هر روز!
هر روز!

آیا از مراجعه به متخصص زنان می ترسید؟ آشنایی با

آیا از مراجعه به متخصص زنان می ترسید؟ آشنایی با

آیا از مراجعه به متخصص زنان می ترسید؟
آشنایی با اهمیت معاینات دوره ای مخصوص زنان بسیاری از خانم ها به دلیل ترس یا خجالت، معاینات دوره ای مخصوص زنان را به تعویق می اندازند. کم نیستند خانم هایی که به 30سالگی می رسند و هنوز یک بار هم به مطب متخصص زنان مراجعه نکرده اند! این ترس و نگرانی بی مورد احتمال ایجاد عوارض و خطر پیشرفت انواع بیماری های زنانه را بالا می برد. برای مثال ممکن است فرد مبتلا به ویروس زگیل تناسلی شده باشد و در عین حال علامتی از خود نشان ندهد در حالی که شاید این ویروس باعث تغییراتی در دهانه رحم او شده باشد و بعد از چند سال تازه متوجه شود به سرطان پیشرفته دهانه رحم مبتلا شده است.
به گزارش : نکته مهم اینکه اگر زودتر به مطب متخصص زنان مراجعه کرده بود خیلی راحت می توانست در مراحل اولیه سرطان، آن را ریشه کن کند. پس اجازه ندهید ترس و وحشت از معاینات، سلامت تان را به خطر بیندازد. همین امروز از یک متخصص زنان وقت بگیرید. در این مقاله دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی به شما در مورد دلایل مراجعه به متخصص زنان و شیوه انجام انواع معاینات و آزمایش های مختلف زنانه توضیح می دهد.
: آیا از مراجعه به متخصص زنان می ترسید؟
مشکلی ندارید؟ باز هم باید چک شوید!
خانم ها از زمان بلوغ می توانند مراجعه به متخصص پزشک زنان را آغاز کنند چراکه امروزه بیماری های زنانه از جمله تخمدان پلی کیستیک، کیست های درموئید، کیست های ساده تخمدان و بی نظمی قاعدگی در میان نوجوانان شیوع بالایی پیدا کرده است. بعد از ازدواج نیز مراجعات پزشکی به متخصص زنان دیگر حالت اختیاری ندارد و باید به صورت سالانه انجام شود حتی اگر هیچ مشکلی نداشته باشید. در این مراجعات معمولا معاینه و سونوگرافی سینه، معاینه رحم و پاپ اسمیر انجام می شود.
تست سرطان دهانه رحم نیز امروزه از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است زیرا این بیماری بعد از سرطان سینه، دومین سرطان شایع زنان به حساب می آید بنابراین خانم ها باید در فواصل لازم همراه پاپ اسمیر، تست سرطان دهانه رحم هم انجام دهند تا در صورت لزوم تحت درمان قرار بگیرند. متخصصان زنان دوره پزشکی عمومی را گذرانده اند بنابراین می توانند آزمایش های کلی قند، چربی، کلیه، کبد و آزمایش های عفونی را برای بیمار درخواست کنند و در صورت لزوم او و همسرش را تحت درمان قرار دهند.
نیاز به بررسی هورمونی دارید اگر. . .
آزمایش های هورمونی معمولا برای افرادی درخواست می شود که دچار نازایی، بی نظمی قاعدگی، ریزش موی سر و افزایش موهای زائد شده اند. این آزمایش ها باید در روز دوم یا سوم قاعدگی انجام شود زیرا هورمون ها در بدن خانم ها هر ماه افت و خیزهای بسیار زیادی پیدا می کنند. همچنین بهتر است این آزمایش ها به صورت ناشتا انجام شوند به خصوص اگر می خواهید میزان هورمون پرولاکتین و TSH را بررسی کنید. کسانی که سقط های مکرر دارند نیز باید از لحاظ سیستم ایمنی و سیستم انعقادی بررسی شوند.
معاینه سینه چگونه انجام می شود؟
معاینه سینه مانند معاینه واژینال بهتر است از 18 سالگی شروع شود و توسط متخصصان زنان یا جراحان صورت گیرد. این معاینه باید با کف دست و کف انگشتان انجام شود زیرا بافت سینه غیر یکنواخت است و اگر با نوک انگشتان آن را معاینه کنیم به اشتباه فکر می کنیم توده ای در آن وجود دارد. برای شروع معاینه فرد باید دست هایش را باز کند و روی سر بگذارد تا بتوانیم هر دو سینه را با هم مقایسه کنیم و هرگونه تغییر شکل، اندازه، رنگ و فرورفتگی در بافت آن را تشخیص دهیم. سپس باید با کف انگشتان و کف دست به صورت دورانی دور تا دور سینه و همچنین قسمت های نزدیک به هاله آن را بررسی کنیم. اگر توده ای زیر دست تان حس کردید بدانید این توده ها اغلب خوش خیم و از نوع کیست یا فیبروآدنوم هستند. به هر حال در صورت پیدا کردن توده فرد باید سونوگرافی انجام دهد. اگر هم توده خیلی بزرگ باشد باید ماموگرافی شود. توجه داشته باشید با معاینه دست فقط می توان توده های نزدیک به یک سانتی متر و بزرگ تر را تشخیص داد اما ماموگرافی می تواند توده های یک میلی متری را هم تشخیص دهد.
علاوه بر معاینه سینه باید ناحیه زیر بغل را هم بررسی کرد اما برعکس سینه این ناحیه را باید با نوک انگشتان معاینه کرد. در این مورد نیز اگر توده ای زیر دست تان حس کردید، نگران نشوید زیرا غدد لنفاوی زیر بغل اغلب به دلیل زخم شدن دست یا عفونت انگشتان و. . . ورم می کنند. با این حال اگر در سینه تان توده احساس کردید و همزمان با آن متوجه برجستگی غدد لنفاوی زیر بغل شدید باید در اسرع وقت به جراح مراجعه کنید و تست ها و ماموگرافی های لازم را انجام دهید. فراموش نکنیدکه معاینه سینه در دستور کار متخصصان زنان است اما جراحی های سینه برعهده جراحان عمومی است.
آغاز ماموگرافی از 35 سالگی
انجام سونوگرافی و ماموگرافی سینه در گذشته از 40 سالگی توصیه می شد اما الان در کنگره های ایران سن شروع این آزمایش ها 35 سالگی اعلام شده است زیرا شیوع سرطان سینه در همه جوامع از جمله ایران افزایش پیدا کرده است. اهمیت این موضوع برای افرادی که در فامیل درجه یک شان از جمله مادر، خواهر، خاله و عمه سابقه سرطان سینه دارند، دوچندان می شود. این افراد باید پنج سال قبل از سن ابتلای اعضای خانواده خود به سرطان، ماموگرافی انجام دهند حتی اگر زیر 35 سال داشته باشند. لازم به ذکر است که ماموگرافی های جدید و دیجیتال اشعه بسیار کمی از خود ساطع می کنند، کمتر سینه ها را تحت فشار قرار می دهند و در عین حال دقت بالاتری دارند. در صورت لزوم نیز علاوه بر ماموگرافی برای فرد سی تی اسکن، ام آر آی و اسکن با تزریق یا بدون تزریق درخواست می شود.
بعد از یائسگی هم باید هر سال معاینه شوید
خانم های یائسه نیز باید برای بررسی پوکی استخوان، سرطان های تخمدان، رحم و سینه هر سال به متخصص زنان مراجعه کنند. ه

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید