بررسی خودرو
بررسی خودرو

آغاز تولید سمند سورن EF7 توربوشارژر گروه خودروسازی ایران خودرو

آغاز تولید سمند سورن EF7 توربوشارژر 
 گروه خودروسازی ایران خودرو

آغاز تولید سمند سورن EF7 توربوشارژر
گروه خودروسازی ایران خودرو با طراحی و توسعه فناوری توربوشارژر بر روی موتورهای EF7 و نصب آن بر روی خودروی سمند سورن، به جمع خودروسازان صاحب تکنولوژی موتورهای توربوشارژر پیوست.
قائم مقام معاون توسعه محصولات جدید ایران خودرو عنوان کرد که تولید انبوه موتورهای توربوشارژر بر روی سمند سورن یک جهش صنعتی و نمادی علمی و فناوری روز جهان به شمار می‌آید که به تازگی ایران خودرو موفق به دستیابی به آن شده است.
کیوان وزیری نیز در آیین آغاز تولید موتورهای انبوه توربوشارژر، فناوری توربوشارژر را از آخرین روش‌های بهبود عملکرد کیفیت موتورها دانست و افزود که با استفاده از این نوع سیستم بر روی موتورها، می‌توان به قدرت و گشتاوری بالاتر دست پیدا کرد. تا حدودی که با ورود 30 برابری هوا به موتور برای انجام عمل احتراق، موجب بهبود 40 درصدی راندمان پیشرانه هم شده است.
مدیر پروژه موتور توربوشارژر EF7 هم خلاقیت، نوآوری، اهداف، مسولیت‌های اجتماعی و در آخر هم رضایت مشتری را از نتایج توسعه این پیشرانه عنوان کرد و افزود که موتور توربوشارژر EF7 فعلی 1700 سی سی با مصرف 7.3 لیتری سوخت در هر صد کیلومتر، می‌تواند قدرتی 155 اسب بخاری و گشتاوری 215 نیوتن متری را تولید کند که در عمل قدرتی معادل یک پیشرانه 2400 سی سی در حالت تنفس طبیعی در قبال مصرف سوخت یک پیشرانه 1600 سی سی دارد.

سمند توربوشارژ روی خط تولید رفتمدیر پروژه موتور EF7 توربوشارژر همچنین در ادامه افزود که 36 تا 40 درصد افزایش توان، 40 درصد افزایش گشتاور، 7 درصد کاهش مصرف سوخت و 13 درصد کاهش آلایندگی‌های خروجی این موتور، از نتایج توربوشارژردار شدن و بروزرسانی موتور EF7 است.
قائم مقام معاون توسعه محصولات ایران خودرو همچنین افزود که در کنار توسعه فناوری توربوشارژر و علاوه بر اضافه شدن آن به مجموعه، دیگر قسمت‌های این سمند سورن اعم از گیربکس، سیستم سوخت رسانی، سیستم مدیریت سوخت، سیستم هوارسانی، سیستم اگزوز، سیستم خنک کاری و در آخر هم سیستم برق و الکترونیکی این موتور بازطراحی شده است تا مطابق با استانداردهای موتورهای توربوشارژر باشد.

عکس: ایسنا

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید