هر روز!
هر روز!

آیا تمرینات کاردیو با عضله سازی در تضادند؟ متاسفانه بدنسازان

آیا تمرینات کاردیو با عضله سازی در تضادند؟ متاسفانه بدنسازان

آیا تمرینات کاردیو با عضله سازی در تضادند؟
متاسفانه بدنسازان در مورد ارتباط بین تمرینات کاردیو و عضله سازی، و در مورد اهمیت تمرینات کاردیو اطلاعات اشتباهی دارند . تمرینات کاردیو، بخش مهمی از سلامت بدن شما را تشکیل می دهند . این تمرینات، سلامت قلب شما را ارتقا می دهند، کالری و چربی می سوزانند، سیستم تنفسی شما را بهبود می بخشند، سطح اکسیژن در بافت های بدنتان را بالا می برند و غیره .
مادامی که تمرینات کاردیو را به درستی و به دلایل صحیح، جدای از باورهای افراد کوچه و خیابان انجام دهید، بخش مهمی از برنامه ی بدنسازی شما هم بحساب می آید . در ادامه ی این مطلب، پنج افسانه ای که درباره ی ارتباط بین تمرینات کاردیو با عضله سازی شایع است را خواهید خواند، البته در نقطه ی مقابل، حقیقت و باور علمی آن موضوع را نیز خواهید فهمید .
این، یکی از افسانه هایی است که هیچوقت نتوانستم با آن کنار بیایم . این باور، نه تنها اشتباه است، بلکه وقت اشخاصی که به این موضوع باور دارند را خیلی خیلی خواهد گرفت . افرادی که این افسانه در ذهن آنها نقش بسته است، پس از اتمام تمرینشان، ساعت ها وقتشان را روی تردمیل یا الپتیکال یا هر دستگاه دیگری صرف می کنند، چرا که فقط روی میزان کالری سوخته شان در حین تمرین تمرکز دارند .
اما در عوض، باید بر روی تمرینات کاردیوی اینتروال با شدت زیاد تمرکز کنند، تمریناتی که باعث خواهد شد در تمام روز کالری سوزی شان ادامه پیدا کند !
بگذارید این موضوع را اینچنین بررسی کنیم : ترجیح می دهید یک ساعت روی تردمیل وقت بگذارید و تنها ۴۰۰ کالری بسوزانید یا ترجیح می دهید تنها ۲۰ دقیقه روی تردمیل با شدت و سرعت بالا تمرین کنید اما در عوض در ۲۴ ساعت بعد از تمرینتان ۷۰۰ کالری بیشتر هم بسوزانید؟ این موضوع، دقیقا مثل این است که ۴۰۰ هزار تومانتان را در یک قوطی بگذارید و دربش را ببندید، یا آنرا در کاری سرمایه گذاری کنید که ۷۰۰ هزار تومان به شما بر می گرداند !
فرضیه ای که پشت این افسانه است، بنظر منطقی می رسد . اما کمن این فرضیه هم اشتباه و قابل اثبات است . تئوری این افسانه بدین صورت است که اگر تمرین کاردیو اولین کاری باشد که در صبح انجام می دهید، بدنتان مجبور خواهد شد تا برای تامین انرژی به سراغ ذخایر چربی برود، چرا که سوخت دیگری در بدنتان وجود ندارد .
ظاهرا این تئوری قابل قبول است، اما در حقیقت آن اتفاقی که بنظر می رسد نخواهد افتاد . تحقیقات نشان داده اند که تمرین کاردیو با شکم خالی می تواند باعث کاتابولیسم عضلاتتان شود (بدن بافت عضلات را تجزیه و از آنها بعنوان سوخت استفاده می کند ) و این اتفاق، چربی سوزی پس از ورزش، یا در اصل، افزایش سوخت و ساز بدن که نتیجه ی یک تمرین خوب است را هم محدود خواهد کرد .

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید