مسیر سبز
مسیر سبز

اجرای دوباره طرح زوج و فرد از در منازل از فردا

اجرای دوباره طرح زوج و فرد از در منازل از فردا
خبرگزاری فارس: قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه لغو کردن اجرای طرح زوج و فرد از سوی مسئولان استان تهران کار اشتباهی بود، گفت: با توجه به شرایط و آلودگی هوای تهران این طرح باید از فردا دوباره اجرا شود و تا اطلاع ثانوی ادامه پیدا کند.

 علی محمد شاعری صبح امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته هوای پاک اظهار داشت: برای اجرای طرح مقابله با آلودگی هوای تهران دو راه‌حل بلند مدت و مقطعی وجود دارد که راه‌حل بلند مدت اجرای طرح جامع مقابله با آلودگی هوا که در 21 محور تدوین شده، است که باید تمام دستگاه‌های اجرایی وظایف خود را انجام دهند.

وی با اشاره به این طرح گفت: از ابتدای سال 92 هیچ خودرویی با استاندارد یورو 2 نباید شماره‌گذاری شود و همچنین وزارت نفت باید سوخت یورو 4 را توزیع کند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست ادامه داد: شهرداری ها باید به حمل و نقل عمومی سالی 5 درصد اضافه کنند. این اتفاقات باید در حالی انجام شود که ما متاسفانه از اجرای این برنامه‌ها عقب هستیم و اجرای این طرح با روند مطلوبی پیش نمی‌رود.

شاعری با بیان اینکه جلسات مختلفی را با خودروسازان و دستگاه‌های مختلف برگزار کردیم افزود: مشکلات وجود دارد و هر دستگاهی مشکلات خاص خودشان را دارد اما نباید آن‌ها در اجرای این طرح تأثیر بگذارد.

وی درباره راه‌حل مقطعی مقابله با آلودگی هوا نیز گفت: دستورالعملی در 24 ماده برای روزهای آلوده تدوین شده که از سوی استان‌های مختلف کشور اجرا می‌شود.

شاعری درباره لغو طرح زوج و فرد خودروها از درب منازل که از سوی مسئولان نیروی انتظامی صورت گرفت تأکید کرد: متأسفانه لغو این طرح یک تصمیم اشتباه بود و در این زمینه با سازمان حفاظت محیط زیست هماهنگی نشده است و مسئولان استان تهران گفته‌اند که با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی این تصمیم را لغو کرده‌ایم.

وی افزود: این طرح باید دوباره از فردا چهارشنبه در تهران اجرا شود و تا اطلاع ثانوی ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: همه تصمیماتی که در این خصوص گرفته می‌‌شود توسط دستگاه‌های مختلف به صورت کامل اجرا نمی‌شود اما تصمیمات درستی است.اگر تصمیمات اجرایی نمی‌‌شد با توجه به شرایط آلودگی هوا حتما به مرز اضطرار می‌رسیدم و ما توانستیم با اجرای این طرح‌ها شرایط را مدیریت کنیم.

شاعری ادامه داد: برخی از نیروگاه‌های اطراف تهران از سوخت مازوت استفاده می‌کند که تأثیر بسیار زیادی در آلودگی هوا دارد. نیروگاه‌هایی که مخزن گاز ندارند و از سوخت پاکی استفاده نمی‌کنند باید جریمه شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست ادامه داد: بیش از 30درصد صنایع و خودرو در تهران قرار دارند که باید در زمینه توسعه شهری تجدید نظرهایی انجام شود زیرا واگذاری صنعتی و جمعیتی در تهران متناسب با محیط زیست شکل نگرفته است.

وی در ادامه به برنامه‌های هفته هوای پاک اشاره کرد و گفت: در اولین روز این هفته برنامه‌های مختلفی با حضور مسئولان سازمان محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش با هدف آموزش و اطلاع رسانی درباره هوای پاک و نحوه مشارکت دانش‌آموزان در مدارس اجرا می‌شود.

وی گفت: همچنین روز دوم مراسمی را در سطح ملی با هدف تجلیل از صنعت‌گران غرب برگزار می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در شش ماه گذشته با بررسی‌های انجام شده از مجموع واحدهای صنعتی کشور 120 واحد خدماتی سبز که بر اساس 11 استاندارد زیست محیطی فعالیت می‌کنند انتخاب شدند.

شاعری با بیان اینکه سومین روز از هفته هوای پاک با نام طبیعت و هوای پاک نامگذاری شده است در این روز در پارک‌های شهری و سایر مناطق با همکاری مردم و مسئولان اقدام به کاشت نهال خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: متوسط سرانه جنگل در ایران یک چهارم متوسط سرانه جهانی است و باید سالانه 500 هکتار فضای سبز و جنگل‌کاری در کشور داشته باشیم تا بتوانیم سطح فضای سبز فعلی که را که 7 درصد است به 10 درصد برسانیم.

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در 40 سال گذشته در سطح کشور 18 میلیون هکتار جنگل داشته‌ایم که الان به 14.2 میلیون هکتار رسیده است یعنی سالی 100 هزار هکتار جنگل از دست داده‌ایم.

شاعری افزود: طرح 500 هزار هکتار جنگل‌کاری در کشور آماده است..هر هکتار درختکاری بین 2 تا 3 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد در حالیکه اعتباری که به ما اختصاص داده‌اند تنها یک چهارم اعتبار مورد نیاز است.

شاعری افزود: روز چهارم هفته هوای پاک به نام قانون و حفاظت از هوای پاک نامگذاری شده است که در این روز ملاقات‌هایی با رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهیم داشت.

شاعری خاطرنشان کرد: در دیداری که با رئیس قوه قضائیه خواهیم داشت طرح تشکیل شعبه ویژه برای رسیدگی به تخلفات محیطی مطرح شد.

وی با بیان اینکه پنجمین روز از هفته هوای پاک به نام مدیریت هوای آلاینده نامگذاری شده است است ادامه داد: در این روز موضوع استفاده از بسته حمل و نقل الکتریکی را در دستور کار قرار داده‌ایم و همچنین تعدادی از این محصولات را به نمایش خواهیم گذاشت.

قائم مقام سازمان حمایت از محیط زیست افزود: در ششمین روز از این هفته مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست در سراسر کشور در نماز جمعه شرکت می‌کند و هماهنگ شده است که معاون رئیس جمهور در نماز جمعه امسال سخنرانی پیش از خطبه با موضوع هوای پاک داشته باشد.

وی با بیان اینکه آخرین روز از هفته هوای پاک تحت عنوان مدیریت پایش منابع آلاینده نامگذاری شده است گفت: تا پایان سال جاری هزار و 500 واحد صنعتی تحت پوشش آنلاین درخواهند آمد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید