مسیر سبز
مسیر سبز

آیینه دیجیتالی برای مشاهده اسرار بدن خبرگزاری ایرنا: از پایگاه

آیینه دیجیتالی برای مشاهده اسرار بدن
خبرگزاری ایرنا: از پایگاه ساینس، محققان با استفاده از فناوری های تصویر برداری پزشکی و نمایشگر های سه بعدی توانستند یک آیینه دیجیتالی سه بعدی با قابلیت نمایش اندام های داخلی بدن انسان بسازند.

برای استفاده از این آینه دیجیتال سه بعدی، ابتدا با به کارگیری فناوری های تصویر برداری پت اسکن، ام آر آی و تصویر برداری با اشعه ایکس، تصاویر باکیفیتی از استخوان ها و اندام های درونی بدن تهیه می شود.

گردآوری اطلاعات در این روش های تصویربرداری حدود 5/3 ساعت به طول می انجامد. سپس زمانی که شخص در مقابل آیینه قرار می گیرد، یک دوربین حرکتی، جابه جایی بیش از بیست مفصل اصلی بدن شامل زانو ها، آرنج ها و مچ ها را ردگیری می کند. این اطلاعات سریع برای یک نرم افزار بسیار پیشرفته ارسال شده و بر اساس تصاویر پزشکی مربوط به اندام های داخلی بدن، پویانمایی می شود و یک نمای سه بعدی از حرکت اندام های داخلی بدن را به نمایش می گذارد.

محققان برای آزمایش عملکرد این آیینه، از 30 داوطلب کمک گرفتند. بیش از یک سوم این افراد پس از قرار گرفتن در مقابل آیینه، دچار اضطراب شدند و به سرعت سعی کردند بدن خود را بپوشانند؛ این دقیقا عکس العملی که کودکان در زمان اولین برخورد با آیینه یعنی زمان کشف چیزی که متعلق به خود آن ها است، نشان می دهند.

هدف محققان از ساخت این آیینه سه بعدی دیجیتالی، پاسخگویی به سوالات فلسفی در باره نحوه ارتباط انسان با بدنش بوده است. اما این آیینه دیجیتالی کاربرد های بالقوه متعددی در معاینات پزشکی و درمان بیماری های انسان دارد.

محققان در جست جوی راهکار مناسبی برای شبیه سازی ضربان قلب و حرکت ریه ها در آیینه دیجیتالی هستند تا بتوانند روش های پویا و دقیق تری را برای مطالعه وضعیت بدن انسان بیابند.

قرار است گزارش کامل این تحقیقات هفته آینده در کنفرانس بین المللی «تعامل انسان و کامپیوتر» در تورنتو کانادا ارایه شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید