مسیر سبز
مسیر سبز

آموزش برطرف کردن کرش فایرفاکس دنیای فناوری اطلاعات: خرابی های

آموزش برطرف کردن کرش فایرفاکس 
 دنیای فناوری اطلاعات: خرابی های

آموزش برطرف کردن کرش فایرفاکس
دنیای فناوری اطلاعات: خرابی های فایرفاکس می تواند دلایل زیادی داشته باشد که برای برطرف کردن برخی از این خرابی ها می توانید از حالت Safe mode و گزینه ی Reset firefox استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که تمام خرابی های فایرفاکس از این طریق حل نمی شوند اما در بسیاری از موارد کارساز است.


خرابی های فایرفاکس می تواند دلایل زیادی داشته باشد

یکی از علت های شایع خرابی برای مرورگر فایرفاکس، وجود Add-on هایی است که بروز نیستند. (منظور از add-on برنامه هایی است که به منظورهای مختلف روی فایرفاکس نصب هستند مثل افزونه ها)

استفاده از حالت Safe mode

همانطور که گفتم فایرفاکس دارای گزینه ای به نام safe mode است که بدون اینکه هیچ یک از Add-on ها اجرا شوند، فایرفاکس را اجرا خواهد کرد و می تواند برخی خرابی ها را که به دلیل آپدیت نبودن Add-on ها بوجود آمده اند، برطرف کند.

برای این کار به منوی فایرفاکس رفته و از منوی Help گزینه ی …Restart with add-ons dsiabled را انتخاب کنید.


از منوی Help گزینه ی …Restart with add-ons dsiabled را انتخاب کنید.

حال اگر مشکل خرابی مرورگر برطرف شد، پس مشکل از یکی از Add-on ها است و برای پیدا کردن آن Add-on که باعث بوجود آمدن مشکل شده است می توانید Add-on ها را یکی یکی غیرفعال کنید و ببینید که با غیرفعال کردن کدامیک مشکل برطرف می شود. پس از یافتن آن یا آن را آپدیت کنید و یا ان را غیرفعال کنید.

استفاده از امکان Reset

هر مرورگر، اطلاعات کاربر خود را در یک پروفایل ذخیره می کند و مشکلی که برای فایرفاکس پیش آمده، ممکن است برای پروفایل بوجود آمده باشد. با استفاده از گزینه ی Reset، فایرفاکس یک پروفایل جدید برای شما تشکیل می دهد اما خوشبختانه تمام بوکمارک ها، تاریخچه، پسورد های ذخیره شده و کوکی ها را به آن منتقل خواهد کرد ولی باید قید افزونه های نصب شده، تم ها و موتور های جستجو را بزنید.

برای ریست کردن فایرفاکس به منوی آن بروید و از منوی Help گزینه ی Troubleshooting Information را انتخاب کنید.


از منوی Help گزینه ی Troubleshooting Information را انتخاب کنید.

در صفحه ی باز شده بر روی گزینه ی Reset Firefox کلیک کنید.


بر روی گزینه ی Reset Firefox کلیک کنید.

این کار به احتمال زیاد مشکل شما را حل خواهد کرد. اما اگر پس از نصب افزونه ها دوباره فایرفاکس دچار خرابی شد، مطمئنا اشکال از یکی از افزونه هاست. پس یک بار دیگر فایرفاکس را ریست کنید و برای پیدا کردن افزونه ی دارای مشکل، افزونه ها را یکی یکی نصب کنید.

غیرفعال کردن hardware acceleration

مرورگر فایرفاکس برای به نمایش درآوردن متن ها و دیگر اجزاء صفحات وب، از کارت گرافیک استفاده می کند. این کار باعث سرعت بیشتر در لود شدن صفحات وب می شود. اما در برخی از موارد ممکن است خرابی های فایرفاکس به دلیل عدم سازگاری فایرفاکس با درایور کارت گرافیک یا کارت گرافیک باشد. پس اگر هیچ کدام از روش های بالا جواب نداد بهتر است گزینه ی hardware acceleration را غیرفعال کنید که با اینکار فایرفاکس از کارت گرافیک استفاده نخواهد کرد.

برای این کار به منوی فایرفاکس بروید و گزینه ی Options را انتخاب کنید.

در صفحه ی Options به تب Advanced رفته و تیک کنار گزینه ی Use hardware acceleration when availabled را بردارید.


تیک کنار گزینه ی Use hardware acceleration when availabled را بردارید

مدتی پس از این کار مرورگر را دوباره اجرا کنید و اگر مشکل رفع شده بود بهتر است درایور کارت گرافیک خود را آپدیت کنید و hardware acceleration را دوباره فعال کنید. بعد اگر دوباره مشکل بوجود آمد کلا بیخیال hardware acceleration شوید.

به دنبال بدافزارها بگردید

یکی از دلایل خرابی فایرفاکس می تواند وجود بدافزارها و ویروس ها باشد؛ پس بهتر است کامپیوتر خود را با یک آنتی ویروس اسکن کنید.


آنتی ویروس مایکروسافت در حال اسکن کردن یک کامپیوتر شخصی

آپدیت نرم افزار

همانطور که گفتم آپدیت نبودن Add-on ها یکی از شایع ترین علل خرابی هاست که در اینجا می توانید برای آپدیت کردن آنها اقدام کنید.

plug-in ها: plug-in ها نوعی از Add-on ها هستند که برای آپدیت کردن آنها به این صفحه مراجعه کنید. در اینجا پلاگین های شما اسکن خواهند شد و اگر آپدیت نباشند می توانید از همین صفحه برای آپدیت کردن آنها اقدام کنید.

افزونه ها: برای آپدیت کردن آنها به منوی فایرفاکس بروید سپس بر روی Add-on کلیک کنید و بعد تب Extensions را انتخاب کنید. بر روی آیکون ابزار کلیک کنید و گزینه ی Check for updates را انتخاب کنید تا آپدیت افزونه هایی که آپدیت نیستند پیدا شوند و آن آپدیت ها را نصب کنید.


آپدیت نبودن Add-on ها یکی از شایع ترین علل خرابی فایرفاکس است

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید