مسیر سبز
مسیر سبز

ابهاماتی درباره اسپانسر میلیاردی قرمزها! تابناک: در هیاهوی حسابرسی از

ابهاماتی درباره اسپانسر میلیاردی قرمزها!
تابناک: در هیاهوی حسابرسی از باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس و انتشار ریز رقم قراردادهای این دو تیم، کسی نفهمید چگونه و یک‌باره یک شرکت، اسپانسری پرسپولیس را برای یک سال و به ‌مبلغ ۳۰ میلیارد تومان بر عهده گرفت. تنها یک روز در خبرگزاری‌ها شرکت «بهنام پیشروی کیش»‌ اسپانسر فصل جدید باشگاه پرسپولیس معرفی شد.

از آنجا‌ که مبلغ این قرارداد بیش از 15 میلیون ریال است، بنا بر فصل اول آیین‌نامه معاملات دولتی، معامله عمده شناخته می‌شود و باید از طریق مناقصه یا مزایده‌ برگزار شود اما در خصوص انتخاب اسپانسر باشگاه پرسپولیس هیچ مزایده یا مناقصه‌ای نشده است.

امیر خادم به رسانه‌ها در این خصوص گفته افرادی که در رسانه‌ها از بحث اسپانسری این دو باشگاه آگاه شده و یا افرادی که در مصاحبه‌های خود ابراز علاقه‌مندی خود را اعلام کرده بودند، مانند سال‌های گذشته وارد مسیر مذاکره شدند.

اما با مرور اخبار، می‌بینیم که از سوی وزارت ورزش و جوانان یا باشگاه پرسپولیس، هیچ زمان معینی برای مذاکره انتخاب اسپانسر ‌و نیز هیچ مرجعی در این باشگاه یا وزارت ورزش برای مراجعه متقاضیان معرفی نشده است. لابد هر شرکتی که می‌خواست اسپانسر پرسپولیس شود، می‌بایست راسا با ‌امیر خادم ارتباط می‌گرفت که این امر هم منطقی نیست.

سایت خانواده بزرگ ورزش در این خصوص می‌نویسد: معاون پارلمانی وزارت ورزش در مورد اینکه به مزایده نگذاشتن اسپانسری استقلال و پرسپولیس تخلف نیست، گفت: آیا در بیست سال گذشته، اسپانسر استقلال و پرسپولیس به این شکل انتخاب نمی‌شد؟ بحث فروش استقلال و پرسپولیس مطرح نبود که بخواهیم این دو باشگاه را به مزایده بگذاریم. اسپانسری یک‌ساله و موقت دو باشگاه به صورت سال‌های گذشته انجام شد. در گذشته کدام ‌یک از 16 تیم حاضر در لیگ بر‌تر، اسپانسری باشگاه خود را به مزایده گذاشته بودند؟

جالب اینجاست که امیر خادم و تیمش در تمام مدتی که بحث خصوصی‌سازی باشگاه استقلال و پرسپولیس را در دست گرفته‌اند، به مدیریت گذشته این دو باشگاه و رویه‌های آنها ایراد می‌‎گرفتند اما اکنون که درباره انتخاب اسپانسر این باشگاه ابهاماتی ایجاد شده، همه را به شیوه قدیمی انتخاب اسپانسر ارجاع می‌دهند.

همین ابهام در شیوه انتخاب اسپانسر موجب شد تا همه شاخک‌ها‌ تیز شود که این اسپانسر میلیاردری که برای برند ثبت‌نشده پرسپولیس حاضر است ۳۰ میلیارد برای یک سال پرداخت کند، کیست. تلاش‌ها برای یافتن ردی از شرکت «بهنام پیشروی کیش» در روزهای اولیه معرفی این شرکت در دنیای اینترنت بی‌نتیجه بود و وب‌سایت روزنامه رسمی کشور هم هیچ نتیجه قابل قبولی‌ به ما نمی‌دهد اما کمی بعد برخی از رسانه‌ها از ثبت این شرکت، 3 روز پس از عقد قرارداد اسپانسری خبر دادند.

دهم اردیبهشت ۹۲ وزارت ورزش اعلام کرد که قرارداد ۳۰ میلیارد تومانی با حامی مالی پرسپولیس‌ امضا شده،‌ حال آنکه شرکت «بهنام پیشرو کیش»، اسپانسر پرسپولیس در سیزدهم اردیبهشت، یعنی سه روز پس از امضا شدن قرارداد طی شماره ثبت ۱۱۳۱۱ و در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری منطقه آزاد کیش به ثبت رسیده است.

نگاهی گذرا به سطور بالا نشان می‌دهد که هنوز معادله‌های زیادی باید حل شود تا بتوان سر از کار اسپانسر پرسپولیس و نحوه انتخاب آن توسط وزارت ورزش و شخص امیر خادم درآورد. برای هواداران پرسپولیس شاید این شرکت هم یک شرکت باشد مانند سایر شرکت‌ها که قرار است ‌یک سال هزینه‌های باشگاه را با یک رقم درست و حسابی بپردازد اما اگر نیک نظر کنیم، وزارت ورزش و جوانان که با طبل شفاف‌سازی به میدان آمد و با همین شفاف‌سازی هم در حساس‌ترین مقطع لیگ پرسپولیس را وارد حاشیه کرد، باید در خصوص نحوه عملکرد خودش در انتخاب اسپانسر شفاف‌سازی کند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید