هر روز!
هر روز!

آلبومی از زیباترین تصاویر نجومی 2015 آلبومی از زیباترین تصاویر

آلبومی از زیباترین تصاویر نجومی 2015
آلبومی از زیباترین تصاویر نجومی 2015 : آلبومی از زیباترین تصاویر نجومی 2015
: آلبومی از زیباترین تصاویر نجومی 2015
در روزهای پایانی سال 2015 مجله تایمز برخی از این رویدادهای جالب را انتخاب کرده که زیبایی های فضا را به نمایش گذاشته اند.
بنا به گزارش : ستاره فراری ستاره ولف رایه WR 124 در تصویر 1 که اکنون به یک سحابی خیره کننده تبدیل شده، بسیار داغ و درخشان است و با سرعت بالایی -200 کیلومتر بر ثانیه - در فضا حرکت می کند.

 تصویر 1 - ستاره فراری
جت های سوسو زننده تصویر 2 به نمایش جزئیاتی از درون بالهای سحابی PN M2-9 (جت دوقلو) پرداخته است. این جتها توسط هسته ستاره ای در مرکز سحابی منتشر می شود که در حال مرگ است اما شکل عجیب آن ها به دلیل جفت دوم این ستاره است. با گردش این دو ستاره به دور هم، جریان سحابی در حال گسترش شکل می گیرد.

 تصویر 2 - جت های سوسو زننده
عواقب پس از تصادم کهکشان مارپیچی NGC 428 در پی تصادمی با کهکشان دیگر بطور کامل از شکل اولیه خارج شد و همه ساختار آن به هم ریخت. در تصویر 3 هابل از این کهکشان، بخشهای صورتی رنگ شامل مناطق شکل گیری ستاره هستند که با بسته های گاز ایجاد شده توسط دو کهکشان بوجود آمده اند.

 تصویر 3 - عواقب پس از تصادف
تالاب درخشان تصویر 4 سحابی تالاب که به مسیه 8 نیز معروف است، با جزئیات بیش از پیش به نمایش این جسم زیبای کهکشانی پرداخته است. در مرکز سحابی، شکل گیری ستارگان و بادهای ستاره ای باعث ایجاد اشکالی در غبار تاریک شده است.

 تصویر 4 - تالاب درخشان
نگاهی دزدانه به قمر تیتان قمر تیتان که بزرگترین قمر سیاره زحل است، از جوی مه آلود برخوردار بوده که مشاهده سطح آن ها را در طیف مرئی مشکل ساخته است. تصاویر ترکیبی از سطح توسط طیف سنج نزدیک مادون قرمز کاوشگر کاسینی ثبت شده اند که می تواند به داخل ابرها نفوذ کند. (تصویر 5)

 تصویر 5 - نگاهی دزدانه به قمر تیتان
فرصت سلام می رساند! کاوشگر کنجکاوی بخوبی به کار خود ادامه می دهد اما سال 2015، یازدهمین سال حضور کاوشگر فرصت در مریخ بود که همچنان در این سیاره به کار خود ادامه می دهد. در تصویر 6، بازوی رباتیک فرصت در حال بررسی شکل یک سنگ به نمایش درآمده است.

 تصویر 6 - فرصت سلام می رساند!
مانگالیان تاکنون تصاویر زیادی از سیاره مریخ منتشر شده اما تصویر 7 که توسط مدارگرد مریخ هند موسوم به مانگالیان به نمایش درآمده، بسیار چشمگیر است. این پروژه تنها 74 میلیون دلار هزینه در برداشته که در مقایسه، مدارگرد ماون ناسا نزدیک به 671 میلیون دلار هزینه داشته است.

 تصویر 7 - مانگالیان
جریان آب در مریخ در سال 2015 محققان از وجود جریانات آب در سیاره سرخ خبر دادند و در تصویر 8 می توان تونلها و جویبارهایی را که نشانگر جریان آب شور در مریخ هستند، مشاهده کرد.

 تصویر 8 - جریان آب در مریخ
هابل تولدت مبارک! در ماه آوریل امسال تلسکوپ فضایی هابل بیست و پنجمین سال خود را در فضا جشن گرفت. برای بزرگداشت این رویداد، تصویر بسیار زیبای شماره 9 از خوشه ستاره ای عظیم Westerlund 2 در داخل سحابی Gum 29 به نمایش گذاشته شد. این تصویر خانه برخی از درخشان ترین و داغ ترین ستارگان کهکشان راه شیری را نشان داده است.

 تصویر 9 - هابل تولدت مبارک!
سلام پلوتو کاوشگر فضایی نیوهورایزنز پس از نزدیک به یک دهه سفر سرانجام امسال به سیاره کوتوله پلوتو رسید و تصاویر بسیار زیبایی از آن را به نمایش گذاشت. (تصویر 10)

 تصویر 10 - سلام پلوتو
گذر سیاره ناهید گذر سیاره ناهید از مقابل خورشید یکی از رویدادهای نادر در منظومه شمسی است. آخرین بار این رویداد در سال 2012 اتفاق افتاد و امسال ناسا مقاله ای را به همراه جزئیاتی که توانسته بود از بررسی جو سیاره در برابر نور خورشید بدست بیاورد، منتشر کرد. چنین گذری تا سال 2117 تکرار نخواهد شد. (تصویر 11)

 تصویر 11 - گذر سیاره ناهید
بزرگترین تصویر از کهکشان راه شیری ممکن است در نگاه اول بنظر نرسد اما تصویر 12، بزرگترین نمونه ثبت شده از کهکشان راه شیری است که از حدود 46 میلیارد پیکسل و 194 گیگابایت تشکیل شده است. دپارتمان فیزیک نجومی دانشگاه روهر بوخوم توانسته حداقل 50 هزار جسم جدید متغیر را تا به امروز شناسایی کند.

 تصویر 12 - بزرگترین تصویر از کهکشان راه شیری
سحابی دست خدا سحابی CG4 (دست خدا) بسیار سرد و تاریک بوده اما ستارگان جدید در مرکز آن در حال شکل گیری هستند. در این تصویر تلسکوپی بزرگ (13)، سحابی کوچک با نور ستارگان اطرافش روشن شده است.

 تصویر 13 - سحابی دست خدا
لبخند ستاره ای گاهی خاصیت عدسی گرانشی باعث تقسیم شدن یک ابرنواختر به چهار تا شده و گاهی اوقات نور به گونه ای خم می شود که تصور وجود یک چهره خندان در میان ستارگان ایجاد می شود. (تصویر 14)

 تصویر 14 - لبخند ستاره ای
تولد یک ستاره در تصویر طیف سنج مادون قمر و آرایه دوربین سازمان فضایی اروپا یک جفت جت قوی از یک پیش ستاره و قرص برافزایشی آن به ناحیه HH 212 در صورت فلکی اوریون پرتاب شده است. این دوربین اکنون از رده خارج شده است. (تصویر 15)

 تصویر 15 - تولد یک ستاره
آسمان بیگانه هیچ چیز مانند غروب خورشید نمی تواند مریخ را به یک سیاره بیگانه تبدیل کند که برخلاف زمین باعث آبی شدن آسمان می شود. این امر بخاطر جو نازک سیاره و وجود ذرات غبار در آن است که باعث می شود نور آبی زمانی که خورشید در نزدیکی افق قرار دارد از نفوذ موثرتری برخوردار شود. (تصویر 16)

 تصویر 16 - آسمان بیگانه
ستاره نوترونی هاله رنگی اطراف این جسم در تصویر 17 با چشم غیرمسلخ قابل مش

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید