مسیر سبز
مسیر سبز

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه ایران را لغو کرد خبرگزاری

اتحادیه اروپا تحریم ها علیه ایران را لغو کرد
خبرگزاری ایرنا: اتحادیه اروپا در نشست وزرای امور خارجه خود در بروکسل اصلاحیه قانون تحریم های اروپا علیه ایران را تصویب کرد که بر اساس آن، بخشی از تحریم های این اتحادیه بطور رسمی تعلیق شد.

 28 کشور عضو اتحادیه اروپا اصلاحیه قانون تحریم های خود علیه ایران را بر اساس توافق ژنو در چارچوب برنامه اقدام مشترک تصویب کردند.

شورای وزیران امور خارجه اروپا اعلام کرد که بخشی از تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران را مطابق توافق ژنو برای 6 ماه تعلیق کرد.

اتحادیه اروپا در بیانیه ای رسمی اعلام کرد: «با به تعلیق درآوردن برخی از تحریم ها اتحادیه اروپا وظیفه خود را در اولین گام در جهت دستیابی به راه حل جامع برای برطرف کردن نگرانی های موجود درباره مساله هسته ای ایران برداشته است.

بر اساس تصمیم روز دوشنبه، محدودیت موجود درباره بیمه و انتقال یا فروش نفت خام ایران به مشتریانش برداشته شده است. همچنین محدودیت در واردات، فروش و انتقال محصولات پتروشیمی و خدمات مرتبط با آن برداشته شد. ایران قادر است نفت خام و محصولات پتروشیمی خود را انتقال دهد. همچنین اقدامات لازم برای رفع محدودیت در زمینه کشتیرانی انجام شده است.

این محدودیت های تعلیق شده در دوره شش ماهه انجام می شود. از طرف دیگر اقدامات قانونی تصویب شده توسط شورا اواخر امروز به چاپ می رسد که در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا منتشر می شود.

یادآور می شود که برخی از تحریم های اتحادیه اروپا هنوز علیه ایران در حال اجراست.»

این تصمیم شامل لغو ممنوعیت معامله طلا و فلزات گرانبها با دولت ایران، نهادهای عمومی و بانک مرکزی این کشور و افزایش 10 برابری سقف مبادلات مالی با ایران برای تسهیل بازرگانی با این کشور است.

جمهوری اسلامی ایران نیز امروز غنی سازی 20 درصد در سایت های نطنز و فردو را تعلیق و فرایند اکسید کردن و رقیق سازی ذخیره 196 کیلوگرمی اورانیوم 20 درصدی خود را بر اساس توافق ژنو آغاز کرد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید