.
با توجه به منابع مختلف نام این شهر در زمان امپراتوری هیتی نهاده شده.
متروی آدانا در سال ۲۰۰۹ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۱ خط و ۱۳ ایستگاه می‌باشد.
آدانا در ناحیه آناتولی در جنوب کشور و ساحل دریای مدیترانه می‌باشد. آدانا در مختصات ۳۶°۳۰-۳۸°۲۵ شمالی و ۳۴°۴۸-۳۶°۴۱ جنوبی قرر دارد.
آدانا، دارای آب و هوای معمولی مدیترانه‌ای می‌باشد. زمستان های معتدل و تابستان بارانی گرم و خشک می باشد. بیشترین دمای ثبت شده ۵۳ درجه سانتیگراد در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۲ با ۴۵.۷ درصد رطوبت به ثبت رسیده است. نیز سردترین دمای ثبت شده در آدانا در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۲ با منفی ۶.۳ درجه سانتیگراد بوده است.
آدانا بیش از ۳.۰۰۰ سال قدمت دارد. در منطقه تپه‌باغ دیواری وجود دارد که تاریخ آن به دوران نوسنگی باز میگردد، منطقه چوکوروا یکی از کهن‌ترین منطقه های ترکیه می‌باشد.
قدمت باستانی آن به دوران ۶.۰۰۰ سال پ.م می‌رسد که در آن دوران در حاشیه‌های رود سیهان و جیهان زندگی می‌کردند.
در قرون وسطا در سده ۷ میلادی این شهر توسط اعراب فتح شد، نام این شهر بر اساس منابع عربی از کلمه Yazene می‌آید.
کهنه ترین تاریخ معماری آدانا در تپه‌باغ می‌باشد که به دوران دوران نوسنگی باز می‌گردد. در روبه روی تپه‌باغ به فراز رود سیهان نیز پلی سنگی تاریخی به نام (به ترکی: Taşkoprü) تاش‌کپرو، Taş به معنی سنگ و Koprü به معنی پل است؛ وجود دارد. در دوران عثمانی محله ارمنی پولدار نشینی پدیدار شد، تاریخ معماری مدارس و خانه‌های سنگی ارمنی در تپه‌باغ٬ در شهر می‌باشد.
مسجد مرکزی سابانجی بزرگترین مسجد شهر آدانا بوده که در سال ۱۹۹۸ به دست حاجی سابانجی ساخته شده است. کلیسای سنت‌پاول جیمز در سال ۱۵۰۱ به دستور رمضان‌اغلو تبدیل به مسجد یاق شد.
در سده ۱۹ میلادی در این شهر چهار کلیسا وجود داشت: ۲ ارمنی، ۱ یونانی و ۱ یک لاتین. کلیسای ببکلی در ۱۸۷۰-۱۹۱۵ ساخته شده است به عنوان یک کلیسای ارمنی مورد استفاده قرار گرفت، ولی هم‌اکنون به دست مسیحیان کاتولیک قرار گرفته است. و اکنون یک کلیسای فارسی زبان نیز وجود دارد.
پارک مرکزی در دو طرف رود سیهان در شمال مسجد سابانجی، با مساحت ۳۳ هکتار واقع شده.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید