هر روز!
هر روز!

آیا مصرف روغن نارگیل مفید است : آیا مصرف روغن

آیا مصرف روغن نارگیل مفید است : آیا مصرف روغن

آیا مصرف روغن نارگیل مفید است
: آیا مصرف روغن نارگیل مفید است
انجمن قلب و عروق آمریکا گزارش جدیدی را منتشر کرده که حرف و حدیث های جدی را آغاز کرده است. این انجمن هفت آزمایش کنترل شده را انجام داده تا مقایسه ای بین مصرف روغن نارگیل و روغن های اشباع نشده مونو و پلی صورت گیرد. این گزارش که نتایج آن چهار روز پیش منتشر شد حاکی از آن است که روغن نارگیل کلسترول بد خون را به میزان زیادی افزایش می دهد.
به گزارش : نکته ی قابل توجه عدم تفاوت بین روغن نارگیل و روغن های اشباع شده ای مثل: کره و چربی گوشت گاو است. در واقع روغن نارگیل آن قدر از لحاظ میزان چربی اشباع (۸۲٪ چربی اشباع) بالاست که گوشت خوک (۳۹٪)، کره (۶۳٪) و گوشت گاو (۵۰٪) را پشت سر خود قرار می دهد.
میزان بالای چربی اشباع در روغن نارگیل برخلاف تمام توصیه هایی است که در رابطه با سلامتی قلب می شود. در گذشته تصور بر این بود که روغن نارگیل سالم است و این گزارش همه چیز را تغییر خواهد داد. تحقیقی نشان می دهد که ۷۲٪ آمریکایی ها باور دارند روغن نارگیل سالم است. 
 
در گذشته هم روغن نارگیل طرفداران و مخالفان خودش را داشته است. از یک طرف طرفداران این روغن ادعا می کنند که این روغن برای سلامتی پوست، مو، تیروئید و سیستم گوارش مفید است و همچنین جلوی رادیکال های آزاد را می گیرد. از طرف دیگر مخالفان می گویند که هیچ یک از این مزایا به اثبات نرسیده اند و چربی های اشباع درون روغن نارگیل می تواند مشکلاتی جدی برای سلامتی قلب ایجاد کنند. در ادامه سعی می کنیم به سایر عوارض جانبی روغن نارگیل که گزارش شده اند بپردازیم:
 

اگرچه این واکنش ها به ندرت گزارش شده اند اما بعضی ها نسبت به این روغن واکنش نشان داده اند مثل: کهیر زدن روی پوست تا واکنش های جدی مرگبار آنافیلاکتیک. 
 

روغن نارگیل حاوی چربی زیادی است که برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند خبر خوبی نیست. سعی کنید اگر قصد دارید کاهش وزن داشته باشید مصرف روغن نارگیل را به حداقل برسانید.
 

بنا به نتایج چند تحقیق مصرف روغن های تصفیه نشده و هیدروژنه، نارگیل سبب ابتلا به بیماری های متابولیک خواهد شد. اساساً فرایند هیدروژنه کردن سبب وارد شدن مقادیر زیادی روغن ترانس به محصول نهایی خواهد شد. نهایتاً این ترکیب سبب افزایش سطح شکر در جریان خون می شود. این موضوع منجربه ابتلا به دیابت و مقاومت به انسولین خواهد شد.
 

جدای از اینکه روغن نارگیل سبب از بین رفتن یبوست خواهد شد اما می تواند باعث ایجاد علائمی مثل اسهال گردد. اگر نیاز به مصرف روغن نارگیل برای درمان یبوست دارید بهتر است که این روغن را در مقادیر کم مصرف و نتایج آن را به صورت روزانه مانیتور کنید.
ساکنان جزایر اقیانوس آرام که مصرف کنندگان اصلی روغن نارگیل هستند روزانه ۱۰ قاشق چای خوری بیشتر مصرف نمی کنند. از طرف دیگر آن ها سال ها است که خودشان مصرف کننده اصلی این روغن هستند.
 

برخلاف این واقعیت که روغن نارگیل یک روغن است و باید جذب پوست شود اما در عمل اوضاع کمی متفاوت است. چطور این اتفاق رخ می دهد؟
یک توضیح این است که چون پوست شما خودش سبوم را برای مرطوب کردنش ترشح می کند استفاده از روغن نارگیل سبب می شود تا فرایند تولید سبوم کاهش پیدا کند. چرا که پوست همین الان هم چرب است. نکته ی جالب دیگر این است که روغن نارگیل فاقد هرگونه ویتامین است و کاملاً از چربی ساخته شده است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید