هر روز!
هر روز!

7 آزمایش ضروری مخصوص بانوان : 7 آزمایش ضروری مخصوص

7 آزمایش ضروری مخصوص بانوان : 7 آزمایش ضروری مخصوص

7 آزمایش ضروری مخصوص بانوان
: 7 آزمایش ضروری مخصوص بانوان
: بانوان بهتر است این هفت آزمایش را برای سلامتی خود انجام دهند.
 
به گزارش : زندگی در شهرهای بزرگ فاقد هوای آلوده، آب آلوده به نیترات شده، آلودگی صوتی، استرس و… امکان پذیر نیست پس چرا بعضی ها سالم و سلامت تا 100 سالگی عمر می کنند و بعضی ها در جوانی و میانسالی به انواع و اقسام بیماری ها مبتلا می شوند و خیلی زود دنیا را ترک می کنند؟! پاسخ این سوال را شاید بتوان در یک کلمه خلاصه کرد: «غربالگری».
 
تحقیقات ثابت کرده اند افرادی که به طور مرتب آزمایش می دهند و تحت بررسی های پزشکی قرار می گیرند به مراتب عمر طولانی تر و مفیدتری دارند. آزمایش های دوره ای به شما کمک می کنند از هزینه های گزاف درمان، درد، ناتوانی و افسردگی حاصل از بیماری ها در امان بمانید. البته آزمایش همیشه باعث پیشگیری نمی شود اما اغلب اوقات می تواند بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داده و شانس درمان را افزایش دهد.
 
در این مقاله به هفت آزمایش ضروری برای خانم ها در سنین مختلف اشاره خواهیم کرد.
 
یک نکته مهم: اگر در معرض عوامل خطرساز سرطان ها، دیابت، فشار خون، چربی خون، پوکی استخوان و. . . قرار دارید و سابقه این بیماری ها در خانواده تان وجود دارد، باید طبق نظر پزشک از سنین پایین تر و در فواصل کوتاه تر مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرید پس حتما در این مورد از پزشک خانواده خود سوال کنید.
 
1. اگر می خواهید از سرطان سینه پیشگیری کنید. . .  ماموگرافی و معاینه سینه سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان خانم ها به شمار می آید. هرچه زودتر متوجه این سرطان شوید، شانس بیشتری برای درمان خواهید داشت چراکه در مراحل اولیه، احتمال انتقال آن به غدد لنفاوی، شش ها، مغز و. . . کمتر است.
 
معاینه سینه: در سنین 20 تا 40 سالگی باید هر یک تا سه سال سینه های تان توسط متخصص زنان معاینه کلینیکی شود. بعد از 40 سالگی نیز این معاینه باید هر سال انجام شود. در این تست، پزشک با لمس انگشتان خود سعی می کند توده ها یا هر برآمدگی غیر عادی را در سینه تشخیص دهد.
 
ماموگرافی: در 40 تا 50 سالگی باید سالی یک بار ماموگرافی انجام دهید. از 50 تا 74 سالگی نیز باید هر دو سال یک بار این آزمایش را انجام دهید. بعد از 75 سالگی هم باید با نظر پزشک آن را تکرار کنید. در ماموگرافی، سینه تحت فشار نسبی قرار می گیرد سپس با استفاده از اشعه ایکس از آن عکسبرداری می شود. این روش می تواند توده را قبل از اینکه متوجه آن شوید، تشخیص دهد. با این حال دریافت نتیجه طبیعی، صددرصد احتمال سرطان را رد نمی کند بنابراین باید این آزمایش را در فواصل منظم تکرار کنید. خانم هایی که در معرض خطر سرطان سینه هستند شاید به سونوگرافی و ام آر آی سینه هم احتیاج پیدا کنند.
 
2. اگر نگران سلامت جنسی تان هستید. . .  پاپ اسمیر و تست HPV با انجام تست پاپ اسمیر در فواصل منظم می توان به راحتی سلول های غیرعادی دهانه رحم را شناسایی و با برداشتن آنها از ابتلا به سرطان دهانه رحم پیشگیری کرد. دهانه رحم یا سرویکس یک معبر باریک بین رحم و واژن است. علت اصلی سرطان دهانه رحم نیز ویروس زگیل تناسلی یا پاپیلوم انسانی (HPV) شناخته شده است.
 
پاپ اسمیر: انجام پاپ اسمیر پس از ازدواج و شروع اولین رابطه زناشویی، حداقل هر دو سال یک بار تا 30 سالگی توصیه می شود. از 30 سالگی به بعد نیز اگر نتیجه سه بار پاپ اسمیر پشت سر هم طبیعی باشد می توان هر سه سال یک بار آن را تکرار کرد. برای انجام پاپ اسمیر، پزشک با قرار دادن وسیله ای به نام اسپکولوم داخل واژن سعی می کند کانال واژن را باز کند و آن را به خوبی بررسی کند. توجه داشته باشید که 72 ساعت قبل از انجام آزمایش باید از شست وشوی داخل واژن با آب و مواد ضدعفونی کننده پرهیز کنید. این آزمایش همچنین نباید در دوران قاعدگی یا خونریزی فعال انجام شود.
 
تست HPV: از 30 سالگی باید هر پنج سال یک بار همراه پاپ اسمیر، تست تشخیصی ویروس HPV را نیز انجام دهید. برای این منظور پزشک پس از قرار دادن اسپکولوم داخل واژن با استفاده از وسیله کوچکی از سلول های دهانه رحم نمونه برداری می کند و آن را برای آزمایشگاه می فرستد تا هرگونه تغییر سلولی منجرشونده به سرطان مشخص شود. از این طریق همچنین می توان سایر بیماری های مقاربتی را تشخیص داد.
از 65سالگی به بعد نیز اگر مرتب بررسی شده باشید و خطری برای سرطان نداشته باشید، شاید دیگر احتیاجی به این تست نباشد. با این حال بهتر است در این مورد از پزشک خود سوال کنید. اگر هم دهانه رحم تان را خارج کرده اید لازم نیست این تست را انجام دهید اما باید سالی یک بار توسط متخصص زنان معاینه شوید.
 

 
3. اگر می خواهید استخوان های محکمی داشته باشید … سنجش تراکم استخوان خانم ها با ورود به سن یائسگی و کاهش ترشح هورمون ها در خطر پوکی استخوان قرار می گیرند. کاهش تراکم استخوان باعث می شود فرد با کوچک ترین ضربه، زمین خوردن یا حتی یک عطسه شدید دچار شکستگی استخوان شود! خبر خوب اینکه پوکی استخوان قابل پیشگیری و قابل درمان است. خانم ها از 65 سالگی باید حداقل یک بار سنجش تراکم استخوان را انجام دهند. بعد از آن همزمان تکرار آزمایش در هر فرد بستگی به تراکم استخوان و عوامل خطرساز زندگی اش دارد. برای انجام تست DXA باید روی تخت دراز بکشید.
 
سپس دستگاه اسکن با استفاده از دوز پایین اشعه ایکس از استخوان های خاصی در بدن تان عکسبرداری می کند. این تست می تواند قدرت استخوان را بسنجد و احتمال شکستگی را در آینده تخمین بزند. همچنین می توان در روند درمان پوکی استخوان از آن بهره برد.
 
4. اگر می خواهید از سرطان روده در امان بمانید …  کولونوسکوپی و س

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید