هر روز!
هر روز!

آیا رنگ ها تاثیر معنوی دارند؟ اثر روحی و معنوی

آیا رنگ ها تاثیر معنوی دارند؟ اثر روحی و معنوی

آیا رنگ ها تاثیر معنوی دارند؟
اثر روحی و معنوی رنگ ها روی ما و اطرافیان
1. مقدمه
به گزارش : همه ما از لحاظ رنگ ها انتخاب های مختلفی در روز انجام می دهیم. یک نمونه آن می تواند انتخاب رنگ لباسی باشد که آن روز می خواهیم بپوشیم. هر چند وقت یکبار لازم می شود که رنگ ملحفه های تختخوابمان را تغییر دهیم. یک زمان هایی هم لازم می شود تصمیم بگیریم دیوارهای خانه مان را چه رنگی کنیم.
: آیا رنگ ها تاثیر معنوی دارند؟
پژوهش های معنوی نشان می دهد که برحسب رنگی که انتخاب می کنیم (چه برای لباسمان باشد و چه محیط اطرافمان)، تاثیری معنوی دریافت خواهیم کرد. در این مقاله بعضی از این پژوهش ها درمورد تاثیر معنوی رنگ ها بر ما را برایتان عنوان خواهیم کرد.
2. رنگ ها چه تاثیر معنوی بر ما دارند؟
جهان هستی، در سطحی ناملموس، از سه مولفه ساتیا (Sattya)، راجا (Raja) و تاما (Tama) تشکیل شده است. پیشنهاد می کنیم برای اینکه درک بهتری از این مقاله به دست آورید، ابتدا کمی درمورد این مولفه ها مطالعه کنید.
همه رنگ ها هم با توجه به مولفه ناآشکارِ غالب بر آنها، به سه دسته ساتویک (sāttvik)، راجاسیک (rājasik) یا تاماسیک (tāmasik)، تقسیم بندی می شوند. ساتوا، بخش پاکی معنوی است، درصورتیکه راجا و تاما به ترتیب، اجزای عمل و جهل معنوی هستند. پوشیدن لباس هایی به رنگ ساتوا، به تمرین معنوی ما کمک می کند، در صورتیکه رنگ هایی که طبیعت راجا – تاما دارند، برای پیشرفت معنوی ما زیان آورند. پوشیدن لباس هایی که اجزای غالب آنها راجا – تاما است، باعث افزایش نوسانات معنوی منفی در اطراف ما می شوند. بنابراین، احتمال جذب انرژی های منفی در ما بالا خواهد رفت زیرا مولفه های غالب آنها نیز راجا – تاما است.
در ادامه لیستی از رنگ ها و تاثیرات معنوی آنها را آورده ایم. رنگ هایی که در جدول زیر به عنوان «کمک کننده» ذکر شده اند، به جذب نوسانات معنوی مثبت کمک می کنند، «مضر» نشان دهنده توانایی جذب نوسانات منفی، در عین حال منحرف کردن ما از نوسانات مثبت است.
همینطور که در جدول بالا مشاهده می کنید، رنگ هایی مانند سفید، زرد یا آبی، به تقویت پاکی معنوی محیط اطراف ما کمک می کنند، درحالیکه از طرف دیگر، رنگ سیاه، نوسانات مضری دارد که نه تنها انرژی های منفی را جذب می کند، بلکه هرگونه انرژی مثبت معنوی را هم دفع می کند.
دو تصویر زیر، اختلاف نوسانات معنوی رنگ های سفید و سیاه، وقتی به صورت لباس پوشیده می شوند را نشان می دهند. این تصاویر، به طور خاص، بر انرژی هایی که به واسطه این رنگ ها جذب یا دفع می شوند و تاثیر آن بر فردی که آنها را به تن دارد تمرکز دارند. این تصاویر، توسط خانم پریانکا لاتریکار (Priyanka Lotlikar) که حس ششم تکامل یافته دیداری دارند، رسم شده اند. این تصویر توسط دکتر آتاوال (Dr. Athavale) بررسی و تایید شده اند. طبق پژوهش های معنوی هر دو تصویرِ مجسم شده با نوسانات رنگ های سیاه و سفید، تا 80٪ صحیح هستند.
هردو تصویر، نشان دهنده نوسانات ماورایی جذب شده و بوجود آمده توسط رنگ های سیاه و سفید، به طور مجزا هستند. نوسانات نهایی منتشر شده و جذب شده توسط یک فرد ناشی از چند عامل است؛ مثل سطح معنوی، عیوب شخصیتی، وضعیت ذهنی در آن لحظه و همچنین انرژی های منفی که بر او تاثیرگذار بوده اند، مُدل و رنگ لباس و امثال آن.
3. چرا یک رنگ خاص را دوست داریم؟
در سطحِ فیزیکی: فرد، رنگی خاص را دوست دارد چون به رنگ پوست او می آید.
در سطحِ روانی: ذوق و سلیقه شخصی فرد در مورد یک رنگ خاص، می تواند با تغییر وضعیت روانی شخص تغییر کند. این تغییر وضع روانی بر پایه تغییرات وضعیتی است. مانند:
> مطابق با موقعیت: مردم ترجیح می دهند هنگام بیرون رفتن، رنگ های درخشان بپوشند. > مطابق با مراسم و فرهنگ: در مراسم خاکسپاری در برخی از فرهنگ ها لباسِ سیاه و در برخی دیگر لباس سفید پوشیده می شود. > مطابق با سنت: در بعضی کشورها، پوشیدن لباس سیاه برای وکلا یک سنت محسوب می شود. > مطابق با سن: مردم در دوران نوجوانی و ابتدای جوانی ممکن است به رنگ صورتی تمایل داشته باشند. در سنین بالاتر، این علاقه می تواند کاهش یابد. > وقتی رنگ، نشان دهنده چیزی خاص باشد:
– مدل و رنگ لباسی که یک فرد معروف می پوشد، معمولا بر لباس پوشیدن طرفدارانش تاثیر می گذارد. – مُد باشد. – ممکن است مردم یک رنگ خاص را نپسندند، چون یادآورِ قشرِ خاصی از جامعه است که آنها دوست ندارند.
در سطح معنوی:
> ناشی از طبیعت بنیانی: اینکه چرا افراد رنگ های خاصی را دوست دارند، بیشتر از هر چیز به نزدیکی این رنگ ها به طبیعتِ بنیانی آنها مربوط می شود. اگر طبیعت اصلی فردی ساتوایی باشد، رنگ های سفید یا آبی روشن را ترجیح می دهد. اگر طبیعت بنیانی او تاما باشد، رنگ سیاه را ترجیح می دهد.
> ناشی از تاثیر انرژی های منفی: فردی که تحت کنترل انرژی های منفی است، حتی در رنگ سیاه، نوسانات خوب می بیند. وقتی فرد تحت تصرف انرژی های منفی قرار دارد، هر چهار کالبد، به نام های، فیزیکی، ذهنی، عقلی و نفس از لحاظ معنوی ضعیف می شوند. اگر پریشانی برای مدتی طولانی باقی بماند، فرد به آرامی شخصیت اصلی خود را از دست می دهد. شخصیت موجود متصرف، پیشروی کرده و نقش غالب را در اعمال، علایق یا عدم علاقه های فرد بازی می کند که در رفتارِ شخص، منعکس می شود.
دستاورد مهم پژوهشه ای معنوی: گرایش به پوشیدن لباس رسمی سیاه یا لباس سیاه در زندگیِ روزمره، بیشتر به دلیلِ تحریک انرژیهای منفی بوجود آمده است که همچنان می کوشند موذیانه ذهن مردم را تحت تاثیر قرار دهند.
پوشیدن لباس سیاه، اطرافیان را هم تحت تاثیر قرار می دهد. اگر دو نفر تحت تاثیر انرژی های منفی باشند و لباس سیاه بپوشند، تنها به تبادل انرژی ناآشکارِ سیاه در بینِ دو انرژی

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید