هر روز!
هر روز!

آموزش تربیت فرزندان بعد از طلاق + نکات مهم فرزندپروری

آموزش تربیت فرزندان بعد از طلاق + نکات مهم فرزندپروری

آموزش تربیت فرزندان بعد از طلاق + نکات مهم
فرزندپروری مشترکب هترین شیوه تربیتی فرزندان بعد از طلاق ، فرزندپروری مشترک است  .زیرا از این طریق فرزندان پی می برند که برای شما مهمتر از مسائل و  اختلافاتی هستند که منجر به طلاق شده است و متوجه این موضوع می شوند که پدرو مادرشان آنها را دوست دارند و این دوست داشتن از اتفاقاتی که صورت گرفته مهم تر است . اگر شیوه  فرزندپروری شما اشتراکی باشد فرزندان بعد از طلاق هم احساس امنیت دارند ، به والدین خود اعتماد دارند و شاید طلاق را بهتر بپذیرند . آنها از حل مسئله درک بهتری پیدا می کنند زیرا می بینند والدین آنها با وجود جدایی برای تربیت فرزندانشان تلاش و همکاری می کنند و این گونه فرزندان یاد می گیرند چگونه با آرامش  و به طور مؤثر مشکلاتی را که دارند حل کنند.
به گزارش : آموزش تربیت فرزندان بعد از طلاق + نکات مهم : آموزش تربیت فرزندان بعد از طلاق + نکات مهم آموزش تربیت فرزندان بعد از طلاق + نکات مهم
: آموزش تربیت فرزندان بعد از طلاق + نکات مهم
بعد از طلاق تربیت فرزندان در معرض خطر است و والدین ممکن است دچار یک سری اشتباهات شوند که می تواند به فرزندانشان آسیب جدی برساند. مثلا به هیچ عنوان والدین نباید رابطه فرزندشان را با والد دیگر خراب کنند یا از فرزند برای بازگشت یا اذیت همسر سابق خود استفاده کنند. یکی از بدترین کارهایی که والدین  می توانند با فرزندانشان بکنند انتقال نمی ها و عوامل آزارنده ای است که عاملش احتمالا همسر سابق بوده است ، مخصوصا زمانی که کودک از نظر ظاهری و یا رفتاری با همسر سابق مشابهت داشته باشد. از دیگر اشتباهات والدین که آسیب جدی به کودک می رساند ، این است که با کودک به خاطر نیاز داشتن به کمک مانند بزرگسالان رفتار کنند و وظیفه فردی بزرگسال را به او بدهند. به طور کلی باید از بروز چنین اشتباهاتی توسط والدین جلوگیری شود زیرا می تواند صدمات جبران ناپذیری به کودک بزند.
خشم و دعوا با هم را کنار بگذارند والدین به خاطر فرزندان باید خشم و احساسات منفی  و آسیب های روانی در زندگی مشترک قبلی را درنظر نگیرند، درست است که این کار بسیار دشوار است  ولی اگر می خواهند فرزندپروری صحیحی داشته باشند و میزان آسیب وارد شده به کودکانشان به حداقل برسد مجبورند که این کار را انجام دهند. برای این کار لازم است احساساتشان را از رفتارشان جدا کنند ، خشم آنها می تواند با تمرکز به اهداف فرزندشان به آرامش تبدیل شود . حتی ممکن است هرگز نتوانند خشم و ناراحتی شان را از بین ببرند اما باید بتوانند آن را از فرزندشان جدا کنند ،آنها احساسات و خاطرات شخصی هستند نباید به فرزندانشان مربوط شود.
آرام بودن درزمان برخورد با همسر سابق خود که تنش های زیادی با او داشته اید ممکن است دشوار به نظر برسد اما با تکنیک های سریع کاهش استرس مثل تنفس عمیق ، می توانید یاد بگیرید که خود را کنترل کنید.زیرا این ارتباط برای تربیت صحیح فرزندانتان ضروری است . لزومی ندارد ارتباط همیشه مستقیم و کلامی باشد گاهی از طریق پیامک یا ایمیل می توانید این ارتباط را داشته باشید و با او مانند یک همکار صحبت و برخورد کنید.
آموزش تربیت فرزندان بعد از طلاق + نکات مهم
باید خطوط هماهنگی برای فرزند خود بگذارید که چه در خانه ی شما و یا والد دیگر باشد موظف به رعایت آن خطوط باشد . مثلا درمورد تکالیف درس و … به نقطه مشترکی با همسر سابق خود برسید. اصول انضباطی مشترک باید درهر دوخانه حاکم باشد . درمورد جریمه و پاداش یک خط مشی مشترک رعایت شود. مثلا محرومیت از رفتن به پارک به خاطر رفتار نامناسب ، برنامه ریزی برای ساعات انجام تکالیف و خواب و برنامه روزانه هم درهر دو خانه باید مشترک باشد. تصمیمات مهم برای فرزندان نیز باید به صورت مشترک گرفته شود. حتی درمورد مسائل پزشکی و مدرسه و مسائل مالی فرزندانتان نیز باید با همسر سابق خودتبادل نظر داشته باشید و به طور مشترک مسائل را حل کنید.
به طور کلی داشتن محیط امن و سازنده و مورد علاقه کودک اصل اول تربیت مناسب و کار آمد می باشد. محیط امن یعنی پدر و مادر از آرامش بالایی درزمینه تربیت فرزند خود برخوردار باشند و کودک با کمترین آسیب به فعالیت خود درطول روز ادامه دهد. هم چنین از تشویق برای همه کودکان باید استفاده کرد، چه کلامی و چه غیر کلامی زیرا زمانی که می خواهیم کودک یک رفتار جدید را شروع کند،  استفاده از پاداش کاربرد زیادی دارد و باعث تقویت یادگیری رفتار می شود.
بعضی باورها در زمینه تربیت کودکان هم می تواند بسیار مخرب باشد مثل وقتی که تعدادی از والدین فکر      می کنند کودک بعضی رفتارها را انجام می دهد که آنها را اذیت کند ، بسیاری از والدین انتظارات غیرواقع بینانه ای از کودکان خود دارند که با سطح رشد کودک متناسب نیست مثل اینکه کودک دو ساله به خوبی یک بزرگسال بتواند قاشق و چنگال به دست بگیرد و به تمیزی بزرگسالان غذا بخورد. حتی گاهی والدین توقع زیادی از کودکشان دارند که کودک باید عالی و کامل باشد و این باور درستی نیست زیرا کودک کم کم رشد می کند و با فرزندپروری صحیح رفتار درست را یاد می گیرد. در مجموع کودکان حساس هستند و کودکان طلاق حساس تر والدین بهتر است در مورد مسائل  بعد از طلاق از مشاور خانواده و متخصص کمک بگیرند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید