هر روز!
هر روز!

آزاردهنده دوران جوانی آزاردهنده دوران جوانی : آزاردهنده دوران جوانی

آزاردهنده دوران جوانی آزاردهنده دوران جوانی : آزاردهنده دوران جوانی

آزاردهنده دوران جوانی
آزاردهنده دوران جوانی : آزاردهنده دوران جوانی : به منافذ بسته شده غدد چربی (دانه های سرسیاه و سرسفید)، جوش ها و ضایعات عمیق تر (کیست ها یا ندول ها) که در صورت، گردن، سینه، پشت، شانه ها و حتی بازوها بروز می کنند، اصطلاحاً آکنه گفته می شود. کم و بیش اکثر نوجوانان به آکنه مبتلا می شوند. با این حال، این بیماری تنها به گروه سنی خاصی محدود نمی شود و بزرگسالان حتی تا ۴۰ سالگی نیز می توانند به آن مبتلا شوند. اگرچه آکنه معمولاً بعد از چندین سال خودبخود خوب می شود ولی نمی توان آنرا به حال خود رها کرد. زیرا از آکنه ای که درمان نشود، ممکن است تا پایان عمر جوشگاه هایی بد شکل برروی پوست باقی بماند. البته این جوشگاهها نیز قابل ترمیم می باشند.
: آزاردهنده دوران جوانی
به گزارش : اگرچه آکنه بیماری وخیمی نیست، اما می تواند موجب بد شکل شدن صورت و در نتیجه ناراحتی روحی بیمار گردد. همچنین در موارد حاد و شدید، موجب پیدایش جوشگاه های بسیار بد شکل و دائمی می شود. باید در نظر داشت که حتی موارد ملایم آکنه نیز می تواند موجب پیدایش جوشگاه شوند.
چه عواملی در ایجاد یا تشدید آکنه موثرند؟
آکنه به خاطر آلودگی و کثیفی پوست به وجود نمی آید. ماده سیاه موجود در نوک جوش های سرسیاه را روغن خشک شده و سلول های مرده تشکیل می دهند که منفذ خروجی فولیکول مو را مسدود کرده اند. برای مراقبت طبیعی از پوست، روزی دو بار صورت خود را با صابون ملایم و آب ولرم بشوئید. شست وشوی زیاد ممکن است سبب بدتر شدن آکنه شود. شست وشو مرتب با شامپو نیز توصیه می شود. اگر موهای شما چرب هستند، شاید لازم باشد که دفعات شست وشو را افزایش دهید. متخصص پوست می تواند در انتخاب شامپو و صابون مناسب به شما کمک کند. مردانی که مبتلا به آکنه هستند باید هم ریش تراشی برقی و هم تیغ را امتحان کنند و هر کدام را که راحت تر است و جوش کمتری ایجاد می کند، انتخاب نمایند. اگر شما از تیغ استفاده می کنید، قبل از اصلاح، موی صورت تان را کاملاً با آب گرم و صابون شسته و نرم کنید و سپس از خمیر ریش برای اصلاح استفاده کنید. برای جلوگیری از زخم شدن جوش ها، ریش تان را خیلی از ته نتراشید. صورت تان را فقط وقتی که واقعاً لازم است اصلاح کنید. همیشه تیغ نو و تیز بکار ببرید.
رژیم غذایی
غذاهایی که می خورید نقشی در ایجاد آکنه ندارند. متخصصین پوست در مورد اهمیت رژیم غذایی در درمان آکنه عقاید متفاوتی دارند ولی یک چیز مسلم و قطعی است و آن اینکه رعایت یک رژیم غذایی شدید و سخت هیچ تأثیری در بهبود آکنه شما نخواهد داشت از سوی دیگر، بعضی مردم دریافته اند که بعضی غذاها موجب بدتر شدن آکنه می شود. در این صورت، از خوردن اینگونه غذاها باید اجتناب کرد. یک چیز را هم بخاطر داشته باشید و در قضاوت عجله نکنید. آکنه بخودی خود فراز و نشیب های زیادی دارد و گاهی بدتر و گاه بهتر می شود. داشتن یک رژیم غذایی متعادل حاوی کلیه مواد لازم برای رشد بخصوص در سنین نوجوانی و جوانی از اهمیت زیادی برخوردار است.
نور خورشید
برنزه شدن پوست می تواند آکنه را مخفی کند ولی فواید آن زودگذر است. از سوی دیگر نور خورشید موجب پیری زودرس پوست شده و می تواند به پیدایش سرطان در پوست منتهی شود، لذا باید از تماس زیاد با نور خورشید، استفاده از چراغ های خورشیدی، آفتاب سوختگی و برنزه شدن زیاد بر حذر باشید. بهتر است از یک ضد افتاب مناسب برای پوست های آکنه ای استفاده کنید.
فرآورده های آرایشی
اگراز کرم پودر یا کرم مرطوب کننده استفاده می کنید بدنبال آنهایی باشید که فاقد چربی (Oil-Free) هستند و تنها به اینکه پایه آبی (water-Based) داشته باشند‏اکتفا نکنید. فراورده هایی را انتخاب کنید که غیر آکنه زا (Non-Acengenic) و غیرکومدون زا (Non-Comedogenic) باشند. هر شب مواد آرایشی را با آب و صابون (و اگر صابون ها پوست تان را خشک می کنند، با شیر و لوسیون مناسب پوست های آکنه ای) از روی پوستتان پاک کنید. یک لوسیون پوشاننده با رنگ ملایم (فرآورده هایی که قرمزی، التهاب و جای آکنه را می پوشانند)، می تواند بخوبی و در نهایت سلامت ضایعات پوست تان را از نظرها مخفی نگه دارد. برای این منظور پودرهای مایع با پایه بدون روغن (Oil-Free) مناسب هستند. در موقع استفاده از فیکساتورها، اسپری ها و ژل های مو، صورت تان را بپوشانید. در صورت پاشیده شدن اسپری یا ژل مو بر روی صورت، ممکن است آکنه به دلیل حساسیت مواد آرایشی به وجود آید.
درمان
تمام درمان های آکنه بر پیشگیری از بروز ‏ضایعات جدید متکی هستند. ضایعات موجود باید خودشان بهبود یابند و این بهبودی، زمان می طلبد. تا یک ماه پس از شروع درمان مناسب و موثر بیشتر از ۱۰ درصد بهبودی در ضایعات مورد انتظار نمی باشد و کنترل کامل ضایعات تا ۶ ماه می تواند طول بکشد. اگر جوش های شما پس از ۶ تا ۸ هفته بهتر نشدند، شاید لازم باشد روش درمان شما تغییر کند. روش درمانی که توسط متخصص پوست و مو بیشنهاد می شود، بسته به نوع آکنه تفاوت خواهد داشت. بندرت، مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی پوست و یا دارو های خوراکی، ضایعاتی شبیه آکنه ایجاد می کنند. همچنین آکنه می تواند بدلیل اختلالات هورمونی در بدن نیز بوجود آید. آگاه کردن پزشک از نوع موادی که به پوستتان می مالید و یا نوع داروهایی که مصرف می کنید می تواند در انتخاب روش صحیح درمان آکنه بسیار حائز اهمیت باشد. تغییرات عادت ماهیانه در زنان نیز در بروز و بهبود آکنه موثرترند و باید پزشک را از آنها آگاه کرد. بسیاری از لوسیون ها و کرم های ضدآکنه غیر نسخه ای موجود در بازار به درمان موارد خفیف آکنه کمک می کنند. با این وجود بعضی از این فرآورده ها در صورت مصرف مداوم موجب خشکی پوست می شوند. اگر از اینگونه محصولات استفاده می کنید، بدقت دستورالعمل آن را مطالعه و براساس آن عمل کنید. ممکن است متخصص پوست برایتان کرم های موضعی و لوسیون هایی از قبیل «اسید ویتامین

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید