هر روز!
هر روز!

آیا شما هم تنبل هستید؟ آیا شما هم تنبل

آیا شما هم تنبل هستید؟

آیا شما هم تنبل هستید؟
تنبلی از آن مشکلاتی است که همه ما با آن دست به گریبان هستیم، عده‌ای از ما می‌توانیم بر آن غلبه کنیم برای همه ما پیش آمده کارهایمان را از امروز به فردا می‌اندازیم. دلایل زیادی هم می‌توانیم برای این تصمیم‌مان بیاوریم. از سردرد گرفته تا مشغله‌های روزانه اما این دلایل فقط به یک نقطه ختم می‌شوند؛ تنبلی! برای اینکه متوجه شوید شما آدم تنبلی هستید یا خیر، تنها کافی است به این سؤال پاسخ دهید: آیا کار نیمه‌تمام دارید؟ اگر جواب‌تان مثبت است به‌طور قطع شما هم جزو انسان‌های تنبلی هستید که به بهانه‌های مختلف از زیرکار فرار می‌کنند.
 
شما جزو کدام دسته از تنبل‌ها هستید؟
اصولا کسانی که در انجام کارهایشان موفق نمی‌شوند، بهانه‌های زیادی می‌آورند. اولین قدم برای غلبه بر تنبلی، پیدا کردن بهانه‌ای است که برای فرار از کار می‌تراشید.
 
1. دوست ندارم این کار را انجام بدهم!
بله، بدون‌شک، کاری که شما از انجام دادنش لذت نمی‌برید، جزو کارهای عقب‌افتاده شماست. اما آیا با گذشت زمان خوشایندتر می‌شود؟ یا برعکس هرقدر شما زمان بیشتری را تلف کنید، وضع بدتر خواهد شد. از آن گذشته وجدان راحتی هم نخواهید داشت. با خودتان صادق باشید، آیا مایل نیستید فردا صبح که از خواب بیدار شدید خبری از این کار غیرقابل تحمل نباشد؟
 
اگر شما جزو گروه اول بهانه‌های متداول هستید، پس:
شما فردی هستید که میل به پذیرفتن حقایق ندارد و به قول معروف از شنیدن حرف راست ناراحت می‌شوید. بیشتر در رؤیا زندگی می‌کنید و دوست دارید اصولا همه‌چیز طبق میل شما پیش برود. روحیه حساسی دارید و اهل جنگ و بحث نیستید و به دنبال یک زندگی آرام و بی‌دغدغه هستید.
 
2.حالا حوصله ندارم انجام بدم...
اگر بهانه شما این است، باید به خود ثابت کنید که بنده، عقیده روحیه و میل خود نیستید. نقطه شروعی مشخص کنید، نفس عمیقی بکشید و شروع کنید. مطمئنا وقتی تصمیم محکم می‌گیرید روحیه شما به کلی تغییر می‌کند. بی‌میلی شما ناشی از کاری کردن نیست، برعکس آن ناشی از کاری نکردن است، بنابراین راه مبارزه با بی‌میلی و بی‌حالی فعال شدن آن است.
 
اگر جزو گروه دوم بهانه‌های متداول هستید، پس:
شما از آن دسته آدم‌هایی هستید که احتیاج به یک نیروی محرکه برای پیشرفت دارد. علاقه زیادی به ایجاد زندگی مشترک ندارید اما زندگی مشترک می‌تواند همان نیروی محرکه‌ای باشد که به آن نیاز دارید. به آینده فکر نمی‌کنید و بیشتر در زمان حال زندگی می‌کنید. خاطرات‌تان را به‌راحتی فراموش می‌کنید، زیاد می‌خوابید و از غذا خوردن لذت می‌برید.
 
3. سرم درد می‌کند
این بهانه ممکن است درست باشد اما به‌جای کنار گذاشتن کار، دلیل سردرد خود را پیدا کنید. اگر سردرد شما ناشی از استرس در ارتباط با فعالیت به‌خصوصی بود، مثلا اگر هربار می‌خواهید کاری را شروع کنید سردرد می‌گیرید، سعی کنید علت اصلی این استرس را بیابید. وقتی فهمیدید که چرا از انجام این کار به‌خصوص ناراحتید، به جای کنار گذاشتن کار، با آن برخورد کنید. اما فراموش نکنید که در بسیاری از موارد بهترین راه برخورد با استرس سردرد، روبه‌رو شدن با کار نگران‌کننده است.
 
اگر جزو گروه سوم بهانه‌های متداول هستید، پس:
شما خیلی احساساتی هستید. عاشق رنگ‌های شاد و طبیعت هستید. زندگی ماشینی با روحیات شما خیلی سازگاری ندارد، انسان مهربانی هستید اما باید مراقب باشید تا از مهربانی شما سوء‌استفاده نشود. به اطرافیانتان بیش از حد توجه می‌کنید و این توجه باعث ایجاد نگرانی در شما می‌شود. حضورتان به دیگران آرامش می‌دهد اما خودتان این آرامش را تنها از طبیعت می‌توانید دریافت کنید.
 
4. فعلا سرم شلوغ است
این هم یکی از آن توجیهات بسیار متداول کسانی است که انجام کارهایشان را به بعد موکول می‌کنند. حتی اگر سرتان به‌راستی هم شلوغ نباشد برای خودتان کار تراشی می‌کنید. ظاهرا خشنودکننده هم هست چون می‌توانید با این توجیهات خود را فریب دهید. در اینگونه مواقع یک سؤال اساسی از خودتان بپرسید: آیا اهمیت کاری که برای خود تراشیده‌اید بیشتر از اهمیت کاری است که مدت‌ها نیمه‌تمام رها شده است؟ اگر پاسخ شما مثبت است در این صورت مانعی ندارد اما در بیشتر مواقع این پاسخ منفی است.
 
اگر جزو گروه چهارم بهانه‌های متداول هستید، پس:
خیلی آدم مورداعتماد و کمی هم دم‌دمی مزاج هستید.اطرافیان، شما را انسانی خودخواه می‌نامند اما شما به هیچ‌‌عنوان با این نظر موافق نیستید تا جایی که بتوانید به دیگران کمک می‌کنید اما به شرطی که به کارها و برنامه‌ریزی‌تان لطمه‌ای وارد نشود. مدیریت قوی دارید و می‌توانید در آن واحد، چندکار را انجام دهید.
 
5. هنوز فرصت دارم...
بسیار خب، با این حساب شما مشکلی ندارید، کاری دارید که باید انجام دهید و طبق گفته خودتان فرصت هم دارید، بنابراین می‌توانید به سرعت دلخواه خود کار کنید، نه برده ساعت باشید و نه تابع تقویم، در این صورت پیش اطرافیانتان روسفید می‌شوید مسلما اگر ببینید کار ناخوشایندی را به‌راحتی و به سرعت انجام می‌دهید در مقام تحسین شما برمی‌آیند.
 
اگر شما جزو گروه پنجم بهانه‌های متداول هستید، پس:
ذاتا بدقول هستید و به قول معروف همه کارهایتان را در دقیقه انجام می‌دهید. حس مسئولیت‌‌پذیری دارید اما این حس خیلی پررنگ نیست. انسانی اجتماعی هستید و مورداعتماد. جلب رضایت اطرافیان برایتان اهمیت دارد، اصولا خوش‌لباس هستید، از هیجان خوش‌تان می‌آید و ترجیح می‌دهید زندگی‌تان کمی مهیج باشد اما به‌شرطی که برایتان ایجاد تنش نکند.

6. دیرتر هم انجام بدهم اتفاقی نمی‌افتد:
احتمالا این مرسوم‌ترین توجیه است. این طرز فکر از اعتمادبه‌نفس شما می‌کاهد و عادت

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید