هر روز!
هر روز!

آمریکا به دنبال جلب رضایت اروپا برای افزایش محدودیت ها بر

آمریکا به دنبال جلب رضایت اروپا برای افزایش محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران است
بنا بر گفته منابع آگاه دیپلمات های آمریکایی در حال مشورت با مقامات اروپایی هستند تا از میزان رضایت آنها در مورد این که محدودیت های غنی سازی اورانیوم ایران که قرار است بین سال های 2025 تا 2030 منقضی شود، آگاه شوند.
به گزارش : منتقدان برجام معتقدند که این جنبه از توافق که ایران طی کمتر از 10 سال آینده قادر خواهد بود تا یک بار دیگر سانتریفیوژهای خود را با محدودیت های کمتری نسبت به محدودیت های کنونی فعال کند، یکی از بزرگ ترین نقض های توافق هسته ای است.
تیلرسون که تا کنون آتش خشم ترامپ نسبت به برجام را کاهش داده است و باعث تایید پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ در دو دوره سه ماه شده است، باید تا پیش از ماه اکتبر پیشنهادها و نظرات خود را به ترامپ ارائه دهد.
دونالد ترامپ پیش تر اعلام کرده است که در ماه اکتبر برای بار سوم پایبندی ایران به برجام را تایید نخواهد کرد.
بنا بر اعلام منابع آگاه که خواسته اند تا نامشان فاش نشود، وزیر خارجه آمریکا و دیگر مقامات ارشد دولت ترامپ بر این باورند که ماندن در برجام در نهایت بهتر از خروج از آن است، چرا که دیدگاه کنونی جامعه جهانی به ایران آن است که این کشور به متن توافق به دست آمده با آمریکا و 5 کشور دیگر پایبند مانده است. اگرچه تیلرسون و دیگر مقامات راه سختی را برای قانع کردن ترامپ به اعلام پایبندی ایران به برجام در پیش دارند.
ترامپ در ماه جولای به روزنامه وال استریت ژورنال گفته بود که اگر به میل من بود، من عدم پایبندی ایران به برجام را 180 روز پیش اعلام می کردم. اکنون تیلرسون در حال بررسی آن است که متحدان اروپایی آمریکا بر سر افزایش محدودیت های برنامه هسته ای ایران توافق خواهند کرد.
با توجه به اینکه دولت ترامپ در حال بازبینی سیاست خود در قبال ایران است، اغلب مقامات دولت ترامپ و تیلرسون توافق هسته ای را به عنوان یک استراتژی وسیع تر برای مقابله با اقدامات بر هم زننده ثبات در خاورمیانه می دانند.
به گزارش ایسنا، با نزدیک شدن به موعد سومین اعلام پایبندی ایران به برجام از سوی آمریکا، رسانه های آمریکایی سعی بر تشدید فضا علیه ایران برجام دارند.
مقامات آمریکایی و رسانه های همسو با دولت ترامپ تلاش دارند تا به هر شکل پای کشورهای اروپایی عضو گروه 1+5 و نیز کشورهای عربی منطقه را به سیاست های خود علیه ایران باز کنند.
به گزارش ایسنا، ژرارد آرو سفیر پاریس در واشنگتن در واکنش به گزارش چند روز گذشته شبکه بلومبرگ با عنوان "هنر مذاکره مجدد درباره توافق هسته ای" پیامی در صفحه توییتر تو خود منتشر و بار دیگر تاکید کرد: فرانسه از بازگشایی (پرونده) توافق هسته ای با ایران حمایت نمی کند. این توافق باید به طور دقیق همان گونه که هست، اجرا شود. چند بار باید این مساله را تکرار کنیم.
وی در پیام دیگر نوشت: هر کسی که حتی به صورت سطحی از مذاکرات (هسته ای) مطلع بوده، می داند که پیشنهاد بازگشایی آن یک بن بست است.
سفیر فرانسه همچنین در پیامی دیگر به توییت مارک دوبوویتز رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی ها پاسخ داد که نوشته است، آن را تکمیل کردن، اصلاح کردن یا هر چیز دیگر که بنامید، می دانیم که شما خواستار رسیدگی به سناریوهای بعد از سال 2025 (زمان پایان محدودیت های برنامه هسته ای ایران طبق توافق) و موشک ها هستید.
دوبوویتز در این پیام توییتری به اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه اشاره کرده است که گفته بود: توافق هسته ای با ایران می تواند با رسیدگی به آنچه پس از سال 2025 اتفاق می افتد و موضوع موشک های بالستیک ایران تکمیل شود.
ژرارد آرو در پاسخ به دوبوویتز نوشت: اگر شما می دانید که ما چه می خواهیم، من فکر می کنم که دیگر حرفی نمی توانم بزنم. بحث تمام است.
وی افزود: فاقد تردید امضاکنندگان توافق هسته ای شامل آمریکا در ماه ژوئیه و آژانس بین المللی انرژی اتمی به این نتیجه رسیده اند که ایران به تعهداتش پایبند است.
این دیپلمات فرانسوی علاوه بر این در واکنش به گزارش بلومبرگ که در آن آمده بود، پاریس و لندن از تحت فشار قرار دادن ایران برای موضوع پایان محدودیت های پس از پایان 2025 و برنامه موشکی این کشور حمایت می کنند، در یک پیام نوشت: اجازه دهید همین جا متوقفش کنیم. شما بهتر از من می دانید که فرانسه چه می خواهد. شما به من نیازی ندارید. من گفته بودم که از بازگشایی موضوع حمایت نمی کنیم، اما بر این اساس می توانیم درباره دیگر مسائل گفت وگو کنیم.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید